Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 13 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 21 Lut 2012 16:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Maj 2011
Posty: 523
Loty: 125
Kilometry: 137 396
niebieski
Witam,
wybieram się na mały trip Tajlandia, Kuala Lumpur, Singapur (+Johor Bahru) i zastanawiam się, jak najlepiej rozwiązać kwestię z płatnościami na miejscu, mianowicie:
czy wziąć USD w gotówce we wszystkie miejsca i bez problemu się rozliczę (+ Mastercard w WBK)? Wziąć gotówkę i wymieniać? Wziąć USD w gotówce + lokalną walutę wymienioną w Polszy?
W taxi można płacić USD?

Prosiłbym o rady jak sami to rozegraliście, alby ominąć niepotrzebne dodatkowe koszty, drogie przewalutowanie ;)

Pozdrawiam ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Stena Line: 24-godzinny rejs przez Bałtyk z noclegiem na statku od 119 PLN/osoba (kod zniżkowy) Stena Line: 24-godzinny rejs przez Bałtyk z noclegiem na statku od 119 PLN/osoba (kod zniżkowy)
Przygoda w Wietnamie: Ho Chi Minh, Da Nang i Hanoi w jednej podróży z Warszawy za 3365 PLN Przygoda w Wietnamie: Ho Chi Minh, Da Nang i Hanoi w jednej podróży z Warszawy za 3365 PLN
#2 PostWysłany: 21 Lut 2012 16:12 

Rejestracja: 03 Mar 2011
Posty: 429
niebieski
Zależy jaką prowizję masz w banku za wybieranie kasy. Ja brałem ze sobą USD i wymieniałem na miejscu.
A tak z ciekawości, to Johor Bahru w jakim celu? :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 21 Lut 2012 16:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Maj 2011
Posty: 523
Loty: 125
Kilometry: 137 396
niebieski
Wymieniałeś i wszędzie płaciłeś już w lokalnej?
heh, nie zapuszczałbym się specjalnie do JB, gdyby nie drogie noclegi w Singapurze :) Baza wypadowa.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 21 Lut 2012 16:38 

Rejestracja: 03 Mar 2011
Posty: 429
niebieski
Tak zrobiłem.
W Tajlandii chciałem płacić kartą, ale Maestro nie poszła.
To trzymaj portfel dobrze ukryty ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 20 Mar 2012 14:36 

Rejestracja: 28 Wrz 2011
Posty: 248
niebieski
Będę niedługo w Tajlandii na tydzień. Jaka jest korzystniejsza opcja, kupić bahty w Polsce czy zabrać do Tajlandii dolary i wymienić na miejscu? Generalnie mam zamiar unikać transakcji kartą.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 20 Mar 2012 15:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lis 2011
Posty: 61
Loty: 120
Kilometry: 235 123
Hej wszedzie mozna wyciagac srodki z karty tylko musisz sobie ustawic limity, bo z reguly sa ustawione przez banki na 0pln za wyplaty za granicą. Mozna to zrobic przez internet. Wtedy z Maestro tez sie da wyplacac. Wyplacalam w Tajlandi Mastrecardem kredytowym, bo wydalam gotówkę, a debetową kartę zgubiłam - banki tajskie pobierały 150 THB czyli jakie 15pln za kazdą wyplatę z bankomatu plus moj bank 9pln za każdą wyplate, więc albo raz wyplacic duzo albo jechac z gotówką bo inaczej sie nie oplaca. W Indonezji wyplacalam Maestro bez prowizji Indonezyjskich banków, ale nie wiem jaks sie sprawa ma w Singapurze i Malezji. Poza tym bralam dolary, wszedzie działają :) Duze nominały = lepszy kurs i oczywiscie trzeba uwazac bo kantują.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 20 Mar 2012 15:36 

Rejestracja: 28 Wrz 2011
Posty: 248
niebieski
Właśnie dlatego wolę nie używać karty, słyszałem o tej prowizji 150 baht za wypłaty, do tego prowizja mojego banku, poza tym słyszałem, że jest sporo fraudów. Więc albo biorę bahty kupione w Polsce, albo dolary i wymieniam na miejscu. Ale skoro kantują, to chyba najlepiej będzie wziąć wymienione z Polski. A jak zabraknie, to wypłacę z bankomatu.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 31 Gru 2012 04:01 

Rejestracja: 02 Lip 2012
Posty: 1144
niebieski
Odkopuję temat. W styczniu będę w następujących krajach:

- Singapur
- Indonezja
- Tajlandia
- Kambodża
- Wietnam
i może
- Laos
- Filipiny


Czy w którymś z krajów jest system 2 walutowy o stałym przeliczniku (tak jak np. w Libanie)? Czy raczej obowiązuje wszędzie lokalna waluta + ew. można dogadywać się na bieżąco z USD?
W których krajach, bankomaty pobierają dodatkową prowizję? Mam Visa, MasterCard i CC Visa i MasterCard. Czyli raczej pełen zestaw. Najchętniej korzystałbym z MasterCard bo mBank nie pobiera prowizji za wypłatę w innej walucie niż EUR/PLN.

Generalnie planowałem wziąć trochę dolarów + karty i na bieżąco doładowywać portfel. Ale chcę wiedzieć gdzie mogę mieć zonka, gdzie lepiej przygotować się wcześniej itd.

Czy w tych krajach powszechnym jest płacenie kartą w sklepach (pomijam uliczne :D) ?
_________________
www.farfrombreaking.net - photoblog
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 01 Sty 2013 17:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Cze 2010
Posty: 852
Loty: 95
Kilometry: 156 953
niebieski
płacenie kartą w sklepach (nawet w Mc Donalds!) jest generalnie bardzo mało popularne (mówię o Singapurze, Malezji i Filipinach ale domyślam się że w pozostałych krajach jest to samo). W Singapurze nie ma problemu z bankomatami (w PKO bez prowizji), ale na Filipinach już lepiej przyjechać z gotówką i zamienić w kantorze (najlepiej USD).
Też mnie interesuje Laos - jadę tam za 2 tygodnie i czytam że są 3 waluty więc trochę to zagmatwane jest. Domyślam sie, że najlepiej wypłacić Bahty w Tajlandii i zamienić je na USD przed wjechaniem do Laosu?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 01 Sty 2013 18:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Cze 2010
Posty: 852
Loty: 95
Kilometry: 156 953
niebieski
no właśnie o to mi chodzi że dolce w Laosie. Wszystkie moje fundusze mam na koncie, a dolary z bankomatu mogę chyba tylko w USA wypłacić, jeśli się nie myle.
Lonely Planet pisze, że dla małych transakcji LAK, dla dużych USD a czasami do tego THB
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 02 Sty 2013 01:08 

Rejestracja: 02 Lip 2012
Posty: 1144
niebieski
THB to przy granicy z Tajlandią głównie.
_________________
www.farfrombreaking.net - photoblog
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 02 Sty 2013 09:34 

Rejestracja: 25 Sie 2011
Posty: 114
na przełomie listopada-grudnia byłem w Tajlandii, Malezji i Singapurze. w wielu miejscach wyciagałem pieniedze.
Posiadam karte masterCard. Osoba z Maestro i chyba własnie w WBK miała problem z wyciaganiem kasy - dokladnie to nie mogła nic wyjac.
Moze była to wina tego ze około miesiaca przed wylotem zmieniali jej karty i dawali jakies zabezpieczenia.
Na bankomatach podane jest ze Maestro tez działa.
Branie dolcow daje ten komfort ze jest sie pewnym tym ze nie bedzie problemu z kasa, jednak traci sie na kupowaniu i sprzedawaniu.
do tego cała kase masz przy sobie.

odnosnie wybierania kasy z bankomatu to pobiara dodatkowo 150 BHT (Tajlandia, w Malezji jak widac bez ) a rozliczenia Mastercard wmBanku wygladały tak :
(mozesz sobie porownac do cen kantorowych dolcow i policzyc co jest tansze)


21.11
Kwota oryginalna
-10150,00 THB
Kwota w walucie rozliczeniowej
-260,51 EUR
Kwota obciążenia
1 105,50 PLN

26.11
Kwota oryginalna
-10150,00 THB
Kwota w walucie rozliczeniowej
-258,08 EUR
Kwota obciążenia
1 092,53 PLN

5.12 Malezja
Miejsce transakcji
AMBANK BERHADBERJAYA TIME, MY
Kwota oryginalna
-300,00 MYR
Kwota w walucie rozliczeniowej
-75,61 EUR
Kwota obciążenia
328,06 PLN
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 02 Sty 2013 21:19 

Rejestracja: 24 Lip 2010
Posty: 26
Też niedawno wróciłam z Singapuru, Malezji, Tajlandii oraz Kambodży. Mam kartę z PKO BP z bezpłatnymi wypłatami na całym świecie w przeważnie z tego korzystałam.
Wyjątek w Kambodży przede wszystkim dolary, w tamtejszej walucie wypłacane są tylko końcówki. 1 dolar to 4000 rielów.

W Tajlandii faktycznie chcą 150 bathow za każdą wypłatę. Podobno w bankomatach Citi nie ma tej opłaty, ale one są chyba tylko dwa gdzieś w okolicach Siam. Miałam na lotnisku dziwną sytuację,że bankomaty specjalnie nie chciały wydać mi i kolejnym osobom większych kwot np. 10000 bathów i przechodziły tylko mniejsze kwoty. Takie typowe dla Tajlandii wyciąganie chamskie kasy od turystów. Myślę,że lepszym rozwiązaniem jest wymienienie dolarów. Lepsze kursy są na Khoa San Road niż na lotnisku.

Singapur - wypłacałam z bankomatów. Mają rewelacyjne banknoty, prawie jak nieużywane.
Malezja - bankomaty na każdym rogu, nawet w Seven Eleven.

pozdrawiam,
Kasia
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 13 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group