Fly4free.pl

Wieża Eiffla może zostać przemalowana na oryginalny kolor

Wieża Eiffla
Foto: Kanuman, Shutterstock
Być może to powód, dla którego wiele osób znów zawita do Paryża. Dotychczasowe zdjęcia i selfie zrobione przed słynną „żelazną damą” staną się nieaktualne?

To jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli na świecie. Ciężko o kogoś, kto nie widział charakterystycznej wieży: jeżeli nie miał okazji zobaczyć jej osobiście, na pewno kojarzy ją z milionów zdjęć. Początkowo była „ciałem obcym” na mapie stolicy Francji, obiektem nienawiści ze strony mieszkańców Paryża – z czasem stała się jego najpopularniejszą atrakcją.

Wieża Eiffla to symbol Francji. Projekt, którego autorem był Gustave Eiffel (oraz jego pracownicy, Maurice Koechlin i Emile Nouguier) została zbudowana na wystawę światową, która odbyła się w 1889 roku. Była sztandarowym przykładem wiedzy inżynierskiej w ówczesnych czasach.

Wieża Eiffla

Fot. pisaphotography, shutterstock

W ciągu 129 lat wieża była 19 razy malowana. Wszyscy, którzy kojarzą dzieło Eiffla z takiego koloru, jak na powyższym zdjęciu, mogą się zdziwić informacją, że jej pierwotnym kolorem był… czerwony. W założeniach ów kolor miał ułatwić ochronę całej konstrukcji przed rdzą.

Czy wieża zmieni swój aktualny wygląd? Ministerstwo Kultury i władze Paryża planują jubileuszową, 20. akcję malowania wieży. I zastanawiają się, czy nie przywrócić jej pierwotnego koloru.

Malowanie ma rozpocząć się w październiku i prawdopodobnie potrwa 3 lata, będąc częścią większego projektu związanego z renowacją tej ozdoby Paryża. Nasz redakcyjny grafik postarał się odwzorować na zdjęciu pierwotny kolor wieży.

Wieża Eiffla

Fot. oprac. na podstawie WDG Photo / Shutterstock

Dla miłośników wieży Eiffla mam małą niespodziankę, wyciągniętą z prywatnego archiwum.

W 2007 roku, w ramach pewnego projektu turystyczno-podróżniczego, miałem możliwość wraz z grupą francuskich alpinistów wspiąć się na wieżę Eiffla inną drogą niż schody lub winda.

Wieża Eiffla

Fot. Paweł Kunz, Fly4free.pl / archiwum prywatne

To było niezapomniane przeżycie… 😉

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Poproszę o osobny artykuł o tym wejściu na wieżę Eiffla
Tomo14, 13 marca 2018, 16:50 | odpowiedz
Tomo14 Poproszę o osobny artykuł o tym wejściu na wieżę Eiffla
A wiesz, że to może i dobry pomysł? ;) Niekoniecznie na stronę główną, ale na przykład na forum Fly4free? Postaram się kiedyś znaleźć wolną chwilę! ;)
Paweł Kunz, 13 marca 2018, 17:14 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »