Fly4free.pl

Koniec kwarantanny przyjazdowej i noszenia maseczek? Rząd szykuje duże zmiany!

Foto: Adam Guz / KPRM
– Zarekomendowałem premierowi Mateuszowi Morawieckiemu zniesienie od początku kwietnia obowiązku noszenia maseczek, a także nakładania kwarantanny oraz izolacji – powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Oznacza to także poważne zmiany dla podróżnych, bo prawdopodobnie zniknie też wówczas kwarantanna dla podróżnych wracających spoza strefy Schengen wraz z możliwością zwolnienia z niej poprzez wykonanie testu na koronawirusa.

Taka zapowiedź ministra zdrowia to naturalna konsekwencja tego, co dzieje się obecnie w krajach Unii Europejskiej i na całym świecie, gdzie kolejne państwa luzują restrykcje związane z pandemią koronawirusa. Podobnie będzie w Polsce – liczba zakażeń jest wciąż relatywnie duża (w czwartek zanotowano 12,3 tys. nowych przypadków), jednak z drugiej strony notujemy mniejszą liczbę hospitalizacji. Zdaniem ministra Niedzielskiego, „otwiera to pewną przestrzeń dla dalszych decyzji związanych z maseczkami i przejściem ze stanu epidemii do stanu zagrożenia epidemicznego” – powiedział Niedzielski.

Co to oznacza? Minister zdrowia poinformował, że przestawił premierowi propozycję zniesienia od początku kwietnia obostrzeń dotyczących noszenia maseczek, kwarantanny i izolacji.

– Jest to taka decyzja, moment, w którym zaczynamy koronawirusa traktować jako jedną z chorób, które po prostu gdzieś w naszym otoczeniu istnieją. Są cały czas oczywiście groźne, ale mamy je w coraz większym stopniu pod kontrolą
– powiedział Niedzielski na antenie Radia Plus.

Jeśli te zmiany się potwierdzą, będzie to też oznaczało koniec kwarantanny przyjazdowej dla osób podróżujących do Polski.

To ważne zwłaszcza dla osób wracających spoza krajów UE i strefy Schengen, bo zgodnie z obecnymi przepisami, wszystkich obowiązuje 7-dniowa kwarantanna. Można ją skrócić poprzez wykonanie testu na koronawirusa (do 24 godzin przed przylotem lub do 3 godzin po przylocie). Jak czytamy na stronach rządowych, jego negatywny wynik wraz ze spełnieniem warunków wskazanych w rozporządzeniu (m.in. posiadanie Unijnego Certyfikatu Covid), będzie skutkował zwolnieniem z kwarantanny.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Powiew normalności choć już dawno powinni to zrobić.Miało być milion chorych na covid w szpitalach bo się nie szczepimy i nie nosimy maseczek a mamy milion nieszczepionych ukrainców po domach i poziom "zakażeń" SPADA!
daniel316, 17 marca 2022, 10:54 | odpowiedz
2 lata pierdół, obostrzeń, wyzwisk od płaskoziemców czy innych epitetów, gdy pisało się żeby traktować covid jak zwykłą chorobę , a teraz rząd sam zaczyna taką narrację , na co to komu było..
wiks91, 17 marca 2022, 16:14 | odpowiedz
Covidiańscy foliarze to teraz mają przechlapane. Przecież oni dalej wierzą w nietoperza z Wuhan i w magiczną moc preparatu który im zainteresowane media słusznym przekazem główki trzepią. To jak to jest naprawdę? Kłamaliście prosty lud? Nieładnie(heh)
Semen6969, 17 marca 2022, 17:24 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Koniec świata! Kolega "maverickk" ze strachu nie wyjdzie z domu ;)
lib1, 17 marca 2022, 17:51 | odpowiedz
I Benedetti który pewnie jakby była 5 dawka to by wziął  i czekał na 6
lib1 Koniec świata! Kolega "maverickk" ze strachu nie wyjdzie z domu ;)
Grażyna Buła, 17 marca 2022, 20:42 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »