Fly4free.pl

Francja i Norwegia zaostrzają restrykcje wjazdowe. Także dla podróżnych z Polski

Foto: Jerome LABOUYRIE / Shutterstock
Od dzisiaj niezaszczepieni podróżni z Polski przybywający do Francji muszą mieć negatywny wynik testu na koronawirusa, wykonany na 24 godziny przed podróżą. Przepisy wjazdowe zaostrza też Norwegia.

Zmiany wprowadzone przez Francję dotyczą tylko niezaszczepionych podróżnych, a oprócz Polski, objęły one także przybyszów z Luksemburga i Szwajcarii. Niby nie są one duże, ale wprowadzają dodatkowe komplikacje w planach podróży osób z tych krajów: do tej pory bowiem osoby niezaszczepione mogły wjeżdżać do Francji na podstawie negatywnego testu wykonanego w ciągu 72 godzin przed podróżą. Teraz okienko czasowe zostało skrócone do 24 godzin, choć w dalszym ciągu honorowane są zarówno testy PCR, jak i tańsze testy antygenowe.

Przypomnijmy, że aby wjechać do Francji z Polski, oprócz negatywnego wyniku testu można posiadać też zaświadczenie o zaszczepieniu (7 dni od otrzymania drugiej dawki szczepionek Pfizer, Moderna i AstraZeneca lub 4 ygodnie w przypadku szczepionki Jannsen) lub zaświadczenie o przechorowaniu COVID-19 (ważne 6 miesięcy od momentu otrzymania pozytywnego wyniku testu).

Francja już wcześniej wprowadziła podobne ograniczenie dotyczące ważności testów na COVID-19 m.in. dla podróżnych z 16 innych krajów UE oraz Wielkiej Brytanii.

Zwiększone obostrzenia są związane ze zwiększoną liczbą zakażeń COVID-19 w ostatnich dniach we Francji – średnia siedmiodniowa liczba nowych przypadków w tym kraju osiągnęła w sobotę ponad 17,1 tysiąca, czyli dwa razy więcej niż tydzień wcześniej.

noc w tromso
Foto: Shutterstock

Obowiązkowa rejestracja w Norwegii

Zmiany dotyczące restrykcji przy przekraczaniu granicy wprowadza też Norwegia, choć tutaj będą one obowiązywały od 26 listopada. Najważniejszą zmianą jest zaostrzenie kontroli na granicach oraz wprowadzenie obowiązku rejestracji swojego pobytu na stronie internetowej dla wszystkich przekraczających granice Norwegii (z wyjątkiem dzieci i młodzieży do 16 roku życia) – do tej pory z tego obowiązku zwolnione były osoby w pełni zaszczepione.

– Rejestrować będzie się można na 3 dni przed planowaną do Norwegii. Po zarejestrowaniu się otrzymamy specjalne potwierdzenie, które być może trzeba będzie pokazywać podczas wyrywkowych kontroli – mówi Emilie Enger Mehl, norweska minister sprawiedliwości.

Jak czytamy w serwisie MojaNorwegia.pl, osoby niezaszczepione w dalszym ciągu będą musiały przedstawić na granicy negatywny wynik testu na koronawirusa, wykonany w ciągu 24 godzin przed wjazdem do Norwegii, a także poddać się drugiemu testowi na COVID-19 na granicy lub w gminie swojego zamieszkania (mają na to 24 godziny).

Norweskie władze nie wykluczają też wprowadzenia obowiązku posiadania certyfikatów COVID jako warunku korzystania z niektórych usług, choć ma to mieć charakter lokalny – wymóg taki będą mogły wprowadzać poszczególne gminy w zależności od lokalnej sytuacji epidemicznej.

Jednocześnie władze przestrzegają przed naruszaniem restrykcji. Brak rejestracji wjazdu w przypadku kontroli może się wiązać z wysoką grzywną, a najbardziej rażące naruszenia przepisów dokonane przez obcokrajowców, mogą zakończyć się deportacją.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Czy przy wjeździe respektowany jest certyfikat na telefonie?
ojciec, 23 listopada 2021, 15:20 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »