Fly4free.pl

Masz już swój tani bilet? Super! A wiesz, ile będzie cię kosztował pobyt na miejscu? Liczymy koszty

Kobieta w Rzymie
Foto: Alliance / Shutterstock
Z pomocą Numbeo i innych specjalistycznych serwisów próbowaliśmy oszacować, jakie są rzeczywiste koszty weekendowego wyjazdu do najpiękniejszych miast w Europie.

Wnioski nie zaskakują – tani bilet to dopiero początek całej masy wydatków.

Upolować tani bilet lotniczy do wymarzonego miasta jest bardzo łatwo, zwłaszcza jeśli regularnie czytacie Fly4free.pl. Ale często zdarza się tak, że kupujemy bilet i nie zdajemy sobie sprawy, ile tak naprawdę będzie nas kosztował wymarzony city break. Bo wiadomo – trzeba wykupić noclegi, zjeść, wypadałoby coś zobaczyć i jakoś przemieszczać się po mieście. A i piwko albo karafka wina z pewnością by nie zawadziły.

Czasem pozostałe wydatki są ekstremalnie wysokie w stosunku do ceny biletu lotniczego. Tak jest np. w przypadku Norwegii, która nosi miano jednego z najdroższych państw świata. Efekt? Już bilet na autobus, którym dojedziemy z lotniska do centrum Oslo bywa droższy niż bilet lotniczy z Polski. I to w obie strony! Podobnie jest z Izraelem, do którego w ostatnim czasie mamy prawdziwy wysyp tanich lotów z Polski. Oferują je zarówno Ryanair, Wizz Air jak i LOT. Problem? Izrael też nie uchodzi, mówiąc delikatnie, za tani kraj.

Dlatego postanowiliśmy porównać dla was koszty weekendowego wyjazdu dla 2 osób do najpopularniejszych miast w Europie. Pod uwagę braliśmy koszty transportu, żywność, noclegi i atrakcje kulturalno-muzealne. Dane braliśmy m.in. z serwisu Numbeo, porównującego koszty wyjazdów Tripsavvy.com, ale też popularnych serwisów rezerwacyjnych jak Booking.com czy Airbnb.

Pamiętajcie też, że to zestawienie ma charakter mocno szacunkowy, bo dla wytrawnego podróżnika nie ma problemu ze znalezieniem prawdziwych okazji. Gotowi? To zaczynamy.

Lizbona

Fot. S-F / Shutterstock

Lizbona

Portugalia była zeszłorocznym turystycznym hitem w Polsce, głównie dzięki licznym tanim połączeniom uruchamianym z naszych lotnisk przez Ryanaira i Wizz Aira. Moda na Portugalię nie przemija, a świetnym miejscem na spędzenie kilku dni jest choćby Lizbona. Ile będzie nas kosztował pobyt w tym mieście?

Z wyliczeń Tripsavvy wynika, że za jedną dobę zapłacimy 135 EUR, czyli 590 PLN. Oczywiście za 2 osoby. Najwięcej pieniędzy zabiorą nam noclegi. Tutaj wybór jest co prawda spory, ale w przyjętej metodologii (aby był to tani hotelik w centrum miasta) weźmy średnią na poziomie 45 EUR za noc w dwuosobowym pokoju. Do tego trzeba jeszcze doliczyć kilka biletów na komunikację miejską (normalny kosztuje 1,50 EUR, cena dobowego zaczyna się od 6,30 EUR), no i oczywiście ceny biletów do najważniejszych atrakcji turystycznych. My wybieramy monumentalny Klasztor Hieronimitów, który wraz z Torre Belem i Muzeum Archeologicznym można zwiedzić za 12 EUR.

Trzeba jeszcze coś jeść – według Numbeo skromny posiłek w taniej restauracji to wydatek rzędu 7,5 EUR od osoby. Z kolei za dwudaniowy obiad z napojami dla dwóch osób w nieco lepszym przybytku zapłacimy ok. 30 EUR.

Wszystko to daję nam kwotę zahaczającą o 1100 PLN dla dwóch osób za dwie noce spędzone w portugalskiej stolicy.

Barcelona

Fot. Ismel Leal / Shutterstock

Barcelona

O stolicy Katalonii pisaliśmy niedawno na łamach Fly4free.pl. W tekście tym mierzyliśmy się ze stereotypem, w myśl którego z powodu natłoku turystów miasto stało się nie do zniesienia. Czy to prawda? Tu zdania są podzielone, choć zwłaszcza w szczycie sezonu turystycznego tabuny podróżnych nie pomagają w rozkoszowaniu się pięknymi zaułkami Barcelony. Widać to też po cenach w hotelach, które już od kwietnia idą mocno w górę. Z drugiej strony – nawet okolice lutego nie są złym czasem na odwiedzenie tego hiszpańskiego miasta, także z cenowego punktu widzenia.

Ile będzie nas kosztował wyjazd na weekend? Tripsavvy szacuje koszty na ok. 150 EUR za dobę, czyli 630 PLN na dwie osoby. Z tej kwoty zdecydowanie najwięcej zapłacicie za hotel – nawet w skromniejszych przybytkach zlokalizowanych w centrum, ceny za dwuosobowy pokój zaczynają się od 60 EUR za dobę. Sporo zapłacicie też za jedzenie – według Numbeo, rachunek za obiad w restauracji wyniesie nawet 40 EUR, a skromny posiłek w niedrogiej knajpce – 11 EUR. Pewną pociechą są liczne tapas bary z cenami przysmaków zaczynającymi się od 1 EUR.

Koszty są więc dość wysokie, ale na pocieszenie – większość atrakcji turystycznych Barcelony to architektoniczne cuda dostępne za darmo. Oczywiście, jeśli ktoś chce zwiedzać największe atrakcje, to zapłaci sporo. Normalny bilet do bazyliki Sagrada Familia w formule all inclusive (a więc z przewodnikiem i wjazdem na wieżę widokową) to wydatek rzędu 29 EUR.

Wyjeżdżając na weekend do Barcelony musimy się więc liczyć z wydatkiem rzędu 1200 PLN. Drogo? Tanio nie jest, ale w porównaniu z innymi „turystycznymi” miastami zachodniej Europy nie jest to aż tak wygórowana kwota.

Rzym

Fot. rayoints / Shutterstock

Rzym

Zważywszy na to, jak dużo wspaniałych zabytków możecie tu zobaczyć, koszty wypadu są dość niskie. Z drugiej strony mamy tu do czynienia z odwrotną sytuacją jak w Barcelonie – wydatki mocno zwiększają liczne bilety wstępu do muzeów.

Jeśli zamiast muzeów, wolicie rozkoszować się rzymskim „dolce vita”, koszty waszego wyjazdu spadną. Jak bardzo? Tripsavvy szacuje kwotę na poziomie 690 PLN dziennie dla dwóch osób, choć naszym zdaniem jest ona zdecydowanie zawyżona.

Ile więc będzie kosztował was taki wyjazd? Dobrą informacją są przede wszystkim ceny noclegów – nie ma problemu, żeby w centrum miasta znaleźć niezły hotel za ok. 30 EUR za dobę (polecamy okolice dworca Termini, z którego łatwo dojechać do wielu atrakcji). Do tego doliczmy 6 EUR za bilet dobowy na komunikację miejską i… bilety do wspomnianych wcześniej atrakcji. Ile kosztują? Tu nie mamy dobrych wieści – pojedynczy bilet do Koloseum kosztuje 12 EUR. A to dopiero początek wydatków, jeśli solidnie chcecie zwiedzić „Wieczne Miasto”.

Dobrą informacją są za to niskie koszty jedzenia. Co prawda Numbeo podaje, że za obiad w średniej klasy restauracji zapłacimy 50 EUR, ale nie należy się do tego przywiązywać. W centrum miasta jest wiele niedrogich i pysznych trattorii, gdzie bez problemu dostaniemy makaron lub pyszną pizzę za 6-7 EUR. Dodajmy do tego litrową karafkę „vino della casa” za 4 EUR i… jest to naprawdę dobra opcja na weekend.

Weekend, którego łączne koszty szacujemy na ok. 1200 PLN dla dwóch osób.

Paryż

Fot. Ioan Panaite / Shutterstock

Paryż

Stolica Francji wciąż uchodzi za niezwykle drogie miasto, jeśli jednak dobrze poszukamy, to spokojnie uda nam się zmniejszyć koszty. Ceny w Paryżu spadły w ostatnich latach dość znacząco z powodu zamachów terrorystycznych. Widać to choćby po cenach hoteli – spokojnie da się znaleźć przytulny hotelik z pokojem dla dwóch osób za ok. 40 EUR. I warto pamiętać o tym, że przy wyborze noclegu nie należy kierować się lokalizacją w centrum, bo Paryż ma świetnie rozbudowaną sieć metra. Wystarczy więc zainwestować w bilet na 2 dni (cena dla dorosłego to 19,5 EUR, bilet dobowy kosztuje 12 EUR) i już można delektować się atrakcjami Paryża.

Oczywiście, jeśli chcemy do Paryża dolecieć tanio (co oznacza wylądowanie na oddalonym 90 kilometrów od centrum lotnisku Beauvais), to musimy pamiętać, że za dojazd z lotniska zapłacimy jak za zboże. Konkretnie? Bilet na regularnie kursujący z Beauvais autokar kosztuje 29 EUR za przejazd w obie strony (19,80 EUR za bilet ulgowy).

Duży rozrzut cenowy mamy też przy posiłkach. Numbeo zakłada, że ciężko będzie wam upolować dwudaniowy obiad za mniej niż 50 EUR, ale z drugiej strony podpowiada, że w przepięknej dzielnicy artystów Montmartre spokojnie znajdziecie knajpki, w których jedna osoba spokojnie posili się za 13 EUR.

Na jedzeniu warto ciut oszczędzić, bo w przeciwieństwie do Barcelony, w Paryżu wydacie fortunę za wizytę w najsłynniejszych miejscach. Weźmy choćby wieżę Eiffla (bilet normalny uprawniający do wjazdu na samą górę kosztuje 25 EUR), czy Luwr (15 EUR). My przy tej okazji polecamy nieco mniej uczęszczane, ale fantastyczne Musée d’Orsay z pracami impresjonistów, gdzie za bilet normalny zapłacicie 12 EUR (lub 9, jeśli nie macie ukończonych 25 lat).

Jakie koszty weekendu czekają was tutaj? Tripsavvy zakłada, że za pełen dzień zabawy i zwiedzania w Paryżu zapłacicie ok. 800 PLN. Naszym zdaniem można je nieco ściąć, dlatego zakładamy, że koszt weekendu w Paryżu to ok. 1500 PLN dla dwóch osób.

Praga

Fot. DaLiu / Shutterstock

Opcja budżetowa

Są też znacznie tańsze europejskie miasta na city break, jak choćby świetnie znana turystom z Polski stolica Czech – Praga. Według Tripsavvy, „weekendowy koszyk atrakcji” będzie nas kosztował jedynie 75 EUR za dobę dla 2 osób, czyli nieco ponad 313 PLN.

Tu także lwia część atrakcji „muzealnych” jest dostępna bezpłatnie, a większość wydatków jest jak najbardziej na naszą kieszeń. Bogata baza noclegowa sprawia, że w wersji ekonomicznej bez problemu znajdziemy dwuosobowy pokój w okolicach 25 EUR. Dodajmy do tego tani transport publiczny: za dobowy bilet na komunikację miejską zapłacimy 110 CZK, czyli ledwie 18 PLN. Pamiętajmy też o niedrogim jedzeniu – wypasiony obiad w dobrej restauracji dla dwóch osób Numbeo szacuje na 90 PLN, ale w nieco tańszych knajpach spokojnie można znaleźć dania mieszczące się w budżecie 15-20 PLN. Tanie piwo (koszt kufelka oszacowany przez Numbeo na nieco ponad 5 PLN, choć z pewnością znajdziemy miejsca z niższymi cenami) i mamy przepis na idealny weekend, na który nie wydamy więcej niż 600 PLN za dwie osoby.

A jakie są najtańsze miasta na city break w Europie?

Pamiętajmy, że takie zestawienia mają charakter mocno orientacyjny, bo zawsze możemy dostosować wyjazd do naszego budżetu. Szacowane koszty wyjazdu mogą się zaś znacząco różnić od założeń, jeśli dodamy odpowiednio dużo zmiennych. Tak jest np. w bardzo ciekawym zestawieniu brytyjskiego serwisu Travel Money, który stworzył City Costs Barometer. Przedstawiciele serwisu wzięli pod uwagę 12 wydatków, które ponosi większość turystów i na tej podstawie stworzyli listę najtańszych miejsc w Europie na weekendowy wypad dla 2 osób. Dane są skrojone trochę pod brytyjskiego odbiorcę (jedną z kategorii jest np. autobus objeżdżający po głównych atrakcjach turystycznych miasta, który kosztuje najmarniej 10 EUR od osoby; mocno zawyżone są też ceny noclegów), ale dają dobry ogląd sytuacji, gdzie jechać, by trochę odpocząć i zaoszczędzić. Jak prezentuje się ranking?

Wynika z niego, że spośród turystycznych europejskich miast najtaniej wyjdzie nam weekend na Pafos na Cyprze (koszt to ok. 620 PLN dla dwóch osób). Na kolejnych miejscach znalazły się Wilno (657 PLN) i Ryga (709 PLN za weekend dla dwóch osób).

Kolejne miejsca to Warszawa (723 PLN), Budapeszt (742 PLN) i Kraków (756 PLN). A końcówkę rankingu zamykają Praga (850 PLN) i Ateny (903 PLN). Tak duża różnica cen w przypadku stolicy Czech wynika z faktu, że Travel Money wpisała znacznie wyższe średnie ceny noclegów w 3-gwiazdkowym hotelu, które według tego portalu wynoszą aż 77 GBP za noc.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
A Gdzie Kijów, Lwów, Bałkany? To najtańsze miejsca na city break
marmur, 19 stycznia 2018, 20:41 | odpowiedz
Avatar użytkownika
W Lizbonie od 1 października 2017 nie obowiązują już wcześniejsze rodzaje biletów łączonych do klasztoru (m.in. opisany w tekście bilet łączony Klasztor Hieronimitów + Wieża Belem) . Obecnie jedyny bilet łączony obejmuje Klasztor Hieronimitów oraz Narodowe Muzeum Archeologiczne za 12 EUR. http://www.mosteirojeronimos.gov.pt/en/index.php?s=white&pid=175&identificador=
kow, 19 stycznia 2018, 21:31 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Piekna dzieffczynka na Piazza Venezia. Jak rozumować ten...kciuk?
HandSome, 20 stycznia 2018, 9:38 | odpowiedz
Avatar użytkownika
To wyliczenia chyba osób, które na ceny nie patrza a potem mówią ile im z konta zeszło
marcin.krakow, 20 stycznia 2018, 14:50 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »