Fly4free.pl

W kokpicie A350 piloci już się nie napiją. UE wprowadza nowe przepisy

airbus a350
Foto: aapsky / Shutterstock

Zgodnie z decyzją Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego Unii Europejskiej (EASA), we wszystkich kokpitach Airbusów A350 została wprowadzona tzw. „free liquid zone”, czyli strefa wolna od płynów – w tym także napojów dla załogi. A wszystko ze względu na bezpieczeństwo lotu.

Nietypowy przepis jest efektem dwóch sytuacji, w których rozlany w kopicie płyn doprowadził do wyłączenia jednego z silników samolotu.

Pierwszy raz problem pojawił się w listopadzie 2019 roku i najprawdopodobniej dotyczyło lotu Asiana Airlines z Seulu do Singapuru. Drugi taki incydent miał miejsce niespełna trzy tygodnie temu, w styczniu 2020 roku, gdy podobny problem z silnikiem zgłosił pilot linii Delta lecący z Detroit do Seulu. W obu przypadkach niedługo przed awarią silnika doszło do rozlania cieczy na środkowy panel w kabinie pilotów. Samoloty wylądowały bezpiecznie, ale sprawą zainteresowały się odpowiednie służby.

W efekcie EASA i Airbus wydały stosowne oświadczenia dotyczące dwóch typów samolotu Airbusa A350-900 i A350-1000. Tym samym w kokpicie tych maszyn nie można obecnie spożywać żadnych płynów. Nawet, jeśli chodzi wyłącznie o wypicie kawy przez pilota. Na razie zakaz jest tymczasowy i może być w przyszłości modyfikowany czy złagodzony. Na przykład zabronione będą jedynie napoje i płyny, które nie są w zakręcanej butelce.

Co ciekawe, wypadki z rozlaniem płynów w tych maszynach zdarzają się zaskakująco często. Wszystko przez drobnostkę jaką są… uchwyty na kubki z kawą. Są one zdecydowanie mniejsze niż w innych typach samolotów. Choć brzmi to nieco absurdalnie, Airbus wyprodukował uchwyty, które pasują do kawy i kubków sprzedawanych we Francji. Tymczasem już np. amerykańskie kubki są większe i po prostu nie mieszczą się w tych uchwytach.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »