Fly4free.pl

Koniec monopolu PKP to dużo tańsze bilety. Jest kolejka chętnych do wejścia do Polski

dworzec PKP
Foto: Szymon Mucha / Shutterstock

Zagraniczni przewoźnicy kolejowi mogą zaoferować na trasach w Polsce nawet o połowę tańsze bilety w porównaniu z PKP Intercity i wyższy komfort podróżowania – czytamy w “Rzeczpospolitej”. Choć z całą pewnością nie stanie się to szybko, bo obecne prawo mocno chroni państwowego przewoźnika.

Jakie jest PKP, każdy widzi – narodowy kolejowy przewoźnik ma swoje plusy (m.in. w końcu po latach oczekiwania wprowadził WiFi w pociągach Pendolino), ale jest jednak monopolistą, to zaś przekłada się na drogie bilety. Owszem, są dynamiczne taryfy, ale jeśli komuś nie uda się upolować promocji, jest skazany na drożyznę – bilet z Warszawy do Trójmiasta czy Krakowa potrafi kosztować nawet 150 PLN w drugiej klasie.

Tę sytuację z pewnością poprawiłoby pojawienie się w Polsce nowych przewoźników kolejowych. I jak czytamy w “Rzeczpospolitej” – kolejka chętnych do pojawienia się w naszym kraju jest naprawdę spora. Jacy to przewoźnicy?

Foto: Fly4free.pl

Leo przeciera szlaki

W tym tygodniu na polskie tory wróci czeski przewoźnik Leo Express, który wznowi połączenie z Krakowa do Pragi. Nie jest to zresztą ostatnie słowo tego przewoźnika w naszym kraju, bo przygotowuje się on do uruchomienia trasy, która połączy stolicę Czech z Wrocławiem. Kiedy tak się stanie?

Chcielibyśmy uruchomić pociągi z Wrocławia do Pragi od 9 grudnia, kiedy zmienia się rozkład jazdy, a my przejmiemy połączenia w kraju pardubickim – mówi w rozmowie z “Gazetą Wyborczą” Juraj Andrejka z Leo Express.

Brzmi dobrze, ale pamiętajmy także, że termin uruchomienia pierwszej trasy Leo Express w Polsce był wielokrotnie przesuwany.

Kto jeszcze?

Duże perspektywy rozwoju w Polsce widzą również czeskie linie RegioJet, których pociągi jeżdżą także na Słowacji i w Austrii. Przewoźnik miałby wjechać do Polski pod koniec przyszłego roku, wraz z wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy 2020/2021.

A to nie koniec, bo według “Rzeczpospolitej” starania o polski rynek podejmie też FlixTrain, czyli przewoźnik należący do Flixmobility, który wyrósł na sukcesie autokarowego FlixBusa. Flixmobility deklaruje, że chce uruchomić usługi kolejowe w każdym kraju, w którym operują autokary spółki. Wydaje się jednak, że na razie to jeszcze odległa perspektywa.

Podobnie jest z… BlaBlaCarem, znanym do tej pory z carpoolingu, czyli łączenia w pary kierowców prywatnych aut i zainteresowanych pasażerów. Na razie firma planuje rozwój połączeń autokarowych w ramach marki BlaBlaBus, także w Polsce, jednak jest zainteresowana również uruchomieniem połączeń kolejowych. Jest to związane z faktem, że część jej udziałów w końcu ubiegłego roku przejęły francuskie państwowe koleje SNCF. Jest to jednak zdecydowanie melodia przyszłości.

Pendolino PKP Intercity
Foto: PKP Intercity

Na razie nie ma czym się podniecać?

W “Rz” czytamy jednak, że na razie hamulcem dla nowych przewoźników są ograniczenia administracyjne. Obecnie jakakolwiek konkurencja musi być zbadana pod kątem zagrożenia dla połączeń dotowanych.

– To bardzo dziwne prawo, bo nikt nie zabroni konkurować z połączeniem kolejowym przewoźnikowi autobusowemu. Ale jak ktoś chce uruchomić pociąg na trasie Warszawa-Katowice i nie brać dotacji, to okazuje się, że połączenie dotowane trzeba chronić, mimo że jest chętny na jazdę bez dopłat – komentuje Jakub Madrjas, zastępca redaktora naczelnego “Rynku Kolejowego”.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Na liberalną politykę w tej materii nie ma co liczyć, ale aby w połączeniach międzynarodowych i przygranicznych była konkurencja. Po tu PKP mocno odstaje.
e-prezes, 18 marca 2019, 19:35 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »