Fly4free.pl

Gdzie polecieć w marcu? 7 imprez i wydarzeń w Europie, które warto rozważyć!

Las Fallas
Foto: Vivvi Smak / ShutterStock
Marzec w Polsce to przede wszystkim moment pożegnania zimy i nadejścia coraz przyjemniejszej pogody, co dla niektórych jest dodatkowym zastrzykiem motywacji do zaplanowania podróży. Biorąc pod uwagę marcowy harmonogram wydarzeń i imprez w innych europejskich krajach, możliwości jest naprawdę sporo, dlatego wybraliśmy dla Was kilka interesujących okazji, które mogą się wpisać w Wasze wyjazdowe plany.

Marcowy harmonogram najciekawszych wydarzeń, jakie dla Was przygotowaliśmy, to mieszanka inspiracji – od festiwali muzycznych, tematycznych wystaw i targów, aż po lokalne święta, które co roku przyciągają tysiące turystów z całego świata. Być może któreś z nich staną się dla Was ciekawym pomysłem na zaplanowanie wyjazdu i spędzenie ciekawych kilku dni w podróży?

Genewa (Szwajcaria): Międzynarodowy Salon Samochodowy (26 lutego – 3 marca)

Międzynarodowy Salon Samochodowy w Genewie to niemal coroczna, odbywająca się od prawie 120 lat wystawa motoryzacyjna, na której prezentowane są przeróżne modele samochodów osobowych, elektrycznych i przerobionych, jak również innych podzespołów, produktów czy usług związanych z tym przemysłem. Co roku do Szwajcarii zjeżdżają się nie tylko potencjalni kupcy czy osoby z branży, ale także miłośnicy nowych, a nierzadko kultowych i zabytkowych aut.

Tegoroczna edycja wydarzenia rozpocznie się 26 lutego i potrwa do 3 marca. Na miejscu pojawią się przedstawiciele ponad 20 globalnych marek i nowych graczy, a także zorganizowane zostaną ekskluzywne wystawy i prelekcje z ekspertami. Na sympatyków branży z kolei czekają interaktywne atrakcje w trzech wyodrębnionych miejscach – Strefie Adrenaliny, Dzielnicy Designu i Laboratorium Mobilności. Do tego będzie można obejrzeć wystawę 40 kultowych samochodów, które wpłynęły na kształtowanie historii motoryzacji.

Jak dotrzeć do Genewy z Polski?
Bezpośrednie loty z Warszawy (LOT).
Foto: VanderWolf Images / ShutterStock

Walencja (Hiszpania): Las Fallas, czyli kultowe Święto Ognia (1-19 marca)

Fallas de Valencia, Fiesta de Las Fallas, a po polsku Święto Ognia to największe i najważniejsze święto dla mieszkańców Walencji, przyjmujące formę wystawy połączonej z hucznymi obchodami. Łączy ono tradycję z satyrą i sztuką, a jego geneza jest związana z grupą lokalnych stolarzy, którzy celebrowali nadejście wiosny poprzez palenie kawałków drewna. Typowe „walenckie” poczucie humoru jest widoczne na każdym kroku – przygotowywane rzeźby i dzieła sztuki mają przypominać konstrukcje, które niegdyś kowale tworzyli właśnie z drewna, ale także starych szmat i innych przedmiotów.

Tegoroczne, trwające niemal trzy tygodnie obchody będą miały kilka stałych punktów. Będą to składanie przez turystów ofiary w postaci kwiatów Najświętszej Maryi Pannie, pokazy wielokolorowych fajerwerków i sztucznych ogni, a także „Cavalcada del Foc”, czyli imponująca parada ognia. Całość będzie wzbogacona pochodami gigantycznych postaci, strefami gastronomicznymi i innymi pobliskimi atrakcjami.

Jak dotrzeć do Walencji z Polski?
Bezpośrednie loty z Warszawy (Ryanair, Wizz Air), Wrocławia (Ryanair) i Krakowa (Ryanair).
Foto: Helena GARCIA HUERTAS / ShutterStock

Dublin (Irlandia): St. Patrick's Festival, czyli wydarzenie towarzyszące świętu narodowemu (15-18 marca)

Festiwal Świętego Patryka jest obchodzony w stolicy Irlandii od 1995 roku, a jego celem jest zaprezentowanie całego kraju jako nowoczesnego i kreatywnego miejsca do życia. Corocznie odbywa się w okolicach Dnia Świętego Patryka, czyli irlandzkiego święta narodowego (w tym roku 17 marca). Sam festiwal jest dla mieszkańców okazją do celebrowania swojej „irlandzkości” i wspólnej zabawy.

Harmonogram wszystkich wydarzeń w trakcie 4-dniowych obchodów jest różnorodny. Głównym punktem jest parada ulicami Dublina, a oprócz niej liczne koncerty, występy artystyczne, wystawy i przedstawienia teatralne. Prawdopodobnie nie ma innej takiej okazji, aby poczuć irlandzki klimat, wczuć się w tamtejsze spojrzenie na kulturę i sprawdzić, z czego obywatele tego kraju są najbardziej dumni.

Jak dotrzeć do Dublina z Polski?
Bezpośrednie loty z Wrocławia, Gdańska, Modlina, Bydgoszczy, Krakowa, Poznania, Lublina, Katowic, Rzeszowa i Łodzi (Ryanair).
Foto: Peter Krocka / ShutterStock

Florencja (Włochy): Festa di San Giuseppe, czyli włoski Dzień Ojca (19 marca)

Przypadający na 23 czerwca w Polsce Dzień Ojca we Włoszech obchodzony jest 19 marca. Jednocześnie zbiega się on z obchodami Dnia Świętego Józefa, a to idealna okazja na to, aby w całym kraju zorganizować serię wydarzeń i imprez tematycznych. Choć świętowanie odbywa się w wielu regionach Włoch, to właśnie we Florencji przybiera ono chyba najciekawszego wymiaru.

Święto San Giuseppes w stolicy Toskanii kojarzone jest głównie z wszechobecnym jedzeniem, procesjami ulicznymi i… wyścigami osłów. Na liście tradycji znajduje się m.in. przygotowywanie i jedzenie Zeppoli, smażonych na głębokim tłuszczu kulek, nieco przypominających polskie mini pączki. Często są wypełniane kremem cukierniczym i wręczane ojcom jako dowód wdzięczności. Ponadto organizowane są ogniska, mini festiwale i turnieje, w którym biorą udział ojcowie i dzieci.

Jak dotrzeć do Florencji z Polski?
Bezpośrednie loty do Bolonii z Warszawy (Ryanair, Wizz Air), Krakowa, i Wrocławia (Ryanair). Do Florencji wynajętym samochodem, pociągiem lub autobusem (ok. 110 km).
Foto: Simona Bottone / ShutterStock

Zurych (22-23 marca) i Barcelona (22-24 marca): Coroczne Festiwale Piwa

W kilku miejscach Europy marzec kojarzy się z festiwalem piwa. W Zurychu świętowanie potrwa dwa dni i co do zasady nie będzie się różnić zbyt wieloma aspektami od kultowego Oktoberfestu. Głównymi punktami będą degustacje piwa, zabawa przy muzyce i liczne food trucki serwujące miejscowe przysmaki. Szwajcarzy szczycą się faktem, że ich kraju przypada więcej browarów na mieszkańca niż w jakimkolwiek innym kraju, co w tym roku ma być szczególnie uwypuklone. Serwowane będą przeróżne odmiany i gatunki złocistego trunku, w tym również z małych browarów rzemieślniczych, których co roku w Szwajcarii jest coraz więcej.

„Piwne” świętowanie odbędzie się również w Barcelonie, a dokładniej w olbrzymim kompleksie biznesowo-handlowym La Fira de Montjuïc, czyli jednym z największych na świecie miejsc organizacji targów. W trakcie tegorocznej, 12. edycji wydarzenia wyłonieni zostaną zwycięzcy konkursów w poszczególnych kategoriach browarnictwa, do tego na gości będą czekać degustacje połączone z nauką na temat procesu produkcji, ale także liczne koncerty i występy muzyczne.

Jak dotrzeć do Zurychu i Barcelony z Polski?
Bezpośrednie loty do Zurychu z Warszawy, Wrocławia (LOT, Swiss), Gdańska (SWISS) i Krakowa (SWISS).

Bezpośrednie loty do Barcelony z Warszawy, Gdańska, Krakowa (Wizz Air, Ryanair) i Katowic (Wizz Air).

Alpe d'Huez (Francja): Tomorrowland Winter (16-23 marca)

Festiwal muzyki tanecznej Tomorrowland Winter to zimowa odmiana słynnego wydarzenia, które co roku odbywa się w miejscowości Boom w Belgii, niedaleko Antwerpii. Marcowa impreza po raz pierwszy została zorganizowana w 2018 roku w Alpe d’Huez we francuskich Alpach. W każdej z dotychczasowych edycji pod główną scena bawiło się po 20-30 tysięcy osób i choć daleko im do swojego letniego odpowiednika, to dla miłośników tego rodzaju muzyki jest to świetna okazja na połączenie zabawy z zimowymi aktywnościami.

Jak co roku, organizatorzy reklamują wydarzenie jako „zjednoczenie się twórców z całego świata”, a gości zachęca szansą na „przeżycie wyjątkowych zimowych chwil wypełnionych śniegiem, muzyką, jazdą na nartach i snowboardzie”. Niezdecydowanych może zachęcić samo miejsce festiwalu – rozciągają się z niego spektakularne widoki na mityczne stoki Alpe d’Huez na wysokości ok. 1850 m n.p.m.

Jak dotrzeć do Alpe d'Huez z Polski?
Bezpośrednie loty z Warszawy do Grenoble (Wizz Air). Do Alpe d’Huez najlepiej wynajętym samochodem (ok. 60 km).

Lipsk (Niemcy): Coroczne Targi Książek (21-24 marca)

Co roku przez cztery dni miłośnicy literatury tłumnie zjeżdżają się do Lipska na Targi Książki, które pod względem rozmiaru i skali ustępują jedynie targom we Frankfurcie. Targi mają służyć przede wszystkim społeczeństwu i dać im możliwość spotkania się ze swoimi ulubionymi autorami. W trakcie ubiegłorocznej edycji na miejscu pojawiło się ponad 280 tysięcy osób, a w tym roku organizatorzy spodziewają się jeszcze większych tłumów.

Targi przyciągają co roku około 2500 wystawców z ponad 40 krajów, w tym wydawców, autorów, księgarzy, dziennikarzy i miłośników literatury. Obejmują wszystkie obszary branży wydawniczej, od beletrystyki i literatury faktu po książki dla dzieci i młodzieży, publikacje naukowe i literaturę specjalistyczną. Przyznawane są także indywidualne nagrody i wyróżnienia.

Jak dotrzeć do Lipska z Polski?
Bezpośrednie loty z Warszawy (LOT) i Krakowa (Ryanair) do Berlina. Do Lipska wynajętym samochodem, pociągiem lub autobusem (ok. 190 km).
Foto: Jan Adler / ShutterStock
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »