Fly4free.pl

Islandia przyjmie turystów już za miesiąc, ale stawia warunki! Jakie?

Foto: Fabio Tomat / Shutterstock

Najpóźniej 15 czerwca Islandia otworzy swoje granice dla zagranicznych turystów. Będą oni mogli zwiedzać krainę gejzerów bez obowiązku kwarantanny pod warunkiem potwierdzonego negatywnego wyniku testu na koronawirusa – będą go mogli wykonać na lotnisku Keflavik.

Islandia formalnie nie zamknęła swoich granic dla innych państw członkowskich strefy Schengen, ale od 24 kwietnia wprowadziła obowiązkową 14-dniową kwarantannę dla wszystkich, którzy przybywają do tego kraju. Reżim sanitarny i w kraju i testowanie obywateli opłaciło się, ponieważ koronawirus nie uderzył w Islandię bardzo mocno – w sumie na wulkanicznej wyspie było tylko 1800 przypadków zarażenia, obecnie jest tylko 15 aktywnych chorych, a od 5 dni nie stwierdzono ani jednego nowego przypadku. Z tego powodu premier Islandii Katrín Jakobsdóttir ogłosiła częściowe zniesienie restrykcji i otwarcie kraju na zagranicznych turystów. Zmiany mają być wprowadzone w życie 15 czerwca, choć niewykluczone, że stanie się to wcześniej. Jak to będzie wyglądało w praktyce?

Premier Islandii ogłosiła, że zwolnieni z kwarantanny będą wszyscy z ważnym negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa. Taki test będzie można wykonać na lotnisku Keflavik po wylądowaniu. Procedura będzie wyglądała tak, że po wykonaniu testu każdy z przybywających na Islandię będzie mógł udać się do swojego hotelu czy innego miejsca noclegowego, w którym będzie oczekiwać na wyniki testu (mają być one dostępne jeszcze tego samego dnia). W przypadku, gdy wynik testu będzie pozytywny, wjeżdżający na Islandię będą musieli przejść obowiązkową kwarantannę.

Kto zapłaci za test wykonany na lotnisku? Z informacji na konferencji wynika, że pierwotnie koszt pokryje rząd, ale turyści będą potem wzywani do zwrotu pieniędzy. Ostateczna decyzja jednak nie zapadła.

Władze Islandii dopuszczają tez możliwość, że test wykonamy w swoim kraju, jednak musi on być certyfikowany (szczegóły nie są jeszcze znane). Jeszcze jednym warunkiem dla wszystkich wlatujących na teren Islandii będzie zainstalowanie na swoim telefonie aplikacji Rakning C-19, która służy śledzeniu naszych ruchów pod kątem ewentualnych kontaktów z zakażonymi koronawirusem.

Od 15 czerwca znów do kraju będą mogli przyjeżdżać obcokrajowcy z państw spoza Schengen – mają podlegać takim samym obowiązkom, jak inni.  Władze Islandii zastrzegają oczywiście, że otwarcie się na turystów będzie uzależnione od rozwoju sytuacji z koronawirusem.

Dla turystów z Polski to oczywiście dobra informacja, bo bardzo chętnie odwiedzamy Islandię, jednak musimy pamiętać o tym, że najpierw restrykcje musi znieść nasz kraj. Chodzi tu przede wszystkim o zakaz lotów, a także obowiązkową 14-dniową kwarantannę dla wszystkich, którzy wracają do Polski z zagranicy.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »