Fly4free.pl

Udało się opanować pożar w Czeskiej Szwajcarii. Ale turystów już niekoniecznie

czeska szwajcaria
Foto: Fotokon / Shutterstock
Mimo licznych apeli od służb, aby turyści nie zbliżali się do Parku Narodowego Czeska Szwajcaria, niektórzy nie zamierzali porzucać swoich planów. Co gorsza, nie tylko nie rezygnowali z przyjazdu, ale także na przykład – próbowali rozpalić ognisko.

Przypomnijmy, że pożar w Czeskiej Szwajcarii, czyli jednym z najpiękniejszych parków narodowych tego kraju, wybuchł na początku ubiegłego tygodnia. Silny wiatr sprawił, że ogień szybko się rozprzestrzeniał, a trudny teren nie ułatwiał pracy strażakom. Trzeba było ewakuować wielu okolicznych mieszkańców, a nawet w Pradze wydano ostrzeżenia, aby nie otwierać okien, bo swąd pożaru dotarł też tam. W poniedziałek wieczorem, po tygodniu intensywnej walki z żywiołem, w końcu dotarły do nas dobre informacje – ogień udało się opanować. Niestety tego samego nie można powiedzieć o turystach.

Od samego początku służby apelowały, żeby turyści zrezygnowali z wyjazdów i trzymali się z dala od parku – nawet, jeśli niektóre szlaki są otwarte. Tymczasem nawet w zamkniętej części, policja napotkała trójkę turystów, którzy zamierzali… zrobić tu sobie ognisko. I nie są jedyni, bowiem władze parku również informują o odkrywanych przez nich pozostałościach ognisk (w tym niedopałkach).

– Naprawdę nie mam żadnego wytłumaczenia. Ludzka głupota jest nieskończona, a walka z nią jest przegrana – powiedział dyrektor parku Pavel Benda, cytowany przez PAP.

Obecnie nadal trwają działania straży na miejscu. Fakt, że ogień został opanowany nie oznacza, że pożaru już w ogóle nie ma. Żywioł po prostu się już nie rozprzestrzenia, a ogień jest pod kontrolą strażaków. Akcja gaśnicza potrwa jeszcze prawdopodobnie kilka dni.  

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »