Fly4free.pl

Gmina, w której znajduje się Energylandia, wprowadza podatek turystyczny. „Turyści to też kłopoty”

zadra energylandia
Foto: Energylandia
Nawet 200 tys. PLN może w ciągu roku wpłynąć do gminy Zator z tytułu tzw. opłaty miejscowej, czyli mówiąc jaśniej – podatku turystycznego. Gmina będzie pobierać ją od wszystkich, którzy zostaną tu na dłużej niż jedną dobę.

W Polsce specjalne podatki, które płacą turyści ograniczają się najczęściej do opłaty klimatycznej. Za granicą jest zupełnie inaczej, bowiem podatki turystyczne są naturalną i dość powszechną praktyką w wielu częściach globu. Ale gmina Zator postanowiła w tej sprawie czerpać z doświadczeń zagranicznych miejscowości i także będzie pobierać „opłatę miejscową”.

Gmina, na którą składa się 9 wsi stała się popularna kilka lat temu, głównie za sprawą Energylandii – największego parku rozrywki w Polsce, ale także kilku innych parków jak Dinozatorlandia, Park Mitologii czy Park Owadów. Mieszkańcy szybko zaczęli korzystać z zainteresowania ludzi i ostatecznie Zator i okolice przekształciły się w dobrze zorganizowane miejscowości turystyczne z pełną infrastrukturą. Bez problemu znajdziecie tu nocleg, punkty gastronomiczne czy rozrywki, które wypełnią czas pomiędzy wizytami w parku.

Jak to jednak zwykle bywa – napływ turystów to dodatkowe pieniądze do budżetu i dla mieszkańców, ale także… dodatkowe koszty.

Liczba turystów, którzy u nas są, to też nieco kłopotów. Oczywiście są dodatkowe przychody dla gminy i ludzi, którzy otwierają tutaj działalność, ale są też dodatkowe śmieci w koszach, mieście, na trasach pieszych. To też inne wydatki na infrastrukturę: oświetlenie, upiększenie centrum miasta – wylicza Mariusz Makuch, burmistrz Zatora w rozmowie z Radiem Kraków.

Władze zdecydowały, że opłata będzie symboliczna. To zaledwie 2 PLN od osoby za każdą dobę pobytu. Będą płacić je wyłącznie ci, którzy zostają w Zatorze na dłużej niż jedną dobę. Ale efekt takiej decyzji będzie bardzo pozytywny. Nowe zasady będą obowiązywać od 1 kwietnia.

Według wstępnych wyliczeń, w ciągu roku do budżetu wpłynie dodatkowe 200 tys. PLN. Warto bowiem przypomnieć, że tylko samą Energylandię odwiedziło w 2021 roku 1,8 mln turystów. Park był również największym realizatorem bonu turystycznego. Tylko do końca wakacji z tego programu wsparcia dla polskich rodzin do Energylandii wpłynęło 69 mln PLN.  

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »