Fly4free.pl

Jedne z najsłynniejszych schodów świata zostaną zburzone. Bo są zbyt dużą atrakcją

schody haiku
Foto: VII aesthetic / Shutterstock

Słynne „schody do nieba”, które są jednym z najbardziej charakterystycznych atrakcji turystycznych na Hawajach, niedługo przestaną istnieć. Decyzja podjęta przez burmistrza ma ograniczyć liczbę wypadków w tym miejscu i powstrzymać nielegalne wycieczki turystów.

Schody Ha’iku – bo taka jest ich właściwa nazwa – powstały na hawajskiej wyspie O’ahu. To ponad 3900 stromych stopni, które zbudowano na potrzeby amerykańskiej marynarki wojennej. Wtedy prowadziły bowiem do istniejącej na szczycie Pu’u Keahi a Kahoe radiostacji. Z czasem stały się jednak ogromną atrakcją turystyczną. Niestety nielegalną.

Wszystko wskazuje więc na to, że Hawaje raz na dobre uporają się z problemem zdobywania schodów przez turystów. Tutejszy burmistrz zdecydował, że zostaną zburzone.

– Zdajemy sobie sprawę z zainteresowania schodami wśród niektórych grup odwiedzających, jednak nie można ignorować takich kwestii, jak nielegalne eksplorowanie tego terenu, obrażenia ciała, wpływ na środowisko i ogólne bezpieczeństwo – powiedział Rick Blangiardi w oświadczeniu po swojej decyzji.

Trzeba bowiem zaznaczyć, że oficjalnie schody są zamknięte od 1987 roku, ale to nie powstrzymuje odwiedzających. Zwłaszcza w ostatnich latach, wraz z rozwojem mediów społecznościowych, schody stały się jednym z najbardziej znanych „instaspotów” na Hawajach. Oczywiście tutejszy rząd próbował skutecznie odstraszyć amatorów mocniejszych wrażeń. Wejście na zamknięte schody może grozić mandatem w wysokości 1000 USD.  

Kilka lat temu zdecydowano, że schody zostaną ponownie otwarte. W 2003 roku przeprowadzono więc gruntowny remont szlaku, który pochłonął 875 tys. USD, ale ostatecznie nigdy nie został udostępniony turystom. W 2015 roku potężna burza znów zniszczyła istniejącą infrastrukturę, a przejście schodami ponownie stało się niebezpieczne.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »