Fly4free.pl

Babski wypad do… Jordanii? Podpowiadamy, czy Królestwo Czasu jest bezpieczne dla kobiet

jordania petra kobieta
Foto: Zephyr_p / Shutterstock
Tanie bilety, dobra pogoda przez cały rok i bogata oferta turystyczna dla niemal każdego rodzaju turysty, sprawiły że Jordania stała się hitem wśród Polaków. Chętnych na wyjazd nie brakuje, a wśród nich często trafiają się kobiety, które akurat nie mają lub nie chcą mieć pod ręką męskiego towarzystwa. Czy powinny zrezygnować w takim razie z wyjazdu? Nic bardziej mylnego!

Wspaniały czas w SPA nad Morzem Martwym, opalanie na rejsie połączonym ze snorkelingiem w Morzu Czerwonym, spektakularna Petra i jeszcze bardziej instagramowe namioty-bańki na środku pustyni Wadi Rum. Trzeba przyznać, że Jordania ma atrakcje, które są stworzone dla kobiet – zwłaszcza tych spragnionych pięknych widoków, jeszcze piękniejszych zdjęć i niezwykłych wrażeń.

A mimo to babski wypad do Jordanii wciąż dla wielu osób brzmi jak oksymoron. Bo czy mogę z koleżankami jechać do Jordanii? Czy Jordania jest bezpieczna? Czy wyjazd bez kolegi lub męża do Jordanii to dobry pomysł? Takie pytania powracają do nas jak bumerang przy okazji wielu ofert do Królestwa Czasu. Stereotypy i wyobrażenia są przeróżne – postaramy się nieco z nimi uporać.

Ale czy Jordania jest bezpieczna dla kobiet?

W skrócie – no pewnie, że tak. Spotkasz tu sporo turystek podróżujących bez męskiego towarzystwa, a jordańskie ulice pełne są także lokalnych kobiet, które spędzają czas w towarzystwie innych kobiet. Niegrzeczne komentarze czy bezpardonowe zaczepianie poza ulicą handlową czy targowiskiem? Nie zaznacie tu tego. Warto jednak przygotować się na to, co was czeka…

A na co się nastawiać? Na pewno na mnóstwo rozmów i pytań. Taka jest arabska natura i nie ma co z nią dyskutować. Ludzie kochają rozmawiać, kochają negocjować, handlować, kochają zapraszać na herbatę, sziszę czy degustacje absolutnie wszystkiego.

Jednocześnie Jordania jest jednym z najmniej nachalno-nagabujących krajów w całym regionie,
a odmowa jest tu traktowana ze zrozumieniem (z wyłączeniem Petry, którą traktujcie w tej kwestii jak strefę eksterytorialną). Ludzie będą ciekawi, skąd jesteście, po co przyjechałyście, co już zwiedziłyście i czy jesteście pierwszy raz w Jordanii.

Foto: Jordan Tourism Board

Co jeszcze może was spotkać? Przyciąganie spojrzeń! Nie ukrywajmy, Polki są pięknymi kobietami, a dla Jordańczyków dodatkowo nasza uroda nie jest typowa. Więc tak – czasem ktoś popatrzy na was z zaciekawieniem, czasem zwróci uwagę bardziej niż jesteśmy do tego przyzwyczajone. Na szczęście wystarczy nie odwzajemnić zainteresowania, by mieć święty spokój.

Poza tym – same przyjemności. Targowiska pełne pięknych szali, chust, butów, sukienek i torebek. Stoiska z przepyszną herbatą, orientalnymi przyprawami, cukiernie, których półki uginają się od przepysznej baklawy. I NIKT nie będzie narzekał, że spędzacie tu za dużo czasu – czy to nie brzmi wspaniale? Do tego obłędnie instagramowe krajobrazy i kadry, którymi zapełnicie swój instagram i przygody, którymi zapełnicie pamiętniki. To nie koniec. Czekają na was przecież fenomenalne zabiegi z błotem z Morza Martwego, hammamy, które nie mogą się równać z żadnym relaksem w Polsce, luksusowe hotele, a jeśli tylko macie ochotę – także nowoczesne, nocne życie Ammanu.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Jordania – głównie za sprawą postępowej królowej – jest bardzo przyjazna kobietom. Możesz więc śmiało podróżować lokalnym transportem, możesz wynająć samochód i podróżować z innymi kobietami. Możesz sama zwiedzać, możesz bez problemu zarezerwować nocleg, sama odwiedzać targowiska, robić zakupy i sama wchodzić do meczetów, kościołów czy atrakcji turystycznych.

A co z ubieraniem? Co do zasady możesz też ubierać się jak chcesz – chociaż zakryte kolana i ramiona na pewno są mile widziane, a w części atrakcji turystycznych obowiązkowe. Warto o tym pamiętać szykując się na wyjazd, ale gwarantujemy, że zarówno w Petrze jak i np. w Akabie spotkacie mnóstwo dziewczyn w krótkich sukienkach czy szortach. Same decydujecie więc, co jest dla was komfortowe.

Oczywiście nie można też zapominać o podstawowych zasadach, które kobiety powinny stosować ZAWSZE i na CAŁYM ŚWIECIE. 

Ufaj intuicji, ona naprawdę rzadko zawodzi i z rozsądkiem podchodź do propozycji napotkanych w podróży. Warto na bieżąco dawać znać rodzinie czy innej zaufanej osobie, dokąd się wybieramy, co będziemy dziś robić i informować o zmianie tych planów. Nigdy nie zaszkodzi udostępnianie lokalizacji. W jakiejkolwiek sytuacji nagabywania czy niechcianego kontaktu, zawsze warto trochę pokłamać – powiedz, że czekasz na kogoś, udaj, że odbierasz telefon od chłopaka/ojca, wyglądaj jakbyś świetnie znała okolicę i nie przyznawaj się, że podróżujesz w pojedynkę. W awaryjnej sytuacji podejdź do jakiejś rodziny, grupy kobiet lub turystów i powiedz wprost, że czujesz niepokój czy zagrożenie. W Jordanii możesz też śmiało zaufać policji i innym lokalnym służbom.

Mając to w głowie pozostaje spakować plecak, zrobić plany i bawić się dobrze, bo Jordania jest absolutnie gościnnym krajem, która jest otwarta na samodzielne podróżniczki. Zupełnie tak samo jak na… samotnych podróżników.

We współpracy z
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »