Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 20 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 03 Gru 2015 10:24 

Rejestracja: 02 Paź 2011
Posty: 806
niebieski
Nie rozumiem zupełnie tego polecania smażonego sera, chyba tylko dlatego, że to z reguły najtańsze danie w restauracjach.
Nawet nie jest to tradycyjne danie kuchni czeskiej, o wiele lepiej spróbować np. ich kołaczy, gulaszy, flaczków (Dršťková polévka) czy svíčkovej na smetaně na knedlikami.


Ostatnio edytowany przez Roku, 05 Gru 2015 23:20, edytowano w sumie 1 raz
„Off topic” odbieganie w wypowiedzi od istoty sprawy w danym temacie.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
Duży zbiór lotów z bagażem rejestrowanym do Azji z Budapesztu od 1875 PLN! Duży zbiór lotów z bagażem rejestrowanym do Azji z Budapesztu od 1875 PLN!
Zbiór lotów do Chorwacji: Zadar, Pula, Split i Dubrownik z Polski od 150 PLN Zbiór lotów do Chorwacji: Zadar, Pula, Split i Dubrownik z Polski od 150 PLN
 Temat postu: Praga sm3
#2 PostWysłany: 03 Gru 2015 10:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Cze 2013
Posty: 286
niebieski
Smażony ser to ichniejsza przekąska, która jest dobra.
To tak, jakby pojechać do Niemiec i nie zjeść currywursta, do Belgii i nie spróbować frytek czy do Polski i nie zjeść zapiekanki.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Praga
#3 PostWysłany: 04 Gru 2015 08:08 

Rejestracja: 10 Maj 2013
Posty: 2085
srebrny
m72 napisał(a):
Smażony ser to ichniejsza przekąska, która jest dobra.
To tak, jakby pojechać do Niemiec i nie zjeść currywursta, do Belgii i nie spróbować frytek czy do Polski i nie zjeść zapiekanki.

Nie bardzo rozumiem tego porównania, smażony ser przecież nie jest tradycyjną potrawą czeską, jest spotykany w wielu krajach, nawet w USA i ich fast-foodach (np. mozzarella sticks).
Koledze proponuję poczytanie trochę szerzej o prawdziwej czeskiej kuchni, bo polecanie smażonego sera w Czechach, to jak polecanie w Polsce do zjedzenia hot-doga na stacji benzynowej. ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Praga
#4 PostWysłany: 04 Gru 2015 08:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Cze 2013
Posty: 286
niebieski
@sranda
Poleciłem knajpę Havelska Koruna w której można dostać wszystko co tradycyjne w Czechach. Smażony ser podałem jako przykład ;)
Nie zgodzę się, że można go porównać do hot-dogów na stacji benzynowej. Jest to jedna z bardzo popularnych przekąsek w Czechach tuż obok np. utopenców.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Praga
#5 PostWysłany: 04 Gru 2015 09:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3533
srebrny
sranda napisał(a):

Koledze proponuję poczytanie trochę szerzej o prawdziwej czeskiej kuchni,

tobie poczytanie o tym tez się przyda a przy okazji o kuchni amerykańskiej
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Praga - sm2
#6 PostWysłany: 04 Gru 2015 09:57 

Rejestracja: 17 Mar 2015
Posty: 310
m72 napisał(a):
@sranda
Poleciłem knajpę Havelska Koruna w której można dostać wszystko co tradycyjne w Czechach. Smażony ser podałem jako przykład ;)
Nie zgodzę się, że można go porównać do hot-dogów na stacji benzynowej. Jest to jedna z bardzo popularnych przekąsek w Czechach tuż obok np. utopenców.

Ja polecam mimo wszystko wydac pare koron wiecej i zjesc w lepszym lokalu. W HK bylem raz i wiecej tam sie nie pojawie... Jedzenie mi nie smakowalo, wrecz bylo niedobre. Ceny takze wcale nie rewelacyjne. Wygladem i klimatem tez nie przyciaga.

Wysłane z mojego XT1021 przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off
vivere lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Praga
#7 PostWysłany: 04 Gru 2015 11:06 

Rejestracja: 02 Paź 2011
Posty: 806
niebieski
Widzę, że rozgorzała niewielka dyskusja na temat smażonego sera.
Ponieważ pochodzę z Zaolzia i spędziłem kilkadziesiąt lat mojego życia w Czechosłowacji i później w Czechach, więc myślę, że mogę wypowiadać się w temacie.

Przede wszystkim opinia, iż smażony ser jest tradycyjną potrawą kuchni czeskiej lub słowackiej, jest BŁĘDNA. Myślę, że w końcu trzeba wyraźnie obalić ten stereotyp, obecny chyba tylko wśród Polaków.
Smażony ser pochodzi bodajże z Francji, a obecnie jest rozpowszechniony w wielu krajach świata, sam np. jadłem smażony ser halloumi na Cyprze.

W Czechosłowacji został rozpowszechniony w latach komunizmu, kiedy występował deficyt mięsa, więc był jedną z niewielu powszechnie dostępnych potraw. Jednak był robiony nie z prawdziwego sera, a seropodobnego Eidamu, zresztą do tej pory w wielu podrzędnych lokalach nadal się do tego celu stosuje ten typ sera.
Od aksamitnej rewolucji smażony ser z czasem coraz bardziej upada w rankingu potraw, jest raczej uważany za potrawę biedoty czy studentów, bo za niewielkie pieniądze, można organizmowi dostarczyć całkiem sporej ilości kalorii. Nawet McDonalds miał kanapkę McSmazak w ofercie. Teraz głównie jest spotykany w kantynach pracowniczych, bistrach w centrach handlowych i raczej podrzędnych restauracjach, choć oczywiście niekiedy i te lepsze jeszcze mają go w swojej ofercie.
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
cypel uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Praga
#8 PostWysłany: 04 Gru 2015 11:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3533
srebrny
ta , to jest pewnie regionalne danie eskimosow
w prawie każdej restauracji czeskiej czy w usa czy w innym kraju jest w karcie dan jako danie czeskie
ale wy w końcu wiecie lepiej
a tak naprawde to danie RAJSKIE
wszak wszyscy pochodzimy od adama, ewy i jej weza
w czeskich ksiazkach kucharskich tez występuję jako danie ceske ale co oni tam wiedza
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Praga
#9 PostWysłany: 04 Gru 2015 12:25 

Rejestracja: 14 Mar 2014
Posty: 1239
Loty: 114
Kilometry: 156 105
niebieski
Flus, w swoim opisie w szczególności w drugiej części właśnie udowodniłeś, że smażony ser jest częścią czeskiej kuchni.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Praga
#10 PostWysłany: 04 Gru 2015 13:27 

Rejestracja: 02 Paź 2011
Posty: 806
niebieski
@krystoferson112 - oczywiście że tak i nie neguję jego powszechnej obecności w czeskiej czy słowackiej kuchni, choć już coraz mniejszej niż kiedyś.
Podważam tylko stereotyp, że jest to tradycyjne czeskie danie, bo to jest bzdura, Czesi tego dania nie wymyślili, a obecność w ich kuchni wynika raczej z uwarunkowań geopolitycznych w których znalazły się Czechy po II wojnie światowej niż tradycji kulinarnej.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Praga
#11 PostWysłany: 04 Gru 2015 13:34 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Paź 2012
Posty: 547
Loty: 4
Kilometry: 4 702
niebieski
@flus sorry ale porównać ser smażony z czech do cypryjskiego halloumi... to tak jak porównać kotlet mielony ze sznyclem. Tez kotlet tak?

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off
Tom K lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Praga
#12 PostWysłany: 04 Gru 2015 14:09 

Rejestracja: 02 Paź 2011
Posty: 806
niebieski
@yoshi
Oczywiście halloumi smaży się bez panierki, inna jest konsystencja, ale idea dania jest też taka sama.
A podobny jak w Czechach smażony ser w panierce znajdziesz spokojnie w wielu 'jadalniach' w USA, Francji czy nawet w krajach latynoskich (Karaiby, Meksyk), w tym ostatnim często z kawałkami ostrej papryki.

becek napisał(a):
w czeskich ksiazkach kucharskich tez występuję jako danie ceske ale co oni tam wiedza

Chętnie poproszę o przykład takiej książki kucharskiej, z ciekawości podczas najbliższego pobytu w Czechach zerknę do księgarni i spojrzęi.
Co prawda do tej pory w życiu może widziałem ze dwie czeskie książki kucharskie z tradycyjną czeską kuchnią, ale w żadnej nie było wzmianki o smażonym serze w przeciwieństwie do dziesiątek innych potraw, o których tu nikt nie chce wspominać - nie wiem, może dlatego, że w restauracjach nie są takie tanie jak smażony ser?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Praga
#13 PostWysłany: 04 Gru 2015 18:42 

Rejestracja: 17 Wrz 2015
Posty: 106
A ja tylko o konkretne miejsca zimą zapytałem... :D Ahh ten ser
Góra
 Profil Relacje PM off
vivere lubi ten post.
 
      
#14 PostWysłany: 06 Gru 2015 09:21 

Rejestracja: 10 Maj 2013
Posty: 2085
srebrny
Ze smażonym serem w Czechach/na Słowacji jest tak samo jak z pizzą w Polsce. ;)
Pizzerie spotyka się u nas na każdym kroku, a przecież nikt chyba nie powie, że to polska potrawa.
Tak samo smażony ser nie jest potrawą czeskiej kuchni, tym bardziej tradycyjną, choć nadal w tych krajach jest popularny.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 06 Gru 2015 10:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2014
Posty: 327
Loty: 31
Kilometry: 52 322
A ja prowokacyjny będę, w Republice Czeskiej lubię:
- maďarské langoše,
- knedle (a teraz pytanie czy karlowarski knedlik to nie przypadkiem austriacki Semmelknödel) - Austriacy bardzo często podkreślają, że Czesi zabrali ten przepis :),
- maďarský guláš - klasyczna potrawa kuchni czeskiej :D ,
- párek v rohlíku - hot-dog francuski,
- nakládaný hermelín - typ sera pochodzenia ewidetnie francuskiego,
- tanie wietnamskie bary :)

Poza kuchnią czeską możemy tam spotkać sporo zwyczajów/potraw przyjętych z innych krajów, które tak silnie nie zakorzeniły się w Polsce.

Ja bym smažený sýr porównał najprędzej do naszych zapiekanek... Jednak wielu obcokrajowców je chwali, ale czy są powodem do jakiejś narodowej dumy? Czeski smażak to nie jest elegancka potrawa... ale jak najbardziej spotykana w hospodach, restauracjach, stołówkach (ich jest mnóstwo w CZ). A może problem smażonego sera wynika z powierzchownej znajomości kultury, a poza tym to jedna z potraw, która w czeskim menu jest dla Polaka w pełni zrozumiała. @flus dobrze zrobił poruszając ten temat :)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Sma%C5%BE ... D_s%C3%BDr
http://recepty.blesk.cz/clanek/recepty/ ... y-syr.html
(a tutaj przepis na smażony ser wg receptury z I Republiki Czechosłowackiej :) ) Pewne silne umocowanie w czeskiej świadomości jest. Porozmawiam z Czechami przy najbliższej okazji :).
Góra
 Profil Relacje PM off
flus lubi ten post.
 
      
#16 PostWysłany: 06 Gru 2015 10:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3533
srebrny
to jakiego kraju jest to narodowa potrawa?
sranda napisał(a):
Pizzerie spotyka się u nas na każdym kroku, a przecież nikt chyba nie powie, że to polska potrawa.

pewnie waszym zdaniem pizza skoro mozna ja zjesc w usa to tez swojej ojczyzny nie ma
no wlasnie pizza tez jest z kosmosu?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 06 Gru 2015 12:26 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3030
srebrny
No dobra, można sobie robić z tego naukę, dyskutować o pochodzeniu itd. Dla mnie jedzenie jest kwestią gustu i dla mnie jedzenie smaženého sýra jest podstawą wyjazdów do Czech czy na Słowację. Inne potrawy wymienione tu jako typowo czeskie nijak mnie nie ruszyły (co najwyżej nakládaný hermelín). A w polskich mcdonaldach też teraz jest "Kanapka drwala"...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 07 Gru 2015 10:47 

Rejestracja: 02 Paź 2011
Posty: 806
niebieski
O gustach się nie dyskutuje, zwłaszcza tych niezbyt wyszukanych. ;)
Ale jeśli do południowych sąsiadów jedziesz głównie na smażony ser, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość - często dużo lepszy jakościowo smażony ser znajdziesz w wielu polskich knajpach, koszt może będzie nieco wyższy, ale przynajmniej oszczędzisz na dojazdach. ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 07 Gru 2015 11:23 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3030
srebrny
Hm, no nie wiem. W Czechach jest pewien standard i dla mnie to musi być takie samo. To tak jak w Warszawie była taka restauracja, w której serwowano danie pod nazwą "sznycel jak w Wiedniu". No i sałatka ziemniaczana wyglądała jak w Wiedniu, ale tylko wyglądała. Dlatego też jakoś nie ciągnie mnie np. do knajp greckich.

No i jest jeszcze jedna kwestia z tymi wyjazdami - to tak jak ze skokami narciarskimi. O wiele lepiej ogląda się w telewizji, niż na skoczni. Ale jest to genialny pretekst do wyjazdu.
Góra
 Profil Relacje PM off
Kara lubi ten post.
 
      
#20 PostWysłany: 15 Sty 2016 19:56 

Rejestracja: 10 Maj 2013
Posty: 2085
srebrny
Taka ciekawostka w temacie na którą się ostatnio natknąłem ;)
http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/maure ... r--1438368

Smażony ser jest dopiero na 6-tym miejscu w rankingu ulubionych potraw w Czechach i pewnie jego miejsce z czasem będzie jeszcze bardziej spadać.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 20 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group