Fly4free.pl

Jak kupić bilety w Wizz Air? Przewodnik krok po kroku!

wizz air kupowanie biletów
Foto: Ascannio / Shutterstock
Masz zamiar pierwszy raz samodzielnie kupić bilety w linii Wizz Air, ale boisz się, że „coś źle klikniesz”? Nie chcesz przez przypadek kupić dodatkowych usług i masz obawy, że zapłacisz więcej niż planowałeś? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę i zobacz, jak przebiega zakup biletów w Wizz Air – krok po kroku.
ABC PODRÓŻOWANIA
Fly4free.pl to nie tylko ogromna i zaangażowana społeczność doświadczonych podróżników, ale także stale dołączające nowe osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z wyjazdami. To właśnie dla nich zebraliśmy najbardziej podstawowe informacje w jednym miejscu. Wszystkie artykuły przygotowane dla początkujących podróżników znajdziesz w naszym ABC podróżowania.

Krok 1: Wyszukiwarka lotów

Zaczynamy od wejścia na stronę Wizz Air. W jej lewej części zobaczysz wyszukiwarkę połączeń. Wybierasz skąd i dokąd chcesz lecieć (możesz wybrać konkretne lotnisko lub wszystkie lotniska w danym mieście/kraju), liczbę pasażerów i daty. Ten krok zwykle omijasz korzystając z ofert Fly4free.pl, bo szukanie lotów bierzemy na siebie. Twoja rola zaczyna się od drugiego kroku.

Foto: Wizz Air

Krok 2: Wybór konkretnego lotu

Na tym etapie wybierasz konkretny lot, ponieważ na niektórych trasach w danym dniu może być ich więcej niż jedno połączenie dziennie. Przy każdym znajduje się cena za połączenie. Czasami zauważysz też informację w stylu „tylko 2 miejsca w tej cenie”. To oznacza, że jeśli podróżujesz w więcej osób, to niestety cena będzie wyższa.

Foto: Wizz Air
Tutaj warto też zwrócić uwagę na kalendarz w górnej części strony, bo jeśli masz w miarę elastyczny termin, to tutaj możesz łatwo zauważyć, że lot w inny dzień może być tańszy. W prawym, górnym rogu trzeba kliknąć „pokaż cennik” – wtedy rozwinie się wykres cen obejmujący bardziej elastyczne daty.
Foto: Wizz Air

Krok 3: Wybór taryfy

Taryfa to – mówiąc najprościej jak się da – rodzaj pakietu z wliczonymi konkretnymi usługami. „Goły” i najtańszy bilet z podstawowym bagażem to taryfa Basic. W tej cenie masz przelot, losowy przydział miejsca w samolocie i jeden mały bagaż podręczny. Droższa jest taryfa Wizz Go, w której masz m.in. pierwszeństwo wejścia na pokład, dwa bagaże podręczne, bagaż rejestrowany 20 kg i możliwość ograniczonego wyboru miejsca w samolocie. Możesz też wybrać taryfę Wizz Plus Flex – z dwoma bagażami podręcznymi, pierwszeństwem wejściem na pokład i bagażem rejestrowanym (32 kg), bezpłatną odprawą na lotnisku i ograniczonym wyborem miejsca w samolocie, a przede wszystkim możliwością bezpłatnej zmiany lotu.

Foto: Wizz Air

Po wyborze taryfy pojawi się pierwsze podsumowanie wybranych lotów:

Foto: Wizz Air

Krok 4: Opcja Wizz Flex i „blokada” ceny biletów

W kolejnym kroku pojawiają się dwie ważne opcje. Pierwsza to możliwość dokupienia usługi Wizz Flex, która pozwala zmienić lub zwrócić bilet. Druga pozwala zablokować cenę wyszukanych biletów na 48 godzin – np. gdy chciałbyś najpierw upewnić się, że wszyscy pasażerowie są pewni podróży.

Foto: Wizz Air

Krok 5: Dane pasażerów

W tym kroku musisz podać imiona i nazwiska wszystkich pasażerów. Pamiętaj, że zmiana pasażera będzie się wiązała z dodatkową, dość wysoką opłatą. Dobrze więc przemyśl, jakie i czyje dane wpisujesz. Zwróć też uwagę, aby nie popełnić żadnych błędów.

Foto: Wizz Air
Imię i nazwisko – jak wpisać?
Pamiętaj, że zarówno imię jak i nazwisko wpisujesz bez polskich znaków.

Krok 6: Wybór bagażu

Nawet, jeśli na początku rezerwacji wybrałeś taryfę Basic, tutaj możesz dokupić dodatkowy bagaż. Masz do wyboru masz cztery rodzaje bagażu rejestrowanego – 10, 20, 26 i 32 kg lub dodatkowy bagaż podręczny (który zabierasz ze sobą na pokład samolotu) w rozmiarze 55x40x23 cm, kupowany w zestawie z pierwszeństwem wejścia na pokład. W cenie podstawowego biletu możesz zabrać mały bagaż podręczny – 40 x 30 x 20 cm.

Bagaż specjalny
Na tym etapie możesz dodać też bagaż specjalny, np. sprzęt sportowy, sprzęt muzyczny itd. Ceny dodatkowego bagażu nie są stałe – zależą od trasy, terminu lotu i popytu.
Foto: Wizz Air

Jeśli nie chcesz dokupić żadnego bagażu, zaznaczasz „nie, wystarczy mi bezpłatny bagaż podręczny”. Nie odkładaj zakupu bagażu na później, na tym etapie jest on najtańszy. Jeśli zdecydujesz się na dokupienie go już po zrobieniu rezerwacji – zapłacisz więcej.

Foto: Wizz Air
Pamiętaj!
Nie musisz kupować takiego samego bagażu dla wszystkich osób w rezerwacji i w obie strony. Możesz wybrać bagaż tylko dla jednej osoby lub tylko w jedną stronę (np. gdy zamierzasz zrobić duże zakupy na miejscu).

Krok 7: Rejestracja lub logowanie

Po wyborze bagażu i prawidłowym wypełnieniu wszystkich dotychczasowych pól, pojawi się okienko do rejestracji lub logowania. Bez konta Wizz Air nie da się bowiem kupić biletu. Musisz więc albo założyć konto, albo zalogować się do już istniejącego.

Foto: Wizz Air

Krok 8: Wybór miejsca w samolocie

Tanie linie nie dają możliwości bezpłatnego wyboru miejsca w samolocie. To nie znaczy jednak, że koniecznie musisz za nie dopłacać. Każdy pasażer ma dwie opcje do wyboru – wybrać konkretne miejsce i za nie zapłacić (ceny są różne w różnych częściach samolotu) albo wybrać losowy przydział miejsc. Ten jest bezpłatny, ale jeśli lecisz w więcej osób, system nie przydzieli wam miejsc koło siebie.

Foto: Wizz Air

Kliknij w „wybierz miejsca później”, jeśli zdecydujesz się na losowy przydział miejsc.

Foto: Wizz Air

Krok 9: Dodatkowe usługi – Fast Track, Ubezpieczenie, Wynajem Samochodu

Kolejny etap zakupu to niemal gazetka reklamowa albo swoisty bazar usług. Tutaj linia zaproponuje ci różne dodatkowe usługi. Najpierw ponownie pojawi się opcja wykupienia Wizz Priority, czyli pierwszeństwa wejścia na pokład i dodatkowego bagażu podręcznego. Dalej masz opcję wykupienia automatycznej odprawy (czyli system odprawi cię samodzielnie, nie będziesz musiał nic robić) lub odprawy na lotnisku.

Foto: Wizz Air

Znajdziesz tu też propozycję wykupienia parkingu przy lotnisku, transferu na lotnisko, a także Fast Track (czyli szybsze przejście przez kontrolę bezpieczeństwa) i dostęp do saloniku lotniskowego. Nie mogło także zabraknąć propozycji ubezpieczenia podróżnego.

Foto: Wizz Air
Foto: Wizz Air

Oczywiście nie musisz kupować żadnej z tych usług, możesz je po prostu pominąć.

Krok 10: Wizz Discount Club

W kolejnym kroku Wizz Air zaproponuje opłacenie członkostwa Wizz Discount Club, czyli programu lojalnościowego Wizz Aira, który gwarantuje zniżki na bilety (10 EUR taniej) i bagaż (5 EUR taniej). Członkostwo wykupuje się na cały rok (i obejmie zarówno tę rezerwację, jak i wszystkie następne w ciągu roku). WDC kosztuje 39,99 EUR, czyli ok. 190 PLN lub 69,99 EUR (w wersji grupowej). Wszystkie szczegóły programu znajdziesz na stronie Wizz Discount Club.

Foto: Wizz Air
Wizz Discount Club – kupić czy nie?
Podobnie jak każdą inną dodatkową usługę, tak i tę możesz po prostu pominąć. Czasem jednak członkostwo WDC niemal całkowicie zwraca się już przy pierwszej podróży.

Krok 10: Podsumowanie i płatność

To już ostatni, chociaż bardzo istotny krok – podsumowanie i płatność. W tabelce po lewej stronie zobaczysz podsumowanie wybranych usług i ostateczną cenę za bilet. Warto sprawdzić tutaj, czy nie dobrałeś czegoś przez przypadek. Tutaj też możesz rozwinąć listę pasażerów i ostatni raz zerknąć czy zgadzają się imiona i nazwiska.

Foto: Wizz Air

Jeśli wszystko się zgadza, przejdź do okienka z płatnością. Do wyboru masz płatność kartą, przelewem online lub przelewem bankowym. Rekomendujemy jednak dwie pierwsze opcje. Wpisujesz dane i zaznaczasz „klikając zapłać teraz potwierdzam zapoznanie się z regulaminem”.

Gdy wszystko jest gotowe, pozostaje kliknąć „zapłać teraz”.

Foto: Wizz Air

Po zakończeniu transakcji zobaczysz informację o pomyślnym założeniu rezerwacji. Potwierdzenie przyjdzie także na podanego maila.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Przy próbie rezerwacji lotów na majówkę i  lato 2024 , nie pojawia się w ogóle cena regularna tylko cena dla WDC. Czy to oznacza że W tej chwili mogą rezerwować bilety tylko posiadacze WDC? Czy też oznacza to że wkrótce WDC stanie się opłata obowiązkową ?
Marek Szot, 20 września 2023, 16:07 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »