Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 17 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Grenlandia
#1 PostWysłany: 22 Wrz 2016 14:07 

Rejestracja: 03 Maj 2014
Posty: 537
Loty: 199
Kilometry: 289 509
Ostrzeżenia: 1
niebieski
Pisze tutaj bo Grenlandia to terytorium zalezne od Danii a nie moge nigdzie znalezc tematu...
Czy ktos był na Grenlandii i moze jakimis informacjami sie podzielic?
Chce sie wybrac do Nuuk+okolice. Termin: wiosna - lato 2017.
_________________
Flights: 106
Kilometers: 132896
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Lato w Czarnogórze za 845 PLN. Loty z Katowic + 5 noclegów w Budvie Lato w Czarnogórze za 845 PLN. Loty z Katowic + 5 noclegów w Budvie
Majówka w Indiach: Nowe Delhi, Mumbaj i Goa lub Dehradun z Warszawy od 3137 PLN Majówka w Indiach: Nowe Delhi, Mumbaj i Goa lub Dehradun z Warszawy od 3137 PLN
 Temat postu: Re: Grenlandia
#2 PostWysłany: 22 Wrz 2016 14:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lip 2011
Posty: 767
Loty: 220
Kilometry: 442 694
niebieski
summon @‌BooBooZB‌ ;)
_________________
Image
Relacja z Malawi
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Grenlandia
#3 PostWysłany: 22 Wrz 2016 17:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Gru 2014
Posty: 711
niebieski
Cześć i czołem,

chętnie pomogę, ale skonkretyzuj pytania.

Dwie moje relacje(jedna w trakcie) możesz przeczytać na forum:
viewtopic.php?t=61508
w-dmuchanym-kajaku-przez-gory-lodowe-czyli-grenlandia-vol-2,1507,100747&start=20
_________________
http://www.zb-szwoch.pl
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Grenlandia
#4 PostWysłany: 22 Wrz 2016 19:25 

Rejestracja: 03 Maj 2014
Posty: 537
Loty: 199
Kilometry: 289 509
Ostrzeżenia: 1
niebieski
Mnie interesuje Nuuk oraz kurs statkiem na jakis lodowiec. Spac bede w Nuuk.
Dolot z Kopenhagi - airgreenland lub z Islandii - icelandair. Samoloty z tego co sie orientowalem to lataja do Pazdziernika. I potem od kwietnia. Dlatego chce tam leciec latem. Bedzie ciut cieplej ;)
Na miejscu wiem, ze sa dostepne rejsy do Qeqertarsuaq (Godhavn), Qasigiannguit, Eqi, Ilimanaq oraz rejsy wzdłuż lodowców, na wieloryby i przelot helikopterem na lodowiec. Interesuje mnie jaka pogoda moze byc w lipcu-sierpniu i jakie tam sa ceny?
_________________
Flights: 106
Kilometers: 132896
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Grenlandia
#5 PostWysłany: 22 Wrz 2016 20:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Gru 2014
Posty: 711
niebieski
Samoloty latają cały rok.Mimo, iż żadne loty na Grenlandię nie są relatywnie tanie, to najkorzystniej zazwyczaj wychodzi z Kopenhagi.Chyba,że masz w planie też Islandię, to można rozważyć Icelandaira.

Nuuk jak wiadomo jest stolicą i ma pierwiastek metropolii, tj. zobaczysz tam wieżowce oraz szklane biurowce.Na tle całej Grenlandii, uważam iż nie jest aż tak atrakcyjne (coś jak Oslo w porównaniu do całej Norwegii oraz Reykjavik do Islandii).

Ceny są skandynawskie, aczkolwiek samą żywność można nabyć w marketach w niezłych cenach.Nuuk leży prawie na tej samej szerokości geograficznej co Sztokholm, więc w lipcu/sierpniu możesz się nawet spodziewać arktycznych upałów, czyli temperatur ok 25 stopni.Oczywiście może być i znacznie chłodniej.

Wokół miasta jest wiele szlaków trekkingowych, możliwość wejścia na okoliczne szczyty/pagórki.Z tego co wymieniłeś, to warto oczywiście wybrać się na wieloryby, Eqi z opcjonalnym noclegiem i wyprawą na lodowiec.Wszystko też sprowadza się do finansów.Lot helikoptem, który wymieniłeś, może być fascynujący, ale nie jest to tania zabawa, a trwa powiedzmy 20-40 minut.

Niezmiennie uważam,że Grenlandię warto poodkrywać (w miarę możliwości) na własną rękę.
_________________
http://www.zb-szwoch.pl
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Grenlandia
#6 PostWysłany: 23 Wrz 2016 13:11 

Rejestracja: 03 Maj 2014
Posty: 537
Loty: 199
Kilometry: 289 509
Ostrzeżenia: 1
niebieski
Wiem, ze bilety do najtanszych nie naleza ;)
W obie strony to koszt rzędu ok. 4000-4500PLN. To koszt Airgreenland z Kopenhagi.
I na miejscu atrakcje - najtansza to koszt rzędu 250-300PLN (po kursie z koron duńskich). Najdroższa to ok. 1000PLN.
_________________
Flights: 106
Kilometers: 132896
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Grenlandia
#7 PostWysłany: 23 Wrz 2016 13:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Gru 2011
Posty: 1983
srebrny
mathew77 napisał(a):
Dolot z Kopenhagi - airgreenland lub z Islandii - icelandair.

Dla jasnosci - z Islandii na Grenlandie swoimi pieknymi dashami lata Air Iceland (NY), nie Icelandair (FI).
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Grenlandia
#8 PostWysłany: 23 Wrz 2016 13:39 

Rejestracja: 03 Maj 2014
Posty: 537
Loty: 199
Kilometry: 289 509
Ostrzeżenia: 1
niebieski
Gregggor napisał(a):
mathew77 napisał(a):
Dolot z Kopenhagi - airgreenland lub z Islandii - icelandair.

Dla jasnosci - z Islandii na Grenlandie swoimi pieknymi dashami lata Air Iceland (NY), nie Icelandair (FI).

Wiem. Literówka. I wlasnie kupilem juz bilety. 2x taniej niz Airgreenland. Całosc mnie wyszła +/-2400PLN (530€) a nie 4300PLN. Wylot z RKV.
Greenlandia w sierpniu 2017 :)
_________________
Flights: 106
Kilometers: 132896
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Grenlandia
#9 PostWysłany: 23 Wrz 2016 13:55 

Rejestracja: 22 Lut 2013
Posty: 251
niebieski
Byłam właśnie w sierpniu kilka lat temu. Pogoda dość zmienna i zależna od miejsca. Od +18C do ok 0.
Dla mnie Grenlandia to było mega przezycie ..
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Grenlandia
#10 PostWysłany: 23 Wrz 2016 15:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Gru 2014
Posty: 711
niebieski
@‌mathew77‌

I jak, wybór padł na Nuuk?
_________________
http://www.zb-szwoch.pl
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Grenlandia
#11 PostWysłany: 23 Wrz 2016 18:08 

Rejestracja: 03 Maj 2014
Posty: 537
Loty: 199
Kilometry: 289 509
Ostrzeżenia: 1
niebieski
I okolice ;)
_________________
Flights: 106
Kilometers: 132896


Ostatnio edytowany przez michzak, 23 Wrz 2016 18:36, edytowano w sumie 1 raz
Cytowanie
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 02 Paź 2023 17:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sty 2015
Posty: 967
Loty: 380
Kilometry: 582 836
srebrny
Zapytałem ChatGPT, co ciekawego powie mi o grenlandzkim szlaku Arctic Circle Trail i uzyskałem sensowną odpowiedź:

Kod:
Ścieżka Arktycznego Koła Polarnego (Arctic Circle Trail) to popularny szlak w Grenlandii, który przyciąga turystów z całego świata. Jest to około 160-180-kilometrowy szlak trekkingowy, który przebiega przez malownicze krajobrazy Grenlandii, w tym tundry, góry, rzeki i jeziora. Oto kilka informacji na temat tego szlaku:

Położenie: Arctic Circle Trail znajduje się na zachód od stolicy Grenlandii, Nuuk, i biegnie w kierunku północnym, przekraczając koło podbiegunowe Arktyki.

Trudność: Szlak ten jest uważany za średnio trudny, ale wymaga doświadczenia w trekkingu i wytrzymałości. Teren jest nierówny, a pogoda w Grenlandii może być bardzo zmienna, co może sprawić, że szlak stanie się bardziej wymagający.

Czas podróży: Przejście Arctic Circle Trail zazwyczaj zajmuje około 7-10 dni w zależności od tempa marszu i warunków pogodowych. Szlak można przejść zarówno latem, jak i jesienią, ale najlepszy okres to zazwyczaj od czerwca do września.

Zakwaterowanie: Na trasie szlaku znajdują się schroniska turystyczne, w których można przenocować. W niektórych miejscach można także rozbić namioty i korzystać z oznaczonych punktów biwakowych.

Przyroda i krajobrazy: Arctic Circle Trail oferuje piękne widoki na grenlandzką przyrodę, w tym na lodowce, jeziora, góry i tundrę. Można także spotkać dzikie zwierzęta, takie jak renifery czy ptactwo arktyczne.

Pozwolenia: Przechodzenie Arctic Circle Trail nie wymaga specjalnych pozwoleń, ale zawsze warto sprawdzić najnowsze informacje na temat regulacji i warunków wstępu do Grenlandii.

Arctic Circle Trail to wyjątkowa okazja do eksploracji dzikiej przyrody Grenlandii i doświadczenia arktycznego krajobrazu. Jednak z uwagi na wymagania szlaku, ważne jest, aby odpowiednio się przygotować i zabezpieczyć przed wyprawą.


JanuszJanuszewski napisał(a):
Co tam robić przez tydzień jak ktoś nie ma ochoty łazić w błocie po Arctic Circle Trail?

Jest w tym bardzo dużo prawdy. Ostatnim ‘suchym’ latem było 2019. Lata 2020-2022 były mokre, a 2023 rekordowo mokre. I nic nie zapowiada, że przy zmieniającym klimacie, w kolejnych latach miałoby być lepiej.

Finalnie szlak okazał się zaskakująco trudny, jednak w nieco innych aspektach, niż się spodziewałem. Otóż, ze znanych mi relacji i doświadczenia wyszło, że największym problem będzie wytrzymałości oraz nieprzewidywalna pogoda. W praktyce najbardziej doskwierał ciężki plecak oraz wiecznie mokre stopy.

Sama trasa obfituje w liczne piękne widoki, choć dość monotonne i największe są dopiero w pobliżu Sisimut.

Subiektywnie oceniając, istnieją 1-2 dniowe szlaki, w których jest więcej niesamowitych widoków, niż to co ACT pokazało przez 9 dni. Niemniej – jestem niezwykle szczęśliwy, że przeszedłem ten szlak, ale następnym razem idę co najwyżej na Klimczok.

W sumie był taki byle jaki wyjazd, gdzie para mietków zebrała się do kupy i zamiast pojechać pksem nad zegrze poleciała na grenlandię. Żadna wyprawa, wypad za miasto. I żadnych braw się nie należy.

Załączniki:
91.jpg
91.jpg [ 183.64 KiB | Obejrzany 718 razy ]
9.jpg
9.jpg [ 231.17 KiB | Obejrzany 718 razy ]
8.jpg
8.jpg [ 394.35 KiB | Obejrzany 718 razy ]
7.jpg
7.jpg [ 164.81 KiB | Obejrzany 718 razy ]
6.jpg
6.jpg [ 333.96 KiB | Obejrzany 718 razy ]
5.jpg
5.jpg [ 238.82 KiB | Obejrzany 718 razy ]
4.jpg
4.jpg [ 266.47 KiB | Obejrzany 718 razy ]
3.jpg
3.jpg [ 147.63 KiB | Obejrzany 718 razy ]
2.jpg
2.jpg [ 223.29 KiB | Obejrzany 718 razy ]
1.jpg
1.jpg [ 252.93 KiB | Obejrzany 718 razy ]
_________________
Don't be evil
Góra
 Profil Relacje PM off
18 ludzi lubi ten post.
8 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Grenlandia
#13 PostWysłany: 02 Paź 2023 21:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Gru 2012
Posty: 575
Loty: 196
Kilometry: 540 350
niebieski
W jakim stanie był most? Bo z tego co widziałem w tym roku chyba mało kto przechodził przez rzekę.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Grenlandia
#14 PostWysłany: 02 Paź 2023 23:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sty 2015
Posty: 967
Loty: 380
Kilometry: 582 836
srebrny
Po lipcowym zawaleniu, most szybko odbudowano i był w bardzo dobrym stanie. Niemniej jednak przy planowanym wypadzie trzeba śledzić informacje możliwie na bieżąco.

Sam most nie jest żadnym problemem. Problemem jest, że droga do mostu prowadzi zalewowym terenem, który de facto jest rozległą deltą rzeki – ekstremalnie mokrą, miejscami z nieomijanym bagnem (czerwona na zdjęciu; ‘normalny’ szlak na niebiesko).
W tym roku prawie nikt nie przekraczał rzeki, gdyż zwyczajowe ‘do kolan’, ewentualnie ‘do pasa’, było ‘po szyję’. A niestety nieumiejętne przekraczanie rzek to częsta przyczyna śmierci na tego typu szlakach. Tak też zginęła jedyna osoba w historii ACT.

Załączniki:
20230912_095935.jpg
20230912_095935.jpg [ 359.51 KiB | Obejrzany 619 razy ]
20230912_125605.jpg
20230912_125605.jpg [ 438.32 KiB | Obejrzany 619 razy ]
_________________
Don't be evil
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Grenlandia
#15 PostWysłany: 03 Paź 2023 07:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Gru 2012
Posty: 575
Loty: 196
Kilometry: 540 350
niebieski
Wiem wiem. My rok temu szliśmy przez rzekę, a w tym z ciekawości śledziłem informacje online i o moście i o tym, że było jeszcze więcej wody.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Apocalipse lubi ten post.
 
      
#16 PostWysłany: 30 Sty 2024 18:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Gru 2011
Posty: 1983
srebrny
Apocalipse napisał(a):
Subiektywnie oceniając, istnieją 1-2 dniowe szlaki, w których jest więcej niesamowitych widoków, niż to co ACT pokazało przez 9 dni. Niemniej – jestem niezwykle szczęśliwy, że przeszedłem ten szlak, ale następnym razem idę co najwyżej na Klimczok.

A z ciekawosci, ktore z tych 1-2dniowych szlakow moglbys polecic dla widokow? Rozumiem, ze masz na mysli okolice Sisimiut i krecenie sie gdzies dookola?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Grenlandia
#17 PostWysłany: 30 Sty 2024 19:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Gru 2012
Posty: 575
Loty: 196
Kilometry: 540 350
niebieski
Assaqutaq Trail jest ok. Możesz albo z ACT odbić przez góry do wioski albo znaleźć transport w jedną stronę i wracać na nogach (12km). Chyba, że chcesz iść w dwie strony to też ok.
Nasaasaaq też jest ok choć końcówka przyznam, że wymagająca.
Z polecanych jest jeszcze UFO ale tam już nie byłem.
https://hiking.gl/day-hikes/sisimiut/
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
naimad lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 17 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group