Fly4free.pl

Oficjalnie: Jedno z najsłynniejszych (i najgorszych) lotnisk w Europie zamknięte od 15 czerwca

Foto: vanderWolfImages / Shutterstock

[AKTUALIZACJA] Pierwotnie lotnisko Berlin Tegel miało być zamknięte 1 czerwca, ostatecznie port lotniczy w stolicy Niemiec zamknie swoje podwoje 2 tygodnie później – zdecydowała rada nadzorcza spółki FBB. Formalnie lotnisko ma być zamknięte na 2 miesiące, jednak w praktyce wygląda na to, że to już koniec tego zasłużonego portu.

Los największego berlińskiego lotniska był niejasny od kilku lat. Pierwotnie plan był prosty: wraz z uruchomieniem nowoczesnego lotniska Berlin Brandenburg, Tegel miał zostać zamknięty, jednak doskonale znamy tę historię. Nowe lotnisko w Berlinie miało być otwarte 9 lat temu, a obecnie wszystko wskazuje na to, że zostanie uruchomione dopiero jesienią.

W tej sytuacji Tegel, który obecnie uchodzi za jedno z najbardziej zatłoczonych i niewygodnych lotnisk w Europie, działał dalej. I to mimo tego, że w przeróżnych rankingach lotnisko uznawane jest za najgorsze w Europie. Trudno jednak się dziwić – władze uznały bowiem, że nie ma co inwestować w stare lotnisko, skoro lada moment otwarty będzie nowy port.

Przyszłość lotniska Tegel rozstrzygnęła się dopiero teraz, gdy w związku z pandemią koronawirusa słynny port praktycznie nie obsługuje lotów pasażerskich. Stąd decyzja rady nadzorczej o tymczasowym zamknięciu lotniska – pierwotnie media pisały, że lotnisko miałoby zostać zamknięte od 1 czerwca, ostatecznie stanęło na 15 czerwca. Od tego dnia lotnisko ma zostać zamknięte na 2 miesiące, a wszystkie operacje z Tegla mają być przekierowane na drugie berlińskie lotnisko, czyli Schonefeld. Władze portu liczą, że w ten sposób uda się wygenerować pewne oszczędności – dziennie lotnisko traci ok. 1 miliona EUR.

Czy lotnisko będzie jeszcze obsługiwać pasażerów? Władze portu nie ogłosiły co prawda ostatecznego zamknięcia, ale przyznają, że rozpatrywany jest scenariusz, w którym lotnisko Tegel pozostanie zamknięte już na zawsze. Głównie dlatego, że pod koniec października otwarte zostanie w końcu lotnisko Berlin Brandenburg. Trudno przewidywać, że do tego czasu ruch lotniczy wróci do poziomu sprzed pandemii, a do tego same linie lotnicze, już po przenosinach na Schonefeld, nie będą chciały na krótko wracać z powrotem na Tegel, bo będzie to dla nich oznaczało dodatkowe koszty.

Najpewniej żegnamy więc słynne lotnisko Tegel na dobre.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »