Fly4free.pl

Piloci w tym kraju dostaną zakaz używania perfum. Powód może was zaskoczyć!

Piloci
Foto: Skycolors / ShutterStock
W niedalekiej przyszłości piloci i członkowie personelu pokładowego z Indii mogą mieć zakaz psikania się perfumami przed wejściem na pokład. Wszystko za sprawą planowanych zmian w przepisach, które mają ich uchronić przed ryzykiem fałszywego wykrycia nadmiernego stężenia alkoholu podczas testów alkomatem.

Rozważane przez Indyjskie Biuro Dyrektora Generalnego Lotnictwa Cywilnego zmiany dotyczą faktu, że wiele substancji zapachowych zawiera alkohol, który może generować fałszywie dodatni wynik testu alkomatem. Ewentualne dopisanie tego zakazu znalazłoby się w zaktualizowanych przepisach bezpieczeństwa obok zapisów zabraniających członkom załogi spożywania napojów alkoholowych czy używania płynów do płukania jamy ustnej i żelu do zębów.

DGCA (Dyrekcja Generalna Lotnictwa Cywilnego) twierdzi, że te popularne produkty mogą powodować fałszywie dodatni wynik. Zmiana przepisów mogłaby zamknąć lukę prawną wykorzystywaną przez członków załogi w celu uniknięcia zawieszenia licencji.

Przed lotem indyjscy piloci są rutynowo poddawani testom alkomatem, które należą do grona najbardziej rygorystycznych przepisów dotyczących załogi samolotu na świecie. W przypadku wykrycia nawet najmniejszej ilości alkoholu grozi natychmiastowe zawieszenie licencji na trzy miesiące, co i tak jest łagodnym rozwiązaniem.

Jak podaje „The Times of India”, tylko w 2022 roku licencje z tego powodu zawieszono 41 indyjskich pilotom i 116 członkom personelu pokładowego. Niektórzy z nich uzyskali pozytywny wynik testu po raz drugi, czego efektem było roczne zawieszenie w wykonywanych obowiązkach.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »