Fly4free.pl

Wybierasz się na Mont Blanc? Zostaw w kasie pieniądze na swój… pogrzeb

mont blanc
Foto: Porojnicu Stelian / Shutterstock
Aż 15 tys. EUR (czyli równowartość ok. 70 tys. PLN) może wynosić kaucja, którą władze Saint-Gervais chcą wprowadzić, dla wszystkich turystów ruszających na Mont Blanc. Najwyższy szczyt Alp jest bowiem celem licznych piechurów, ale nie wszyscy zabierają na szlak także… rozsądek.

O tym, że ludzie potrafią wyruszyć nawet w wysokie góry bez żadnego przygotowania, pomysłu i umiejętności – wiemy doskonale, obserwując chociażby to, co wyprawia się w szczycie sezonu na tatrzańskich szlakach. Ale Polska nie jest tu wyjątkiem, bowiem niemal we wszystkich popularnych górach trafiają się mało rozsądni turyści. Nawet na… najwyższym szycie Alp.

W efekcie regularnego pojawiania się licznych nierozważnych turystów, burmistrz Saint-Gervais wpadł na pomysł wprowadzenia kaucji, którą turyści mieliby wpłacać w kasie przed wyjściem w góry. W ten sposób władze chciałyby się zabezpieczyć na wypadek konieczności pokrycia kosztów… akcji ratunkowej lub pochówku turysty. A powodów ku temu nie brakuje. W ostatnim czasie grupa turystów z Rumunii próbowała zdobyć Mont Blanc w krótkich spodenkach. Na szlaku pojawiła się też kompletnie nieprzygotowana rodzina z dzieckiem. A to tylko dwa najświeższe, głośne przypadki.

Zgodnie z pomysłem kaucja ma wynosić 15 tys. EUR. 10 tysięcy ma być zabezpieczeniem akcji ratunkowej, a kolejne 5 – potencjalnego pogrzebu.

– Czasami głupi ludzie reagują tylko na głupie pomysły – Jean-Marc Peillex, cytowany przez The Telegraph. – Początkujący turyści grają w rosyjską ruletkę. Poprośmy ich więc o zabezpieczenie nam kosztów, które to za sobą pociągnie – dodał.

Pomysłowi sprzeciwiają się jednak Włosi, którzy dzielą Mont Blanc z Francuzami. Ich zdaniem nikt nie może przywłaszczyć sobie góry i nakładać takich ograniczeń.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »