Fly4free.pl

Grecja otwiera granice: bez testów i kwarantanny dla turystów!

Foto: Patryk Kosmider / Shutterstock

15 czerwca Grecja otworzy sezon turystyczny, a 1 lipca ruszą międzynarodowe loty do miejscowości turystycznych. Zagraniczni turyści będą mogli wjeżdżać do Grecji bez konieczności robienia testów na obecność koronawirusa i obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny – zapewnił grecki minister zdrowia Haris Theoharis.

Grecja jest kolejnym turystycznym krajem po Włoszech, który zdecydował się na wpuszczanie do siebie zagranicznych turystów bez konieczności robienia testów ani przechodzenia kwarantanny. Wcześniej Grecy twierdzili, że będą się domagać od przyjeżdżających specjalnych zaświadczeń lekarskich, że nie są zarażeni – jednak ostatecznie zrezygnowano z tego pomysłu.

Wpływ na to ma oczywiście fakt, że grecka gospodarka jest mocno uzależniona od turystyki (odpowiada ona za ok. 20 procent krajowego PKB), a także to, że w Grecji jest relatywnie niewiele zarażeń koronawirusem – jak na razie stwierdzono tam zaledwie 2850 przypadków tej choroby.

Otwarcie ma przebiegać stopniowo: od 15 czerwca wznowione zostaną międzynarodowe połączenia lotnicze do Aten, a od 1 lipca na pozostałe lotniska. Zniesienie obowiązku testowania czy kwarantanny nie oznacza, że testów nie będzie w ogóle – mają być one prowadzone wyrywkowo, głównie w miejscowościach turystycznych, gdzie władze planują zwiększyć nakłady i możliwości reagowania służby zdrowia. Opracowano też procedury na wypadek, gdyby w greckich kurortach nagle doszło do zwiększenia liczby infekcji.

Oczywiście, wczasy w Grecji będą pełne restrykcji i ograniczeń – otwarto już co prawda ponad 500 plaż w tym kraju, ale z obowiązkowym dystansem między plażowiczami i szeregiem innych nowinek, zwiększających bezpieczeństwo. Wśród nich są nawet drony, które mają patrolować plaże i z głośników emitować komunikaty o tym, by ludzie nie zbliżali się zanadto do siebie. Specjalne środki bezpieczeństwa zastosują też hotele.

Obywatele których krajów będą mogli wjechać bez testów do Grecji? Pełna lista ma być ogłoszona jeszcze w maju, ale władze zapowiedziały już, że w pierwszej kolejności granice będą otwarte dla turystów z państw, gdzie skala infekcji jest relatywnie niewielka, a pandemia jest pod kontrolą. Agencja Reuters podaje, że w pierwszej kolejności do Grecji mogliby wjeżdżać obywatele Niemiec, Izraela, Cypru oraz Bułgarii. Pierwotnie greckie media podawały, że granice miały być otwarte dla obywateli wszystkich krajów Unii Europejskiej oraz Izraela – czekamy więc w tej sprawie na szczegóły.

Przypomnijmy: wczoraj na łamach Fly4free.pl pisaliśmy o wstępnych planach ULC w sprawie wznowienia od początku lipca lotów międzynarodowych z Polski. Czy na liście państw, do których można będzie polecieć, znajdzie się Grecja? Z pewnością spełnia ona wymogi jako kraj z niską liczbą zachorowań, jednak tu także zaczekamy jeszcze na szczegóły.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
No i pięknie. Bilet na lipiec kupiony. Brawa dla Greków!
MateuszNesterok, 21 maja 2020, 12:11 | odpowiedz
Coś chyba źle przetłumaczyliście wypowiedź owego ministra, bo mówił o tych co wykonali test w swoim kraju. Dla pewności pytałem cioci która mieszka w Salonikach 
joael, 21 maja 2020, 12:11 | odpowiedz
Nie wiem, kto ma rację ,na portalu Gazeta.pl jest info :"jak podaje The Guardian w środę 20 maja premier Grecji Mitsotakis w przemówieniu zapowiedział,ze sezon turystyczny zostanie otwarty 15 czerwca .Zagraniczni turyści odwiedzający Grecję będą poddawani testom na obecność koronawirusa.Ponieważ w lipcu wykupiłem wczasy proszę o przekazanie prawidłowej informacji
Wojtek62, 21 maja 2020, 14:33 | odpowiedz
Na portalu Gazeta.pl jest info za The Guardian,że jednak będą testy na obecność koronawirusa.Dlatego też proszę o weryfikacje informacji istotnej dla wybierających się do Grecji
joael Coś chyba źle przetłumaczyliście wypowiedź owego ministra, bo mówił o tych co wykonali test w swoim kraju. Dla pewności pytałem cioci która mieszka w Salonikach 
Wojtek62, 21 maja 2020, 14:36 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »