Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 24 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 25 Sty 2024 18:59 

Rejestracja: 22 Cze 2012
Posty: 633
Loty: 26
Kilometry: 67 603
niebieski
Trochę nie interesowałem się wcześniej Egiptem, trafiłem tu nieco przypadkiem z rodziną, po anulowaniu wyjazdu na Galapagos. I moim odkryciem jest fakt, że tutaj nieco podobnie jak w Argentynie się robi. Kurs oficjalny funta to 1usd = 31 funtów egipskich. Na czarnym rynku to jest przelicznik zupełnie inny 1 usd = 66 funtów. Wymieniłem drobna kwotę w jednym sklepie po 50 funtów za dolara. Warto, bo zazwyczaj płacąc funtami ma się lepsze ceny a po kursie czarnorynkowym to już w ogóle.. standardowo toaleta to 1usd lub 1 eur lub 10 funtów:). Jakiś napój 1usd lub 30 funtów. Łatwo sobie policzyć..

https://egcurrency.com/en/currency/egp/exchange

Wysłane z mojego SM-S918B przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
trocha uważa post za pomocny.
 
      
Tanie loty do Zadaru z Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia za 118 PLN Tanie loty do Zadaru z Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia za 118 PLN
Urlop na Malcie za 1549 PLN. Loty z Katowic + 4 noclegi ze śniadaniami w 4* hotelu Urlop na Malcie za 1549 PLN. Loty z Katowic + 4 noclegi ze śniadaniami w 4* hotelu
#2 PostWysłany: 25 Sty 2024 19:15 

Rejestracja: 25 Sie 2011
Posty: 8913
Loty: 997
Kilometry: 958 572
platynowy
Gdzieś ostatnio czytałem, że tak jest rzeczywiście np. w Kairze, ale już podobno w Hurgadzie czy innych Sharmach kursy są znacznie gorsze, bo jest spora podaż waluty wynikająca z dużej ilości przyjezdnych.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 26 Sty 2024 00:37 

Rejestracja: 04 Mar 2018
Posty: 43
Sudoku napisał(a):
Gdzieś ostatnio czytałem, że tak jest rzeczywiście np. w Kairze, ale już podobno w Hurgadzie czy innych Sharmach kursy są znacznie gorsze, bo jest spora podaż waluty wynikająca z dużej ilości przyjezdnych.


Mógłbyś dać jakiegoś linka? Wybieram się za dwa tygodnie do Sharmu i chciałbym orientacyjnie znać realną wartość dolara tam, bo widzę, że chyba jednak bardziej się opłaci wziąć dolary z Polski niż wypłacać funty w bankomacie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 26 Sty 2024 01:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2012
Posty: 4104
HON fly4free
Nie będzie linka, bo to w Egipcie bardzo nieoficjalna sprawa. Tutaj cinkciarz może iść do więzienia i policja tepi cinkciarzy. To nie Argentyna i BA/Florida gdzie wszystko jest prawie pod "ochroną" policji. Każdemu kto by się chciał bawić w to w Egipcie polecam rozwagę i ostrożność, aby nie wrócić z wakacji z problemami i niemiłymi wspomnieniami z lokalna policja. A kto nie wie w co sie bawi, lepiej niech się 3x zastanowi. Albo zrezygnuje...
_________________
navigare necesse est
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#5 PostWysłany: 26 Sty 2024 10:48 

Rejestracja: 04 Mar 2018
Posty: 43
Ok, rozumiem, po prostu kolega pisze, że ‘gdzieś czytał', nie zamierzam też wymieniać od razu 1000 USD - po prostu zastanawiam się, czy na bieżąco będzie możliwe wymienianie drobnych kwot typu 10 USD u lokalnych sklepikarzy i jaki może być kurs.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 26 Sty 2024 11:39 

Rejestracja: 22 Cze 2012
Posty: 633
Loty: 26
Kilometry: 67 603
niebieski
Nie wiem jak w Kairze ale w Hurghadzie wymieniałem pieniądze w sklepiku na terenie hotelu. Kurs był 50 usd za dolara ale wymieniałem raptem 15 usd. Być może gdybym wymienił więcej, np 100, kurs byłby lepszy. Tak też trochę z rozmowy wynikało. I faktycznie, to nie jest tak rozpowszechnione jak np w Argentynie. Taka wymiana nieco "pod ladą". Ale napisałem, że tak się da, bo sam tak wymieniałem i wtedy ceny w EGP z przyjemnych stają się czasem wręcz śmieszne.
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
3 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#7 PostWysłany: 26 Sty 2024 14:22 

Rejestracja: 18 Lis 2019
Posty: 61
Tutaj macie trochę więcej szczegółów:
https://www.hurghada24.pl/post/tury%C5% ... %C4%85zani
Ogólnie to duża rozbieżność pomiędzy kursem oficjalnym, a czarnorynkowym jest w dużych miastach. W kurortach też jest dysproporcja, ale już trochę mniejsza. Choć wydaje się że mimo wszystko zdecydowanie lepiej teraz wyjdzie wymiana USD na miejscu zamiast wypłat z bankomatów.
_________________
zdjęcia i relacje z moich podróży:
instagram.com/kierunek.koniec.swiata
facebook.com/kierunek.koniec.swiata
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 29 Sty 2024 15:20 

Rejestracja: 27 Lut 2019
Posty: 22
potwierdzam. kurs czarnorynkowy w kairze to 50-60 w zależności od banknotu. przy wymianie 100 usd w jednym banknocie można śmiało ugrać 60. w hotelu na recepcji bez problemów. jak ja wylądowałem w kairze to na 5 bankomatów na lotnisku tylko jeden miał w środku pieniądze więc wypłata była dość trudna.... dlatego warto mieć ze sobą jakieś USD tak czy siak. byłem świadkiem sytuacji jak sportowcy z polski chcieli zapłacić za wizę stu dolarówką starszego typu ( nie duże głowy)i im nie przyjęli mimo że mieli swoich ludzi co ich ogarniali ze wszystkim. więc banknoty muszą być ładne i nowe, .
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 30 Sty 2024 00:14 

Rejestracja: 22 Cze 2012
Posty: 633
Loty: 26
Kilometry: 67 603
niebieski
Swoją drogą to funt egipski leci na pysk.. w poprzedni weekend kurs był około 60 funtów za dolara, dzisiaj to prawie 71. Ponad 15% w tydzień. Argentyna ma godnego rywala ;)...
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#10 PostWysłany: 31 Sty 2024 01:28 

Rejestracja: 20 Lut 2012
Posty: 5152
srebrny
W czwartek jest spodziewana dewaluacja funta

https://www.hurghada24.pl/post/pojutrze ... JCZA_K3LW0
Góra
 Profil Relacje PM off
meczko uważa post za pomocny.
 
      
#11 PostWysłany: 31 Sty 2024 12:49 

Rejestracja: 22 Cze 2012
Posty: 633
Loty: 26
Kilometry: 67 603
niebieski
Ciekawe, czy ceny wstępów do atrakcji turystycznych automatycznie zdrożeją x2 czy zostaną na obecnym poziomie. Bo jeśli zostaną, to staną się bardziej przystępne. Przyznam szczerze, że niektóre atrakcje stały się zbyt drogie typu wstęp do grobowca Setha w Dolinie królów za 1800 funtów.. po oficjalnym kursie prawie 60 usd (a trzeba płacić karta).. dla mnie za drogo za jeden grobowiec, nieważne jak piękny.
Góra
 Profil Relacje PM off
michcioj lubi ten post.
michcioj uważa post za pomocny.
 
      
#12 PostWysłany: 06 Lut 2024 10:32 

Rejestracja: 27 Wrz 2010
Posty: 433
Loty: 105
Kilometry: 141 758
niebieski
Obecnie jesteśmy w Hurghadzie i dwa dni temu bez problemu po 60 można było bez targowianie wymienić.
Ale wczoraj już trochę bańka pękła.
Zapowiadanej na zeszły tydzień zmiany oficjalnego kursu nie było i wczoraj po 50 sprzedawalem.
Pewnie w Kairze więcej można wytargować ale dla nas to i tak spora różnica niż 31.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 06 Lut 2024 11:19 

Rejestracja: 18 Lis 2019
Posty: 61
Czyli zgadza się z tym co twierdzi internet. Spodziewają się, że wartość oficjalna zostanie niedługo zmieniona do 45, to i czarny market wyhamował.
https://www.hurghada24.pl/post/uwaga-tu ... 5%82a-o-25
_________________
zdjęcia i relacje z moich podróży:
instagram.com/kierunek.koniec.swiata
facebook.com/kierunek.koniec.swiata
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 06 Lut 2024 14:07 

Rejestracja: 06 Lip 2015
Posty: 114
W ramach ciekawostek istnieje aplikacja Souq Today, gdzie można na bieżąco śledzić czarnorynkowy kurs. Osobiście wybieram się do Kariu za ok. 2 tyg. i się zastanawiam co właściwie mam robić z pieniędzmi i wymianami.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 06 Lut 2024 14:09 

Rejestracja: 25 Sie 2011
Posty: 8913
Loty: 997
Kilometry: 958 572
platynowy
Jak to co robić z pieniędzmi - wydawać. :D
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
jaco027 lubi ten post.
 
      
#16 PostWysłany: 06 Lut 2024 14:24 

Rejestracja: 06 Lip 2015
Posty: 114
To wiadomo. Pytanie tylko jaką waultę mieć i wydawać. Czy ma sens wymieniać euro na dolary przed wylotem, czy odpuścić? A na miejscu gdzie nabyć lokalną najlepiej?
Nie jest to takie oczywiste tam a szczególnie przy dynamicznych zmianach i czarnorynkowym rynku walut.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 06 Lut 2024 14:26 

Rejestracja: 27 Wrz 2010
Posty: 433
Loty: 105
Kilometry: 141 758
niebieski
_Grzegorz napisał(a):
W ramach ciekawostek istnieje aplikacja Souq Today, gdzie można na bieżąco śledzić czarnorynkowy kurs. Osobiście wybieram się do Kariu za ok. 2 tyg. i się zastanawiam co właściwie mam robić z pieniędzmi i wymianami.



Na razie nic. Kupisz u nas dolary z dnia na dzień a przed wyjazdem będziesz wiedział czy gotówką płacić czy kartą wystarczy jeśli pozmieniają oficjalny kurs. Ososbiście wolę kartą jeśli tylko kurs jest nieznacznie gorszy no ale 31 a 50-60 to już robi różnicę.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 06 Lut 2024 14:33 

Rejestracja: 06 Lip 2015
Posty: 114
Niby racja, że dolary da się kupić z dnia na dzień, ale w takim pięknym kraju jak Słowacja, nie jest to takie proste jakby się wydawało, kantorów jest już na lekarstwo i bardzo krótko otwarte. Karta byłaby najlepszym rozwiązaniem tak jak np. w Uzbekistanie lub Turcji, gdzie spokojnie można wybrać środki bez żadnego problemu i zastanawiania się nad kursami i ilością potrzebnej gotówki.

Wygląda, że trzeba poczekać na rozwój sytuacji.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 06 Lut 2024 15:32 

Rejestracja: 30 Maj 2013
Posty: 431
Loty: 644
Kilometry: 1 419 433
niebieski
W ostatnim czasie w zabytkach w Luksorze i Kairze w ogóle nie brali gotówki tylko płatność kartą.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
_Grzegorz lubi ten post.
_Grzegorz uważa post za pomocny.
 
      
#20 PostWysłany: 06 Lut 2024 16:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Wrz 2017
Posty: 157
Loty: 156
Kilometry: 264 238
Ostrzeżenia: 1
_Grzegorz napisał(a):
W ramach ciekawostek istnieje aplikacja Souq Today, gdzie można na bieżąco śledzić czarnorynkowy kurs. Osobiście wybieram się do Kariu za ok. 2 tyg. i się zastanawiam co właściwie mam robić z pieniędzmi i wymianami.
Rozwiązanie jest proste.

Wziąć dolary.
Wynająć taksówkarza na całą wizytę, i dogadać się aby płacił swoją kartą za bilety do atrakcji i oddać mu gotówkę.

Wszystko wtedy jest 2x tańsze.
Góra
 Profil Relacje PM off
hiszpan uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 24 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group