Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 20 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 18 Sty 2017 15:31 

Rejestracja: 01 Lut 2016
Posty: 22
Witam,

W kwietniu wybieram się na parę dni na Cypr, przy okazji każdego pobytu zawsze odwiedzałem autem Cypr Północny, wiadomo ze zawsze było ok, jednak czy nadal jest ok zważywszy na wydarzenia w Turcji w ciągu ostatniego półrocza?
Może jacyś bywalcy Cypru się wypowiedzą?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wycieczka nad Adriatyk za 751 PLN. Loty z Wrocławia + 4* hotel w Rimini Wycieczka nad Adriatyk za 751 PLN. Loty z Wrocławia + 4* hotel w Rimini
Tydzień na Langkawi za 2841 PLN. Loty z Berlina i noclegi w 4* hotelu Tydzień na Langkawi za 2841 PLN. Loty z Berlina i noclegi w 4* hotelu
#2 PostWysłany: 18 Sty 2017 15:53 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3030
srebrny
Cytatów z Atatürka na razie nie usunęli, ale różnie może być...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 18 Sty 2017 16:49 

Cypr [ byłem 3 tyg temu] to teraz jedno z nielicznych miejsc na świecie, w którym idzie wszystko ku dobremu. Konflikt się łagodzi. Gadają Turcy i Grecy w Genewie o zjednoczeniu, do którego coraz bliżej ...Spokój jest. Bez obaw.

http://forsal.pl/artykuly/1009230,rozmowy-pokojowe-w-genewie-czy-mozliwe-jest-zjednoczenie-cypru.html
Góra
 PM off  
      
#4 PostWysłany: 18 Sty 2017 16:54 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22329
Anonymous napisał(a):
Gadają Turcy i Grecy w Genewie o zjednoczeniu, do którego coraz bliżej ...


Osoba odpowiedzialna jest premier Grecji Tsipras, więc, jednak Cypryjczycy stracili Cypr na Amen :P
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 18 Sty 2017 17:03 

Rejestracja: 23 Gru 2016
Posty: 35
Anonymous napisał(a):
Cypr [ byłem 3 tyg temu] to teraz jedno z nielicznych miejsc na świecie, w którym idzie wszystko ku dobremu. Konflikt się łagodzi. Gadają Turcy i Grecy w Genewie o zjednoczeniu, do którego coraz bliżej ...Spokój jest. Bez obaw.

http://forsal.pl/artykuly/1009230,rozmowy-pokojowe-w-genewie-czy-mozliwe-jest-zjednoczenie-cypru.html

No i właśnie dlatego prawdopodobieństwo zamachu jest mega spore... Dużej liczbie osób się to może nie podobać....


Sent from my Redmi 3 using Tapatalk
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 18 Sty 2017 17:05 

To dobrze, że już wróciłem. W jednym kawałku. :mrgreen:
Góra
 PM off
MaPS lubi ten post.
 
      
#7 PostWysłany: 18 Sty 2017 21:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Sty 2015
Posty: 817
Loty: 69
Kilometry: 196 395
Zbanowany
Kurde, ja w listopadzie też. A byłem 2 razy po złej stronie mocy "lol"
_________________
Jak żyć, to nie jako widz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 27 Lut 2017 21:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Lut 2017
Posty: 86
Cypr Północny jest bezpieczny,
aczkolwiek jeśli zapytanie o to Cypryjczyka greckiego lub Greka, w większości wypadków powie, że absolutnie nie ;)


Ostatnio edytowany przez Abcn, 06 Maj 2017 11:18, edytowano w sumie 1 raz
Literówka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 27 Lut 2017 21:43 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22329
Dziwisz się?

Sent from my Nokia 3330
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 27 Lut 2017 22:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Lut 2017
Posty: 86
I tak i nie. Sprawa jest bardzo delikatna, na Cyprze zawsze była i pewnie zawsze będzie. Swoją drogą Cypryjczycy niesłychanie wyolbrzymiają pewne sprawy i niestety często ponosi ich fantazja przy próbach odstraszania turystów do zwiedzania północnej części.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 14 Mar 2017 05:52 

Rejestracja: 20 Mar 2016
Posty: 6
Loty: 127
Kilometry: 117 415
Wczoraj wróciłem z Cypru Północnego i mogę powiedzieć, że jest bardzo bezpiecznie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 14 Mar 2017 08:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sty 2013
Posty: 631
Potwierdzam, zwiedzaliśmy Kyrenię i okolice (m. in. zamek św. Hylariona) - w tym również późnym wieczorem - i nikt nie wyczuwał napiętej atmosfery. Przygotujcie się tylko na dużo bezpańskich psów, które pełnią rolę przewodników po promenadzie i murach miejskich ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 05 Maj 2017 21:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Lip 2015
Posty: 471
niebieski
Cypr Północny bezpieczny, cichy i ... dużo tańszy niż Południowa część wyspy :)
_________________
78 Krajów , 6 Kontynentów , 3 Oceany :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 05 Maj 2017 23:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sty 2013
Posty: 631
Zgadza się, nawet w Lidlu drożej niż w zwykłym sklepiku po stronie tureckiej.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 06 Maj 2017 11:02 

Rejestracja: 25 Kwi 2017
Posty: 8
Zbanowany
i ja potwierdzam, wczoraj byłem, co prawda mogę się odnieść tylko do Nikozji, ale ceny - chociażby w knajpach, dużo niższe. Generalnie polecam.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 14 Maj 2017 23:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Lut 2015
Posty: 46
Loty: 37
Kilometry: 65 933
-- 14 Maj 2017 22:56 --

No cóż moje spostrzeżenia są troszkę inne. O ile woda w sklepie czy cokolwiek w lirach tureckich wychodzi dużo mniej to już euro przeliczają dziwnie. Tylko w jednej restauracji dostałam rachunek. Nigdzie w sklepie nikt nie daje rachunków (może miałam pecha - ani w Lewkozji, ani w Famaguście ani w Kirenii).
W sklepach i restauracjach pracuje bardzo dużo przybyszy z Afryki czy Azji. Miałam średnio przyjemną sytucję w restauracji, gdzie dość dobre jedzenie zepsuł kelner z Bangladeszu, który zadawał bardzo wścibskie pytania - chyba chciał znaleźć sposób żeby przenieść się do Polski ;-).
Ceny tylko "na buzię". Przelicznik euro - lira turecka w sklepach z kosmosu. Rachunek w restauracji w formie wydartej karteczki z 2cm na 1cm. Niezadowolenie kiedy jednak zdecydowałam się płacić kartą w lirach tureckich. Dla kelnera oczywistością było, że do płatności "weźmie sobie moja kartę do terminala nie wiadomo gdzie. Myślał, że nie dostanie napiwku chyba (i nie powinien).
Trzeba bardzo uważać i analizować ceny, wyraźnie pytać na początku - kręcą bardzo (pewnie nie wszyscy) ,ale...
Ilość podróbek na straganach przerażająca. Kupować nie warto, bo jest to przestępstwem a na granicy celnicy mogą taki towar zatrzymać...
O ironio na Cyprze Południowym też takie podróby można nabyć ;-)

-- 14 Maj 2017 23:16 --

Jeszcze jednak uwaga...
Podróżowałam z moją mamą. Byłyśmy "same" do północnej Nikozji a jednego dnia do Kierenii.
O ile w Nikozji, spacerując po starym mieście było ok. o tyle idąc ulicą Girne (do bramy Kiereńskiej) w niedzielę było dziwnie. Na ulicach praktycznie nie widziałyśmy kobiet (ok. godz. 10.00).
Wygłupiłam się i założyłam krótkie spodenki - czułam się okropnie. Miałam dziwne wrażenie, że bardzo zwracam na siebie uwagę (broń Boziu nie figurą, a golizną). Przebrałam się w pierwszej napotkanej toalecie publicznej w długie cienkie spodnie (było ok. 30 stopni).
Jadąc prywatnym busem spod Bramy Kierńskiej (są chyba co ok. 10 min. różnych firm) wśród ok. 15 osób była chyba jedna kobieta - potem dosiadła się jeszcze jakaś studentka (w chuście) w połowie drogi.
Wszyscy byli mili i uprzejmi. Jednak intuicyjnie czułam się dziwnie kiedy w starym porcie w Kiernii widziałam jedynie grupy (jak sfory ;-)) młodych mężczyzn i starszych mężczyzn, a kobiety były wyjątkiem.
Turystki oczywiście było widać z daleka - odsłonięte ramiona, krótkie spodenki - mocno przyciągały wzrok "tubylców". U nas te stroje były zupełnie zwyczajne, tam faceci strasznie się oglądali, przystawali...
Na północną stronę, mimo upałów polecam jednak zasłonić odrobinę więcej niż zwykle...
Sama, chyba nie wybrałabym się tam ...zaznaczam, że to mój pierwszy pobyt w arabskim kraju, nie licząc bardzo krótkiego pobytu w Betlejem.

Do tej pory zastanawiam się gdzie były te tureckie kobiety w niedzielne popołudnie :? ...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 15 Maj 2017 09:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Lut 2017
Posty: 86
Na Cyprze Północnym mieszkałam przez 3 lata, zarówno kobiety miejscowe, przyjezdne, jak i turystki chodzą równie porozbierane i absolutnie nie spotyka się to z dziwną reakcją mężczyzn. Może po prostu obydwie Panie jesteście atrakcyjne i stąd przyciągnie męskich spojrzeń ;)

W weekendy młodzi żołnierze często mają przepustki i chodzą po mieście.

Cypr Północny nie jest typowym arabskim krajem, owszem, islam teoretycznie tam obowiązuje, ale mało kto jest praktykujący.
Absolutnie nie można go porównywać do np. Maroka, gdzie rzeczywiście praktycznie nie sposób chodzić w krótkich spodenkach.

Iwona
Góra
 Profil Relacje PM off
esposa lubi ten post.
 
      
#18 PostWysłany: 15 Maj 2017 09:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lis 2013
Posty: 836
Loty: 204
Kilometry: 285 320
niebieski
esposa napisał(a):
...zaznaczam, że to mój pierwszy pobyt w arabskim kraju...


wiem_gdzie_jade napisał(a):
...Cypr Północny nie jest typowym arabskim krajem...


Powiedzmy sobie szczerze - Cypr Północny w ogóle nie jest arabskim krajem !!! Muzułmańskim tak, ale nie arabskim ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
#19 PostWysłany: 16 Maj 2017 06:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Lut 2015
Posty: 46
Loty: 37
Kilometry: 65 933
wiem_gdzie_jade napisał(a):
...Cypr Północny nie jest typowym arabskim krajem...


pacyfa napisał(a):
Powiedzmy sobie szczerze - Cypr Północny w ogóle nie jest arabskim krajem !!! Muzułmańskim tak, ale nie arabskim ;)



Racja w 100% @‌Pacyfa‌ :-).
-------------------------------------

@‌wiem_gdzie_jade‌ pewnie masz rację. Nie jestem w żadnym razie zakompleksiona, ale krótkie spodenki u nas czy na Cyprze Południowym nie były "dziwactwem. Oczywiście są to w dużej mierze moje odczucia. Może nie byli to Cypryjczycy z połnocy, a przybysze z innych krajów muzułmańskich. Było w każdym razie bardzo inaczej ;-)..
Podkreślam jednak, że moje sybiektywne odczucia dotyczą różnic kulturowych widocznych już jak wyjdzie się poza stare miasto w północnej części Nikozji, ale z pewnością bez wahania chciałabym tam pojechać raz jeszcze, krajobrazy, ich różnorodność są niesamowite i oczywiście zostało mnóstwo do zobaczenia! :-).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 16 Maj 2017 08:28 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Cze 2011
Posty: 1508
Loty: 335
Kilometry: 498 640
Mam podobne odczucia jak @‌esposa‌ . Również spacerowałem bo tureckiej części z osobą płci żeńskiej ubraną w krótkie spodenki, strasznie przyciągała spojrzenia i to nie tylko mężczyzn. Jednak nie było mowy o jakimś strachu.
Góra
 Profil Relacje PM off
esposa lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 20 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group