Fly4free.pl

Jak kupić bilety w Ryanairze? Przewodnik krok po kroku!

ryanair stanowisko odprawy
Foto: Rob Wilson / Shutterstock
Masz zamiar pierwszy raz samodzielnie kupić bilety w Ryanairze, ale boisz się, że „coś źle klikniesz”? Nie chcesz przez przypadek kupić dodatkowych usług i masz obawy, że zapłacisz więcej niż planowałeś? Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę i zobacz, jak przebiega zakup biletów w Ryanairze – krok po kroku.
ABC PODRÓŻOWANIA
Fly4free.pl to nie tylko ogromna i zaangażowana społeczność doświadczonych podróżników, ale także stale dołączające nowe osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z wyjazdami. To właśnie dla nich zebraliśmy najbardziej podstawowe informacje w jednym miejscu. Wszystkie artykuły przygotowane dla początkujących podróżników znajdziesz w naszym ABC podróżowania.

Krok 1: Wyszukiwarka lotów

Na górze strony Ryanaira zobaczysz wyszukiwarkę połączeń. Wybierasz skąd i dokąd chcesz lecieć (możesz wybrać konkretne lotnisko lub wszystkie lotniska w danym mieście/kraju), liczbę pasażerów i daty. Ten krok zwykle omijasz korzystając z ofert Fly4free.pl, bo szukanie lotów bierzemy na siebie. Twoja rola zaczyna się od drugiego kroku.

Foto: Ryanair

Krok 2: Wybór konkretnego lotu

Na tym etapie wybierasz konkretny lot, ponieważ na niektórych trasach w danym dniu może być ich więcej niż jedno połączenie dziennie. Przy każdym znajduje się cena za połączenie. Czasami zauważysz też informację w stylu „tylko 2 miejsca w tej cenie”. To oznacza, że jeśli podróżujesz w więcej osób, to niestety cena będzie wyższa.

Foto: Ryanair
Elastyczny termin? Świetnie się składa!
Tutaj warto też zwrócić uwagę na kalendarz w górnej części strony, bo jeśli masz w miarę elastyczny termin, to tutaj możesz łatwo zauważyć, że lot w inny dzień może być tańszy.

Krok 3: Wybór taryfy

Taryfa to – mówiąc najprościej jak się da – taki pakiet z wliczonymi konkretnymi usługami. „Goły” i najtańszy bilet z podstawowym bagażem to taryfa Value. W tej cenie masz przelot, losowy przydział miejsca w samolocie i jeden mały bagaż podręczny.

Droższa jest taryfa Regular, w której masz pierwszeństwo wejścia na pokład, dwa bagaże podręczne i możliwość ograniczonego wyboru miejsca w samolocie. Możesz też wybrać taryfę Plus – z małym bagażem podręcznym i bagażem rejestrowanym (20 kg), bezpłatną odprawą na lotnisku i ograniczonym wyborem miejsca w samolocie. Najbardziej elastyczna jest taryfa Flexi Plus. W niej masz dwa bagaże podręczne, pierwszeństwo wejścia na pokład, bezpłatną odprawę na lotnisku, usługę fast track i możliwość bezpłatnej zmiany lotu, jeśli zmienią ci się plany.

Foto: Ryanair
Nie dokupuj tu samego bagażu
Jeśli z dodatkowych usług potrzebujesz WYŁĄCZNIE dodatkowego bagażu podręcznego, to wybierz taryfę Value. Bagaż będziesz mógł dodać później i z reguły będzie tańszy niż 22 EUR. Gdyby okazało się inaczej, zawsze możesz cofnąć się do tego kroku i zmienić zdanie.

Krok 4: Dane pasażerów

W tym kroku musisz podać imiona i nazwiska wszystkich pasażerów. Pamiętaj, że zmiana pasażera będzie się wiązała z dodatkową, dość wysoką opłatą. Dobrze więc przemyśl, jakie i czyje dane wpisujesz. Zwróć też uwagę, aby nie popełnić żadnych błędów.

Foto: Ryanair
Imię i nazwisko – jak wpisać?
Pamiętaj, że zarówno imię jak i nazwisko wpisujesz bez polskich znaków.

Krok 5: Wybór miejsca w samolocie

Tanie linie nie dają możliwości bezpłatnego wyboru miejsca w samolocie. To nie znaczy jednak, że koniecznie musisz za nie dopłacać. Każdy pasażer ma dwie opcje do wyboru – wybrać konkretne miejsce i za nie zapłacić (ceny są różne w różnych częściach samolotu) albo wybrać losowy przydział miejsc. Ten drugi jest bezpłatny, ale jeśli lecisz w więcej osób, system nie przydzieli wam miejsc koło siebie.

Foto: Ryanair

Kliknij w „Opcja 2: wybierz miejsca później”, jeśli zdecydujesz się na losowy przydział miejsc.

Foto: Ryanair

Krok 6: Wybór bagażu

Nawet, jeśli na początku rezerwacji wybrałeś taryfę Value, tutaj możesz dokupić dodatkowy bagaż. Masz do wyboru dodatkowy bagaż podręczny (który zabierasz ze sobą na pokład samolotu) kupowany w zestawie z pierwszeństwem wejścia na pokład i dwa rodzaje bagażu rejestrowanego – 10 kg i 20 kg. W cenie podstawowego biletu możesz zabrać mały bagaż podręczny – 40 cm x 20 cm x 25 cm.

Bagaż specjalny
Na tym etapie możesz dodać też bagaż specjalny, np. sprzęt sportowy, sprzęt muzyczny itd. Ceny dodatkowego bagażu nie są stałe – zależą od trasy, terminu lotu i popytu.
Foto: Ryanair

Jeśli nie chcesz dokupić żadnego bagażu zaznaczasz „tylko 1 mały bagaż”. Nie odkładaj zakupu bagażu na później, na tym etapie jest on najtańszy. Jeśli zdecydujesz się na dokupienie go już po zrobieniu rezerwacji – zapłacisz więcej.

Czy można kupić bagaż dla jednej osoby?
Tak. Nie musisz kupować takiego samego bagażu dla wszystkich osób w rezerwacji i w obie strony. Możesz wybrać bagaż tylko dla jednej osoby lub tylko w jedną stronę (np. gdy zamierzasz zrobić duże zakupy na miejscu).

Krok 7: Dodatkowe usługi – Fast Track, Ubezpieczenie, Wynajem Samochodu

Kolejny etap zakupu to niemal gazetka reklamowa albo swoisty bazar usług. Tutaj linia zaproponuje ci właściwie wszystkie możliwe dodatkowe opcje. Najpierw Fast Track (czyli szybsze przejście przez kontrolę bezpieczeństwa), ubezpieczenie podróżne, wynajem samochodu w miejscu docelowym i parking na lotnisku w miejscu wylotu. Oczywiście nie musisz kupować żadnej z tych usług, możesz je po prostu pominąć.

Foto: Ryanair
Foto: Ryanair
Foto: Ryanair

Krok 8: Podsumowanie i płatność

To już ostatni, chociaż bardzo istotny krok – podsumowanie i płatność. W tym kroku podajesz dane kontaktowe do zarządzania rezerwacją (e-mail i numer telefonu). W tabelce po prawej stronie zobaczysz podsumowanie wybranych usług i ostateczną cenę za bilet. Warto sprawdzić tutaj, czy nie dobrałeś czegoś przez przypadek. Tutaj też możesz rozwinąć listę pasażerów i ostatni raz zerknąć czy zgadzają się imiona i nazwiska. System ostatni raz zapyta cię też, czy na pewno nie chcesz dokupić ubezpieczenia.

Foto: Ryanair

Jeśli wszystko się zgadza, przejdź niżej – do okienka z płatnością. Masz do wyboru płatność kartą lub PayPal. Wpisujesz dane i zaznaczasz „klikając zapłać teraz potwierdzam zapoznanie się z regulaminem”.

Ostateczna cena
Cena przelotu zawsze podawana jest w walucie kraju wylotowego .To znaczy, że jeśli szukasz lotu z Wielkiej Brytanii do Polski, to cena będzie w funtach. Jeśli z Polski do Wielkiej Brytanii to w złotówkach, a jeśli z Węgier do Włoch to w forintach. Na etapie płatności można zdecydować, w jakiej walucie będzie płatność, ale najczęściej opłaca się wybrać tę oryginalną.
Foto: Ryanair

Gdy wszystko jest gotowe, pozostaje kliknąć „zapłać teraz”. Po zakończeniu transakcji zobaczysz informację o pomyślnym założeniu rezerwacji. Potwierdzenie przyjdzie także na podanego maila.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »