Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Stacje benzynowe
#1 PostWysłany: 07 Maj 2018 23:06 

Rejestracja: 11 Lis 2015
Posty: 457
niebieski
Większość stacji benzynowych jest samoobsługowa. Ich obsługa wygląda następująco:

1. Wkładamy kartę do czytnika.
2. Podajemy PIN i zatwierdzamy zielonym przyciskiem (do tego momentu komunikaty na terminalu są czasami po polsku, gdy mamy polską kartę, lub angielsku). W tym momencie zostanie dokonana próba blokady 150 CHF na karcie. Revolut nie jest obsługiwany, VISA Getin zawsze przechodziła.
3. Teraz należy podać numer dystrybutora, z którego chcemy skorzystać. Na stacjach Migrol i Agrola terminal wyświetli komunikat w stylu "Bitte Säule wahren". Wpisujemy numer i klikamy OK. Na Shellu spotkałem się z większym ekranem, gdzie wyświetliło się coś w stylu mapki poglądowej stacji z numerami dystrybutorów, co jest bardziej intuicyjne dla nieznających niemieckiego. Natomiast na tym samym Shellu po kliknięciu OK otrzymuje się kolejny komunikat, który po przetłumaczeniu, to "Czy na pewno chcesz skorzystać z dystrybutora nr 4. Jeśli tak, kliknij 4, jeśli nie, kliknij Anuluj". Bez Tłumacza Google się nie obyło, zwłaszcza, że dostępne były tylko języki niemiecki, francuski i włoski.
4. Teraz otrzymamy komunikat żeby wyciągnąć kartę.
5. Można zatankować do pełna.

Nigdzie nie podajemy rodzaju paliwa, czy ilości jaką chcemy zatankować. Można również płacić gotówką, nie korzystałem, nie wiem jak to wygląda.

Jeśli w trakcie transakcji utkniemy na jakimś komunikacie i będziemy długo go tłumaczyć, to transakcja może zostać przerwana. I gdy po chwili będziemy chcieli wykonać ponownie transakcję kartą, na której mamy mniej niż 300 CHF, to może ona zostać odrzucona, gdyż pierwsza blokada na 150 CHF nadal jest na karcie. Na szczęście po kilku minutach blokada zejdzie i można próbować płacić tą samą kartą.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Okołoweekendowy city break w Weronie od 1176 PLN. Loty Lufthansą z 4 miast + apartament Okołoweekendowy city break w Weronie od 1176 PLN. Loty Lufthansą z 4 miast + apartament
Wczasy w Grecji: tydzień w 4* hotelu z all inclusive na Zakintos za 2299 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Grecji: tydzień w 4* hotelu z all inclusive na Zakintos za 2299 PLN. Wyloty z 2 miast
 Temat postu: Re: Stacje benzynowe
#2 PostWysłany: 08 Maj 2018 05:40 

Rejestracja: 10 Maj 2013
Posty: 2084
srebrny
BarneyGF napisał(a):
zwłaszcza, że dostępne były tylko języki niemiecki, francuski i włoski.

No tak, to rzeczywiście mały wybór i wyjątkowa złośliwość Szwajcarów. ;) Powinien być jeszcze przynajmniej do wyboru grecki i rumuński. ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
flus lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Stacje benzynowe
#3 PostWysłany: 08 Maj 2018 07:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Paź 2016
Posty: 307
Myślę że autorowi chodziło raczej o język angielski.
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Stacje benzynowe
#4 PostWysłany: 08 Maj 2018 07:56 

Rejestracja: 02 Paź 2011
Posty: 806
niebieski
A ja myślę, że kolega nie zrozumiał ironii. ;)

Jeśli do wyboru są 3 inne języki, to nie można pisać 'tylko', poza tym jak ktoś się wybiera do Szwajcarii to chyba jakieś podstawy niemieckiego lub francuskiego powinien znać, a nie liczyć tylko na angielski, w którym w wielu krajach, nawet europejskich, może być trudno się porozumieć.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Stacje benzynowe
#5 PostWysłany: 08 Maj 2018 08:15 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Lip 2017
Posty: 1660
Loty: 70
Kilometry: 138 694
niebieski
Angielski, czy to się komuś podoba czy nie jest najpopularniejszym językiem międzynarodowym, współczesną łaciną. Więc brak angielskiego w miejcach gdzie można się spodziewać obcokrajowców jest niedopatrzeniem, jeśli nie przejawem buty, kaseonofobii itp.
@flus a idąc Twoim tokiem rozumowania, jadąc do Armeni powinienem poznać podstawy ormiańskiego, Grecki - greckiego, Islandii - islandzkiego, Bałtyk - kaszubskiego itd :)
_________________
ODZYSK CZĘ!

Tęcza jest Ważnym elementem religii judeo-chrześcijańskich, kolorami czakr, symbolem dzieciństwa i różnorodności w jedności, kolorami siedmiu kontynentów, a nie tylko flagą ruchu LGBT (btw 6. kolorów zamiast 7.). Zależy mi tylko na tym, aby pamiętać o różnorodności znaczenia tęczy.
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Stacje benzynowe
#6 PostWysłany: 08 Maj 2018 10:09 

Rejestracja: 02 Paź 2011
Posty: 806
niebieski
Kol. @eskie, nie twierdzę, że angielski nie jest językiem najpopularniejszym. Ale też nie jest jedynym językiem i spróbuj się nim dogadać na armeńskiej, kazachskiej, bułgarskiej, czy nawet francuskiej lub hiszpańskiej prowicji (nie mówię o miejscach turystycznych). Na pewno stacja benzynowa, nawet w Szwajcarii, też do takich nie należy.
I tak, uważam, że jadąc do jakiegoś kraju, warto nauczyć się przynajmniej podstawowych zwrotów w używanym tam języku, to bardzo ułatwia komunikację, pomaga stworzyć miłą atmosferę, a przede wszystkim jest wyrazem szacunku dla ludzi, którzy nie zawsze muszą znać język angielski. Może jestem starej daty, ale tak właśnie robię.

A jeśli na stacji benzynowej są do wyboru aż trzy inne języki, którymi poza Szwajcarią mówią też wszyscy sąsiedzi Szwajcarii, a na całym świecie posługuje się każdym z nich przynajmniej po kilkadziesiąt mln ludzi, to raczej uważam za przejaw ignorancji autora wątku to, że nie potrafi się w nich odnależć, nawet w takich podstawach
Zresztą wydaje mi sie, że jeśli kogoś stać na podróż do Szwajcarii, która jest jednym z najdroższych krajów na świecie, to raczej posiada się wtedy pewien poziom zasobów finansowych. Natomiast przykre jest to, że nie poszedł za nimi poziom edukacji...
O ile wiem, to w Polsce już od kilkunastu lat kończąc III stopnie nauki powinny się w trakcie niej przewinąć przynajmniej dwa języki obce, abstrahując już od jakości szkolnictwa, to jednak jakieś podstawy niemieckiego czy np. francuskiego powinny autorowi w głowie zostać...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Stacje benzynowe
#7 PostWysłany: 08 Maj 2018 10:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Lip 2017
Posty: 1660
Loty: 70
Kilometry: 138 694
niebieski
flus napisał(a):
Zresztą wydaje mi sie, że jeśli kogoś stać na podróż do Szwajcarii, która jest jednym z najdroższych krajów na świecie, to raczej posiada się wtedy pewien poziom zasobów finansowych. Natomiast przykre jest to, że nie poszedł za nimi poziom edukacji...
O ile wiem, to w Polsce już od kilkunastu lat kończąc III stopnie nauki powinny się w trakcie niej przewinąć przynajmniej dwa języki obce, abstrahując już od jakości szkolnictwa, to jednak jakieś podstawy niemieckiego czy np. francuskiego powinny autorowi w głowie zostać...

W takim razie kończę wymianę myśli z Tobą albowiem mogę na niej zbyt wiele stracić.
_________________
ODZYSK CZĘ!

Tęcza jest Ważnym elementem religii judeo-chrześcijańskich, kolorami czakr, symbolem dzieciństwa i różnorodności w jedności, kolorami siedmiu kontynentów, a nie tylko flagą ruchu LGBT (btw 6. kolorów zamiast 7.). Zależy mi tylko na tym, aby pamiętać o różnorodności znaczenia tęczy.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Stacje benzynowe
#8 PostWysłany: 08 Maj 2018 14:07 

Rejestracja: 11 Lis 2015
Posty: 457
niebieski
flus napisał(a):
Zresztą wydaje mi sie, że jeśli kogoś stać na podróż do Szwajcarii, która jest jednym z najdroższych krajów na świecie, to raczej posiada się wtedy pewien poziom zasobów finansowych. Natomiast przykre jest to, że nie poszedł za nimi poziom edukacji...

Mój poziom edukacji może oceniać w najlepszym razie pracodawca, który te finansowe zasoby mi zapewnia. Widocznie dla niego jest wystarczający ;) Musiałeś/musiałaś skończyć naprawdę wyśmienitą szkołę, skoro jesteś w stanie, bez pomocy Tłumacza Google,w ciągu 30 sekund, ze 100-procentową skutecznością, odróżnić czy "Bitte Saule wahren" oznacza prośbę o podanie stanowiska, a nie kwoty (a tankuję zawsze do pełna, o dziwo nie z powodu zasobów finansowych, ale żeby policzyć zużycie paliwa i nie jeździć co chwilę na stację).
W Szwajcarii często nawet starsi ludzi znają angielski, a Shell jest marką którą z dużym prawdopodobieństwem wybierze turysta zamiast lokalnych stacji, więc mogli zapłacić programiście odrobinę więcej, żeby dodał jeszcze jeden język.
Jeśli Cię to uspokoi, to chleb byłem w stanie kupić po niemiecku. Natomiast nie mam zamiaru prowadzić tej bezsensownej dyskusji - temat ma pomóc osobom, które będę jeździć po kraju Helwetów i skorzystają z tanich samoobsługowych stacji, bez obawy o to, że zostaną z pustym bakiem i blokadą na kilkaset franków.

EDIT: dodam jeszcze, że nie doszedłem jak wymusić otrzymanie paragonu. Na jednej ze stacji po wyjęciu karty i pokazaniu się komunikatu o możliwości rozpoczęcia tankowania, kliknąłem przycisk z prośbą o paragon, ale po zakończeniu tankowania nic nie zostało wydrukowane, a terminal jest gotowy na przyjęcia następnego klienta już kiedy my tankujemy.
Góra
 Profil Relacje PM off
eskie lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group