Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 04 Lut 2015 00:16 

Rejestracja: 23 Sty 2013
Posty: 688
Loty: 194
Kilometry: 167 870
niebieski
Oto krótka historia grudniwoego weekendowego wypadu do Portugalii, która początkowo miała być wycieczką do Brukseli.

1. Plany
Naszym wstępnym planem było uderzenie do Brukseli na dwa dni - pochodzenie po mieście, czekolady, frytki, piwo w Delirium i powrót do domu. Jeszcze we wrześnio udało się nam wyhaczyć bilety na Ryana w baaardzo atrakcyjnej cenie. Dojazd z lotniska i nocleg zostawiliśmy sobie "na później" czekając aż będziemy pewni wyjazdu. Niestety okazało się to błędem - ceny biletów CRL-Bruksela skoczyły do maksymalnych, nikt nie ogłaszał się na blablacar, a dodatkowo nie mogliśmy znaleźć taniego noclegu nawet przez coachsurfing czy trampolinn. Już mieliśmy odwołać wyjazd i zostać na weekend w Polsce, jednak...

2. "Może na dzień do Porto?"
...jednak zauważyłem, że da się kupić bilety do Santander i Porto w równie niskich cenach co z Polski do CRL (#pdk). Nadszedł najtrudniejszy moment: przekonanie reszty ekipy, że spanie na Charleloi to świetny plan. Nie dość, że większość grupy stanowiła płeć piękna - zazwyczaj mniej chętna do spędzenia dwóch nocy na lotniskach, to jeszcze musiałem kłamać że spanie w belgijskim "hubie" Ryana było podczas mojego poprzedniego pobytu tam bardzo wygodne ;) Na szczęście się udało i tak powstałą "jednodniówka w Porto" z CRL plus zwiedzanie belgijskiego miasta. Plan wyglądał następująco:
Dzień 1: Wieczorny przelot WMI-CRL, nocleg w hotelu na lotnisku przy 0 stopniach za oknem.
Dzień 2: Lot o świcie do Portugalii, zwiedzanie Porto, nocleg na lotnisku Porto
Dzień 3: Poranny lot do CRL, krótkie zwiedzanei miasta, lot do WMI.

Image

3. Co spakować?
Krótki poradnik co spakować do plecaka na taki wypad jeśli chcemy ograniczyć rzeczy do minimum
-Śpiwór (zajmował 80% plecaków)
-Jedzenie żeby nie wydać fortuny w Charleloi (zajmowało 10% plecaków)
-Ograniczona do minimum ilość ubrań (10%)
-szybkoschnący ręcznik z G... <tu miała być reklama sklepu> który zmieści się nawet w kieszeni spodni i sprawdza się w najbardziej ekstremalnych warunkach :D

4. Startujemy:
Podróż zaczęliśmy w Modlinie wieczornym lotem do CRL. Na szczęście tym razem udało się znaleźć fajne, wygodne miejsce leżące i nie było tłumów jakie spotkałem tam wcześniej. Noc była całkiem znośna, a lotnisko nawet ciepłe. Rano pobudka i udanie się do samolotu:
Image

No dobra, noc nie była znośna dla każdego (ktoś musiał pilnować komórek i aparatów ekipy :evil: ). Na szczęście udało się to odespać w samolocie, ponieważ trzy miejsca obok siebie były wolne 8-) Lot minął bardzo szybko - przed lądowaniem obudziła nas stewardessa i przyznać muszę, że miała wyczucie co do czasu, ponieważ tak wyglądał pierwszy widok po przebudzeniu:

Image

Na lotnisku kupiliśmy bilet dobowy i ruszyliśmy w kierunku miasta tramwajem, który przypomina metro. Na pewno jest to gratka dla fanów komunikacji miejskiej. Porto przywitało nas temperaturą 10 stopni. W dzień, głównie dzięki świecącemu slońcu, temperatura wzrosła do 20 stopni. Oj czuć było wiosnę ;)

Zwiedzanie zaczęliśmy od stadionu FC Porto, następnie przenieśliśmy się do centrum miasta aby skończyć dzień nad oceanem. Wieczorem wróciliśmy jeszcze do centrum:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Oczywiście nie mogło zabraknąć spaceru nad skalistym brzegiem oceanu (jeśli ktoś nie lubi piasku to urządzona jest promenada) oraz skosztowania najsłynniejszego produktu z regionu ;)

Image

6. Co robić w Porto?

Miasto zwiedziliśmy w jeden dzień, i to pomimo leniwego włóczenia się po uliczkach czy spędzenia dwóch godzin nad brzegiem oceanu.
Must see:
- dzielnica RIbeira
- Most Ponte Luis łączący Porto i Villa Nova de Gaia (to po drugiej stronie rzeki to już nie jest miasto Porto)
- budynki magazynowe w Villa Nova de Gaia
- Dworzec Kolejowy Sao Bento
- brzeg oceanu
- ulica Via Catarina od Bolhao do kościoła św. Ildefonsa
- charakterystyczne stare tramwaje
Must do:
- zjeść francesinhę - tost z dużą ilością mięsa (taki mięsny jeż w lepszej formie) zatopiony w sosie pomidorowo-piwnym
- skosztować wina
Dla chętnych polecam też wejście do oceanu. Temperatura odczuwalna podobna do bałtyku w majówkę więc da się wygodnie poruszać.

7 Powrót:
Wieczorem wróciliśmy na lotnisko OPO. Około godziny pierwszej przeszliśmy przez security. Obsługa zdziwiła się że ktoś w ogóle się pojawił o tej porze i przepuścili nas bez zbytniej kontroli.

W tym miejscu powinienem wstawić cały akapit na temat tego jak świetne jest lotnisko OPO. Przestronne, dostęp do internetu 30 minut sprawdzany tylko przez Cookies, darmowa woda do picia w przynajmniej kilku miejscach strefy airside, leżaki, prysznice (!, przydały się ;) ), przestronne pomieszczenia dla rodzin z dziećmi w których znajdziemy m.in. mikrofalówkę i wiele wiele innych zalet. A co najciekawsze nikt rano nie budzi śpiących. Jedyną wadą był brak ogrzewania - w nocy temperatura wewnątrz spadła do kilkunastu stopni. Nie bez przyczyny OPO wygrało w roku 2014 zestawienie na najlepsze lotnisko do spania.

8. Charleloi
Rano wsiedliśmy do samolotu do Belgii by tam spędzić kilka ostatnich godzin weekendowego wypadu. Niestety nie było już kolorowo: bilet z CRL do miasta to wydatek aż 5 euro w jedną stronę (cena z kapelusza). Dodatkowo cały dzień padało. Charleloi to miasto brzydkie (tylko kilka ładnych uliczek), bez życia (około południa jednak kilka osób powinno przechodzić).

Image

Żeby nie kończyć takim smutnym zdjęciem z Charleloi.....
Oto lepsza strona Belgii ;)

Image

9. Nie było punktu 5. ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
7 ludzi lubi ten post.
ane.wald uważa post za pomocny.
 
      
Boże Ciało w Egipcie: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2105 PLN. Wyloty z 3 miast Boże Ciało w Egipcie: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2105 PLN. Wyloty z 3 miast
Podróż na Okinawę za 3581 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi w 4* hotelu Podróż na Okinawę za 3581 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi w 4* hotelu
#2 PostWysłany: 04 Lut 2015 10:55 

Rejestracja: 10 Mar 2014
Posty: 218
Bardzo nietypowy kierunek na "jednodniówkę" - gratuluję pomysłu:)
Odnośnie komunikacji miejskiej w Porto - bardziej opłacało się Wam kupić dobowy niż pojedyncze bilety na przejazdy? jakie były różnice cenowe?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 04 Lut 2015 13:08 

Rejestracja: 06 Gru 2013
Posty: 112
Loty: 5
Kilometry: 2 493
Jak cenowo Ci wyszedł ten wypad ? Ja tez myslalem o porto na kilka dni ale obecne ceny trochce duze
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 04 Lut 2015 13:54 

Rejestracja: 15 Lis 2014
Posty: 1403
Loty: 214
Kilometry: 377 962
srebrny
Tramwaj przypominający metro? Jak dla mnie jest to takie niskobudżetowe metro, tam gdzie trzeba zjeżdża do podziemia, reszta trasy coś a'la szybki tramwaj.

Co do Charleroi to się zgodzę - ciekawy dworzec kolejowy, dobre czekoladki i piwo i tyle :)

ps. świetny widok z samolotu na Porto :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 04 Lut 2015 14:18 

Rejestracja: 23 Sty 2013
Posty: 688
Loty: 194
Kilometry: 167 870
niebieski
mnowakrgw napisał(a):
Bardzo nietypowy kierunek na "jednodniówkę" - gratuluję pomysłu:)
Odnośnie komunikacji miejskiej w Porto - bardziej opłacało się Wam kupić dobowy niż pojedyncze bilety na przejazdy? jakie były różnice cenowe?

Kupiliśmy dobowy bo z uwagi na jeden dzień w mieście chcieliśmy być bardzo "mobilni". Bilet kosztował chyba 7-8 euro. 2x trasa lotnisko-centrum, 2x centrum-stadion, 2x centrum-ocean plus by wyszło nas więcej kupując jednorazówki.
edit: http://www.metrodoporto.pt/en/PageGen.aspx?WMCM_PaginaId=16730
Chyba ostatecznie kupiliśmy ten na 5 stref za 7,95, w informacji turystycznej na lotnisku.

Niestety są pewne wady biletów dobowych:
- trasę z centrum w kierunku oceanu nie można pokonać zabytkowym tramwajem. Na szczęście jest równoległa linia 500, obsługiwana piętrowymi autobusami - także ostatecznie chyba lepiej widokowo :P
- nie działa na funikular

Oczywiście jeśli ktoś chce pojechać tylko do centrum to wystarczą mu dwa bilety jednorazowe z lotniska.

mateo4242 napisał(a):
Jak cenowo Ci wyszedł ten wypad ? Ja tez myslalem o porto na kilka dni ale obecne ceny trochce duze

Nie wliczając biletów na samolot, wydaliśmy ok. 30-35 euro. Z czego najbardziej żałuję tych 10 wydany na bilet z lotniska do Charleloi ;) Na Porto poszło ok. 20 euro (8 bilet+4 obiad+3-4 za kawę i ogromne ciastko przy Aliados które godnie zastąpiło nam śniadanie+jakieś przekąski. Oczywiście do tego wino, ale jego ceny przypominają nasze dyskonty ).
Jednak mieliśmy trochę przekąsek pochowanych w bagażu i kurtkach. Do tego kupowaliśmy "oszczędnie" czyli np. większy napój dla całej ekipy zamiast małych butelek itd., a na lotnisku w Porto ratowaliśmy się darmową wodą :lol:

Rockriderr napisał(a):
Tramwaj przypominający metro? Jak dla mnie jest to takie niskobudżetowe metro, tam gdzie trzeba zjeżdża do podziemia, reszta trasy coś a'la szybki tramwaj.

Zwał jak zwał. Dla mnie tramwaj z uwagi na wysokość podłogi i wygląd składu. Do tego w Villa Nova de Gaia jeździ po ulicy. Ale faktycznie gdyby patrzeć tylko na trasę lotnisko-centrum-estadio dragao to wygląda to jak metro (wydzielone torowiska, tunel w centrum, tory razem z kolejowymi po wschodniej stronie).

Rockriderr napisał(a):
ps. świetny widok z samolotu na Porto :)

Polecam! Szczególnie jak samolot podchodzi od strony południowej i wcześniej musi okrążyć miasto :mrgreen:


Co by tu dodać....
- jesli ktoś nie ma wygórowanych wymagań co do wyglądu restauracji to tanio francesinhę zje na rogu Belmonte i Joao Novo
- jeśli ktoś na nabrzeżach Villa Nova de Gaia będzie szukał toalety to darmowa jest w parkingowcu na rogu Av. Ramos Pinto i R. Serpa Pinto ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
ane.wald lubi ten post.
ane.wald uważa post za pomocny.
 
      
#6 PostWysłany: 04 Lut 2015 14:33 

Rejestracja: 25 Paź 2012
Posty: 1022
niebieski
Tez gratuluję pomysłu! A Porto tak fajne, że niestrudzenie czaję się na dobrą cenę w tym roku. Widok świetny-miałam taki sam, tylko nocny (niestety...) w czasie lotu z Eidhoven :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 04 Lut 2015 14:43 
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Maj 2011
Posty: 8990
WojtekGA napisał(a):
Z czego najbardziej żałuję tych 10 wydany na bilet z lotniska do Charleloi ;)



Z drugiej strony... siedzieć tyle czasu na CRL? :P

Ale relacja bardzo udana, sam się czaję na cieplejsze kraje ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 04 Lut 2015 15:01 

Rejestracja: 23 Sty 2013
Posty: 688
Loty: 194
Kilometry: 167 870
niebieski
michzak napisał(a):
Z drugiej strony... siedzieć tyle czasu na CRL? :P

Ale relacja bardzo udana, sam się czaję na cieplejsze kraje ;)

Jedna osoba wzięła karty i scrabble. Pogralibyśmy te kilka godzin ;) Poza tym na crl stało pianino. Zamiast stać przy gate, daliśmy pół godzinny koncert. A moglibyśmy dłuższy ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 04 Lut 2015 15:08 
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Maj 2011
Posty: 8990
Scrabble udało się zmieścić jeszcze do tych plecaków? No to ładnie :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 04 Lut 2015 23:46 

[quote="WojtekGA"] Z czego najbardziej żałuję tych 10 wydany na bilet z lotniska do Charleloi ;)

Wczoraj miałem przesiadkę na CRL i ta drastyczna podwyżka za 15 min dojazd do centrum na 2 godz zniechęciła mnie. W planie miałem zjeść orginalne frytki i popić dobrym piwem. Ostatecznie frytki za 5 e w torebce ala popcorn kupiłem w budzie przy lotnisku i popiłem piwkiem za 2 e ze sklepiku, który tak jakoś schowany jest na samym końcu terminala. Inna sprawa,z tego lotniska pieszo nie ma wyjścia a jedyny bar w terminalu cenami powala z nóg. Pokazane piwo 0,3 na zdjęciu jest po 5,3 e
Góra
 PM off  
      
#11 PostWysłany: 05 Lut 2015 03:35 

Rejestracja: 23 Sty 2013
Posty: 688
Loty: 194
Kilometry: 167 870
niebieski
michzak napisał(a):
Scrabble udało się zmieścić jeszcze do tych plecaków? No to ładnie :)

Sprzedają taką karcianą wersję mini 8-)
Image

Już nasza chwila gry ( i przejęcie podłogi przy jednym z gate'ów) wzbudziły zainteresowanie. A co dopiero jakby się rozkręcił i grał cały dzień !
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#12 PostWysłany: 13 Lut 2015 01:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lis 2013
Posty: 16
Loty: 46
Kilometry: 50 145
mnowakrgw napisał(a):
Odnośnie komunikacji miejskiej w Porto - bardziej opłacało się Wam kupić dobowy niż pojedyncze bilety na przejazdy? jakie były różnice cenowe?

Spać po nocach nie mogłam i znalazłam paragon za bilet - dobowy kosztował na lotnisku równo 7 euro.

Takie scrabble fajna sprawa, tylko jakoś inni ludzie czekający na lot dziwnie na nas patrzyli... :)

Załączniki:
Komentarz do pliku: paragon za dobowy
paragon.jpg
paragon.jpg [ 41.76 KiB | Obejrzany 1903 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 23 Lut 2015 22:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lis 2012
Posty: 1098
Loty: 137
Kilometry: 161 438
niebieski
No i jak widać Porto można oblecieć w ciągu jednego dnia ;) Gratuluję pomysłu na wycieczkę.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 23 Lut 2015 23:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sty 2014
Posty: 200
Loty: 124
Kilometry: 226 762
Świetna konkretna relacja! Inspirujący pomysł na jednodniówkę na drugim końcu Europy :) Tylko rzeczywiście sporo tego spania na lotnisku :p Chociaż dobrze zareklamowałeś lotnisko w Porto, jeśli będzie mi kiedyś dane, to może i ja spędzę tam noc ;)
_________________
http://podroz-usmiechu.blogspot.com/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group