Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 137 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna
Autor Wiadomość
#101 PostWysłany: 26 Paź 2021 10:29 

Rejestracja: 27 Lut 2014
Posty: 655
srebrny
Jak by ktoś chciał dać się namówić i korzystać z transportu publicznego do kanionu Masca to szczerze przestrzegam. Wczoraj kanion był otwarty bo było lokalne święto (Masca otwarta tylko w święta), ale autobusy już jeździły jak w dzień powszedni (czyli rzadziej). Co istotne na tej trasie, ze zrozumiałych względów jeżdżą małe busiki. Efekt był taki, że nie było autobusu o 15:15 (wcześniejszy chyba był 13:15, ale nie wiem na pewno, bo się nie wyrobiłem), przyjechał ten o 16:15, ale zabrał tylko 4 osoby z ok 20 oczekujących, następny miał być 16:30, ale też go nie było... Mnie na szczęście 16:50 zabrali znajomi, ale reszta chętnych na autobus kwitła dalej...
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wakacje na Azorach za 2598 PLN. Loty z Warszawy + hotel ze śniadaniami Wakacje na Azorach za 2598 PLN. Loty z Warszawy + hotel ze śniadaniami
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
#102 PostWysłany: 13 Lut 2022 11:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Gru 2012
Posty: 272
Loty: 104
Kilometry: 143 742
niebieski
Troche juz sie z forum dowiedzialem, ale zastanawia mnie fakt ze na stronie moge zarezerwowac obecnie tylko dwa szlaki: https://centralreservas.tenerife.es/?a=1
Czy to oznacza ze wszystkie inne trasy/szlaki nie wymagają zezwolenia? 🤔
_________________
Po więcej relacji zapraszam na mój blog Gotowi do drogi i Gotowi do Drogi kanał na YT


Ostatnio edytowany przez smarzyk, 13 Lut 2022 19:19, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#103 PostWysłany: 13 Lut 2022 12:12 

Rejestracja: 09 Mar 2014
Posty: 3592
srebrny
@smarzyk tak, wszystkie inne w górach Anaga nie wymagają zezwolenia. Te dwa są na terenie rezerwatów przyrody, stąd limitowana liczba odwiedzających.
Góra
 Profil Relacje PM off
smarzyk lubi ten post.
smarzyk uważa post za pomocny.
 
      
#104 PostWysłany: 20 Lut 2022 14:03 

Rejestracja: 20 Paź 2019
Posty: 3125
platynowy
Gdzie można pochodzić bazując w Los Cristianos, bez samochodu? W Masca, Teide, Barranco del Infierno byłem.

Kto poleci miejsca dla aktywnych, mogą być płatne, byle dostępne komunikacją publiczną?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#105 PostWysłany: 20 Lut 2022 14:26 

Rejestracja: 26 Gru 2012
Posty: 1163
Loty: 46
Kilometry: 151 136
srebrny
Komunikacją miejską na ostatnim przystanku Punta Hidalgo, szlak w górach Anaga przez Chinamada do Las Carboneras
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
Kothson uważa post za pomocny.
 
      
#106 PostWysłany: 20 Lut 2022 14:36 

Rejestracja: 20 Paź 2019
Posty: 3125
platynowy
Szukam trochę bardziej w południowej części Teneryfy. Będę tylko 3 dni, bez samochodu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#107 PostWysłany: 20 Lut 2022 15:28 

Rejestracja: 28 Sie 2012
Posty: 15
Możesz przejść wzdłuż wybrzeża od Los Christianos na południe do El Palmeral, ale nie byłem tam więc ci nie powiem czy warto. Oprócz tego to najbliżej będzie bus/autostop na północ do Santiago del Teide i tam już masz szlaki górskie w kierunku El Palmar albo Los Llanos.
Góra
 Profil Relacje PM off
Kothson lubi ten post.
Kothson uważa post za pomocny.
 
      
#108 PostWysłany: 20 Lut 2022 23:10 

Rejestracja: 22 Sty 2012
Posty: 2055
złoty
@Kothson Roque del Conde na przykład. Generalnie warto podjechać do Arony lub Vilaflor, jest stamtąd kilka fajnych szlaków.
Góra
 Profil Relacje PM off
Kothson lubi ten post.
Kothson uważa post za pomocny.
 
      
#109 PostWysłany: 07 Kwi 2022 23:08 

Rejestracja: 01 Sie 2011
Posty: 56
Loty: 62
Kilometry: 110 426
-- 07 Kwi 2022 22:46 --

Witam.
Postaram się napisać nieco dłuższy post, ponieważ udało mi się przejść szlaki Barranco Seco oraz Acantilado de Los Gigantos w górach Tene.

Podam swoją ocenę trudności i czasy przejść, natomiast chciałbym dodać do tych opisów dwie istotne kwestie: byłem w obuwiu sportowym (co na pewno zwiększa trudność), mam też bardzo dobrą kondycję i duże doświadczenie górskie (Tatry, Dolomity)

Barranco Seco
W przypadku Barranco Seco kierowałem się ściśle opisami z postu Doro Wojtasiuk z tego forum LINK oraz opisem na stronie: https://www.jakopin.net/primoz/slike/20 ... 11_en.html Dokładną mapkę zamieszczam również w poście. Barranco Seco to odcinki zaznaczone na czerwono i pomarańczowo. Istotne jest to, że odcinek na pomarańczowo jest formalnie zamknięty od lutego do sierpnia ze względu na okres lęgowy ptaków. Pomimo tego spotkałem tam około 10 osób w tym rozśpiewaną grupę Hiszpanów, którzy zachowywali się dosyć głośno i pewnie. Myślałem, że będę miał problemy z nawigacją, ale nic takiego nie nastąpiło. Sugeruję pobrać sobie na telefon aplikację z openstreetmaps.org i podążać za wytyczoną tam ścieżką. Odcinek czerwony i pomarańczowy "w dół" zajął mi 1h 50 minut, jednak poruszałem się szybko, czasami truchtając. Trudność oceniłbym jako coś pomiędzy Kasprowym Wierchem a Giewontem. Dla mnie nie było trudno, ale tam kilka razy trzeba się przytrzymać rękami, delikatnie wspiąć. Jest też krótki 3 metrowy odcinek gdzie trzeba przytrzymać się liną. Z dzieckiem w nosidełku nie polecam, natomiast wszystkim innym jak najbardziej. Świadomość przebywania w prawie pustej dolinie jest niesamowita. Również przejście tunelem zapewnia wrażenia. Odcinek zaczyna się w Tamaimo, gdzie bez problemu dojechałem komunikacją publiczną z Costa Adeje.

-- 07 Kwi 2022 23:08 --

Acantilado de Los Gigantos
Na mapie powyżej oznaczony kolorem niebieskim - czas przejścia 2h 30 minut

W drodze powrotnej postanowiłem przejść innym tunelem, ponieważ według relacji z wikiloc.com LINK istnieje tam widowiskowy szlak. I rzeczywiście - widoki są przepiękne. Natomiast szlaku absolutnie nie polecam. Jest on po prostu niebezpieczny i takiego poziomu niebezpieczeństwa moim zdaniem nie doświadczycie w Tatrach. Szlak jest nieczynny i nieutrzymywany, w większości przebiega szeroką na kilkadziesiąt centymetrów półką. Nie muszę dodawać co się dzieje w przypadku niewłaściwego kroku. To nie jest ostra skała jak w Tatrach, gdzie mamy się o czego chwycić, ale dosyć "śliska" ścieżka. Po drodze jeszcze przechwyciłem dwie osoby, które "utknęły" i szczęśliwie udało nam się dotrzeć do końca - do miejscowości Puerto Santiago. Od tej strony miejscowości są tablice ostrzegające, że szlak jest bardzo niebezpieczny, od strony Barranco Seco ich nie ma.

Zamieszczam kilka zdjęć dla zainteresowanych. W razie pytań pytajcie ;)

Barranco Seco
Image Image Image

Acantilado de Los Gigantos
Image Image Image Image Image

Załączniki:
TENO.JPG
TENO.JPG [ 185.44 KiB | Obejrzany 2527 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
3 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#110 PostWysłany: 06 Maj 2022 22:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Mar 2011
Posty: 6416
Loty: 171
Kilometry: 188 843
srebrny
Polecam Sendero aqua garcia. Nie jest to taki typowy treking dla górskich wędrowców a raczej miejsce na spacer z dziećmi (niewielkie, lekkie podejścia, szlaki nie skomplikowane i dość krótkie). Możliwie różne warianty- krótsze lub dłuższe. Bardzo fajna ścieżka przez las wawrzynowy. Szeroka, nieskomplikowana. Znaczną jej część można by pokonać z trochę bardziej terenowym wózkiem dziecięcym. Piękna roślinność, trochę jaskiń tuż przy szlaku, wąwozy itp. Z dzieciakami miejsce warte odwiedzenia.
https://www.google.com/maps/place/Sende ... 16.4039176

Załączniki:
IMG_20220504_102243_Easy-Resize.com.jpg
IMG_20220504_102243_Easy-Resize.com.jpg [ 241.97 KiB | Obejrzany 2326 razy ]
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
7 ludzi lubi ten post.
3 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#111 PostWysłany: 28 Paź 2022 14:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lip 2018
Posty: 2006
Loty: 175
Kilometry: 406 564
platynowy
Mam pytanie do osób które były w Masca. Jak to wyglada z tym sprawdzaniem butów trekkingowych? Ze względu na ograniczony bagaż chcę zabrać tylko jedną parę butów, które bez problemu sprawdzają mi się w niewymagających górach. Czy to wg Was wystarczy dla strażników czy to faktycznie muszą być jakieś ciężkie trapery? ;)

Załączniki:
9FF65506-987F-4E12-B338-D7F1738E8D41.jpeg
9FF65506-987F-4E12-B338-D7F1738E8D41.jpeg [ 34.11 KiB | Obejrzany 1839 razy ]
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#112 PostWysłany: 28 Paź 2022 14:25 

Rejestracja: 20 Paź 2019
Posty: 3125
platynowy
Wysokość butów nie ma dla nich znaczenia, sprawdzają czy podeszwa jest "trekkingowa", czyli musi być nieregularna. Dodatkowo jeżeli masz ograniczony bagaż, a wybierasz się tylko do wąwozu to obok wejścia do niego jest restauracja połączona ze sklepem (tak, brzmi paradoksalnie). W sklepie możesz kupić buty firm takich jak np. Quechua, czyli produkty często widywane w naszym Decathlonie. Buty do wyboru niskie/wysokie średnio 20-25 euro. Byłem rok czy dwa lata temu, ceny mogły się zmienić.

Strażnicy pilnują też ilość wody jaką zabierasz, chyba 3l na os. rekomendują. Weź sobie spodenki do pływania, na samym końcu jest plaża, można się wykąpać, co jest sztosem po treku w upalny dzień. Pryszniców brak więc coś za coś, wracasz z solą na plecach.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#113 PostWysłany: 28 Paź 2022 14:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 Maj 2012
Posty: 1516
srebrny
Bardziej chodzi o samą podeszwę, na stronie wąwozu masz pokazane co puszczają
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
benedetti lubi ten post.
benedetti uważa post za pomocny.
 
      
#114 PostWysłany: 28 Paź 2022 15:10 

Rejestracja: 20 Paź 2019
Posty: 3125
platynowy
Ja mój gust przejdzie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#115 PostWysłany: 02 Lis 2022 16:33 

Rejestracja: 27 Wrz 2012
Posty: 928
niebieski
A jak jest ze sprawdzaniem wieku w wąwozie Masca? Znalazłem info, że min to 8lat, chciałem się wybrać z młodym, który miałby wówczas 7lat i 10 miesięcy. Będą się czepiać i nie wpuszczą czy można śmiało jechać?
Na Maderze codziennie po 10km robił, więc może i tutaj dałby radę w lutym przejść, ewentualnie chociaż z pół drogi byśmy zrobili ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#116 PostWysłany: 02 Lis 2022 16:49 

Rejestracja: 20 Paź 2019
Posty: 3125
platynowy
Raczej nikt Ci odpisze czy się uda czy nie. Mogę Ci tylko napisać, że ogólnie przestrzegają zasad. Sprawdzają dokładnie listę o której wchodzisz (jeszcze przed wejściem stoi pracownik z listą osób które zapisane są na daną godzinę i sprawdza czy dane na dokumencie są zbieżne), jak już pewnie czytałeś restrykcyjnie podchodzi się do kwestii obuwia oraz wody. W Masce były wypadki śmiertelne, jest obowiązek noszenia kasków, nie ma dopłaty.

Moim zdaniem nie wejdzie, nawet nie obejdzie pracownika o którym wspomniałem, ale powodzenia ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
dg72 lubi ten post.
 
      
#117 PostWysłany: 02 Lis 2022 22:33 

Rejestracja: 27 Wrz 2012
Posty: 928
niebieski
Dzięki za info. W takim razie trzeba to przełożyć na kiedyś indziej, a najwyżej podczas tego wyjazdu zaliczyć inne atrakcje.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#118 PostWysłany: 02 Lis 2022 22:41 

Rejestracja: 16 Paź 2015
Posty: 4766
platynowy
Poprzednio, jak na dole przy pomoście stały statki bez konieczności powrotu miałoby to sens.
Obecnie młodzież w tym wieku nie da rady wrócić. Niby prosta trasa, ale i dorosłym w wersji RT daje lekko czy bardziej w kość.

Do tego ta pogoda, przeważnie mżawka, wiatr z max. +14-17 C.
Góra
 Profil Relacje PM off
Kothson lubi ten post.
Kothson uważa post za pomocny.
 
      
#119 PostWysłany: 06 Lis 2022 21:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lip 2018
Posty: 2006
Loty: 175
Kilometry: 406 564
platynowy
Raport z Masca, 30 października br.

Do Masca dotarłem autobusem linii 355 z Santiago del Teide. W Santiago nie było żadnych problemów z zaparkowaniem auta. Dużo wolnych miejsc, nawet przy samym przystanku.
Rozkład: https://www.titsa.com/index.php/tus-gua ... /linea-355
Autobus jedzie ok. 15 min. Należy pamiętać, że w Hiszpanii nadal jest obowiązek noszenia masek w komunikacji publicznej i bez niej kierowca nie wpuści do pojazdu.
Komentarz w sumie zbyteczny, ale nie mogę się powstrzymać - wszyscy turyści karnie się stosują do obowiązujących reguł, za wyjątkiem pewnej jednej nacji, można zgadywać której...

Na wejściu do Visitor Centre sprawdzana jest rezerwacja z danymi z dokumentu tożsamości. Następnie odbywa się krótkie szkolenie, na którym omawiany jest profil trasy, chceckpointy, informacja dot. tego o której godzinie musimy znaleźć się w danym punkcie, by zdążyć wrócić etc. Podana jest informacja, iż nie wolno wchodzić na plażę na końcu trasy, ponieważ nie obowiązuje na niej ubezpieczenie. Jak się później okazało - mało kto się tym zakazem przejmuje, łącznie ze strażnikiem na miejscu. Poinformowano również, iż prawdopodobnie od przyszłego roku będzie już pływała łódka z plaży. Dostajemy kask, numerek to oddania strażnikowi przy wejściu na szlak oraz informację iż powinniśmy mieć conajmniej 2 litry wody na osobę.

Przy budce wejściowej strażnik odebrał numerek i życzył miłej trasy. Nie sprawdzał ani podeszw butów ani ilości zabieranych płynów.

Image

Trasa sama w sobie nie jest moim zdaniem ani szczególnie wymagająca ani niebezpieczna i wydaje mi się, że te obostrzenia są nieco na wyrost, za wyjątkiem obowiązkowych kasków. Rzeczywiście chodzi się dużo pod pionowymi ścianami skalnymi i warto mieć go na łepetynie. Normalne buty w teren, z sensowną podeszwą są absolutnie wystarczające, zarówno ze względu na strażników jak i bezpieczeństwo. Na całej trasie nie ma żadnych trudnych, czy stromych wejśc/zejść. Co do ilości płynów, no to wiadomo - każdy wie najlepiej ile mu potrzeba. Nie warto jednak zabierać jakichś nadmiarowych ilości w stosunku do tego, gdybyśmy szli takim szlakiem bez tej całej otoczki niebezpieczeństwa. Wychodząc o 10:00 większość trasy szedłem w cieniu i to również powoduje, że szlak nie stanowi dużego problemu kondycyjnego. Zmachałem się jedynie na samym końcu w drodze powrotnej, gdzie jest najstromiej po schodkach i nie ma cienia.
7 godzin na tę trase to gruba przesada. Ja, mając kondycję Kanapowca Pospilitego zszedłem w 1,5 h (dość szybkim tempem, czasem trochę zbiegałem), 0,5 h odpoczynku na dole i powrót 2 h (zdecydowanie spokojnym krokiem). Jeśli dodamy do tego 30 minut, to wychodzi spacerek. Zaletą ograniczonego dostępu do kanionu jest też niewątpliwie fakt, że jak już dorwiemy wejściówkę, to można sobie tę trasę przejść w spokoju, a nie w dzikim tłumie, jak np. na szlakach na Maderze.

Kanion jest fajny, ale nie jest to w mojej ocenie absolutne must see. Ktoś na jakimś blogu napisał, że o Masca mówi się, że to Machu Picchu Teneryfy. Cóż, Teneryfy - być może, ale Machu Picchu to to nie jest. ;) (może to tylko moje zblazowanie tym, że już za dużo widziałem ;))

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
8 ludzi lubi ten post.
 
      
#120 PostWysłany: 06 Lis 2022 21:47 

Rejestracja: 09 Mar 2014
Posty: 3592
srebrny
@benedetti co do wody to pewnie dużo zależy od temperatury danego dnia i indywidualnych preferencji. jednemu wystarczy kilka łyków na pragnienie, inny wypija całą butlę ;) Buty u nas oceniali ci, którzy robili szkolenie i dawali numerki. Najgorsza faktycznie jest stromizna na powrocie do wioski, potwierdzam.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 137 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group