Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 21 Lut 2019 07:41 

Rejestracja: 30 Maj 2015
Posty: 7
Siema,
Mam do dyspozycji 18 dni i moim celem sa Trzy Przelecze oraz zdobycie Gokyo Ri i Chukhung Ri. W zwiazku z wczesniejsyzmi sugestiami postanowilem zrezygnowac z EBC. Co o tym sadzicie o tym planie i czy sugerujecie jakies zmiany w przystankach/trasie lub rezygnacje z czegos? Idealem byly by dwa dni zapasu ale nie mam pomyslu jak zaoszczedzic czas...

1. Katmandu - Lukla
2. Lukla – Phakding
3. Phakding – Namche Bazar
4. Namche Bazar – Aklimatyzacja
5. Namche Bazar – Tyngboche
6. Tyngboche – Dingboche
7. Dingboche - Chhukung Valley
8. Chhukung Valley - Chhukung RI Base Camp
9. Chhukung RI Base Camp – Aklimatyzacja
10. Chhukung RI Base Camp – Chukung Ri (wejście na szczyt) - Chhukung RI Base Camp
11. Chhukung RI Base Camp - Kongma La - Dzongla
12. Dzongla - Cho La – Gokyo
13. Gokyo – Gokyo Ri (wejście na szczyt) – Gokyo
14. Gokyo – Renjo La – Lungden
15. Lungden – Namche Bazaar
16. Namche Bazaar – Lukla
17. Dzień zapasu
18. Lukla - Katmandu

PS Co do aklimatyzacji to sadze, ze jeden pelny dzien oraz drugi (polaczony ze zdobyciem jednego z wymienionych przeze mnie szczytow) powinny w pelni wystarczac.

PS 2 Biore tez pod uwage alternatywe marszu bez przerwy z Lukli do Namche ale z tego co czytalem to nie jest to najlepszy pomysl. Alternatywny plan wyglada tak:

1. Lukla > Namche Bazar
2. Aklimatyzacja w Namche
3. Namche Bazar > Phortse Tenga
4. Phortse Tenga > Dole
5. Dole > Machhermo
6. Machhermo > Przełęcz Renjo La > Gokyo
7. Aklimatyzacja w Gokyo, wejście na Gokyo Ri (5483 m.n.p.m.)
8. Gokyo > Dragnag > Przełęcz Cho La > Dzongla
9. Dzongla > Lobuche
10. Lobuche > Gorak Shep
11. Gorak Shep > Kala Pattar > Gorak Shep (aklimatyzacja)
12. Gorak Shep > Przełęcz Kongma La > Chukhung
13. Chukhung > wejście na Chukhung Ri > Pheriche
14. Pheriche > Pengboche
15. Pengboche > Kumjung
16. Kumjung > Lukla
17. Lukla wylot do Katmandu
18. Dzień zapasowy

Ma to sens? Który plan trekku polecacie?

Z góry dziękuję za pomoc i poswiecony czas.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Odkryj Portugalię: Porto i Azory w jednej podróży z Wrocławia za 825 PLN Odkryj Portugalię: Porto i Azory w jednej podróży z Wrocławia za 825 PLN
Wycieczka do Tokio za 3943 PLN. Loty z dużym bagażem z Warszawy + 10 nocy w 4* hotelu Wycieczka do Tokio za 3943 PLN. Loty z dużym bagażem z Warszawy + 10 nocy w 4* hotelu
#2 PostWysłany: 21 Lut 2019 12:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Sie 2010
Posty: 380
niebieski
KwQ napisał(a):
8. Chhukung Valley - Chhukung RI Base Camp
9. Chhukung RI Base Camp – Aklimatyzacja
10. Chhukung RI Base Camp – Chukung Ri (wejście na szczyt) - Chhukung RI Base Camp


Nie bardzo rozumiem różnicę pomiędzy miejscami które wymieniłeś w pkl. 8
lodge w Chhukung są na wysokości ok. 4700 m npm
Chhukung Ri 5500 do zrobienia w ramach aklimatyzacji
pomiędzy nie ma żadnego Base Camp
czy rozumiesz Chhukung Ri Base Camp jako Island Peak Base Camp 5087m i chcesz spać na 5k?

moim zdaniem brakuje jeszcze wcześniejszej dodatkowej aklimatyzacji na ok. 4500 m, ale to zależy od organizmu w danej chwili
co z tego, że np. opuścisz aklimatyzację w Phakding i Namche Bazar (ja tak zrobiłam, ale szłam już kilka dni z Jiri) jak zatka Cię za kilka dni na dużo wyższej wysokości ?

wbrew pozorom przejście przez przełęcze musisz zrobić w pełni zaaklimatywanym i iść nie za szybko, ale i nie za wolno
ja powyżej 4,5k źle spałam, co się odbijało na kolejnym dniu, gdzie po prostu człapałam i np. nie potrafiłam przebyć Dzongla-Gokyo w jeden dzień i musiałam zatrzymać się na nocleg Thagnak, po iluś tam dniach wędrówki po 6-9h dziennie jesteś po prostu zmęczony i to nawet nie wysokością
ale pojechałam tam nie dla wyczynów tylko dla frajdy, choć w żaden sposób nie deprecjonuję jak ktoś rozważnie chce zrobić jakieś "rekordy"
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 21 Lut 2019 14:25 

Rejestracja: 30 Maj 2015
Posty: 7
-- 21 Lut 2019 14:13 --

cyberpunk64 napisał(a):
Nie bardzo rozumiem różnicę pomiędzy miejscami które wymieniłeś w pkl. 8
lodge w Chhukung są na wysokości ok. 4700 m npm
Chhukung Ri 5500 do zrobienia w ramach aklimatyzacji
pomiędzy nie ma żadnego Base Camp
czy rozumiesz Chhukung Ri Base Camp jako Island Peak Base Camp 5087m i chcesz spać na 5k?

Nie potrzebnie slepo sugerowaem sie wypowiedziami niektorych osob z internetu. Dzieki za wyprowadzenie mnie z bledu! Przysiade ponownie nad tym planem, bo widze, ze zbytnio sie to kupy nie trzyma.

-- 21 Lut 2019 14:25 --

cyberpunk64 napisał(a):
Nie bardzo rozumiem różnicę pomiędzy miejscami które wymieniłeś w pkl. 8
lodge w Chhukung są na wysokości ok. 4700 m npm
Chhukung Ri 5500 do zrobienia w ramach aklimatyzacji
pomiędzy nie ma żadnego Base Camp
czy rozumiesz Chhukung Ri Base Camp jako Island Peak Base Camp 5087m i chcesz spać na 5k?

Nie potrzebnie slepo sugerowaem sie wypowiedziami niektorych osob z internetu. Dzieki za wyprowadzenie mnie z bledu! Przysiade ponownie nad tym planem, bo widze, ze zbytnio sie to kupy nie trzyma.

Cos takiego moze?

1. Katmandu - Lukla
2. Lukla – Phakding
3. Phakding – Namche Bazar
4. Namche Bazar – Aklimatyzacja
5. Namche Bazar – Tyngboche
6. Tyngboche – Dingboche
7. Dingboche - Chhukung Valley
8. Chhukung Valley - Chukung Ri (wejście na szczyt) - Chhukung Valley (Aklimatyzacja)
9. Chhukung Valley - Kongma La - Dzongla
10. Dzongla - Cho La – Gokyo
11. Gokyo – Gokyo Ri (wejście na szczyt) – Gokyo
12. Gokyo – Renjo La – Lungden
13. Lungden – Namche Bazaar
14. Namche Bazaar – Lukla
15. Dzień zapasu
16. Dzień zapasu
17. Dzień zapasu
18. Lukla - Katmandu

Oczywiście, któryś z dni zapasowych mogę wykorzystać w dowolnym momencie trekku na odpoczynek i regenerację.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 08 Mar 2019 10:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Cze 2012
Posty: 859
srebrny
Jak masz tyle zapasu, to sugeruję posiedzieć w Gokyo dłużej i iść nad 5 jezioro w dolinie w okolice Cho Oyu Base Camp.

Nie rozumiem podobnie jak koleżanka wyżej dnia 7 i 8go. Co rozumiesz przez Chukkung Valley?
Jak wyjdziesz z Dingboche to następną wioską jakieś 2h marszu jest Chukung ale zgodnie z zasadą go high sleep low radziłbym zejśc po aklimatyzacji do Dingboche. Przejście z Chukkung do do Dzonghli to będzie dość długi dzień i nie wiem jak u Ciebie z wydolnością, chociaż jesli nie byłeś na takiej wysokości to sam tego nie wiesz jeszcze.
Polecam moją relację z podobnej trasy do znalezienia w dziale z relacjami "Nepal nie taki straszny"
Dzień aklimatyzacyjny na Chukkung Ri polecam chociaż do samego wierzchołka nie dotarłem.
_________________
Droit au but!

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 08 Mar 2019 17:05 

Rejestracja: 11 Lut 2018
Posty: 351
srebrny
Cytuj:
5. Namche Bazar – Tyngboche
6. Tyngboche – Dingboche
7. Dingboche - Chhukung Valley

W moim przekonaniu trochę za szybko chcesz iść w górę. W dwa dni z Namche Bazar do Dingoche to przewyższenie prawie 1000 m. Na tej wysokości to sporo, a chcesz zrobić dzień przerwy jeszcze wyżej (w Chhukhung lodge są na ok. 4700 m). Oczywście nie wiem jakie masz doświadczenie na większych wysokości i jak reaguje Twój organizm. Możesz mieć dużą zdolność adaptacyjna i będzie OK, ale jeśli jest człowiekiem "środka" , o przeciętnej wydolności organizmu jak zdecydowana większość ludzi, to z dużym prawdopodobieństwem w Chhukhung, albo jeszcze niżej możesz mieć jakieś objawy choroby wysokościowej. A Ty chcesz tego dnia (Chhukhung) w ramach aklimatyzacji wejść na 5,5 tysiąca metrów. Może to być ryzykowne.

Jeżeli zostanie Ci jakiś dzień z tych zapasowych to radziłbym zatrzymać się dłużej w Gokyo i pójść w górę do 5 jeziora (Ngozumba Tsho). Miejsce wyjątkowo piękne.
pozdrawiam
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 19 Mar 2019 13:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Kwi 2017
Posty: 343
Loty: 158
Kilometry: 235 829
Pytanie dla bywalców.

Jak wygląda dostęp do internetu na EBC ? Będę musiał przeprowadzić jedną ważną rozmowę na Skype. Czy ktoś poleci jakąś sieć komórkową ? Do którego momentu złapię sieć ? (zaczynając w Phaplu).
Czy w Namche Bazar znajdę guest house z dobrym dostępem do sieci ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 23 Mar 2019 14:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Cze 2012
Posty: 859
srebrny
Powyżej Namche wszystko zależy od szczęścia, Ncell działa ale czy na skajpaja starczy to wątpie. w Namche polecam internet w barach :)
_________________
Droit au but!

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
dawidchyl lubi ten post.
dawidchyl uważa post za pomocny.
 
      
#8 PostWysłany: 24 Mar 2019 11:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Sie 2010
Posty: 380
niebieski
w Lukli i Namche Bazar jest dobry zasięg LTE/4G oraz 3G lepszy niż niektóre WIFI w knajpkach czy w teahouse. Powyżej bardzo sporadycznie, przez długi czas dostępne jest 2G ale nawet bez E(dge).
Rozwiązaniem są zdrapki dostępu do neta przez WIFI w teahousach. Wcześniej jednak pamiętać, że trzeba wyłączyć wszystkie aktualizacje i dostęp aplikacji przez WIFI bo natychmiast zeżrą dane. Koszt zaczyna się od 8 USD za bodajże 500MB
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
dawidchyl lubi ten post.
dawidchyl uważa post za pomocny.
 
      
#9 PostWysłany: 25 Mar 2019 12:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Cze 2012
Posty: 859
srebrny
A propo zdrapek to warto się najpierw dowiedzieć czy ncell działa danego dnia. W szczególności w bocznych dolinach w przypadku awarii nadajnika sieci nie ma w ogóle. Oczywiście w większości przypadków obsługa będzie twierdzić że wszystko jest ok chcąc nam sprzedać zdrapkę, ale warto ich poprosić o sprawdzenie np. pogody na jutrzejszy dzień, jeśli będą się migać albo twierdzić że później lub co tam jeszcze innego to już świadczy o tym, że z dzisiejszego dnia treku fotek na fejsie nie będzie ;) ;)
_________________
Droit au but!

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group