Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 17 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 02 Sty 2017 19:45 

Rejestracja: 21 Sie 2014
Posty: 3
Wkrótce będę pierwszy raz w Watykanie. W niedzielę chciałbym zobaczyć Kaplicę Sykstyńską, Muzea Watykańskie, Bazylikę św. Piotra, być może podziemia i przede wszystkim wziąć udział w modlitwie Anioł Pański. O ile zwiedzaniu mogę sobie poprzesuwać na wcześniej/pózniej to na czas modlitwy nie mam wpływu.

Proszę o porady jak to wszystko zgrać w czasie tak abym nie musiał dwa razy płacić za bilety i efektywnie wykorzystać czas?

z góry dzięki za odpowiedzi


Ostatnio edytowany przez krasnal, 02 Sty 2017 19:53, edytowano w sumie 1 raz
Edycja na prośbę autora
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
Początek lata i wakacji w Grecji: tydzień z all inclusive na wyspie Lesbos z za 2377 PLN. Wylot z Katowic Początek lata i wakacji w Grecji: tydzień z all inclusive na wyspie Lesbos z za 2377 PLN. Wylot z Katowic
#2 PostWysłany: 02 Sty 2017 20:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Gru 2011
Posty: 380
niebieski
Muzea Watykańskie są nieczynne w niedziele.
Także musisz dodatkowo zaplanować w inny dzień.
Z samego rana proponuje iść do Muzeum Watykanu, bo im później tym większa może być kolejka. Jak obejrzysz już wszystko w muzeum kieruj się na Kaplicę Sykstyńską, później z niej jest bezpośrednie przejście pod Bazylikę Św. Piotra. W niej za darmo są do zobaczenia krypty.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 02 Sty 2017 20:09 

Rejestracja: 17 Gru 2012
Posty: 490
Loty: 116
Kilometry: 176 025
niebieski
Jak chcesz zaoszczędzić czas to zainwestuj 4 euro extra (do ceny biletu) i kup bilet online do Muzeów Watykańskich.

https://biglietteriamusei.vatican.va/musei/tickets/do

Zamiast stać kilka godzin w kolejce lepiej ten czas poświęcić na coś innego (np. na Bazylikę Św. Piotra i wejście na kopułę).
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 02 Sty 2017 20:11 

Rejestracja: 21 Sie 2014
Posty: 3
Dzięki, na pewno kupię przez internet ale widzę, że rezerwacja jest na konkretną godzinę. Mu

-- 02 Sty 2017 19:12 --

proszę admina o usunięcie powyższej wiadomości.


Dzięki, na pewno kupię przez internet ale widzę, że rezerwacja jest na konkretną godzinę. Muszę być punktualnie czy mogę liczyć na tolerancję w kwestii wejścia?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 02 Sty 2017 20:16 

Rejestracja: 19 Kwi 2016
Posty: 4
też polecam wykupu biletu do muzeum przez internet w celu ominięcia kolejek - bilet możesz kupić nawet na kilka dni przed planowaną datą (i bądź troszkę wcześniej niż umówiona godzina, bo tłumy straszne). w ostatnią niedzielę miesiąca - za darmo - ale wyobraź sobie tłumy
ostatnia niedziela miesiąca od 09:00 do 14.00 (ostatnie wejście o 12:30) – tego dnia wstęp dla wszystkich jest bezpłatny!
generalnie w muzeum okrutne tłumy. jeśli masz problemy z poruszaniem, albo będziesz z dziećmi - kiepsko

do bazyliki - wstęp za darmo, ale kolejki (na zwiedzanie)-masakra. można kupić bilet na miejscu 15 € i omijasz kolejkę.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 02 Sty 2017 20:34 

Rejestracja: 16 Paź 2015
Posty: 223
Loty: 35
Kilometry: 22 862
Tylko nie idź do muzeów watykańskich w dzień audiencji watykańskiej. My z żona byliśmy i idziesz po prostu w ogromnym tłumie ludzi, bo wszyscy po audiencji lecą co muzeum watykańskiego i jest okropny ścisk i tłok i w większości możesz nic nie zobaczyć. My mieliśmy przewodnika polskiego, wziętego z naganiaczy miejscowych. Byliśmy zadowoleni z przewodnika akredytowanego do muzeów watykańskich, na pewno sami byśmy się tyle nie dowiedzieli o muzum.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 02 Sty 2017 21:03 

Rejestracja: 25 Kwi 2012
Posty: 28
Bardzo polecam wejsc do muzeum po zwiedzeniu ogrodow watykanskich (imho jedno z najladniejszych miejsc na naszej planecie ;) ) - zwiedzanie trwa ok. 2 h, nastepnie jestesmy pozostawieni w muzeum i mozna na spokojnie przejsc przez calosc, az do kaplicy Sykstynskiej a nastepnie do Bazyliki - https://biglietteriamusei.vatican.va/mu ... a=3&step=2
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 02 Sty 2017 21:22 

Rejestracja: 16 Paź 2015
Posty: 223
Loty: 35
Kilometry: 22 862
Z tym że bilety do ogrodów to często trzeba kupować dwa miesiące prędzej.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 02 Sty 2017 21:28 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2014
Posty: 2869
niebieski
Kolega pisał o Anioł Pański, czyli ma zamiar być w niedzielę, audiencje są w środy.

W niedzielę do bazyliki wejdziesz normalnie, weź poprawkę na 20-30 minutowe stanie w kolejce do security przy wejsciu na plac św Piotra.
Bazylikę możesz obejść w pól godziny, albo w pól dnia, zależy jak dokładnie chcesz oglądać. Warto miec jakiś przewodnik w którym mozna poczytać sobie historię I znaczenie poszczególnych rzeźby czy obrazów. Średnio dwie godziny, biorąc pod uwagę, spokojne przejście całości. W zakrystii jest sklepik z dewocjonaliami, w którym też można stracić trochę czasu, jeśli chcesz sobie powybierać. Do części przy ołtarzu nie dojdziesz, jest odgrodzona, we wszystkich nawach odbywają sie jakies msze (czasem jednocześnie). Sposobem na dostanie się tam jest właśnie zadeklarowanie strażnikowi że idziesz na mszę - przy czym oczywiście trzeba na jakąś trafić tuż przed, bo w trakcie nie wpuszczają i niechętnie wypuszczają. Czyli trzeba liczyć godzinę. Msze typowo sa o pełnych godzinach, można próbować wcelować.

Do podziemi wchodzisz za darmo, ale przyuważ ilość wchodzących ludzi. Zwiedzanie w tłumie jest cienkie, nic nie widzisz, stoisz i czekasz żeby się kawałek przesunąć. Wychodzisz w głębi bazyliki. Licz minimum pół godziny. Atrakcją płatną jest wejście na kopułę. Przy czym przy słabej widoczności będzie kiepsko widać, wrażenie robi tak czy siak, ale miałem okazję w tym (ooo, sorki, w zeszłym ;-) roku być 2 razy, raz w super pogodę, a raz w pochmurno-deszczową, i różnica jest spora.

Na Anioł Pański na placu warto być co najmniej godzinę wcześniej (im wcześniej tym lepiej), wtedy masz szansę zająć sobie sensowne miejsce. Oczywiście są telebimy, ale plac jest naprawdę wielki, jeśli będziesz gdzieś daleko to zobaczyć w oknie białą kropkę, a nie papieża. Sporo ludzi przychodzi dopiero na ostatnią chwilę, powiedzmy 15 minut przed czasem, wtedy zaczyna się już ścisk, i praktycznie możesz zapomnieć o podejściu bliżej. Na audiencję jest o tyle lepiej ze papież objeżdża plac.

Sprawdź na stronie Watykanu jakie są w daną niedzielę uroczystości, żeby nie trafić na jakieś święcenia, czy inne celebracje, które w ogóle uniemożliwią wejście do bazyliki. Latem więcej 'imprez' jest na placu, chociaż w tym czasie bazylika jest wtedy niedostępna. Zimą uroczystości są częściej w bazylice, więc do środka można się teoretycznie dostać, a w praktyce nic nie będziesz widział stojąc gdzieś w kącie. No i sprawdź w necie czy aby na pewno papież jest ma miejscu, bo od czasu do czasu gdzieś wyjeżdża.

Co do muzeów, to również sprawdź na stronach godziny otwarcia - jeśli kupić bilet w necie na konkretną godzinę, to musisz na nią zdążyć, a w zasadzie być chwilę przed, i przecisnąć się przez kolejki czekających na zakup biletu. Tłumy są zawsze. Kaplice sykstyńską można zobaczyć tylko wchodząc przez muzea, znam ludzi którzy mając ograniczony czas olali muzea jako takie i wprost szli żeby zobaczyć samą kaplicę. Wychodzi się z boku bazyliki, przy wejściach do podziemi/kopuły.

Ja prawdę mówiąc zawsze tak planowałem, żeby w dniu kiedy można zobaczyć papieża (audiencja, Anioł Pański) odpuszczałem sobie jakiekolwiek zwiedzanie Watykanu i szedłem w miasto, a Watykan zwiedzałem w inne dni. Jak już ktoś pisał wcześniej - sporo ludzi którzy przychodzą na spotkania z papieżem, zostaje potem w bazylice, lub idzie do muzeów. Jest więc bardziej tłoczno niż zwykle (a zwykle i tak jest dość tłoczno).

Tak na szybko licząć, jeśli byś był na miejscu rano (8:00) to masz 2 godziny z haczykiem na obejście bazyliki i może podziemi, i potem już na plac pod okno. Wtedy muzea po południu, potencjalnie z tłumem ludzi. Odwrotnie może się nie udać, rano muzea musiałbyś robić biegiem, żeby najpóźniej przed 11 wylądować na placu. Za to popołudnie luzikiem bazylikę i przydatki.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
WaldekK lubi ten post.
 
      
#10 PostWysłany: 02 Sty 2017 22:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Kwi 2015
Posty: 361
Moim zdaniem żeby wszystko spokojnie obejrzeć trzeba zarezerwować sobie 2 dni - jeden na bazylikę + kopułę i Anioł Pański a drugi na Muzea Watykańskie.
Jak byłam w zeszłym roku to: w piątek zwiedziliśmy bazylikę z kopułą (ok. 2 godziny), sobota - cały dzień w Muzeach Watykańskich (od samego rana), niedziela - Anioł Pański. Wszystko na spokojnie, przy okazji zwiedzania innych zabytków.

Jeśli ktoś chce dość dokladnie zwiedzić Kaplicę Sykstyńską to nie wiem czy jest sens brać przewodnika, bo w praktyce wygląda to tak że wchodzi grupa z przewodnikiem, który daje im max. 15 minut na obejrzenie wszystkiego po czym następuje szybkie zebranie grupy i wyjście. Przesiedziałam tam prawie 2 godziny więc przed moimi oczami przewinęło się kilka takich grup, za każdym razem ludzie wychodzili mocno zawiedzeni że wszystko odbyło się tak szybko.
Góra
 Profil Relacje PM off
michzak lubi ten post.
michzak uważa post za pomocny.
 
      
#11 PostWysłany: 02 Sty 2017 22:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Wrz 2015
Posty: 1448
Loty: 108
Kilometry: 150 766
srebrny
Bazylika św. Piotra jest otwierana o 7:00, wtedy do obowiązkowej kontroli bezpieczeństwa na placu nie ma prawie żadnych kolejek. Co więcej idąc tak wcześnie rano na zwiedzanie bazyliki mamy ją prawie wyłącznie dla siebie. Oczywiście gdzieś tam w oddali przemykają pojedyncze osoby, ale giną one w ogromnym wnętrzu. To wrażenie bycia samemu jest niesamowite! Później od około 9-10 rano robi się już dość tłoczno i gwarno i niestety bazylika zaczyna przypominać bazar :(
Będąc we wnętrzu bazyliki warto jeszcze wejść do skarbca watykańskiego, ale jest on dodatkowo płatny. Niestety nie pamiętam ceny biletu. Skarbiec otwarty jest od godziny 9:00.
W zeszłym roku od godziny 9:00 można było też wejść do podziemi bazyliki (bezpłatnie) oraz wejść lub częściowo wjechać i wejść na kopułę bazyliki (za opłatą). Obecnie widzę na stronie, że i kopuła i podziemia są otwarte od godziny 7:00. Moim zdaniem zwiedzanie kopuły ma sens przy dobrej pogodzie. Ja się na to nie zdecydowałam. Zarówno wejście do podziemi jak i na kopułę jest z zewnątrz bazyliki z jej prawej strony (patrząc na jej fronton).
Jeśli chcesz zobaczyć grób Jana Pawła II to obecnie jest on w samej bazylice w kaplicy św. Sebastiana. To 2 kaplica z prawej strony. Od nawy głównej jest ona odgrodzona wysokim (na 3-4 metry) przepierzeniem z materiału. W zależności od aktualnej organizacji "ruchu" do tej kaplicy wchodzi się albo bezpośrednio z kaplicy z Pietą (1 z prawej) albo z kolejnej kaplicy (3 od prawej strony). Jeśli trwa tam msza to strażnicy wcale nie wpuszczają do niej. Często też można tam wejść tylko by się pomodlić - wtedy nie wolno robić zdjęć. Czasem za plecami modlących się jest zostawione wąskie przejście tylko dla zwiedzających i wtedy można cyknąć w niej fotki. To na jaki aktualnie układ logistyczny trafisz to loteria, bo wszystko się zmienia dynamicznie :?:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 02 Sty 2017 22:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Lut 2015
Posty: 311
Loty: 24
Kilometry: 30 926
niebieski
Ja zwiedzalem podziemia Watykanu pisząc maila na scavi@fsp.va
Wtedy rezerwujesz wizytę o konkretnej godzinie. Co najlepsze nie stoisz w żadnych kolejkach. Wychodzisz już w środku Bazyliki.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 02 Sty 2017 22:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Wrz 2015
Posty: 1448
Loty: 108
Kilometry: 150 766
srebrny
rafgrzeg napisał(a):
Ja zwiedzalem podziemia Watykanu pisząc maila na scavi@fsp.va


Też zwiedzałam drugi, głębszy poziom podziemi i również rezerwowałam to zwiedzanie za pośrednictwem Ufficio Scavi, bo inaczej się nie da ;) Tylko z tą rezerwacją szkopuł jest taki, że trzeba ją zrobić na kilka tygodni wcześniej (w sezonie zimowym, bo w letnim to i czasem na 2 miesiące przed wyjazdem jest już za późno :( ). I doprecyzuję określenie "zarezerwować", bo w tym przypadku to nie my wybieramy sobie termin i godzinę, ale biuro Scavi nam proponuje termin i godzinę. Wysyłając wniosek o rezerwację trzeba podać zakres dat (najlepiej kilka dni) oraz preferowany albo akceptowany język oprowadzania. Biuro Scavi przysyła informację z propozycją terminu (i językiem), którą się akceptuje i opłaca bilet, albo się rezygnuje. Nie pisałam o tej możliwości, bo przy niedługim wyjeździe raczej jest już za późno by to zorganizować. A cała ta procedura wynika z tego, że w tych podziemiach grupy mogą być maksymalnie 10 osobowe, a w ciągu doby jest tylko 25 grup.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 02 Sty 2017 23:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lut 2013
Posty: 1649
niebieski
Cicha_Woda napisał(a):
Obecnie widzę na stronie, że i kopuła i podziemia są otwarte od godziny 7:00.
Nie wiem dokładnie jak podziemia, ale jeśli chodzi o kopułę, to na http://www.vaticanstate.va/content/vati ... utili.html jest, że od 8.00 do 18.00 (lato) i 17.00 (zima). Natomiast przy kasie biletowej jest informacja (stan na początek grudnia ub.r.), że jeśli korzystamy z windy godziny otwarcia to 7.30-18.00 (17.00), a jeśli tylko ze schodów to 7.30-17.00 (16.00). BTW bilet odpowiedniu 8 i 6 eur.

Ja byłem w sobotę przed ósmą i było jeszcze w miarę pusto (to plus), ale przez mocno świecące Słońce, kiepsko wyszły zdjęcia panoramy od strony placu św. Piotra (to minus). Gdy po trochę ponad dwóch godzinach (tyle zajęło mi zwiedzenie kopuły i podziemi, wnętrze bazyliki już kiedyś zwiedziłem) wyszedłem z bazyliki, kolejka do niej ciągnęła się przez plac św. Piotra - zdecydowanie warto wcześnie wstać.
Góra
 Profil Relacje PM off
Cicha_Woda lubi ten post.
 
      
#15 PostWysłany: 22 Mar 2019 12:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Cze 2012
Posty: 859
srebrny
Panowie a jak to jest we środy zorganizowane w dzień audiencji?
Chodzi mi to na ile wcześnie warto pojawić się na Placu by nie stać dwie ulice dalej? Mowa tu o kwietniu, więc zakładam, że ludzi mniej niż w szczycie sezonu.
W temacie muzeów to w dniu audiencji rozumiem, że lepiej wykupić wejście na późniejsze popoludniu jak tłum już przejdzie?
_________________
Droit au but!

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 02 Lis 2019 09:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lut 2015
Posty: 566
Loty: 19
Kilometry: 49 323
niebieski
]Zastanawiam się nad opcją https://biglietteriamusei.vatican.va/musei/tickets/do?action=booking&codiceTipoVisita=260&step=2

ktoś korzystał? Program ciekawy i 2 pieczenie przy jednym ogniu :) Watykan z muzeami i Castel Gandolfo w jednym.
_________________
Jak mawiał Kosio "Kto podróżuje ten dwa razy żyje"
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 22 Gru 2019 15:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lut 2015
Posty: 566
Loty: 19
Kilometry: 49 323
niebieski
Opcja Vatican Full Day by train sprawdzona i mam mieszane uczucia, zdecydowanie za mało czasu na muzeum watykańskie, (żeby zdążyć na pociąg musieliśmy prawie biec przez połowę muzeum w tym kaplicę sykstyńską), potem pociąg do Castel Gandolfo 40 km prawie 90 minut. zwiedzanie ogrodów papieskich w Castel Gandolfo z busika bez wysiadania, pałac papieski max 20-30 minut i potem 2 h czasu wolnego w miejscowości gdzie oprócz Pałacu Papieży i kościoła to może ze 4 restauracje, 2 sklepy i nic więcej ;( .Potem znów 90 minut powrotu do Rzymu (pociąg przepuszcza chyba wszystkie możliwe składy rozkładowe) a na dodatek nie wraca na dwrzec watykański skąd odjechał tylko na San Pietro i trzeba wracać autobusem .
PS. jak wam ochrona przy kasach muzeów watykańskich każe zostawić plecak w szafce to powiedzcie ze jedziecie na Vatican Full Day by train i nie wracacie tutaj po wyjściu. Nas nie poinformowano i dopiero po 19.00 można odebrać swój bagaż z komisariatu Żandarmerii Watykańskiej.
_________________
Jak mawiał Kosio "Kto podróżuje ten dwa razy żyje"
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 17 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group