Fly4free.pl

Koloseum otwiera nową część dla zwiedzających. Pierwszy raz w historii!

Koloseum
Foto: Viacheslav Lopatin / Shutterstock

Pierwszy raz w historii zwiedzania Koloseum – jednego z najważniejszych zabytków Rzymu – turyści będą mogli zobaczyć podziemia tego niezwykłego budynku. Po blisko 3 latach od rozpoczęcia głównych prac renowacyjnych, wreszcie zostanie ona udostępniona także dla odwiedzających.

Jeśli myśleliście, że udało wam się zwiedzić w Rzymie już wszystkie zabytki, to jesteście w błędzie! Wieczne miasto kolejny raz udowodniło, że nie może się znudzić i nigdy nie pozwala odkryć się w 100 procentach.

Podziemia Koloseum to m.in. te korytarze, z których gladiatorzy wychodzili, by walczyć na rzymskiej arenie. Do tej pory nie były jednak dostępne dla turystów, choć wprawne oko mogło dostrzec je podczas zwiedzania „górnej części” Koloseum. Dziś dociera tu bowiem światło słoneczne ze względu na różnicę poziomu gruntu między oryginalną wersją, a dzisiejszą. Kiedyś panowała tu zupełna ciemność, którą przerywał jedynie blask świec.

Korytarze, przejścia i część, w której oczekiwali gladiatorzy została zrekonstruowana dzięki wysiłkom i współpracy między włoskim rządem, a archeologami. Jedni i drudzy przekonują teraz, że efektem otwarcia nowej części będzie szansa na lepsze poznanie i zrozumienie funkcjonowania Koloseum.

– Ten wysiłek jest absolutnie kluczowy dla badań archeologicznych, ponieważ pozwala zrekonstruować historię – powiedziała Alfonsina Russo, dyrektorka Koloseum w rozmowie z CNN.

Cała inicjatywa pochłonęła 25 mln EUR, które pochodzą od jednego z włoskich domów mody. Prace prowadzono od 2011 roku, choć główna część rozpoczęła się zaledwie 3 lata temu.

Zespół wykorzystał badania fotograficzne, mapowanie powierzchni oraz powolną i drobiazgową pracę polegającą na zmywaniu wieków brudu, osadów i mikroorganizmów, takich jak glony i porosty – wyjaśnia CNN.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »