więcej okazji z Fly4free.pl

Koniec z maskami w samolotach i testami wewnątrz UE? „Te ograniczenia są nieskuteczne”

pasazerka w masce na lotnisku
Foto: Ilona Titova / Shutterstock
Zniesienie obowiązku zasłaniania ust i nosa w samolotach, rezygnacja ze wszystkich obostrzeń wjazdowych – niezależnie od statusu szczepienia, a nawet pozbycie się formularzy lokalizacyjnych. Taką rekomendację dla krajów Unii Europejskiej wydała właśnie IATA, czyli Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Lotniczych.

Właśnie mijają dwa lata, odkąd WHO określiło sytuację z koronawirusem mianem globalnej pandemii. Choć wtedy nie mogliśmy tego wiedzieć, najbliższe miesiące miały kompletnie zmienić branżę podróżniczą. I choć wielu spodziewało się, że te zmiany zostaną już z nami na zawsze, to… być może wcale tak nie będzie.

Sprawdź najlepsze oferty na wczasy
Reklama interaktywna, dane dostarczone 2025-10-12T20:57:00.518Z przez Wakacje.pl

Już teraz wiele krajów Unii Europejskiej i nie tylko zniosło wszystkie restrykcje wjazdowe – niezależnie od statusu szczepienia. IATA chciałaby, żeby tak stało się na terenie całej wspólnoty.

– IATA wzywa do ​​zniesienia wszystkich pozostałych ograniczeń COVID mających zastosowanie do podróży wewnątrz UE i strefy Schengen, w tym wszystkich wymogów dotyczących badań, konieczności przedstawienia dowodu szczepienia lub wypełnić formularz lokalizacji pasażera (PLF) – czytamy w oficjalnym komunikacie.

Na liście propozycji znalazło się też zniesienie obowiązku zasłaniania ust i nosa w samolotach. Przypomnijmy, że i tu niektóre linie już podjęły taką decyzję albo przynajmniej ją zapowiedziały. Zrzeszenie uważa, że skoro zniesiono obostrzenia wewnątrz krajów, to stosowanie ich przy przekraczaniu granicy lub w samolocie, nie ma najmniejszego sensu.

Oczywiście IATA nie wystosowała tego apelu w oparciu o własne pobożne życzenia. Zrzeszenie opiera się na wynikach najnowszych badań opublikowanych przez przez OXERA/Edge Health.

– Nawet w przypadku wykrycia nowego wariantu i natychmiastowego wprowadzenia ograniczeń w podróżowaniu, szczyt infekcji opóźnia się tylko o cztery dni – wyjaśnia IATA. – W rzeczywistości do czasu pojawienia się nowego wariantu, jego identyfikacji i wprowadzenia ograniczeń, wariant ten prawdopodobnie już krąży wśród ludzi na całym świecie. W scenariuszu, w którym ograniczenia są opóźnione o tydzień od identyfikacji, szczyt liczby infekcji jest opóźniony maksymalnie o dwa dni.

Nie bez znaczenia jest też fakt wysoki stopień wyszczepienia społeczeństwa w większości krajów. To wpływa bowiem na odporność populacji Europy.

– Nadszedł czas, aby skoncentrować swoje wysiłki w walce COVID na nadzorze i usunąć pozostałe ograniczenia wewnątrzunijne. Uwolni to podróże i wesprze miejsca pracy w europejskim sektorze transportu lotniczego i branży turystycznej – powiedział Rafael Schvartzman, wiceprezes regionalny IATA na Europę.

Misją Fly4free.pl jest przedstawienie Ci najlepszych zdaniem naszej redakcji okazji na podróże. Opisujemy oferty znalezione przez nas w internecie i wskazujemy adresy internetowe, pod którymi samodzielnie możesz wykupić podróż lub elementy podróży. Ceny w artykułach są aktualne w chwili publikacji. Możemy otrzymywać wynagrodzenie od partnerów handlowych, do których Cię przekierowujemy.
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Wakacje się zbliżają. Doszli do wniosku, że nieszczepy też chcą polatać.
remineus, 11 marca 2022, 17:52 | odpowiedz
Rozumiem  frustracje😁
remineus Wakacje się zbliżają. Doszli do wniosku, że nieszczepy też chcą polatać.
Gerard22, 11 marca 2022, 18:53 | odpowiedz
Nie, ja już się przyzwyczaiłem. Jakoś specjalnie nie jestem tym sfrustrowany, kilka razy udało mi się polatać pomimo nieprzyjęcia szczepienia na covid. Wiadomo - jest to utrudnione ale nie niemożliwe. 
Gerard22 Rozumiem  frustracje😁
remineus Wakacje się zbliżają. Doszli do wniosku, że nieszczepy też chcą polatać.
remineus, 11 marca 2022, 21:01 | odpowiedz
Jedyna korzyść z Covida to wykazanie jak wystraszeni są ludzie gdy medialne przekazy wmówią im , że występuje dla nich zagrożenie zdrowia lub życia. Wszyscy dzielni bohaterzy zza klawiatury robiący w majteczki,celebryci namawiający za kasę do przyjęcia jedynego i słusznego preparatu czy też skorumpowani politycy wmawiający bezmyslnemu tłumowi , że to wszystko dla ich dobra, dla ochrony babć czy innych dziadków(heh) i straszący liczbami zakażeń i zgonów. Czy wystraszony motłoch zrozumie , że był , jest i będzie zawsze manipulowany? Kiedyś myślałem , że podróże kształcą ale czytając komentarze covidian-podróżników mocno w to wątpię(heh). Wychodzi na to , że nawet bezmózg potrafi kupić na promocji tanio bilet , odprawić się , przejść security a nawet dolecieć do wyznaczonej destynacji(heh). Trzeba przewartościować to co dotąd uznawane było za wyczyn
Semen6969, 12 marca 2022, 10:32 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »