Jak szukać biletów lotniczych i nie przepłacać
Poniżej zestawienie kilku popularnych polskich stron sprzedajacych bilety, wybranych tak by były reprezentatywną próbą dla silników GDS.
aero.pl – działa na mechanizmach poslkiej firmy TravelTECH, ta bazuje na Galileo. Inni klienci TravelTECH: Travelovo.pl, TravelNow.pl, Fru.pl, EuroTravel (Łotwa), Pasażer.com, TravelPolska, SerwisPracy.pl, Holiday Link (Litwa) i wielu innych
amin.pl – działa na silniku firmy Travelport Galileo
efly.pl – polskie rozwiązanie bazujące na Worldsapn i udostępniające swój system wielu innym serwisom (lotnicze-bilety.pl, www.lotyonline.pl, tanie-latanie.net)
lataj.pl – bazuje na Amadeusie
letsfly24.com – polski autorski system (zapewne oparty na którymś z GDS), należący do firmy FosterTravel
W tabelce zestawiłem wyniki wyszukiwania, które otrzymujemy z wyżej wymienionych stron dla trzech lotów (badanie przeprowadziłem 14 grudnia 2009 ).
A) Warszawa – Bangkok – Warszawa na 1-8 lutego 2010 r. (najtańszy lot tego dnia oferuje linia KLM, konkurencją jest Aeroflot i Aerosvit) – lot długodystansowy z przesiadką, popularny kierunek, kilka lini operujących. Test na to, jak wyszukiwarka obsługuje loty międzykontynentalne).
B) Łódź – Londyn na 5-6 lutego 2010 r (najtańszy lot na ten dzień oferuje Ryanair, jest też możliwośc lotu kombinowanego taniego lotu z przesiadką w Oslo) – lot na krókim, popularnym kierunku, z możliwą przesiadką, obsługiwany przez tanie linie lotnicze. Test na to, czy wyszukiwarka obsługuje tanie linie lotnicze.
c) Kraków – Marakesz – Kraków 1-9 lutego (najtaniej tego dnia EasyJet z przesiadką w Paryżu) – lot na średnim dystansie, możliwe liczne loty kombinowane, z przesiadkami w wielu miastach. Test na to, jak wyszukiwarka kojarzy loty z różnych tanich lini lotniczych.
Poza wcześniej wspomnianymi stronami sprzedażowymi w wynikach znajdują sie jeszcze rezultaty, kótre dały wyszukiwarki lotów: skyscanner.pl, kayak.com, momondo.com.
Wyszukiwarki nie prowadzą bezpośredniej sprzedaży, porównują zarówno oferty lini lotnicych jak i agencji (biur) i przekierowują do strony docelowej.
W tabelce znaleźli się też reprezentanci dużych międzynarodowych agencji sprzedających bilety: Expedia i SkyTours (inne to np. Lastminute i Orbitz).
Test 1) Łódź – Londyn – Łódź
Dobry rezultat otrzymujemy z wyszukiwarek Momodo i Skyscanner, widać tu że Kayak nie obsługuje połączeń Ryanair’a. Ze stron sprzedażowych przyzwoite wyniki daje Letsfly24 i Esky.pl – ale i tak o 25% drożej niż bezpośrednio. (Momodo i Skyscanner po 3 pkt – za ex-aequo 1. miejsce, Letsfly24 i Esky po 1 pkt za 3. miejsce)
Test 2) Warszawa – Bangkok – Warszawa
Sześć pierwszyszych w zestawieniu stron oferuje praktycznie identyczną cenę, natomiast Esky i Letsfly24, kótre dobrze poradziły sobie w pierwszym teście tu przegrywają z kretesem. Pozycji od 1 do 6 przyznaję 2. miejsce ex-aequo i po 2 punkty
Test 3) Kraków – Marrakesz – Kraków
Tu radę daje tylko Skyscanner. 3 punkty za pierwsze miejsce.
Co znamienne pierwsze 3. miejsca zajmują wyszukiwarki. Strony sprzedażowe wypadają słabo.
Jaka jest zatem odpowiedź na pytanie „Jakich stron używać szukając biletów i czy kupować u pośredników?”
Używajcie wyszukiwarek, najlepiej nie ograniczając się do jednej, bo niektóre lepiej sobie radzą z przewoźnikami regularnymi, a inne z tanimi liniami (skyscanner.pl, momondo.com, kayak.com). Jeśli wynik zwrócony przez wyszukiwarkę wskaże, że taniej kupicie bilet np. w Expedia.com czy Skytours.pl (biura) niż bezpośrednio na stronie lini lotniczej (moje doświadczenie pokazuje, ze jest to możliwe) – wtedy kupujcie u pośrednika. W większości przypadków przy lotach z Polski, najtaniej będzie jednak zrobić zakupy bezpośrednio na stronie lini lotniczej.