Fly4free.pl

Granice Polski otwarte od 15 czerwca? To bardzo realny termin!

Foto: ASkwarczynski / Shutterstock

– Jeśli sytuacja będzie się rozwijać w tempie nie szybszym, niż ma to do czynienia teraz, to po 15 czerwca będzie możliwe otwarcie granic – powiedziała Jadwiga Emilewicz, wicepremier i szefowa resortu rozwoju.

Pytana o otwarcie granic na antenie Polsat News Emilewicz odpowiedziała, że Polska wspólnie z kilkoma krajami planuje otwarcie granic od 15 czerwca. Choć oczywiście wszystko będzie zależało od liczby nowych zakażeń koronawirusem na terenie naszego kraju.

– Rozmawiamy o takich wariantach, w których jeżeli kraje graniczące z nami mają opanowaną sytuację epidemiczną, standardy bezpieczeństwa i higieny analogiczne do naszych i są gotowe otworzyć granice w naszą stronę, to zapewne powinniśmy stosować zasady partnerstwa i w podobny sposób traktować naszych sąsiadów – powiedziała Emilewicz. Chodzi tu m.in. o stworzenie strefy turystycznej z krajami sąsiadującymi z Polską.

Przypomnijmy przy tym, że kontrole na granicy wewnętrznej z krajami UE zostały kilka dni temu przedłużone do 12 czerwca – obowiązują one od 15 marca. Obecnie sytuacja wygląda tak, że granicę z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Oprócz tego po przekroczeniu granicy i wjeździe do Polski trzeba odbyć 14-dniową kwarantannę. Z tego obowiązku zwolnieni są m.in. marynarze, zawodowi kierowcy oraz osoby przybywające do Polski w celach zawodowych, służbowych lub zarobkowych.

Z kolei do 23 maja obowiązuje zakaz regularnych lotów pasażerskich realizowanych z i do Polski. Niewykluczone jednak, że zostanie on przedłużony.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Jeszcze niecałe 2 tygodnie temu min. Szumowski mówił, że otwarcie granic nastąpi w IV etapie odmrażania gospodarki, więc nie robiłbym sobie nadziei po tych deklaracjach p. Emilii. Jak już to wewnętrznych UE.
e-prezes, 18 maja 2020, 12:34 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Czemu nie piszecie nic o kontroli granicznej na lotniskach.  Na tą chwile LOT niby wznawia latanie od 1 czerwca i jak to ma wyglądać 
onufry_z, 18 maja 2020, 13:19 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »