Koniec długich kolejek na najbardziej zatłoczonym wakacyjnym lotnisku w Polsce. Nowe bramki mocno ułatwią wam życie
Ostatnie duże polskie lotnisko będzie miało bramki ABC
Stanowiska do automatycznej kontroli granicznej pojawią się w Pyrzowicach jako na ostatnim dużym lotnisku w naszym kraju. Bramki ABC działają już bowiem z powodzeniem na lotniskach we Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Krakowie, Modlinie i na Lotnisku Chopina, gdzie na początku stycznia urządzenia wymieniono, instalując 15 nowych stanowisk. Teraz taka sama inwestycja zostanie zrealizowana w Pyrzowicach – zarządzające lotniskiem Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze podpisało właśnie umowę na dostarczenie i montaż 15 bramek ABC.
Costa Dorada od 2181 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Kraków)
Dalaman – Fethiye od 2246 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Katowice)
Wyspa Malta od 1774 PLN na 7 dni (lotnisko wylotu: Katowice)
Kiedy bramki ABC będą gotowe i jakie są ich największe zalety?
Urządzenia mają być zainstalowane w Katowice Airport do końca 2026 roku, choć jak nieoficjalnie słyszymy, być może pierwsze urządzenia tego typu będą sprawne jeszcze przed wakacjami. Jakie są największe zalety bramek? Te biometryczne urządzenia pozwalają na samodzielne przejście kontroli granicznej podczas podróży do i z państwa spoza strefy Schengen. System pozwala na szybkie zeskanowanie dokumentu tożsamości, automatyczną weryfikację danych i… ograniczenie kolejek do kontroli dokumentów. Z bramek mogą korzystać osoby, które ukończyły 12 lat, mają co najmniej 140 cm wzrostu oraz posiadają biometryczny paszport lub dowód osobisty. System przeznaczony jest dla obywateli państw UE, EOG oraz Szwajcarii.
Efekty tej zmiany powinny być szczególnie mocno widoczne na śląskim lotnisku. Dlaczego? W 2025 roku na 7,3 mln pasażerów ogółem, aż 3,55 mln osób podróżowało w ruchu non-Schengen
Jak działają bramki ABC?
Pasażer odprawiający się w bramce ABC w pierwszej kolejności skanuje swój dokument, przykładając go do czytnika. Po otwarciu drzwi wejściowych podróżny wchodzi do środka, gdzie następuje proces weryfikacji biometrycznej. System automatycznie porównuje wizerunek twarzy oraz odciski palców, potwierdzając, czy osoba przedstawiająca dokument jest jego właścicielem. Dzięki tej technologii bramka ABC skutecznie wyklucza możliwość posłużenia się podrobionym, przerobionym lub cudzym dokumentem.
Bramki są zintegrowane z bazami danych obsługiwanymi przez Straż Graniczną. Pozwala to m.in. na natychmiastowe wykrycie, czy podróżny widnieje w rejestrach jako osoba poszukiwana lub stanowiąca zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego. Po pozytywnej weryfikacji otwierają się drzwi wyjściowe i pasażer może opuścić stanowisko. W przypadku konieczności wykonania dodatkowych czynności, podróżny kierowany jest na II linię kontroli.
Cała procedura trwa zaledwie kilkanaście sekund. Przy kumulacji lotów pozwala to znacząco skrócić czas oczekiwania w kolejce oraz sam proces kontroli, co w praktyce wymiernie zwiększa przepustowość przejścia granicznego.
Gdzie staną nowe bramki?
W komunikacie prasowym czytamy, że 5 bramek ABC zostanie zainstalowanych w terminalu A (w strefie odloty non-Schengen), dzięki czemu liczba stanowisk kontroli paszportowej zwiększy się do 11. Pozostałe 10 sztuk bramek ABC trafi zaś do terminalu C (przyloty non-Schengen).
Katowice Airport planują jeszcze większe inwestycje
Śląskie lotnisko jest obecnie w trakcie dużej rozbudowy. Władze portu przypominają, że że terminal pasażerski C na przełomie 2026 i 2027 roku zostanie rozbudowany. Powierzchnia obiektu zwiększy się z ok. 7 tys. m kw. do prawie 10,5 tys. m kw., a jego długość ze 156 do 235 metrów. Powiększona zostanie hala odbioru bagażu, w której liczba karuzel wzrośnie z trzech do pięciu. Zmodernizowana zostanie również linia kontroli paszportowej.
👉 Instalacja ma zakończyć się do końca 2026 roku; nieoficjalnie pierwsze bramki mogą ruszyć jeszcze przed wakacjami.
👉 5 bramek trafi do terminalu A (odloty non-Schengen), co zwiększy liczbę stanowisk kontroli paszportowej do 11; 10 bramek stanie w terminalu C (przyloty non-Schengen).
👉 Bramki skrócą kolejki w ruchu non-Schengen (w 2025 r. 3,55 mln z 7,3 mln pasażerów); skorzystają osoby od 12 lat, min. 140 cm wzrostu, z biometrycznym paszportem lub dowodem UE/EOG/Szwajcarii.
Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?