Fly4free.pl

Jak szukać biletów lotniczych i nie przepłacać

W internecie jest pewnie z setka polskich stron, i tysiace zagranicznych, za pośrednictwem których możemy kupić bilety lotnicze. Czy warto z nich korzystać? Jakich stron używać szukając biletów i czy kupować u pośredników? Poniżej porównanie popularnych stron sprzedażowych, wyszukiwarek i agencji, które powinno pomóc wam odpowiedzieć na zadane tu  pytanie.JAK SZUKAĆ BILETÓW TANICH LINII LOTNICZYCH >>Mimo że adresy stron oferujących nam pomoc w kupnie biletów można wymieniać bardzo długo, faktycznie mamy kontakt z zaledwie kilkoma mechanizmami (silnikami), które po prostu są ubrane w inną otoczkę. Wszystkie strony oferujące internetową sprzedaż biletów korzystają z CRS-ów (systemy rezerwacji komputerowej) stworzonych na potrzeby lini lotniczych i  zmodyfikowanych dla pośredników handlowych. Tak otrzymano GDS-y czyli "Global distribution systems". Na świecie spopularyzowanych jest kilka silników (baz danych wraz z oprogramowaniem) GDS: SABRE, WorldSpan, Galileo, Amadeus. Kto z czego korzysta możecie zobaczyć tu: http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_reservations_system.

Poniżej zestawienie kilku popularnych polskich stron sprzedajacych bilety, wybranych tak by były reprezentatywną próbą dla silników GDS.

aero.pl – działa na mechanizmach poslkiej firmy TravelTECH, ta bazuje na Galileo. Inni klienci TravelTECH: Travelovo.pl, TravelNow.pl, Fru.pl, EuroTravel (Łotwa), Pasażer.com, TravelPolska, SerwisPracy.pl, Holiday Link (Litwa) i wielu innych

amin.pl – działa na silniku firmy Travelport Galileo

efly.pl – polskie rozwiązanie bazujące na Worldsapn i udostępniające swój system wielu innym serwisom (lotnicze-bilety.pl, www.lotyonline.pl, tanie-latanie.net)

lataj.pl – bazuje na Amadeusie

letsfly24.com – polski autorski system (zapewne oparty na którymś z GDS), należący do firmy FosterTravel

W tabelce zestawiłem wyniki wyszukiwania, które otrzymujemy z wyżej wymienionych stron dla trzech lotów (badanie przeprowadziłem 14 grudnia 2009 ).

A) Warszawa – Bangkok – Warszawa na 1-8 lutego 2010 r. (najtańszy lot tego dnia oferuje linia KLM, konkurencją jest Aeroflot i Aerosvit) – lot długodystansowy z przesiadką, popularny kierunek, kilka lini operujących. Test na to, jak wyszukiwarka obsługuje loty międzykontynentalne).

B) Łódź – Londyn na 5-6 lutego 2010 r (najtańszy lot na ten dzień oferuje Ryanair, jest też możliwośc lotu kombinowanego taniego lotu z przesiadką w Oslo) – lot na krókim, popularnym kierunku, z możliwą przesiadką, obsługiwany przez tanie linie lotnicze. Test na to, czy wyszukiwarka obsługuje tanie linie lotnicze.

c) Kraków – Marakesz – Kraków 1-9 lutego (najtaniej tego dnia EasyJet z przesiadką w Paryżu) – lot na średnim dystansie, możliwe liczne loty kombinowane, z przesiadkami w wielu miastach. Test na to, jak wyszukiwarka kojarzy loty z różnych tanich lini lotniczych.

Poza wcześniej wspomnianymi stronami sprzedażowymi w wynikach znajdują sie jeszcze rezultaty, kótre dały wyszukiwarki lotów: skyscanner.pl, kayak.com, momondo.com.

Wyszukiwarki nie prowadzą bezpośredniej sprzedaży, porównują zarówno oferty lini lotnicych jak i agencji (biur) i przekierowują do strony docelowej.

W tabelce znaleźli się też reprezentanci dużych międzynarodowych agencji sprzedających bilety: Expedia i SkyTours (inne to np. Lastminute i Orbitz).

Test 1) Łódź – Londyn – Łódź

Dobry rezultat otrzymujemy z wyszukiwarek Momodo i Skyscanner, widać tu że Kayak nie obsługuje połączeń Ryanair’a. Ze stron sprzedażowych przyzwoite wyniki daje Letsfly24 i Esky.pl – ale i tak o 25% drożej niż bezpośrednio. (Momodo i Skyscanner po 3 pkt – za ex-aequo 1. miejsce, Letsfly24 i Esky po 1 pkt za 3. miejsce)

Test 2) Warszawa – Bangkok – Warszawa

Sześć pierwszyszych w zestawieniu stron oferuje praktycznie identyczną cenę, natomiast Esky i Letsfly24, kótre dobrze poradziły sobie w pierwszym teście tu przegrywają z kretesem. Pozycji od 1 do 6 przyznaję 2. miejsce ex-aequo i po 2 punkty

Test 3) Kraków – Marrakesz – Kraków

Tu radę daje tylko Skyscanner. 3 punkty za pierwsze miejsce.

Co znamienne pierwsze 3. miejsca zajmują wyszukiwarki. Strony sprzedażowe wypadają słabo.

Jaka jest zatem odpowiedź na pytanie „Jakich stron używać szukając biletów i czy kupować u pośredników?”

Używajcie wyszukiwarek, najlepiej nie ograniczając się do jednej, bo niektóre lepiej sobie radzą z przewoźnikami regularnymi, a inne z tanimi liniami (skyscanner.pl, momondo.com, kayak.com). Jeśli wynik zwrócony przez wyszukiwarkę wskaże, że taniej kupicie bilet np. w Expedia.com czy Skytours.pl (biura) niż bezpośrednio na stronie lini lotniczej (moje doświadczenie pokazuje, ze jest to możliwe) – wtedy kupujcie u pośrednika. W większości przypadków przy lotach z Polski, najtaniej będzie jednak zrobić zakupy bezpośrednio na stronie lini lotniczej.

JAK SZUKAĆ BILETÓW TANICH LINII LOTNICZYCH >>

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Wybrać się gdzieś muszę ;]
Gabor Wnuk, 20 grudnia 2009, 13:10 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »