Fly4free.pl

Grecja radykalnie ogranicza ważność niektórych certyfikatów COVID dla podróżnych!

Foto: Maridav / Shutterstock
Już nie 180, a tylko 90 dni ważny jest certyfikat poświadczający bycie ozdrowieńcem, na podstawie którego możemy wjechać do Grecji – ogłosił tamtejszy urząd lotniczy w komunikacie do linii lotniczych w piątek.

Grecja wciąż jest otwarta bez dodatkowych testów dla w pełni zaszczepionych turystów z odpowiednim certyfikatem, jednak skrócenie daty ważności przepustki dla zaszczepionych to dość duża zmiana – do tej pory bowiem certyfikat dla ozdrowieńców był ważny 180 dni od momentu otrzymania pozytywnego wyniku testu.

Obecnie, wraz z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa i zwiększoną liczbą zakażeń, Grecja zdecydowała się zredukować datę ważności tego certyfikatu o połowę.

Teraz więc certyfikat dla ozdrowieńców przy wjeździe do Grecji jest ważny dla osób, które przechorowały COVID w ciągu ostatnich 90 dni. Z tym, że jego okres ważności rozpoczyna się dopiero 30 dni po otrzymaniu przez nas pierwszego pozytywnego wyniku testu.

W przypadku pozostałych krajów UE wciąż mamy do czynienia z wolnoamerykanką, jeśli chodzi o restrykcje wjazdowe, o czym dobrze świadczy przykład Polski. Być może jednak wkrótce się to zmieni. Unia Europejska uzgodniła bowiem większość ć szczegółów dotyczących ustalenia wspólnej daty ważności paszportów szczepionkowych. Wszystko wskazuje na to, że będą one ważne 9 miesięcy od momentu zakończenia pełnego cyklu szczepień (czyli dwóch dawek lub jednej w przypadku Johnson&Johnson). Będzie to jednocześnie oznaczało, że dla większości zaszczepionych, którzy za kilka miesięcy chcą się cieszyć np. podróżami po UE, konieczna będzie trzecia dawka przypominająca.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Co za belkot...Warto sie zdecydowac czy sie pisze o ozdrowiencach czy osobach zaszczepionych, to dwie rozne sprawy a tu mieszaja sie w kazdym zdaniu. Czy tak trudno przeczytać po sobie co sie napisalo?
iza47, 12 grudnia 2021, 22:16 | odpowiedz
To chyba ty nie rozumiesz co czytasz...nic nie miesza tylko odniósł się do 2 typów ludzi ozdrowieńców i zaszczepionych Ozdrowieniec przy wjeździe do Grecji ważność 90dni a UE chce uzgodnić ważność certyfikatów covidowych dla zaszczepionych 9 miesięcy od podjęcia dawki bo aktualnie jest wolna amerykanka... 
iza47 Co za belkot...Warto sie zdecydowac czy sie pisze o ozdrowiencach czy osobach zaszczepionych, to dwie rozne sprawy a tu mieszaja sie w kazdym zdaniu. Czy tak trudno przeczytać po sobie co sie napisalo?
panmechanik, 13 grudnia 2021, 9:00 | odpowiedz
Jaki sens ma 'ważność certyfikatu' ? Przecież on poświadcza np że przechorowałem Covida 1 sierpnia i dlaczego ważność tej informacji ma kiedykolwiek wygasnąć?
JaaacekJ, 13 grudnia 2021, 13:48 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Dlatego że przeciwciała zanikają z organizmu i ochrona przed Sars-Cov2 słabnie.
JaaacekJ Jaki sens ma 'ważność certyfikatu' ? Przecież on poświadcza np że przechorowałem Covida 1 sierpnia i dlaczego ważność tej informacji ma kiedykolwiek wygasnąć?
maverickk, 13 grudnia 2021, 16:21 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »