Fly4free.pl

Rekordowy tydzień Radomia. Ilu pasażerów obsłużono i jakie są następne kierunki?

Foto: Wikipedia
W pierwszym tygodniu po powrocie regularnych połączeń, lotnisko w Radomiu obsłużyło 279 pasażerów. To oznacza, że obowiązująca do czerwca umowa ze SprintAir na pewno zostanie przedłużona. I to najpewniej aż na 3 lata.

Minął tydzień od powrotu regularnych połączeń z Radomia. W tym czasie (od poniedziałku do poniedziałku) przez lotnisko przewinęło się 279 pasażerów – to prawie 1/3 wszystkich pasażerów obsłużonych w Radomiu do tej pory.

Z danych lotniska wynika, że średnie zapełnienie samolotów Sprint Aira wyniosło ok. 75 proc., a najmocniej zapełnione były weekendowe loty do Gdańska i Pragi. Przypomnijmy, że Sprint do tej pory sprzedał ponad tysiąc biletów na loty z Radomia.

Tak dobry wynik oznacza, że Sprint Air na pewno zostanie w Radomiu, bo obecna umowa obowiązuje tylko do początku czerwca.

– Liczba połączeń pozostanie bez zmian, ale prawdopodobnie zmienimy trochę ich układ. Myślimy na przykład o weekendowych lotach z Berlina do Radomia, głównie ze względu na okolicznych mieszkańców pracujących w Niemczech – mówi w rozmowie z Fly4Free Dorota Sidorko, prezes lotniska w Radomiu, podczas branżowej konferencji Routes Europe w Krakowie.

Możliwe, że Sprint Air zostanie w Radomiu na dłużej – prezes lotniska deklaruje, że jest blisko, aby przewoźnik związał się z Radomiem nawet 3-letnią umową,

Jakie nowe kierunki planuje Radom? W pierwszej kolejności władze portu wciąż przymierzają się do Londynu.

– Z badań, które zleciliśmy wynika, że loty do Londynu raz lub dwa razy w tygodniu to byłaby najbardziej opłacalna dla nas trasa – mówi Radosław Witkowski, prezydent Radomia.

I dodaje, że przez cały wtorek władze lotniska będą się spotykały z potencjalnymi przewoźnikami. – Widać, że nasz wizerunek zaczyna się poprawiać i coraz więcej linii chce z nami rozmawiać o nowych połączeniach – tłumaczy.

Jeśli trasa do Londynu wystartuje, to najwcześniej jesienią.

– Na pewno jej start musi poprzedzić duża, trwająca 2-3 miesiące kampania reklamowa – mówi Witkowski. Zapłaci za nią samorząd? – Tak, ale wciąż prowadzimy rozmowy z potencjalnymi inwestorami, którzy chcieliby zainwestować w nasz port. Nie ukrywam, że najbardziej brakuje nam know-how – dodaje.

A czy bez inwestora samorząd będzie w stanie utrzymać lotnisko?

– Tak, ale tylko w sytuacji, jeśli będziemy mieli odpowiedzialnych partnerów, z którymi będziemy budowali sukces lotniska. Nie takich jak Air Balltic – mówi Witkowski.

Dodaje jednak, że nie ma szans, aby lotnisko w tym roku zrealizowało swoją prognozę w postaci 60 tys. obsłużonych pasażerów do końca roku.

– Nawet jeśli połączenie do Londynu wystartuje, liczba pasażerów będzie znacznie niższa – przyznaje.

Lotnisko w Radomiu od lutego stało puste po tym, jak z lotów do Pragi wycofały się czeskie linie CSA. Jeszcze wcześniej, po zaledwie kilku tygodniach, z lotów do Rygi zrezygnowały łotewskie linie Air Baltic

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
no i co zazdrośnicy? bardzo fajnie, ze udało im sie. nie wiem, po co było się tak nabijac. przeciez trzeba sie cieszyc, ze nasz kraj sie rozwija.
warszawiak, 25 kwietnia 2016, 14:41 | odpowiedz
297 pasażerów w tydzień....rzeczywiście wielki sukces ;)
daney, 25 kwietnia 2016, 14:47 | odpowiedz
Żeby tak jeszcze jednodniówki do Gdańska były jak do Wrocka:)
Radomianin, 25 kwietnia 2016, 14:48 | odpowiedz
Avatar użytkownika
warszawiakno i co zazdrośnicy? bardzo fajnie, ze udało im sie. nie wiem, po co było się tak nabijac. przeciez trzeba sie cieszyc, ze nasz kraj sie rozwija.
Udało się ? Przepraszam, a jaki jest próg dochodowości tej inwestycji ? 297 osób tygodniowo. Ktoś mówi o 60 tys. rocznie...do udało się jest jeszcze bardzo, bardzo daleko. Bo w tym celu muszą przekroczyć pół miliona rocznie, a i tak NIGDY nie zwróci się publiczna kasa wpompowana w RDO ! Więc, mimo huraoptymistycznego artykułu propagandowego, sorry, ale nie udało się i jeszcze długo się nie uda.
Pacyfa, 25 kwietnia 2016, 14:49 | odpowiedz
warszawiakno i co zazdrośnicy? bardzo fajnie, ze udało im sie. nie wiem, po co było się tak nabijac. przeciez trzeba sie cieszyc, ze nasz kraj sie rozwija.
Masz rację!!! Dla 297 pasażerów tygodniowo warto było wydawać ponad 100 mln złotych
Fruwacz, 25 kwietnia 2016, 14:50 | odpowiedz
daney297 pasażerów w tydzień….rzeczywiście wielki sukces ?
czyli tyle, co jedna rotacja FR/W6
pitagoras, 25 kwietnia 2016, 14:51 | odpowiedz
warszawiakno i co zazdrośnicy? bardzo fajnie, ze udało im sie. nie wiem, po co było się tak nabijac. przeciez trzeba sie cieszyc, ze nasz kraj sie rozwija.
nic się nie rozwija, 300 pasażerów na tydzień - przecież to żal...tyle to wchodzi do 2 samolotów wizzaira
irekzzzzz, 25 kwietnia 2016, 14:51 | odpowiedz
Wow ! Jeżeli wynik się utrzyma to oznacza, że lotnisko będzie obsługiwać Ok 10 000 pasażerów rocznie !!! Trafi na zaszczytne ostatnie miejsce, które do tej pory dzierżyła bezsensowna Zielona Góra - Babimost z 25 tysiącami. Brawo władze Radomia - nikt tak dobrze nie zarządza publicznymi pieniędzmi !!!
Tomo14, 25 kwietnia 2016, 14:51 | odpowiedz
Nie rozumiem jednego. Lotnisko w Modlinie, Lotnisko Chopina, Lotnisku Radom. W jakim to jest okręgu 200km? A lotniska na Podlasiu nie ma do dziś dnia. Każda podróż samolotem wydłuża się od godzin wzwyż !!
ania, 25 kwietnia 2016, 14:51 | odpowiedz
warszawiakno i co zazdrośnicy? bardzo fajnie, ze udało im sie. nie wiem, po co było się tak nabijac. przeciez trzeba sie cieszyc, ze nasz kraj sie rozwija.
a co konkretnie się udało :D ? port za ponad 100 milionów złotych i 300 pasażerów na tydzień XD ? skisłem bardziej niż ogórki w piwnicy to lotnisko to jest kpina i każdy artykuł jest zabawny
Wilier, 25 kwietnia 2016, 14:52 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Nikt się nie nabiał, to są realia tylko Jestem przekonany że każdy trzyma kciuki za Radom,skoro już jest Inna sprawa czy jest to opłacalne i dlaczego wszyscy za to mamy płacić
kazik_1983, 25 kwietnia 2016, 14:53 | odpowiedz
Samoloty mają pojemność 33-36 miejsc, więc wynik jest dobry. Nie rozumiem porównań z fr i wizz.
Promil, 25 kwietnia 2016, 15:03 | odpowiedz
297 pasażerów tygodniowo? Eh..tyle to Katowice odprawiają w max godzinę
Alexx, 25 kwietnia 2016, 15:06 | odpowiedz
3 razy większą przepustowość ma przystanek autobusowy Plac Inwalidów w Krakowie.
wielki_sukces_Krakowa, 25 kwietnia 2016, 15:18 | odpowiedz
Jak można porównywać samoloty o konfiguracji 33PAX z samolotami na 180PAX. Radom musi teraz odbudować to co zrobiły media i musi walczyć z dezyinformacją jaką prowadziły media wśród Pasażerów o braku lotów, w trakcie ich trwania ... Bardzo dobry pierwszy tydzień. Brawo! Oby tak dalej :-)
Marta, 25 kwietnia 2016, 15:23 | odpowiedz
Radom będzie sie rozwijal a wielu to kuje w oczy.lotnisko w Radomiu mialo być tym zapasowym dla Modlina jednak decyzje polityczne lydzi nienawidzacych tego miasta doprowadzily do tego iz Modlin zostal wybudowany.szydercze komentarze sa nie na miejscu bo lotnisko nie zwróci sie w rok dwa czy nawet dziesięć. Chodzi oto żeby zwiększyć atrakcyjność inwestucyjna Radomia po kilkudziesięciu latach degradacji za czerwiec 1976....
hejtSTOP, 25 kwietnia 2016, 15:49 | odpowiedz
Avatar użytkownika
MartaJak można porównywać samoloty o konfiguracji 33PAX z samolotami na 180PAX. Radom musi teraz odbudować to co zrobiły media i musi walczyć z dezyinformacją jaką prowadziły media wśród Pasażerów o braku lotów, w trakcie ich trwania … Bardzo dobry pierwszy tydzień. Brawo! Oby tak dalej
A co takiego zrobiły media? Nagłośniły niegospodarność i wybujałe ambicje, że każda wioska w kraju kwitnącej lipy musi mieć lotnisko.
singielka_1976, 25 kwietnia 2016, 15:54 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Gdyby w artykule z tego akapitu: "Minął tydzień od powrotu regularnych połączeń z Radomia. W tym czasie (od poniedziałku do poniedziałku) przez lotnisko przewinęło się 297 pasażerów – to prawie 1/3 wszystkich pasażerów obsłużonych w Radomiu do tej pory." wykreślić: "297 pasażerów – to" to zdanie wciąż byłoby prawdziwe, ale przekaz zupełnie inny ;-) wciąż by było prawdziwe
Grzegorz40, 25 kwietnia 2016, 15:55 | odpowiedz
Zeby cos zyskac trzeba cos stracic. Ale wiekszosc z was tu komentujacych nie zdaje sobie z tego sprawy. Nikt powtarzam nikt kto odniosl jakikolwiek sukces nie odniosl go bez jakichs strat. Tylko teraz po prostu odzyskuje to co utracil. "Inwestycja niech sie zwroci" I prosze mi tu nie gadac ze nie potrzebne ze 100mln. Ludzie wydaja za czlowieka 100mln a my na lotnisko nie mozemy? Pfff. Prosze was szanujmy sie.
michu, 25 kwietnia 2016, 16:16 | odpowiedz
Nie rozumiem skąd to jojczenie o liczbe pasazerow. Przecież dopiero co złożyli wniosek o wydluzenie pasa startowego, żeby mogły lądować większe samoloty☺
PIKS, 25 kwietnia 2016, 16:21 | odpowiedz
Brakuje know how?? Wystarczylo ruszyc odrobine glowa, uzyc mozgu i od razu wiedzielibyscie iz loty do Londynu, Dublina i Oslo nalezy wprowadzic w I-ej kolejnosci.... Zamiast tego zlecili badania firmie wujka Zdzisia... Z badan wyszlo ze loty do Londynu beda mialy duze oblozenie... Tak w Polsce rozpier..la sie publiczne srodki....
Sir_Bankster, 25 kwietnia 2016, 16:21 | odpowiedz
Avatar użytkownika
singielka_1976
MartaJak można porównywać samoloty o konfiguracji 33PAX z samolotami na 180PAX. Radom musi teraz odbudować to co zrobiły media i musi walczyć z dezyinformacją jaką prowadziły media wśród Pasażerów o braku lotów, w trakcie ich trwania … Bardzo dobry pierwszy tydzień. Brawo! Oby tak dalej
A co takiego zrobiły media? Nagłośniły niegospodarność i wybujałe ambicje, że każda wioska w kraju kwitnącej lipy musi mieć lotnisko.
Z Twoim mysleniem,, to jeszcze bbbbaaardzo długo bedziesz singielką
Pablakiss, 25 kwietnia 2016, 16:51 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Singielka ,., z Twoim mysleniem ,.,to długo bedzeisz jeszcze,.,,singielka
Pablakiss, 25 kwietnia 2016, 16:55 | odpowiedz
aniaNie rozumiem jednego. Lotnisko w Modlinie, Lotnisko Chopina, Lotnisku Radom. W jakim to jest okręgu 200km? A lotniska na Podlasiu nie ma do dziś dnia. Każda podróż samolotem wydłuża się od godzin wzwyż !!
W promieniu 200km od Radomia są jeszcze lotniska w Rzeszowie, Krakowie, Katowicach i Łodzi
elo, 25 kwietnia 2016, 17:36 | odpowiedz
Q-wa,ale ekonomiści z Radomiaków.Chcieliby żeby od pierwszego dnia było tylu pasażerów co na Okęciu.Za rok będziecie chodzić dumni jak pawie.Biznes zrobiony z dnia na dzień to słomiany ogień.Klient musi się przekonać.A jak będzie połączenie do Szczecina to co tydzień będę odwiedzał rodzinę.
Mirek03, 25 kwietnia 2016, 18:24 | odpowiedz
Z niecierpliwoscia czekamy na polaczenie do Londynu!!! Jestem przekonana ze sie ono swietnie wladzom lotniska opłaci. Myśle ze i nasze rodziny w Radomiu bedą równie zadowolone i chętnie przylecą do Londynu w odwiedziny:)
Aga79, 25 kwietnia 2016, 19:49 | odpowiedz
Super! W koncu powód do radości i nadzieja ze lotnisko bedzie sie coraz bardziej rozwijać
Dumny radomianin, 25 kwietnia 2016, 19:59 | odpowiedz
Pacyfa
warszawiakno i co zazdrośnicy? bardzo fajnie, ze udało im sie. nie wiem, po co było się tak nabijac. przeciez trzeba sie cieszyc, ze nasz kraj sie rozwija.
Udało się ? Przepraszam, a jaki jest próg dochodowości tej inwestycji ? 297 osób tygodniowo. Ktoś mówi o 60 tys. rocznie…do udało się jest jeszcze bardzo, bardzo daleko. Bo w tym celu muszą przekroczyć pół miliona rocznie, a i tak NIGDY nie zwróci się publiczna kasa wpompowana w RDO ! Więc, mimo huraoptymistycznego artykułu propagandowego, sorry, ale nie udało się i jeszcze długo się nie uda.
Ale z ciebie franca.Niech im się wiedzie.Najpierw poczytaj co i dlaczego było wcześniej.Właśnie takie france nieżyczliwe działały.Teraz nastały lepsze czasy.Powodzenia Radom
Maria, 26 kwietnia 2016, 0:34 | odpowiedz
Pochodze w okolic Radomia i jesli to lotnisko zacznie dzislac pelna para to napewno rodzice moga liczyc na czeste odwiedziny, warszawa wcale nie jest tak blisko i moim zdaniem nie stanowi konkurencji. Uwazam ze lotniska w mniejszych miastach powinny sie rozwijac, trzymam kciuki. Jedyne co to troche bym sie bala latac z tymi liniami lotniczymi, czy ktos z was ma juz jakies doswiadczenie ze sprint airlines?
AP, 26 kwietnia 2016, 7:23 | odpowiedz
A czy ktos z was ma pojecie ze Radom do dnia dzisiejszego placi za 25czerwiec 1976??!!Miasto liczy 220tys.i nie jest miastem wojewodzkim i nie moze starac sie o duze pieniadze z UE!!A WAWA zgarnia wiekszosc kasy i buduje obwodnice obwodnicy
warchol, 26 kwietnia 2016, 18:25 | odpowiedz
Ja życzę lotnisku Radom sukcesów - ludzie mogą latać z Modlina to i z Radomia też.
Seba, 14 lipca 2016, 8:41 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »