Fly4free.pl

Tylu zabytków UNESCO nie ma żadne inne miasto. A tłumy są tu znacznie mniejsze niż gdzie indziej

kordoba katedra
Foto: milosk50 / Shutterstock

Kordoba – jeden z głównych punktów wszystkich wizyt w Andaluzji – to miasto, które dorobiło się niezwykłego statusu na liście UNESCO. Jako jedyne ma aż cztery obiekty uhonorowane tym wyróżnieniem. I tym samym przebija nawet Rzym!

Dzięki swoim niezwykłym zabytkom Kordoba już dawno zdobyła serca wielu turystów. Jednocześnie jednak zachwyciła także komitet, który decyduje o tym, jakie obiekty znajdą się na słynnej liście światowego dziedzictwa UNESCO. I prędzej czy później prawdopodobnie podzieli los najsłynniejszych miast.

W pięknym andaluzyjskim mieście znajdziecie cztery obiekty wpisane do rejestru. Przede wszystkim słynny Mezquita – meczet przerobiony na katedrę, który zachwyca swoim architektonicznym pięknem. Jego budowa rozpoczęła się w 785 roku, a dziś jest jednym z najbardziej znanych meczetów świata – choć w rzeczywistości nie pełni już takiej funkcji. Niezwykły „las kolumn”, który znajduje się w środku sprawia niesamowite wrażenie. Drugim z najbardziej wyróżnionych obiektów jest Medina Azahara ulokowana tuż pod miastem. Pierwotnie była gigantycznym miastem i pałacem jednocześnie, które później po zburzeniu, służyło jedynie za kamieniołom. Gdy w 1911 roku odkryto ruiny tego miejsca rozpoczęto rekonstrukcję, która z powodzeniem trwa do dziś.

Na liście znajduje się też historyczne centrum miasta – kręty labirynt urokliwych uliczek pełnych pomników. W Kordobie doceniono jednak nie tylko zabytki, ale i jeden z tutejszych corocznych zwyczajów, a mianowicie Festiwal Patios. Gdyby chcieć to przenieść na nasze warunki i język, byłby to taki konkurs podwórek, podczas którego mieszkańcy chwalą się piękną i bujną roślinnością jaka zdobi ich tarasy, patia, okna i balkony.

Do tego wszystkiego dochodzi przyjemna temperatura, której średnia w ciągu dnia nawet w styczniu nie spada poniżej 14°C. Nie mówiąc już o tym, że sama hiszpańska kuchnia mogłaby być powodem, dla którego warto tu przyjechać. Jednak w połączeniu z innymi czynnikami, Kordoba staje się miastem idealnym na wypad o każdej porze roku. I tłumy o wiele mniejsze niż w innych ważnych historycznie regionach.

Oczywiście nie oznacza to, że nie ma tu turystów i jest luźno nawet w sezonie. Nie ma jednak co porównywać Kordoby do Rzymu, Barcelony, Wenecji czy innych najpopularniejszych europejskich miast, które są dosłownie oblężone. I zdecydowanie warto tam zajrzeć. Jeszcze zanim to się zmieni.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
4 dni temu na CNN: https://edition.cnn.com/travel/article/cordoba-spain-most-unesco-heritage-sites/index.html
shagrat, 21 grudnia 2018, 10:48 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »