Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 45 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
#21 PostWysłany: 08 Wrz 2019 13:11 

Rejestracja: 24 Lip 2018
Posty: 10
Bez problemu można dogadać się po angielsku?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Tydzień na Langkawi za 2841 PLN. Loty z Berlina i noclegi w 4* hotelu Tydzień na Langkawi za 2841 PLN. Loty z Berlina i noclegi w 4* hotelu
Odkryj Portugalię: Porto i Azory w jednej podróży z Wrocławia za 825 PLN Odkryj Portugalię: Porto i Azory w jednej podróży z Wrocławia za 825 PLN
#22 PostWysłany: 08 Wrz 2019 13:31 

Rejestracja: 01 Kwi 2012
Posty: 3524
srebrny
to jeden z oficjalnych jezykow
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#23 PostWysłany: 13 Wrz 2022 08:55 

Rejestracja: 19 Mar 2014
Posty: 1703
Loty: 630
Kilometry: 1 040 894
srebrny
Pobyt 20.08-12.09

Obawiałem się terminu podróży bo pogoda, szczególnie w części zachodniej miała być zła bo to koniec zimy/początek wiosny. Okazało się,że ten termin był idealny na 3 tygodnie mieliśmy jeden pochmurny dzień. Ani razu deszczu, w ciągu dnia przyjemne 20-25 stopni, w nocy miedzy 5-15. Codziennie pełne słońce. Woda w morzu od Durbanu w górę cieplejsza niż w Bałtyku latem. W Kapsztadzie pianka, ale widziałem twardzieli bez. Idealny okres na aktywny wypoczynek. Pora sucha więc więcej zwierząt widać z drogi, bez potrzeby zorganizowanych safari. W morzu wieloryby widoczne bez problemu z brzegu. To jest okres kiedy jest ich najwięcej w okolicach. Ale i tak warto wziąć wycieczkę.
Zaczęliśmy w Johannesburgu, koniec w Kapsztadzie. Wyszło 6500km. Auto Datsun GO, 4 osoby i 4 plecaki 50L. Wykorzystany każdy centymetr wolnej przestrzeni :D Pobieżne oględziny w BUDGET przy oddaniu.

- drogi genialne. Wszędzie. Czasami trzeba zwracać uwagę na dziury, ale praktycznie zawsze są ostrzeżenia. Bo dziura jak już jest to można w niej uszkodzić auto. Część dróg płatnych, opłaty rzędu 10-50ZAR za odcinek.Nigdzie nie musiałem się martwić o płatności, bo auto miało TAG, czyli ich odpowiednik eTOLL.
- Paliwo najtańsze w Western Cape – 22ZAR za PB95, w innych rejonach 24-25. Lesotho i Suazi 22ZAR
- W Lesotho i Suazi można płacić ZAR, przelicznik 1:1. Tylko uwaga na wydawaną resztę bo nie zauważyłem i dostałem w Suazi ich 50tkę i wróciłem z nią do Polski na pamiątkę.
- Bankomaty pobierają prowizję. Nie pamiętam już jaką ale nie jest to majątek. Nie ma sensu wypłacać za dużo, bo praktycznie wszędzie można płacić kartą. Aion działał zawsze i wszędzie. Bardzo polecam
- korzystałem z MTN – mają najlepszy zasięg, w JNB na lotnisku zapłaciłem za 6GB danych na 30 dni 350ZAR.
- wszędzie czuliśmy się bezpiecznie, no może bardziej ja niż reszta rodziny ale ostrzegałem żeby nie oglądali za dużo YT przed wyjazdem :D . Nawet jak byliśmy jedynymi białymi. Ludzie generalnie bardzo pomocni, uśmiechnięci. W połowie wyjazdu nawet zacząłem opuszczać szybę stojąc na światłach :D
- jazda po zmroku jest możliwa, ale trzeba być czujnym bo może coś z krzaków wyskoczyć. Ludzie często chodzą poboczami i najczęściej kompletnie ich nie widać. Polecam jazdę po środkowej linii.
- do obserwacji zwierząt warto wziąć lornetkę, a nawet dwie żeby sobie nie wyrywać z rąk. O zoomie nie wspomnę.
- praktycznie w każdej miejscowości Spar, Pick’n’Pay, Shoprite. Ceny mniej więcej jak u nas. Cola w cenie wody :shock: Większe mają fajne stoiska z ciepłym żarciem, bardzo dużo miejscowych z tego korzysta, my również parę razy – kurczaki z rożna, hinduskie, różne mięsa z ryżem. Smaczne i tanie.
- noclegi tanie (do 200zł max doba dla 4 osob), pod warunkiem,że bez śniadań. Wszędzie mieliśmy kuchnię, raz nawet pralkę, żona ucieszona, czyste rzeczy z nami wróciły. Booking i Airbnb, brałem zawsze co najmniej 8/10 lub 4/5 żeby nie było wtopy. I nie było nigdzie. W Knysna polecam:
https://www.airbnb.pl/rooms/49771364?gu ... 5d9a78c8ef

Poniżej odwiedzone miejsca, wytłuściłem najciekawsze. A ogólnie to całe RPA trzeb byłoby wytłuścić. Krajobrazy, zwierzęta, włącznie z tymi w morzu genialne.

• Pilanesberg
Blyde River Canyon i okolice Graskop
Kruger (wielka pątka zaliczona)
• Suazi
Sondwana Bay (nurkowanie). Uwaga na piaszczyste drogi, zakopaliśmy się na totalnym zadupiu w nocy!!!
St Lucia (plażing)
• Durban
Drakensberg
Lesotho
• Graaf – Reinet
Garden Route
Cape Agulhas
Gansbaai/Hermanous (wielka piątka zaliczona)
Stellebosch/Franschhoek
KAPSZTAD z Cape Point

Jak coś sobie przypomnę to dopiszę.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
17 ludzi lubi ten post.
8 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#24 PostWysłany: 13 Wrz 2022 11:13 

Rejestracja: 19 Mar 2014
Posty: 1703
Loty: 630
Kilometry: 1 040 894
srebrny
@dmirstek odpowiadam tutaj na Twoje PW:

Hej
dzięki za ten świetnie podsumowujący post! Ja właśnie lecę w piątek, choć jeszcze myślę, czy tego nie przesunąć minimalnie (za mile, więc możliwośc jest).
Jesli masz czas i chęć - mógłbyś mi doradzić jeszcze parę spraw... Drobiazgów, ale które jakoś z tyłu głowy siedzą.
- z tego co widzę/czytam, wszędzie są samozwańczy parkingowi - płaciliście im coś? Głupio płacić takiemu kilka randów jadąc kupić sobie jakiś drobiazg w sklepie...
Płaciliśmy bo to grosze, a mimo wszystko jakieś zabezpieczenia auta jest. Ale nie nazwałbym ich samozwańczymi, często są to oficjalni parkingowi w kamizelkach danego miasta. Dasz 10ZAR, czyli 3zł i masz spokój a stoisz ile chcesz
- na stacjach benzynowych nalewaczom płaciliście tipy? Zastanawiam się, skąd brać tyle drobniaków dla każdego Murzyna ogarnąć jak wszystko tam opłaca się kartą ;-)
Na stacjach nie płaciłem. Oni się pytają czy umyć szyby i sprawdzić llej , cisnienie itp. Nie nie chcesz to mówisz grzecznie nie i po temacie.
- St Lucia - jak zwiedzaliście - co byś doradził? W internecie ciężko znaleźć cokolwiek, co rozsądnie to opisuje i nie mam pojęcia jak rozplanować jeden dzień, czy w ogóle warto jechać - ale skoro pogrubiłeś, to warto ;-)
St Lucia u nas była naturalnym kolejnym punktem po moim nurkowaniu w Sondwana Bay. Idealne miejsce na plażing. Puste, przepiękne plaże. Za jakąś górką się położyć i mozna się tam też wykąpać woda znośna. No i tam jest największe skupisko hipopotamów w RPA, mozna popłynąć na wycieczkę. Ja po Krugerze odpuściłem.. Nie chciało nam się czekać ale w knajpie na głownej ulicy, właścicielka mówiła że jak jest pełnia księzyca to one z bagien wieczorem wędrują do parków w miasteczku. Głównymi drogami, między samochodami!!!
- Drakensberg - byłeś na Tugeli, czy na innej wycieczce? Ja myślałem o dwóch - Tugeli od góry i Sphinx-Blindmans Corner
W Drakensberg robilśmy Tugela George trail. 15KM RT, widoki przednie. Na następny dzień mieliśmy mieć Amphitheatre ale w ten dzięń akurat była kiepska pogoda, Na pewno wrócę tam za rok. Popatrz na YT na odcinki Fazowskiego z drabinek :D
- Kruger - w tyle dni nie ma niedosytu/nie nudzi się? Zupełnie nie wiem, ile czasu tam rozplanować
Kruger 2 dni od rana do wieczora wystarczy, mieliśmy 2 noclegi w kampach. Jeżdżenie rano, powrót na śniadanie, chill i po południu do zachodu słońca znowu. Więcej to już byłoby za długo według mnie, aczkolwiek po 2 tyg stwierdziłem że mógłbym jechać znowu :D
- wycieczka na wieloryby z Hermanus? Gansbaai?
Wieloryby ja robiłem z Gansbaai, bo tam miałem nocleg Hermanus też jest ok, bez znaczenia co wybierzesz. Warto wziąć firmę, która robi też nurkowanie z rekinami. Podpływają pod łódkę z klatką i można sobie za free na to popatrzeć)
- jakieś specjalne procedury bezpieczeństwa? Poukrywane kieszenie, portfel z drobniakami do oddania na wszelki wypadek?
Żadnych zabezpieczeń nie miałem, nie stosowałem. Jedynie kasę i karty podzieliłem. Paszporty ze sobą zawsze. Wszystko do bagażnika jak zostawiasz auto.
- W Kapsztadzie byliście na Table Mountain? Kolejką? Pieszo? (czytałem o popularnych napadach w Platteklip Gorge... I ciekawym, jak to wygląda w praktyce)
W CPT na Table Mountain wchodziliśmy przez ogrody Kirstenbosch i dalej Skeleton George Trail. Na początku nudny pion, ale w cieniu. Po godzinie pionowe drabinki i już wesoło. Później wychodzisz na otwartą przestrzeń z widokami na miasto. Dalej 3KM płasko do kolejki (Platteklip) i w dół 5MIN. Uber po auto. Całość ok. 5-6h A bezpieczeństwo? Prędzej spadniesz z drabinki niż Cię napadną. Wszyscy których mijaliśmy mega przyjaźni
- ile dni Wam wyszło na odcinek Graaf-Reinet - Kapsztad i jak z perspektywy czasu oceniasz jego rozplanowanie?
Graff Reinet mielismy tylko dlatego,żeby nie zasuwać 1000KM autem w jeden dzień z Lesotho do Knysny. Ale fajne miasteczko z muzeum old timerów i parkiem w górach.
[b]3 dni Garden Route, 2 dni na Gansbaai (nie ryzykuj jednego dnia, bo rejs mogą odwołać, u nas tak było dzień wcześniej) . Kapsztad jak najdłużej. My mieliśmy 3 pełne dni, w tym jeden na trekking i z braku czasu, po Table Mountain ostre zwiedzanie a wolałbym już mieć luz w ten dzień.


- przychodzi Ci do głowy jeszcze jakaś porada dla kogoś, kto zaraz jedzie? Z racji innych ważnych zajęć nie jestem przygotowany tak dobrze, jak bym chciał, noclegi jak na razie tylko 2 na cały wyjazd ogarnięte i trochę nachodzi ochota rzucić ten wyjazd, jakoś bardzo dużo pieniędzy jeszcze w to nie władowałem. Narzeczona też obsrana o bezpieczeństwo, choć nastawiona, że "może jakoś to będzie

Jak nie będziesz Rolexem świecił i goldem na szyi to wrócisz cały i zdrowy :D

Trasa ponizej:

https://www.google.com/maps/d/u/0/edit? ... sp=sharing
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
7 ludzi lubi ten post.
7 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#25 PostWysłany: 25 Paź 2022 12:37 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lis 2012
Posty: 2240
Kilka informacji praktycznych - w ramach dodania do bardzo pomocnych opinii poprzedników
- w RPA obowiązuje loadshedding, czyli okresowe wyłączanie prądu. Warto sprawdzać stronę mydorpie albo zainstalować aplikację jakąkolwiek (mają dużo) aby wiedzieć, kiedy wypadnie. Eskom (narodowy operator energetyczny) informuje, jaki poziom (czyli jak często i jak długo prądu nie będzie) aktualnie obowiązuje, a rozkład wyłączeń dla każdego miasta na każdy dzień jest inny. Warto monitorować.
- Drogi są dobre z okresowymi dziurami (oznaczanymi jako Potholes na znakach), z jednym wyjątkiem - drogi R we Free State - dramat!! Zwłaszcza R26 Ladybrand-Wepener, wiecej dziur, niż asfaltu, prędkość średnia 30 km/h, mordęga straszliwa.
- mi po ciemku jeździło się dobrze - minimalny ruch, ale tak, łażą ludzie, no i uwaga bezpieczeństwowa - nocą zdarzają się napady poprzez ustawienie kolczatki/innej przeszkody na drodze celem zatrzymania samochodu ofiary...
- sklepy - moim zdaniem troszkę droższe, niż w Polsce. Najbardziej przypadł mi do gustu Checkers - duży asortyment, sklep "ładny" i niedrogi. Spar również OK. Shoprite, czyli "biedna" wersja Checkersa również, choć często w środku bałagan porównywalny z naszą Biedronką. PickNPay sprawiało wrażenie kiepsko zaopatrzonego i dość drogiego.
- paliwo ma prawie zawsze taką samą cenę w całej prowincji - chyba, także w parkach narodowych
- potwierdzam to, co pisał @OSK - tanie noclegi z oceną 8/10 na bookingu, jakieś 4,3/5 na airbnb są jak najbardziej ok, bez wtopy
- Blyde Canyon bardzo podrożał, najdroższe wejściówki (Bourke's Luck Potholes) to juz 130 ZAR/os, inne po 60-80 ZAR. A jeszcze stosunkowo niedawno było po 10-30.
- wiele osób pisze, że ludzie są mega mili. Cóż, nierzadko tak, ale w większości to takie wymuszone, nieszczere "hi, how are you", choć ludzi autentycznie miłych też niemało się spotkało
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
6 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#26 PostWysłany: 25 Paź 2022 12:56 

Rejestracja: 22 Wrz 2017
Posty: 98
dmirstek napisał(a):
(...)
- w RPA obowiązuje loadshedding, czyli okresowe wyłączanie prądu. Warto sprawdzać stronę mydorpie albo zainstalować aplikację jakąkolwiek (mają dużo) aby wiedzieć, kiedy wypadnie. Eskom (narodowy operator energetyczny) informuje, jaki poziom (czyli jak często i jak długo prądu nie będzie) aktualnie obowiązuje, a rozkład wyłączeń dla każdego miasta na każdy dzień jest inny. Warto monitorować.
(...)



Gdy okresowo wyłączany jest prąd, jak wygląda sprawa z zakupami (duże sklepy), sprzedażą paliwa, etc.?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#27 PostWysłany: 25 Paź 2022 13:00 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lis 2012
Posty: 2240
Na ogół (z wyjątkami) działa przy mocno ograniczonym oświetleniu - sporo firm (acz nie wszystkie) ma agregaty.

Z drugiej strony lody w każdym sklepie miały konsystencję galaretki, więc raczej nocą nie włączają agregatów ;-)
Góra
 Profil Relacje PM off
abernacka lubi ten post.
 
      
#28 PostWysłany: 25 Paź 2022 15:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Lut 2014
Posty: 3057
Loty: 321
Kilometry: 481 404
platynowy
Guesthouse, które stoją w gęstej miejskiej zabudowie często lecą na agregatach do 22, ale później z uwagi na hałas i sąsiadów je również wyłączają.
_________________
W "relacjach": Filipiny (2018), Armenia(2017), Argentyna(2016), Kazachstan (2016) i Maroko(2015).

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#29 PostWysłany: 27 Gru 2022 08:48 

Rejestracja: 15 Paź 2014
Posty: 8
Loty: 63
Kilometry: 231 000
Ponownie korcji mnie do RPA. Czy ktoś kto był tam mógłby napisać miej więcej jaki budżet jest potrzebny na 2 może 3 tygodnie na osobę. Kraj raczej mało popularny przez polskich blogerów.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#30 PostWysłany: 27 Gru 2022 09:47 

Rejestracja: 22 Wrz 2017
Posty: 98
Wróciliśmy z RPA sześć tygodni temu. Była to nasza trzecia podróż do tego kraju. Tym razem była to w głównej mierze prowincja wschodnio-przylądkowa. Nasze wrażenia opisuję na FB, pod tym profilem: https://www.facebook.com/profile.php?id=100063648635994
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#31 PostWysłany: 27 Gru 2022 12:48 

Rejestracja: 07 Sty 2015
Posty: 1632
niebieski
Fajnie tam sobie piwka piłeś w RPA, ale na Twoim FB praktycznych informacji w zasadzie brak.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#32 PostWysłany: 27 Gru 2022 12:57 

Rejestracja: 22 Wrz 2017
Posty: 98
Dla piwnych podróżników jest tam wiele informacji natomiast dla pozostałych jest to przede wszytkim źródło inspiracji. Ps. Pytaj co cię trapi.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#33 PostWysłany: 02 Wrz 2023 21:10 

Rejestracja: 10 Maj 2014
Posty: 1743
Loty: 106
Kilometry: 170 376
niebieski
Na Panorama Route nie zapłacicie już gotówką, wszędzie płatność kartą.
Przez to tworzą się kolejki, bo zanim transakcja się zautoryzuje, to trochę trwa.
_________________
http://ineedatrip.pl/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#34 PostWysłany: 06 Wrz 2023 13:42 

Rejestracja: 07 Sty 2015
Posty: 1632
niebieski
@OSK
Z kim robiłeś wieloryby/rekiny w Gansbaai? Byłeś zadowolony?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#35 PostWysłany: 06 Wrz 2023 14:03 

Rejestracja: 19 Mar 2014
Posty: 1703
Loty: 630
Kilometry: 1 040 894
srebrny
Brałem przez Get Your Guide w Dyer Island Cruises, oni też robią nurkowanie w klatce. Bardzo mi się podobalo, tylko co niektórym nawet Aviomarin nie pomagal

E: Zastanawiałem się nad klatką, ale stwierdziłem,że przesadzają z cenami poza tym ciężko to nazwać nurkowaniem. I nie żałuję, bo nasza łódka podpłynęła do tej z klatką więc spektakl w wodzie miałem na wyciągnięcie ręki.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
kumkwat_kwiat lubi ten post.
kumkwat_kwiat uważa post za pomocny.
 
      
#36 PostWysłany: 06 Wrz 2023 17:06 

Rejestracja: 07 Sty 2015
Posty: 1632
niebieski
@OSK
Dzięki. Kluczowe pytanie czy zawsze podpływa.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#37 PostWysłany: 06 Wrz 2023 17:09 

Rejestracja: 19 Mar 2014
Posty: 1703
Loty: 630
Kilometry: 1 040 894
srebrny
Tak mówili przed wypłynięciem na briefingu. Ale lepiej oczywiście potwierdzić u źródła.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#38 PostWysłany: 16 Paź 2023 21:56 

Rejestracja: 10 Maj 2014
Posty: 1743
Loty: 106
Kilometry: 170 376
niebieski
Pisałam coś tam w wątku o Krugerze i mi się jeszcze przypomniało :D Droga R44, koniecznie. Jedzie się wybrzeżem a po drodze m.in. takie widoki:

https://www.google.com/maps/place/Klipp ... ?entry=ttu
_________________
http://ineedatrip.pl/
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus uważa post za pomocny.
 
      
#39 PostWysłany: 17 Paź 2023 15:56 

Rejestracja: 07 Sty 2015
Posty: 1632
niebieski
Po ostatnich burzach i sztormach R44 Clarence Drive częściowo zamknięta. Przewidziane otwarcie w grudniu 2023.

(R44) Clarence Drive – closed from Grill Shack towards Rooi Els
Clarence Drive remains closed for “through traffic” with only a section of the road opened from the Gordon’s Bay approach up to The Grille Shack restaurant. On-site repair teams are still working from both The Grille Shack and Rooi Els sides of the closure to restore those parts of the road that repair teams can reach. The Department of Infrastructure is aiming to reopen one lane of traffic along Clarence Drive by mid to late December.
Góra
 Profil Relacje PM off
jekyll lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#40 PostWysłany: 15 Lis 2023 20:33 

Rejestracja: 08 Paź 2016
Posty: 32
-- 15 Lis 2023 19:30 --

Gansbaai/Hermanous (wielka piątka zaliczona)

Jak coś sobie przypomnę to dopiszę.[/quote]

Gdzie w okolicy Gansbaai/Hermanous jest Safari z możliwością
zobaczenia wielkiej piątki?

-- 15 Lis 2023 19:33 --

jekyll napisał(a):
Pisałam coś tam w wątku o Krugerze i mi się jeszcze przypomniało :D Droga R44, koniecznie. Jedzie się wybrzeżem a po drodze m.in. takie widoki:

https://www.google.com/maps/place/Klipp ... ?entry=ttu


Niestety remont się przedłuża i nowy termin otwarcia zamkniętego odcinka R44 to marzec 2024
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 45 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group