Fly4free.pl

To koniec największego samolotu świata? Obecnie latają tylko 4 sztuki

airbus a380
Foto: ZGPhotography / Shutterstock

Airbus A380 – lotnicza legenda, której odejście od kilku lat wieszczą niemal wszyscy znawcy branży, może zniknąć z nieba szybciej niż przypuszczaliśmy. A to wszystko przez kryzys związany z koronawirusem i znikomym popytem na ruch pasażerski na całym świecie.

Największy pasażerski samolot świata robi wrażenie niemal na każdym sympatyku lotnictwa. Dwupokładowa maszyna rzuca się w oczy za każdym razem, gdy tylko pojawi się na lotnisku. Nie jest jednak tajemnicą, że choć jest prawdziwym lotniczym potworem, to nie należy do ulubionych samolotów linii lotniczych – głównie ze względów ekonomicznych.

Niestety, wiele wskazuje na to, że koronawirus przyspieszy proces znikania Airbusa A380 z lotniczej mapy. Świadczy o tym raport, który opublikowała firma Cirium – wynika z niego, że obecnie na świecie użytkowane jest jedynie 1,7 proc. wszystkich Airbusów A380. Ile to jest w liczbach bezwzględnych? Gdy wziąć je pod uwagę, okazuje się, że w przestworza wbijają się zaledwie… 4 samoloty tego typu na całym świecie. A jest ich w sumie aż 239, czyli aż 235 jest uziemionych.

Airbusów A380 używają obecnie trzy linie lotnicze – Lufthansa, Qatar Airways i China Southern Airlines.

Oczywiście problem nie dotyczy jedynie tego modelu pośród szerokokadłubowych samolotów, ale zdecydowanie A380 ma największe problemy. Bezpośrednia konkurencja tego modelu, czyli Boeing 747 jest wykorzystywany zaledwie w 10 proc., ale to i tak ponad 5-krotnie więcej niż w przypadku A380. W ogólnym rozrachunku na całym świecie lata aktualnie tylko 7635 samolotów, za to blisko 14,5 tys. jest uziemionych.

Co ciekawe, Lufthansa już kilka tygodni temu zdecydowała, że niedługo całkowicie wycofa ze swojej floty A380. Podobne decyzje u innych przewoźników to kwestia czasu.  Eksperci przewidują jednak, że na całkowite przejście lotniczego giganta do historii przyjdzie nam jeszcze poczekać – głównie dzięki Emirates, dla którego A380 wciąż jest ważnym elementem floty.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »