Fly4free.pl

Słynne „latające kozy” to turystyczna ściema. Tak miejscowi zarabiają na nas fortunę

Foto: AntonBkrd / Shutterstock

Słynne kozy skaczące po arganowych drzewach to symbol Maroka. Symbol, w którego stworzeniu bardzo mocno pomagają miejscowi. Przy okazji męcząc zwierzęta.

Wycieczki nieopodal Marakeszu, by obejrzeć słynne kozy wspinające się po drzewach, są obowiązkowym punktem wielu turystycznych wypraw w Maroku. Kozy wspinają się na drzewa, by dostać się do świeżych gałęzi i owoców i w koronach drzew spędzają nawet trzy czwarte czasu przeznaczonego na konsumpcję.

Jednak naturalne zwyczaje tych uroczych zwierząt to jedno, a… robienie biznesu drugie. Okazuje się bowiem, że kozy masowo okupujące drzewa to może być jedno wielkie oszustwo, dzięki któremu miejscowi zarabiają kokosy na turystach. 

Brytyjski fotograf Aaron Gekoski przeprowadził śledztwo, z którego wynika, że miejscowi przywożą tam kozy nad ranem i zmuszają je do wchodzenia na drzewa, często nawet je do nich przywiązują, a potem biorą pieniądze od turystów za robienie im zdjęć. Kiedy zaś zwierzęta męczą się, stojąc na gałęziach drzew w upale, są wymieniane na inne.

– Miejscowi zobaczyli, że turyści uwielbiają fotografować pojedyncze kozy wchodzące na drzewa, więc pewna grupa hodowców postanowiła wykorzystać tę sytuację dla pieniędzy – twierdzi Gekoski w rozmowie z „Daily Telegraph”.

Sprawą zainteresowały się organizacje zajmujące się prawami zwierząt.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Bzdura! Widzieliśmy przejeżdżając przez małą wioskę jak stado kóz wędrowało sobie od drzewa do drzewa i wskakiwało na kolejne drzewa. Pole było zagrodzone, nie było w okolicy pasterza, na pewno kozy nie były przywiązane.
zmijas, 29 kwietnia 2019, 23:16 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Redakcja F4F też łyka wszystko jak pelikany ;) najpierw znajdźcie dobre źródło albo sami sprawdźcie zamiast powielać fake newsy.
kalman, 30 kwietnia 2019, 8:05 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Akurat o tym miejscu o którym mowa . To prawda . Byłem widziałem 
Patic, 30 kwietnia 2019, 10:31 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Bzdura, że bzdura :)Ja raz widzialem , zle w Grecji, jak lokalsi przenosili kozy na drzewo o z powrotem, nie znam powodu, ale mozna sie domyśleć.Nie trzeba być geniuszem, aby domyślić się, że jakiś obrotny koleś wpadnie na pomysł wykorzystania zwierząt do zarobku - więc to pewne jak w banku, że takie incydenty istnieją, pytanie tylko jak ich dużo ....Pamiętajcie, jeśli ktoś chce od was za coś kasę, to pewnie coś tam nakombinował z tymi kozami.
dar_kozlowski, 30 kwietnia 2019, 18:05 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »