Fly4free.pl

Najlepsza knajpa w Londynie? Żadne tam gwiazdki Michelin. Wygrał lokal serwujący dania za 20 PLN

The Lounge Cafe
Foto: Twitter / The Lounge Cafe

Przypadek Lounge Cafe w Londynie pokazuje, że świetne miejsca, w których zjemy smaczny posiłek, nie muszą być wcale drogie

Jaka jest recepta na miejsce, które będą odwiedzać tłumy turystów i mieszkańców? Stworzyć restaurację, gdzie w parze z jakością jedzenia nie idzie wysoka cena. Resztę zrobi marketing szeptany… i opinia zadowolonych klientów. Mała restauracja w Londynie jest aktualnie na szczycie rekomendacji portalu TripAdvisor, układanego na podstawie opinii osób, które go odwiedziły.

Koszt sztandarowego dania (typowe angielskie śniadanie), serwowanego przez dwie właścicielki? Od 19 do 24 PLN.

Pomysł na biznes

Okazuje się, że w prostocie tkwi siła. Właścicielki The Lounge Cafe porzuciły pracę w korporacji, mając dość wyścigu szczurów i długich godzin spędzonych w biurze, przetykanych spotkaniami.

Otworzyły kawiarnię w północno-zachodnim Londynie, od samego początku zakładając, że będzie to bezpretensjonalne miejsce – w rodzaju tych, do jakich same chciałyby chodzić.

– Przygotowujemy proste jedzenie, które możecie pamiętać ze swoich rodzinnych stołów. Dokładnie tak, jak byłoby przygotowane przez wasze matki czy babcie – opowiada Maria, jedna z właścicielek.

Cena czyni cuda?

Oprócz prowadzenia restauracji, właścicielki zajmują się szkołą gotowania – pokazując ubogim, jak można stworzyć pożywne posiłki, mając bardzo ograniczony budżet. Maria prowadzi także bloga o jedzeniu, który zdobył wiele nagród.

Czy taki biznes się opłaca?

– Mamy bardzo niskie ceny, pracujemy na małej marży. Herbata kosztuje u nas 1 GBP (4,8 PLN), wodę serwujemy za 0,60 GBP (2,9 PLN), jajecznica z łososiem to 5,5 GBP (26 PLN). Ale sprzedajemy dużo, kochamy naszą pracę – mówi Maria Kuehn.

The Lounge Cafe
Foto: Twitter / The Lonuge Cafe

Wiara w ranking

Gratulując właścicielkom świetnego pomysłu na biznes, nie należy zapominać, że kierowanie się tylko rankingiem TripAdvisora może niekiedy być zgubne. Na naszych łamach opisywaliśmy przypadek Oobah Butlera, który stworzył… fałszywe miejsce w Londynie. Szopę w ogrodzie swojego domu, w której nie ma żadnej restauracji, wirtualnie przekształcił w modne miejsce.

W kwietniu 2017 założył Szopę w Dulwich („The Shed at Dulwich”), tworząc stronę internetową i zakładając profil na TripAdvisor. Od samego początku traktował to jako żart i prowokację: na zdjęciach prezentował dania, które wyglądały na prawdziwe, ale nimi nie były. Na przykład stek z bitą śmietaną udawała gąbka pokryta pianką do golenia, a pięknie udekorowany okrągły ser był… kostką do czyszczenia toalet.

Oszustwo na TripAdvisor
Foto: vice.com / Oobah Butler

Ekskluzywność miejsca „tylko na rezerwacje”, brak adresu, ogólna aura tajemnicy, magiczne i modne słowa „vegan”, „vegetarian friendly” – to wszystko było tak pociągające, że ludzie chcieli się osobiście przekonać, czy miejsce jest takie wyjątkowe. Finał eksperymentu? Pierwsze miejsce w rankingu TripAdvisor… i doskonale udokumentowany przypadek na temat tego, jak łatwo jest nami manipulować w internecie.

Z drugiej strony, czasy się zmieniły. I doskonałe jedzenie można napotkać nie tylko w wykwintnych restauracjach.

W Singapurze funkcjonuje street food, gdzie można zjeść makaron z mięsem wieprzowym lub kurczaka w sosie sojowym – całość jest tak wyśmienita, że Hong Kong Soya Sauce Chicken Rice & Noodle otrzymał prestiżowe wyróżnienie, czyli gwiazdkę Michelin.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »