Fly4free.pl

Koronawirus: Polskie lotniska wprowadzają nowe zasady w terminalach

krakow lotnisko
Foto: De Visu / Shutterstock

Ograniczenia dotyczące odbierania lub żegnania pasażerów, zakaz wstępu do terminalu osobom bez biletów, darmowe żele dezynfekcyjne i apel o skrócenie do minimum czasu spędzanego w terminalach – to główne komunikaty, które wydało część lotnisk w Polsce.

Część portów lotniczych zdecydowała się nie tylko na sprawdzanie przylatujących pasażerów, ale także ograniczenie liczby osób, które przebywają w terminalach. Jak można się domyślić, takie ograniczenia dla pasażerów wynikają z obaw przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa i są zgodne z wytycznymi GIS.

– W trosce o bezpieczeństwo i komfort pasażerów, prosimy osoby odprowadzające i witające o ograniczenie przebywania w terminalach pasażerskich KTW lub o całkowite zaniechanie tej czynności – czytamy w oficjalnym apelu Katowice Airport na Facebooku.

Niemal identyczny komunikat wystosowało lotnisko w Bydgoszczy. Dodatkowo wszystkie osoby chcące wejść do terminala będą miały mierzoną temperaturę.

Niektóre lotniska poszły jednak jeszcze krok dalej. Na przykład w Łodzi i Krakowie do terminala mogą wejść jedynie osoby, które posiadają bilety lotnicze. Wszelkie pożegnania i przywitania muszą się więc odbywać przed budynkiem lotniska.

– Na teren terminala mogą wejść tylko pasażerowie z biletem lotniczym. Osoby odprowadzające, a także oczekujące na przylatujących pasażerów nie będą wpuszczane do środka – informuje port lotniczy w Łodzi. – Od dn. 16 marca 2020 r. od godz. 12:00 dostęp do terminalu możliwy będzie WYŁĄCZNIE dla osób podróżujących oraz pracowników portu lotniczego. Pasażerowie po okazaniu służbom lotniska dokumentu uprawniającego do podróży (karta pokładowa lub potwierdzenie rezerwacji), będą mogli udać się do terminalu – postanowiło Kraków Airport.

Taka sama sytuacja panuje na lotnisku Olsztyn-Mazury. Z terminala mogą korzystać jedynie pasażerowie, a dodatkowo sprawdzany jest ich stan zdrowia.

Wszystkie osoby przyjeżdżające na terminal poddawane będą obligatoryjnej kontroli pomiaru temperatury ciała, prowadzonej przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, po wejściu do terminala – informują władze portu w Szymanach.

Podobnych ograniczeń póki co nie wprowadziły lotniska we Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Rzeszowie, Zielonej Górze, Lublinie, Szczecinie, Rzeszowie i Warszawie – zarówno Lotnisko Chopina jak i port lotniczy Modlin. Sytuacja zmienia się jednak dynamicznie. Jeśli więc wybieracie się po swoich bliskich na lotniska, sprawdźcie wcześniej aktualne komunikaty. 

Na lotniskach w Modlinie i Gdańsku zamknięto także punkty informacyjne. Wszystkie pytania należy kierować mailowo lub telefonicznie. Warto wiedzieć, że na obu mazowieckich lotniskach (tj. na Okęciu i w Modlinie) do dyspozycji pasażerów są ogólnodostępne żele dezynfekcyjne, które stoją w terminalach.

Dodatkowo na wszystkich lotniskach wprowadzono procedury mierzenia temperatury dla pasażerów przylatujących z zagrożonych regionów. Sprawdzenie stanu zdrowia odbywa się jeszcze na pokładzie samolotu. Pasażerowie mają też wypełniać karty lokalizacyjne.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »