Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 89 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 22 Sty 2015 23:32 

Rejestracja: 12 Lip 2014
Posty: 172
Loty: 2
Kilometry: 8 820
A jaką walutę najlepiej brać na wymianę i czy ktoś zna aktualny przelicznik?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast Riwiera Turecka luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2084 PLN. Wyloty z 3 miast
Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel Początek wakacji w Maroku: tygodniowy wypoczynek za 1292 PLN. Loty z Wrocławia + hotel
 Temat postu: Re: Air Europa - Kuba
#2 PostWysłany: 22 Sty 2015 23:42 

Rejestracja: 31 Sie 2010
Posty: 194
megan80 napisał(a):
A jaką walutę najlepiej brać na wymianę i czy ktoś zna aktualny przelicznik?

Najlepiej jechać z EUR. Dolce są bardzo niekorzystnie przeliczane. Na miejscu są w obiegu dwie waluty, jedna oficjalna (dla turystów), którą wymienia się w kantorze, druga dla Kubańczyków. Ją także można dostać, z mniej oficjalnych źródeł. Przelicznik tej drugiej jest zdecydowanie bardziej korzystny niż pierwszej (oficjalnej). Proponuję zajrzeć na portal koniecswiata.net (mam nadzieję, że podanie linku nie stanowi problemu), celem przejrzenia wątku z opisem kraju.
_________________
Pozdrawiam,
Dusza
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Air Europa - Kuba
#3 PostWysłany: 23 Sty 2015 00:03 

Rejestracja: 18 Sty 2013
Posty: 46
a nie jest tak, że tą walutę dla turystów CUC, można normalnie w ichniejszych kantorach wymienić na walutę kubańczyków CUP?

-- 22 Sty 2015 23:06 --

megan80 napisał(a):
A jaką walutę najlepiej brać na wymianę i czy ktoś zna aktualny przelicznik?


1 CUC = 1 USD
1 CUC = 24 CUP
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Air Europa - Kuba
#4 PostWysłany: 23 Sty 2015 01:09 

Rejestracja: 19 Sty 2015
Posty: 11
Loty: 39
Kilometry: 109 085
Na Kubę proponuję zabrać Euro lub dolary kanadyjskie.
W oficjalnych punktach wymiany można skorzystać z karty by wypłacić CUC
Nie zawsze oficjalne punkty mogą uzyskać połączenie by móc wypłacić CUC, dlatego należy mieć z sobą walute.
Jeżeli nie znasz hiszpanskiego to nie proponuje wymiany na Peso kubańskie.
Każdy miejscowy zobaczy że jesteś turystą, w dodatku będzie kojarzył Nas z ruskimi, wiec wszystkie ceny będzie podawał w CUC
_________________
Image


Ostatnio edytowany przez zbyhu, 05 Mar 2015 15:34, edytowano w sumie 1 raz
Cytowanie - nie cytuj całego postu poprzednika jeżeli zaraz pod nim odpowiadasz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Kuba - CUC a CUP
#5 PostWysłany: 24 Sty 2015 12:39 

Rejestracja: 28 Sie 2014
Posty: 22
Witam!
Przeglądałem forum i znalazłem kilka wpisów o tym co mnie interesuje, ale chciałbym zebrać te informacje w całość.
A więc: wiem, że dla turystów obowiązuje CUC, można je wymieniać (najlepiej za Euro) w kantorach i płacić za wszystko, ale znalazłem też info, że można w tym samym kantorze wymienić CUC na CUP i płacić w CUP, za to co jest dostępne, czyli np:
- komunikacja miejska
- jedzenie z okienka
- i wszystko co dostępne jest dla Kubańczyków

ALE o CUP wyczytałem też kilka sprzecznych informacji, że np:
- jak znasz dobrze hiszpański to wymień na CUP
- nie wymieniaj na CUP bo nic nie kupisz
- nie wymieniaj bo to dla turystów zabronione
- nie wymieniaj bo nie pomożesz w ten sposób Kubańczykom
- wymień, płać i żyj za grosze

Teraz chciałbym aby wypowiedział się ktoś kto zna temat, był na Kubie, płacił w CUP lub nie płacił. Jak to naprawdę jest z dostępnością CUP? dostanę to w kantorze za CUC? czy nie znając hiszpańskiego zapłacę gdzieś tą walutą?

Proszę o jakieś informacje, 1 marca wylatujemy z żoną do Hawany :)

Dziękuję i pozdrawiam
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Kuba - CUC a CUP
#6 PostWysłany: 24 Sty 2015 13:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sty 2013
Posty: 631
Jeśli chcesz, żeby był tani wyjazd to płać w CUP. Walutę wymienisz najlepiej w mięsnym, albo kiosku. Jak byłem trzy lata temu, to przelicznik był 1 CUC - 25 CUP, ale w warunkach targowania czasem wychodziły inne proporcje.
Oczywiście CUP nie zapłacisz wszędzie, najczęściej za dobra "luksusowe" czy za noclegi w casach.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Kuba - CUC a CUP
#7 PostWysłany: 24 Sty 2015 13:24 

Rejestracja: 27 Sty 2012
Posty: 325
niebieski
Można wymienić, oficjalnie, w banku. Wymieniłam 10 euro (288cup) i prawdę mówiąc trochę za dużo tego było na trzy tygodnie. Przykładowe ceny: autobus miejski w Hawanie 1cup, pizza 6-15 (zależy gdzie i jaka), bułka z mięchem pieczonym 10-15, refresco 1-2, tucola (odpowiednik naszej coli) itp napoje puszka 10-25 (a zdarzyło się zapłacić i 3cup), przepyszna kawa w barku (Hawana) 1cup, pinacolada 5, owoce 5-10, puszka ichniego piwa 20, woda 1,5l 15-20, prom w Hawanie oficjalnie kosztował 0,20cup, a że nie miałam tak drobnych płaciłam 1. Wszystko to ceny z listopada, w lokalnych cup, bywało że płaciłam drożej niż tambylcy (nie psioczyłam bo i tak było taniej niż w cuc). Tam gdzie płaciło się w cuc ceny były europejskie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Kuba - CUC a CUP
#8 PostWysłany: 24 Sty 2015 13:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sty 2013
Posty: 631
Jak już szarik wspomniał o wymianie w banku, co również jest możliwe (np. my wymienialiśmy w Hawanie w ścisłym centrum), to polecam wymienić sobie trochę pieniędzy na banknoty 3 CUP z Che Guevarą. Banknoty z wizerunkiem w stanie idealnym są fajną pamiątką z podróży.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Kuba - CUC a CUP
#9 PostWysłany: 24 Sty 2015 13:29 

Rejestracja: 27 Sty 2012
Posty: 325
niebieski
A, i odnośnie robienia w bambuko, że płacę w cuc a wydają mi w cup: nigdy mnie to nie spotkało, zdarzyło się za to że płaciłam w cup, a sprzedawca przeliczył i resztę wydał w cuc. Wbrew obiegowej opinii spotkałam też zupełnie bezinteresownych Kubańczyków, pomocnych, którzy nie chcieli nawet peso za przysługę. A podobno tacy nie istnieją ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Kuba - CUC a CUP
#10 PostWysłany: 24 Sty 2015 13:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sty 2013
Posty: 631
A najważniejsze to uważać. Banknoty mocno się różnią, warto sobie zobaczyć w Internetach jak wyglądają CUC i CUP, żeby później się nie zdziwić. Ale mnie również taka sytuacja nie spotkała.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Kuba - CUC a CUP
#11 PostWysłany: 24 Sty 2015 13:33 

Rejestracja: 26 Mar 2014
Posty: 139
Można i trzeba (bo to korzystne) kupić CUP, to nie jest zabronione. Natomiast to, czy sprzedawca zechce je przyjąć jako zapłatę od cudzoziemca, to kwestia uznania sprzedawcy. O ile na targu przyjmie, to już w eleganckim hotelu nie, bo wie, że może od tego cudzoziemca wyciągnąć dużo więcej.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Kuba - CUC a CUP
#12 PostWysłany: 24 Sty 2015 14:21 

Rejestracja: 28 Sie 2014
Posty: 22
Dzięki! czyli wszystko jest legalne, nie trzeba znać hiszpańskiego :)

Szarik podane przez Ciebie ceny są z listopada 2014?

a czy w normalnych sklepach spożywczych gdzie będzie np woda, cola, piwo i rum też zapłacę w CUP?

czytałem też o przypadkach płacenia w CUC i reszcie w CUP. Trzeba się nauczyć jak wyglądają banknoty. Image


Meduzy 3 peso z Che Guevarą to obowiązkowa pamiątka :)


Ostatnio edytowany przez Gregggor, 24 Sty 2015 14:45, edytowano w sumie 1 raz
rozmiar zdjęcia
Góra
 Profil Relacje PM off
michcioj lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Kuba - CUC a CUP
#13 PostWysłany: 24 Sty 2015 14:45 

Rejestracja: 27 Sty 2012
Posty: 325
niebieski
Tak, ceny są z listopada 2014.

Nie we wszystkich sklepach sprzedają za cup. Np w sieci el rapido sprzedają na pewno (woda, cola, piwo). Za rum płaciłam w cuc.

Co do banknotów: łatwo zapamiętać - na cuc są pomniki, na cup postacie, no i trzymać je osobno wtedy łatwiej nad nimi zapanować :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Kuba - CUC a CUP
#14 PostWysłany: 24 Sty 2015 15:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Gru 2011
Posty: 1983
srebrny
Co do rozróżniania banknotów CUP od CUC, łatwo zapamiętać zasadę: "pomniki na Kubie więcej warte niż ludzie" ;)

A zupełnie serio, my wymienialiśmy kilka razy CUC na CUP (Kubańczycy mówią: moneda nacional) w bankach i nie było żadnego problemu. Jedyna niedogodność, banków jest mało a przed wszystkimi tworzą się spore kolejki - za każdym razem zarezerwujcie sobie co najmniej pół godziny, a w turystycznych miejscach (np. przy ul. Obispo w Hawanie) nawet godzinę na stanie pod bankiem.
Podobnie z płaceniem, tam gdzie ceny były w CUP, nikt nie robił nam problemu żeby płacić lokalną walutą. A trzeba przyznać, że to co można kupić za moneda nacional, czyli np. lody, pizza na ulicy, lokalne autobusy, jest dużo tańsze niż np. jedzenie które kupuje się za CUC (w restauracjach).

I jeszcze ciekawostka, dla ułatwienia przeliczeń CUC na CUP na niektórych stacjach benzynowych można znaleźć takie oto wielkie tablice :D
Image
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Kuba - CUC a CUP
#15 PostWysłany: 24 Sty 2015 15:24 

Rejestracja: 20 Lut 2012
Posty: 5148
srebrny
dobrze, slow kilka teraz o pieniadzach na Kubie :

w wiekszosci miejscach trzeba placic CUC (wymawiane kuk :)

jest to peso wymienialne, euro wymienisz w kazdym kantorze na CUC.

UWAGA !!

Nie bierzcie dolarow bo wtedy jest 10 procent podatku na fidela.

czyli najpierw wymieniamy euro na kuki, potem na monet national - cup.
wymiana w miastach to w kadece (cadeca) albo najlepiej odrazu po przylocie na lotnisku w hawanie.

kurs to chyba 1:25 jak juz inni wpomnieli. wymienilem na moneta national okolo 300 peso, potem musialem domieniac bo nie starczylo.
piwo ichniejsze do kupienia za cup jest niedobre, ale i tak udalo sie to wydac. w varadero na 54 ulicy w take-away-u kupowalismy lunche na plaze
za 40 cup. a tak w innych miejscowosciach kawa kosztuje np. 1 cup, jakas niby-pizza 10-15, owoce od 1 cup itd...
w miejscach turystycznych, barach, restauracjach wszystkie ceny sa w cup.

w okolicach mieszkania sarity w havanie, idac druga strona ulicy w kierunku morza mozna kupic lokalny rum.
0.75 kosztowalo z tego co pamietam jakies 50 cup.

-- 29 Sty 2015 10:16 --

przepraszam, w tym momencie :

w miejscach turystycznych, barach, restauracjach wszystkie ceny sa w cup.


mialo byc wszystkie ceny sa w cuc (tych drozszych peso)

pozdrawiam

michcioj
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#16 PostWysłany: 05 Mar 2015 12:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Mar 2013
Posty: 38
hej

mam pytanie, czy ktos z was spotkal sie z problemem przy wylocie, ze nie chcieli mu wymienic CUC na € ??
kolega mial taka sytuacje na lotnisku w Hawanie, kasjerka w kantorze twierdzila ze nie ma € i nie da rady wymienic (zwykla sciema, bo pare osob wczesniej, ktos wymienial € na CUC)

ja chcialbym wymieniac co jakis czas € na CUC, w miare potrzeby, zakladam ze w wiekszych miastach nie bedzie z tym problemu,
ale jak mi zostana CUC to oczywiscie chce wymienic je na € przed wylotem..

pzdr
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 05 Mar 2015 15:31 

Rejestracja: 20 Lut 2012
Posty: 5148
srebrny
tak ja sie spotkalem. przy probie wymiany w druga strone tj. cuc na euro nagle okazalo sie ze nie ma, taaa.... jasne.... zapytalem sie jakiegos ziomka
potem czy moze mi wymienic peso kubanskie tj. cup na cuc lub euro po dobrym kursie, tj. 20 procent dla niego, stwierdzil ze nie ma pieniedzy
ale oczywiscie moge dac napiwek, taki zartownis :-)
Góra
 Profil Relacje PM off
bartekjamajka lubi ten post.
 
      
#18 PostWysłany: 16 Mar 2015 14:41 

Rejestracja: 26 Cze 2011
Posty: 19
Hej,

Czy da się wymienić EUR na CUP od razu na lotnisku? Jak nie to w jaki sposób można zdobyć CUP tuż po przylocie?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 16 Mar 2015 16:49 

Rejestracja: 20 Lut 2012
Posty: 5148
srebrny
da sie. tj. w kantorze cadeca wymieniasz euro na cuc, a potem te cuc na cup, niby dwie transakcje, ale w tym samym miejscu :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 19 Mar 2015 19:33 

Rejestracja: 15 Mar 2015
Posty: 24
Polecam przeczytanie informacji praktycznych na TripAdvisor (po angielsku) http://www.tripadvisor.co.uk/Travel-g147270-c109329/Cuba:Caribbean:Money.Exchange.html Aktualne kursy Banco Central de Cuba można sprawdzić na http://www.bc.gob.cu/Espanol/tipo_cambio_METROPOLITANO.asp Kupując walutę, interesuje nas kolumna "Compra", czyli "Kupno". Jedynym błędem jest kurs kupna i sprzedaży dla CUP (czyli moneda nacional), który wynosi odpowiednio 24.00 i 25.00 i jest kursem stałym względem CUC. Z racji, że dolar USD (a tym samym CUC) ostatnio się umacnia względem innych walut, kursy wymiany spadły.
Na TripAdvisor piszą, iż korzystniejszy kurs jest w banku, choć ja za każdym razem wymieniając walutę (czyli co najmniej 4-5 razy), minimalnie wyższy kurs miałem w Cadeca Casas de Cambio (dziesiąte lub setne części np. 1.4914 dla GBP w Cadeca, a w banku było 1.4908).
Po wyjściu z lotniska HAV na dwór, jakieś 30-40m na prawo (na lewo chyba również) jest Cadeca. Możemy tam wymienić walutę na CUC i CUP (inne waluty pewnie też). Czytałem gdzieś, że kurs na lotnisku jest mniej korzystny, jednak według mnie jest on taki sam jak w innych kadekach lub jeśli się różni, to są to maksymalnie dziesiąte części po przecinku (setne bardziej prawdopodobne).Radzę wkrótce po wylądowaniu i odebraniu bagażu udać się na dwór, gdyż później czeka się w kolejce zamiast 5 minut, trzykrotnie dłużej. Należy mieć ze sobą paszport. Pamiętajcie by liczyć pieniądze, gdyż w stresie, natłoku informacji, chwilowemu uśpieniu naszych zmysłów oraz z oddechem innych turystów na plecach, możemy zostać łatwo oszukani. Warto patrzeć kasjerce na ręcę i samemu ponownie przeliczyć walutę (nikt mnie nie oszukał, ale moment rozkojarzenia na lotnisku i całe zamieszanie z taksówkarzami może spowodować, że wypadnie Wam banknot z rąk, czy kasjerka po całym dniu liczenia pieniędzy się pomyli itp.).
Jeśli w jakimkolwiek mieście jesteście w Cadece lub banku i zapomnieliście paszportu, to nie panikujcie. Mnie dwukrotnie zdarzyło się zostawienie paszportu w domu. Z pomocą przyszło mi prawo jazdy (polski dowód tymbardziej powinien przejść) i przychylność pracownicy kadeki. Jako numer dokumentu wskazywałem kasjerce mój PESEL. Jak już odstaliście swoje w kolejce do kantoru, to warto przy okazji wymienić CUC na CUP.
Często pod kantorami stoją tzw. cinkciarze lub koniki (jak kto woli ich nazywać). Oferują wymianę z CUC na CUP i chętnie skupują dolary USD (po korzystniejszym kursie niż bank lub Cadeca, które dodatkowo zabierają 10% wartości).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 89 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group