Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 62 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 09 Lis 2013 11:21 

Rejestracja: 28 Gru 2010
Posty: 287
niebieski
Zastanawiam z się nad bezpiecznym, szybkim i oczywiście tanim ;-) transportem lokalnym w Rumunii.

Znalazłem to:

http://www.autogari.ro/
Wyszukiwarka połączeń autobusowych. Przy niektórych kursach podane ceny. Przy innych możliwość kupna biletu online. Z tego co widzę to operują różni przewoźnicy.
Autobusy, jeżdżą długo. Przykładowo z Bukaresztu do Timisoary (560 km) 11,5h. Ceny znośne, np. w powyższym przykładzie to 75 RON (~71 PLN). Ale też nie widzę, czegoś takiego jak nasz PolskiBus, czyli start od 1 RON :-)

http://infofer.ro (pociągi)
Tutaj wyszukiwarka tylko miesiąc naprzód. I nie wiem, czy coś im nie działa, czy to problem u mnie z komputerem, ale nic mi nie wyszukuje... Godziny kursów widać nawet w naszym, polskim rozkładzie PKP. Cen brak. I wracająć do przykładowej trasy Bukareszt - Timisoara to pociąg pokonuje ją w 8 godz. i 20 min.

Zastanawiam się nad bezpieczeństwem podróży w pociągach, szczególnie nocnych... (???)
A może (lub zapewne) istnieją jakieś alternatywne strony internetowe n/t rumuńskich połączeń lokalnych?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Luksus w Turcji: tydzień w 5* hotelu z all inclusive 24h za 2599 PLN. Wylot z Wrocławia Luksus w Turcji: tydzień w 5* hotelu z all inclusive 24h za 2599 PLN. Wylot z Wrocławia
Loty do Szanghaju z Gdańska, Poznania i Warszawy od 2056 PLN Loty do Szanghaju z Gdańska, Poznania i Warszawy od 2056 PLN
#2 PostWysłany: 09 Lis 2013 12:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lis 2013
Posty: 836
Loty: 204
Kilometry: 285 320
niebieski
W Rumunii drogi raczej w kiepskim stanie. Oczywiście są autostrady, ale faktycznie może się zdarzyć, że przejechanie 200 km zajmie pół dnia. Ja nie natrafiłem na rumuński odpowiednik polskiego busa, ale byłem kilka lat temu i może od tego czasu się coś zmieniło.

Wszechobecny jest autostop, ale zwykło się za niego płacić - symbolicznie kilka lei, ale to trzeba mieć na względzie (i przygotować sobie wcześniej drobniaki).

Co do pociągów to są raczej w gorszej kondycji niż w Polsce i miejscami może być niebezpiecznie, ale podróżowałem (często nocą) i jakoś przeżyłem.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 09 Lis 2013 12:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Gru 2011
Posty: 5594
Loty: 169
Kilometry: 241 913
niebieski
Również podróżowałem po Rumunii pociągiem i w dzień i w nocy, i włos mi z głowy nie spadł. Pociągi lokalne w gorszym stanie niż w Polsce.
Wyszukiwarka połączeń z cenami: http://www.cfrcalatori.ro/
_________________
Blbec je blbec a blbcem zůstane
Ja tu tylko sprzątam
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 09 Lis 2013 12:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Lis 2011
Posty: 706
Loty: 168
Kilometry: 322 179
złoty
Miesiąc temu przez tydzień podróżowałem pociagami i autobusami po całym Siedmiogrodzie.

Rumunia to jest kraj UNII EUROPEJSKIEJ, więc to normalny kraj... i nie ma co się obawiać niczego więcej, niż jest w Polsce.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 09 Lis 2013 12:41 

Rejestracja: 14 Gru 2010
Posty: 102
Korzystałem z transportu publicznego podczas pobytu w Rumunii na początku tego roku. Do wyszukiwania połączeń korzystałem właśnie z autogari - daje najrzetelniejsze informacje. Niemniej jednak nie do końca prawdziwe ;) Dlatego polecam zawsze dawać sobie pewien zapas czasu. Największym problemem z jakim ja się spotkałem to fakt, że dworce autobusowe, które podawała strona autogari nie pokrywały się z rzeczywistością. Np.: bus z Targu Mures do Sighisoary jechał z innego dworca niż podany na stronie. Dobrze, że na dworzec przybyłem z 40 minutowym wyprzedzeniem, to mi dało czas żeby dopytać się skąd dokładnie odjeżdżają interesujące mnie busy i znalezienie innego dworca ;)
Z kolei w Sighisoarze adres, pod którym zgodnie ze stroną powinien być dworzec niestety nie pokrywał się z rzeczywistością. Duży zapas czasowy pozwolił mi na znalezienie dworca na własną rękę ;) Także radzę być przygotowanym na wszystko :))))

Północ Rumunii wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Bukareszt niestety zaskoczył mnie negatywnie. Ma bardzo ładne miejsca, ale niestety jest też masa okolic niebezpiecznych, brudnych i bardzo zaniedbanych. Zgodzę się z opinią przedmówcy, że Rumunia to to kraj europejski. Ale to opinia bardziej o Siedmiogrodzie. Stolica wywiera niestety gorsze wrażenie.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 09 Lis 2013 12:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lis 2013
Posty: 836
Loty: 204
Kilometry: 285 320
niebieski
Byłem w wielu miejscach w Rumunii, które zrobiły na mnie pozytywne wrażenie i w wielu, które zaskakiwały poziomem czystości, bezpieczeństwa itp. Unia Europejska nie ma tu nic do rzeczy. Bukareszt raczej na minus, ale złe wrażenie robią też trupy poindustrialne (np. Cernavoda), zaniedbane wioski cygańskie (np. okolice Buzau), czy wszechobecne hordy zdziczałych psów (na takową natrafiłem niemal w centrum Konstancy).
Mimo minusów Rumunię polecam każdemu. To piękny kraj. A Bukowina, Siedmiogród, czy Delta Dunaju są absolutnie super !
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 11 Maj 2014 18:40 

Rejestracja: 10 Maj 2014
Posty: 12
Loty: 29
Kilometry: 56 398
Poszukuję informacji na temat biletów kolejowych promocyjnych/weekendowych/tygodniowych etc. w Rumunii. Niestety strona rumuńskiego odpowiednika PKP nie zawiera zbyt wielu szczegółów po angielsku.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 13 Maj 2014 21:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Sie 2013
Posty: 765
niebieski
Wiem, że nie honorują polskich legitymacji studenckich. Byłem dwa lata temu i dostaliśmy mandat, mimo że połowa pociągu próbowała przekonać konduktora, że to 'stranieri' i oni się pomylili i złe bilety kupili mimo to była przygoda.
_________________
SZCZĘŚĆ BOŻE !
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 14 Maj 2014 20:45 

Rejestracja: 10 Maj 2014
Posty: 12
Loty: 29
Kilometry: 56 398
pawelos napisał(a):
Wiem, że nie honorują polskich legitymacji studenckich. Byłem dwa lata temu i dostaliśmy mandat, mimo że połowa pociągu próbowała przekonać konduktora, że to 'stranieri' i oni się pomylili i złe bilety kupili mimo to była przygoda.


Niestety na zniżkę studencką dawno się nie łapię. Poszukiwane są zatem inne opcje. Na chwilę obecną ustaliłem,że 2 osoby jadące na jednym bilecie mogą mieć 10% zniżki.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 14 Maj 2014 21:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Sie 2013
Posty: 765
niebieski
Bornagainst napisał(a):
pawelos napisał(a):
Wiem, że nie honorują polskich legitymacji studenckich. Byłem dwa lata temu i dostaliśmy mandat, mimo że połowa pociągu próbowała przekonać konduktora, że to 'stranieri' i oni się pomylili i złe bilety kupili mimo to była przygoda.


Niestety na zniżkę studencką dawno się nie łapię. Poszukiwane są zatem inne opcje. Na chwilę obecną ustaliłem,że 2 osoby jadące na jednym bilecie mogą mieć 10% zniżki.

Nie wiem jak teraz ale generalnie ceny pociągów InterCity były ok 30 - 40%tańsze niż w Polsce.
_________________
SZCZĘŚĆ BOŻE !
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 17 Maj 2014 19:21 

Rejestracja: 17 Maj 2014
Posty: 10
Właśnie wróciłem z Rumunii:
Bilety na pociągi najlepiej kupować od godziny przed odjazdem lub między 30-21 dniami przed podróżą.
Za bilet na osobówkę Bukareszt - Braszów zapłaciłem 25 Lei (pociąg w doskonałym stanie tj. lepszym niż przeciętny polski skład)
za Braszów - Sighisoara - osobówka 19 lei (straszna rudera - brudno i we wszystkich przedziałach ogrzewanie na maxa. mimo że za oknem 27 stopni - oczywiście bez możliwości regulacji)
Powrót z Sighi do Bukaresztu pośpiechem (opóźniony godzinę bez przyczyny) - 69 lei.

Teraz nieco o internecie: za zakup online należy się 5% zniżki na przejazd. dodatkowe 20% uzyskuje się, jeśli bilet kupimy od 30 do 21 dni przed wyjazdem - nie korzystałem więc na tym kończy się moja wiedza na ten temat, ale znajoma mieszkająca w RU nie narzeka.
Góra
 Profil Relacje PM off
Arekkk uważa post za pomocny.
 
      
#12 PostWysłany: 13 Wrz 2014 12:54 

Rejestracja: 12 Wrz 2013
Posty: 24
Loty: 66
Kilometry: 79 987
My podrożowaliśmy pociągami i komunikacja miejską. Bilet na pociąg klasa 2 craiova-bucurest Nord 30,5 lei lub 62 lei zależy jaki pociąg. Bucuresti nord-constanta 62 lei w 2 klasie. Wagony typu open, ze stolikami miedzy siedzeniami, jak we włoszech, czysto, polecam. Wracając z constanty poczuliśmy się jak w Polsce wagony z przedziałami po 8 osob klasa 2. Przelot w nocy constanta-craiova 94.5 lei, kuszetka 125.5 lei w przedziale dla 6 osob. We wszystkich pociągach bezpiecznie, na stacji można wyjść zapalić papierosa i poprosić żeby bagaży ktoś przypilnował☺ nawet wyskoczyć do sklepiku na stacji przy dłuższym postoju po picie np☺ autobusy i tramwaje 2-3 lei, metro 4 lei.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 16 Kwi 2015 21:58 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Gru 2011
Posty: 5594
Loty: 169
Kilometry: 241 913
niebieski
Kilka uwag na świeżo - pociągi (ceny regularne) nie są najtańsze - za odcinek Timisoara - Deva (202 km) bilet kosztował 62 RON (55 zł), Deva - Sybin (135 km): 41 RON (37 zł). Nie są również demonami prędkości - pociąg pospieszny wspomniany odcinek z Devy do Sybinu pokonał w 3,5h (prędkość podróżna niecałe 40 km/h).
Rumuński główny przewoźnik, CFR Calatori, oferuje trochę zniżek: http://www.cfrcalatori.ro/5111
Najciekawszą z nich może być zniżka dla grup, przy dwóch os. jest 10% zniżki, a przy 5 osobach już 25% zniżki. Biletu z tą zniżką nie można kupić w dniu odjazdu, oferta nie obowiązuje w piątki i niedziele.
http://www.cfrcalatori.ro/655

Na niektórych liniach jeździ przewoźnik RT RegioTrans: http://www.regiotrans.ro/
Na linii Deva - Hunedoara przewóz jest obecnie zawieszony.
_________________
Blbec je blbec a blbcem zůstane
Ja tu tylko sprzątam
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Arekkk uważa post za pomocny.
 
      
#14 PostWysłany: 05 Maj 2015 13:24 

Rejestracja: 25 Sie 2011
Posty: 8912
Loty: 997
Kilometry: 958 572
platynowy
DAD napisał(a):
Rumunia to jest kraj UNII EUROPEJSKIEJ, więc to normalny kraj... i nie ma co się obawiać niczego więcej, niż jest w Polsce.


He, he - spędziłem w ostatni weekend jakąś godzinę na dworcu kolejowym w Braszowie. Po tym przeżyciu, trudno uznać, aby powyższe stwierdzenie odzwierciedlało coś innego niż układ polityczno-gospodarczy. Mentalnie to jeszcze nie Europa, niestety.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 08 Wrz 2015 18:28 

Rejestracja: 15 Lut 2011
Posty: 561
Loty: 31
Kilometry: 59 624
niebieski
Sudoku napisał(a):
He, he - spędziłem w ostatni weekend jakąś godzinę na dworcu kolejowym w Braszowie. Po tym przeżyciu, trudno uznać, aby powyższe stwierdzenie odzwierciedlało coś innego niż układ polityczno-gospodarczy. Mentalnie to jeszcze nie Europa, niestety.

Heh... nie ma to jak wyrabiać sobie opinię na podstawie półgodzinnej obserwacji jednego miejsca.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 08 Wrz 2015 18:58 

Rejestracja: 25 Sie 2011
Posty: 8912
Loty: 997
Kilometry: 958 572
platynowy
To był tylko konkretny przykład - takich miejsc w Rumunii jest znacznie więcej.
A ich istnienie i wygląd oraz tolerowanie tegoż przez władze pokazuje jednoznacznie spore jeszcze zacofanie lub bezradność instytucji państwowych.
Śmiem twierdzić, że są w Europie kraje nie będące w UE, a w których aż takiego syfu nie uświadczysz.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 08 Wrz 2015 20:22 

Rejestracja: 15 Lut 2011
Posty: 561
Loty: 31
Kilometry: 59 624
niebieski
piszesz tak jakby u nas takich miejsc nie było.
Przejedź się trochę po takich Włoszech czy Francji poza turystycznymi regionami i sam się przekonasz, że tam także można się natknąć na takie widoki. A weź pod uwagę, że te kraje sa w Unii duuużo dłużej niż Rumunia czy my.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 12 Lis 2015 21:33 

Rejestracja: 15 Cze 2014
Posty: 1742
srebrny
Ląduję o 18.40 w Bukareszcie i muszę dostać się do Braszowa tego samego dnia. Jak to najszybciej ogarnąć?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 12 Lis 2015 23:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lis 2013
Posty: 836
Loty: 204
Kilometry: 285 320
niebieski
Zależy jaki to konkretnie dzień, ale jesteś w stanie załapać się na pociąg z Dworca Północnego (Gara de Nord) o 21:05 (pociąg regionalny - taki odpowiednik naszej osobówki) i około północy powinieneś dotrzeć do Braszowa. Jeśli nie zdążysz, zostaje nocleg w którymś z okolicznych hoteli i podróż dopiero rano :roll:
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 13 Lis 2015 00:33 

Rejestracja: 15 Cze 2014
Posty: 1742
srebrny
Dzięki. Piątek, o 21.35 jest pociąg do Brasov. Jak na dworzec Nord dostać się z lotniska? Opcja na maksa budżetowa, czyli autobus albo/lub stop. Jak oceniacie możliwość złapania stopa do Brasov o takiej godzinie?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 62 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group