Fly4free.pl

Malev bankrutuje. Zastąpi go Wizz Air i Ryanair

Węgierski narodowy przewoźnik, linie lotnicze Malev, od 6 rano wstrzymały działalność z uwagi na "niemożliwość utrzymania płynności spółki" - informuje Reuters. Wszystkie loty zostały uziemione. To kolejne bankructwo linii lotniczej w Europie. Kilka dni temu działalności zaprzestał Spanair.Zbankrutowały hiszpańskie linie lotnicze Spanair >>Malev to liczący 66 lat, największy i najstarszy przewoźnik lotniczy na Węgrzech. Posiada obecnie 22 samoloty, którymi latał na 50 różnych lotnisk, w tym na trasie Warszawa - Budapeszt. Od lat zmagał się z problemami finansowymi.

Agencja Bloomberg informuje, że sytuacja Maleva gwałtownie się pogorszyła, po tym jak 9 stycznia Komisja Europejska wezwała spółkę do zwrotu 130 milionów euro rządowej pomocy „otrzymanej bezprawnie” w latach 2007-2010.

Na stronie internetowej Maleva możemy przeczytać oświadczenie:

W ostatnich dniach okazało się, że firmy partnerskie świadczące usługi i dostawy na rzecz Maleva straciły zaufanie do spółki, i masowo zaczęły prosić o wypłatę zaliczki na poczet świadczonych usług i dostaw (a także zwrot należności – przyp. red). To przyspieszyło odpływ gotówki z firmy do tego stopnia, że znaleźliśmy się w sytuacji bez wyjścia. Wiadomo też, że właściciel (większościowym udziałowcem jest skarb państwa – przyp.red) mimo najlepszych intencji nie może dofinansować spółki ze względu na decyzję UE. W tym kontekście Rada postanowiła o zawieszeniu działalności

Rząd węgierski zobowiązał się do sfinansowania kosztów zwrotów biletów lub przebukowania biletów pasażerom, którzy mieli wykupioną podróż Malevem na rejsach do poniedziałku włącznie, jak również tym, którzy w ramach biletu powrotnego rozpoczęli pierwszy etap podróży, a powrót mają zaplanowany przed końcem lutego.

Pozostali pasażerowie nie mają co liczyć na pomoc i pozostaje im tylko „chargeback” u operatora karty płatniczej lub sprawdzenie, czy ich polisa ubezpieczeniowa obejmuje taki przypadek.

„Puls Biznesu” cytuje wypowiedź premiera Węgier Viktora Orbana, który na antenie radiowej powiedział, że z powodu długów linii dwie maszyny znajdujące się poza granicami kraju zostały zajęte na poczet zabezpieczenie wierzytelności Malevu – jeden w Tel Awiwie i jeden w Irlandii.

Pozostałe samoloty przewoźnika znajdują się na terenie Węgier, jednak nie mogą wykonywać rejsów zagranicznych, ponieważ również mogłyby zostać zajęte na zagranicznych lotniskach – informuje „Puls Biznesu” powołując się na agencję MTI.

Aktualizacja:

Na reakcję konkurencji nie musieliśmy długo czekać. Węgierski serwis Portfolio.hu informuje o konferencji prasowej węgierskiej linii Wizz Air, która odbyła się dziś rano. Na konferencji prezes Wizz Air József Váradi zapowiedział zwiększenie obsługiwanego ruchu z budapesztańskiego lotniska o 66% w 2012 roku.

Zostanie zwiększona częstotliwość rejsów na dotychczasowych trasach Wizz Air z Budapesztu jak również uruchomiona nowa trasa do Bukaresztu. Mało tego, Váradi deklaruje zainteresowanie Wizz Air lotami z Budapesztu do Moskwy, Stambułu i Tel-Awiwu.

Do końca marca Wizz Air zbazuje 2 dodatkowe samoloty w Budapeszcie zwiększając liczbe maszyn w bazie do 5.

Aktualizacja 2:

Ryanair podczas konferencji w Budapeszcie ogłosił dziś otwarcie bazy w stolicy Węgier. Irlandzki przewoźnik zbazuje tam 4 samoloty Boeing 737-800. Zostanie uruchomionych 31 rejsów w tym do Warszawy (Modlin) i do Krakowa.

HIT: Ryanair w Modlinie? Jest pierwsza trasa >>

Pozostałe trasy Ryanaira z Budapesztu:

Alicante, Baden/Baden Karlsruhe, Barcelona, Birmingham, Bolonia, Bristol, Bruksela Charleroi, Chania, Dublin,
Eindhoven, Goteborg, Hamburg Lubeka, Kraków, Londyn Stansted, Madryt, Malaga, Manchester, Modlin/Warszawa, Memmingen, Mediolan Bergamo, Oslo Rygge, Palma de Mallorca, Pafos, Paryż Beauvais, Piza, Rodos, Rzym Ciampino, Sztokholm Skavsta, Saloniki, Trapani, Wenecja Treviso.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
szkoda....
tartal, 3 lutego 2012, 9:53 | odpowiedz
I co teraz jak mam bilet z rzymu do budsapesztu ? (Promocja Alitalia Tokyo )
tokyo, 3 lutego 2012, 9:54 | odpowiedz
taa.. kolejny przypadek, gdy Unia mówi co można, a czego nie. Wezmy np. taki podatek od spalin/powietrza/zajmowanego miejsca czy co to oni tam ostatnio wprowadzili. Poseł musi dobrze żyć, wiec przewoźnicy płacą. Przewoźnicy płacą, więc podwyższają ceny biletów. Ceny sprawiają, że leci mniej pasażerów. Leci ich mniej, więc przewoźnik traci. Jedni zbankrutują, inni się ucieszą, bo niektórzy klienci będą musieli czymś polecieć i zapłacą więcej. No i robi się monopol. Fakt, taki Ryanair do wszystkiego doszedł sam i sobie świetnie radzi, ale niedługo na pewnych trasach nie będzie wyboru i zapomnimy o tanim lataniu. Z resztą już obecne ceny mają się nijak do cen sprzed kilku lat.. Ciekawie kiedy ludzie zobaczą jak źle się dzieje i faktycznie wyjdą na ulice, bo ta cała Unia przypomina ostatnio coraz bardziej ZSRR..
anon, 3 lutego 2012, 9:56 | odpowiedz
@tokyo, bilety kupowales w Alitalii, klienta raczej srednio interesuje codeshare. Teraz Alitalia musi cos podstawic.
Pawel_T, 3 lutego 2012, 9:59 | odpowiedz
@tokyo: kto wystawił bilety?
irkolo, 3 lutego 2012, 10:00 | odpowiedz
alitalia na jej stronie kupowałem
tokyo, 3 lutego 2012, 10:02 | odpowiedz
zadzwoń do Alitalii to może zmienią Ci na Warszawę ;)
irkolo, 3 lutego 2012, 10:08 | odpowiedz
A jak wygląda sytuacja LOTU? Na ile jest zagrożony bankructwem. Mam już trzy destynacje wykupione na ten rok... Czy chargeback w sytuacji bankructwa przewoźnika jest w 100% skuteczny? Czy chargeback można zrobić od razu po bankructwie czy po wystąpieniu faktu niedopełnienia umowy (dopiero po upłynięciu daty wylotu?) Proszę o info.
rexande, 3 lutego 2012, 10:10 | odpowiedz
początek końca prawdziwie tanich lotów...
kupa, 3 lutego 2012, 10:13 | odpowiedz
Ciekawe co z Alitalią. Trasa NRT->FCO->BUD.
gosc, 3 lutego 2012, 10:15 | odpowiedz
@anon tez mialem podobne przemyslenia jak Ty. ale zauwaz ze tani przewoznicy (ryanair, wizz) zadnych dotacji panstwowych nie biora, podatki placa tez i swietnie sobie radza oferujac przy tym bilety o wiele tansze niz malev. malev, spannair nie upadly przez unie ale przez skostniale struktury i nieumiejetnosc przystosowania sie do konkurencji na rynku
konradk - wpzlecenia.pl, 3 lutego 2012, 10:42 | odpowiedz
Były też tanie loty do nowego jorku chyba, tam na jednym z lotów był malev...
Oblatywacz, 3 lutego 2012, 11:04 | odpowiedz
konradk - pełna zgoda, niestety niektóre tradycyjne linie (szczególnie te państwowe) chciałyby dalej robić biznes w ten sam sposób co 20 lat temu. A realia rynkowe się trochę zmieniły :)
Tadex71, 3 lutego 2012, 11:36 | odpowiedz
Ma ktoś doświadczenia w chargebacku w podobnych sytuacjach? Mam 2 bilety Malevem do Stambułu z przesiadką w Budapeszcie na maj, które kupiłem w dość skomplikowany sposób - za pośrednictwem edreams z kodem groupon. Za groupony płaciłem kartą Mastercard, za resztę kwoty biletu Visą - obydwie karty w mBanku. Napiszę reklamację i zobaczę co z tego wyniknie. Na szczęście kwota za bilety nie była duża (za 2 bilety total 440 zł).
don kamillo, 3 lutego 2012, 11:39 | odpowiedz
@ don kamillo: czy najpierw nie powinieneś skontaktować się z edreams?
irkolo, 3 lutego 2012, 11:52 | odpowiedz
@konradk Ryanair nie bierze dotacji? Chyba tylko od swojego rządu, bo od bodaj wszystkich innych władz lokalnych 'wymusza' swoisty haracz za utrzymanie tras do konkretnych regionów. Różnica nie jest aż tak wielka, tylko że w przypadku przewoźników narodowych nikt jeszcze nie wpadł, żeby 'dofinansowania' nazywać 'wsparciem rozwoju regionalnego'...
Rsn, 3 lutego 2012, 11:59 | odpowiedz
Za granicą zajęte zostały z powodu długów dwa samoloty Malevu - jeden w Tel Awiwie i jeden w Irlandii. Pozostałe maszyny są na Węgrzech, ale nie mogą latać, ponieważ również mogłyby zostać zajęte na zagranicznych lotniskach....LOL kto następny? ;////
fil, 3 lutego 2012, 12:00 | odpowiedz
Z profilu Flightradar24.com na Facebook: @olivermbs reports on Twitter that up to 19 Malev aircraft will be flown from Budapest to Shannon during the day. Take off from BUD between 1110 and 1440 UTC time. Callsigns to be used: MAH5200 MAH5212, MAH5224, MAH5236, MAH5248, MAH5250, MAH5312 and MAH5336. Set filter to "MAH" to filter out the aircraft. Probably return to lessor... https://twitter.com/#!/olivermbs
voytek, 3 lutego 2012, 12:16 | odpowiedz
Kurcze, ale dobrze, ze nie kupilam niedawno biletu do Aten Malevem tylko czekałam na Crazy srode w LOCie! Zreszta udalo mi sie upolowac swietna cena 345 :)
Joanna A, 3 lutego 2012, 14:05 | odpowiedz
Szkoda latałem kiedyś sporo malevem mieli dobre ceny na Bliski wschód i bałkany w tym Albanię. Faktem ostatnio kieosko przędły ale Unia z tymi opłatami plus kryzys też sie do tego przyczyniły. Szkoda wygrają cwaniaczki na rynku typu ryan i drodzy przewoźnicy. Wiadomo mniejsza konkurencja wyższe ceny dla pasażerów.
Adam, 3 lutego 2012, 14:19 | odpowiedz
NIE Wizz a RYANAIR bedzie w Budapeszcie !!
amcio, 3 lutego 2012, 14:29 | odpowiedz
Ale i tak nadejdzie kiedyś dzień, że będziemy mieli w Warszawie....Malev ;)
fuj, 3 lutego 2012, 14:50 | odpowiedz
Patrząc co się dzieje, to rajem będzie mieszkań w Budapeszcie. Życia nie starczyłoby na podróże! :)
Han Solo, 3 lutego 2012, 14:52 | odpowiedz
A ja swoje bilety do przez Budapeszt Larnaki na 28 lutego kupiłam bezpośrednio na stronie Malevu. Płaciłam kartą kredytową Millennium. Nie mam żadnych doświadczeń w takich sytuacjach. Czy ktoś może podpowiedzieć co powinnam zrobić. Z góry bardzo dziękuję.
anka, 3 lutego 2012, 15:18 | odpowiedz
Charge back: jak odzyskać swoje pieniądze po upadku linii lotniczej czy biura podróży http://forsal.pl/artykuly/462896,charge_back_jak_odzyskac_swoje_pieniadze_po_upadku_linii_lotniczej_czy_biura_podrozy.html
irkolo, 3 lutego 2012, 15:43 | odpowiedz
to zła wiadomość, plastikowe Ryanair w porównaniu do Maleva to dziadostwo i zero komfortu ... wolę już dołożyć i w promocji lecieć z regularną linią.
Marcin, 3 lutego 2012, 16:34 | odpowiedz
Bardzo dziękuję irkolo. Mam tylko jeszcze jedno pytanie, czy zwrot uzyskuje się zawsze czy też jest to indywidualna kwestia, nie wiem element polityki banku?
anka, 3 lutego 2012, 16:49 | odpowiedz
a ja jestem w Istanbule i mam planowany wylot na 05.02 do Warszawy przez budapeszt, nikt z linii lotniczych nie odezwal się do mnie w tej sprawie...nie wiem co robić...
marta, 3 lutego 2012, 16:54 | odpowiedz
Tel-Awiw? :o
szczepqs, 3 lutego 2012, 16:59 | odpowiedz
szkoda Malevu, bo nie był wcale taki zły, a w 2010 mieli naprawdę super ceny na Bliski Wschód
Junior, 3 lutego 2012, 17:40 | odpowiedz
My jestesmy w Libanie powrot mamy w poniedzialek rano. Co znaczy pomoc w przebukowaniu biletu? Czy tzn. ze przebukuja nam bilety za darmo, na inna linie? A jezeli tak to do kogo sie zwrocic bo ich infolinia oczywiscie nie odpowiada. Moze ktos pomoc?
Chris Peen, 3 lutego 2012, 19:22 | odpowiedz
...Ryanair podczas konferencji w Budapeszcie ogłosił dziś, tak jak i Ryanair otwarcie... :)
guest, 4 lutego 2012, 14:45 | odpowiedz
Szkoda ich, szczególnie, gdy połączenia głównie przejmie Ryanair. Porównując jakość usług, to niebo a ziemia, a jak leci się dużym bagażem i zsumuje wszystkie opłaty, Ryan wcale nie jest atrakcyjny cenowo... Mam nadzieję, że opcja charge back działa bez zarzutu, bo miałam wykupione połączenia na czerwiec i wrzesień i straciłabym ponad 1000 zł!
Kasia, 4 lutego 2012, 22:50 | odpowiedz
Ja niestety mam większy problem. Wszystko wskazuje na to, że straciłem ponad 3600zł za 4 bilety, które były wykupione na maj. Zakupione przez cypryjskie biuro. Trzeba było tak jak ostatnio skorzystać z Austrian Airlines, a nie szukać paru złotych oszczędności:(
szymongaz, 7 lutego 2012, 0:06 | odpowiedz
Witam wszystkich, dla wszystkich, którzy mają wykupiony bilet Maleva i płacili kartą proponuje zwrócić się z reklamacją o anulowanie transakcji z powodu niewywiązania się ze świadczenia usługi. W moim wypadku odzyskałem całą kasę;) Pozdrawiam
Marcin, 9 lutego 2012, 21:09 | odpowiedz
Marcin, a jak długo to trwało i w jakim banku, jeśli możesz napisać.
anka, 16 lutego 2012, 18:09 | odpowiedz
witam! ja mialam zaplanowany wylot na 1 marca i dowiedzialam sie dopiero dzis, ze malev zbankrutowal;/ bilet rezerwowalam przez neta i nikt nie raczyl powiadomic, ze lotu nie bedzie. Prawo Europejskie stawia wymog poinformowania do 14 dni przed planowana data o takich zmianach. Skorzystalam dzis z opcji chargeback....zlozylam reklamacje w banku i czekam na rezultat...
kasia, 27 lutego 2012, 13:21 | odpowiedz
Witam, je niestety musiałem zapłacić przelewem, bo nie chciało zaakceptować mojej karty ( takie uroki tańszych kart :/ ) Oczywiście próba jakiegokolwiek kontaktu z Malev-em nie ma najmniejszej racji bytu, a pośrednik ma mnie głęboko w dupie i każe mi czekać. Miałem zabukowane 2 bilety Wawa-Ateny i z powrotem i w najmniejszym stopniu nie uśmiecha mi się strata 1,5 zł tylko przez to, że ktoś nie raczył nas poinformować, że sytuacja w liniach jest aż tak słaba. (żeby było śmieszniej kupiłem bilety na jakiś tydzień przed ogłoszeniem bankructwa...Przeuroczo)
Czesiek, 28 lutego 2012, 19:54 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »