Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 35 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
#21 PostWysłany: 03 Sty 2019 21:22 

Rejestracja: 12 Gru 2018
Posty: 12
_ralf napisał(a):
Właśnie w Rzymie właściciel mieszkania zabierał się za zrobienie zdjęcia mojego dowodu. Po moim proteście po prostu spisał sobie potrzebne dane. Pokazał mi na telefonie 'popatrz mam tu wszystkie zdjęcia dowodów nie masz się czego obawiać'.


Podesłałbyś mi namiar? Może akurat mi podpasuje miejsce :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Urlop nad Gardą za 1031 PLN. Loty do Włoch z Katowic, noclegi przy jeziorze i auto Urlop nad Gardą za 1031 PLN. Loty do Włoch z Katowic, noclegi przy jeziorze i auto
Wakacje na Azorach za 2598 PLN. Loty z Warszawy + hotel ze śniadaniami Wakacje na Azorach za 2598 PLN. Loty z Warszawy + hotel ze śniadaniami
#22 PostWysłany: 03 Sty 2019 21:26 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8552
złoty
eskie napisał(a):
boots napisał(a):
Zupełnie nie rozumiem tych obaw. Przy obecnym stanie techniki dostępnej dla każdego skan czy fotka Waszego dokumentu zajmuje jakieś dwie sekundy. I nawet się nie zorientujecie...

minimalizacja ryzyka

Żadna minimalizacja. Uczciwy człowiek poinformuje, że potrzebuje zrobić skan. Nieuczciwy zrobi to bez informowania i się nawet nie zorientujesz.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#23 PostWysłany: 09 Gru 2019 09:37 

Rejestracja: 09 Gru 2019
Posty: 1
Doskonale wiecie, że dobre skany i fotografie dokumentów ID
mogą być wykorzystane do zrobienia kopii tych dokumentów.
Kopia taka może być wykorzystana w celach przestępczych.
Wielu Polaków po powrocie z zagranicznej wycieczki otrzymywało
wezwania do zapłaty za zakupy i usługi z odroczoną płatnością
dokonane przy użyciu kopii ID. Stworzenie plastykowej kopi naszego
dowodu osobistego na podstawie zdjęcia lub dobrego skanu to chwila.
Współczesna technika ułatwia to oszustom. Opisywano wiele takich
przypadków w naszej prasie.
Oczywiście praktyka skanowania bierze się z chęci szybkiego utrwalenia
danych zamiast mozolnego ich zapisywania z dokumentu ale stwarza okazję
oszustom do zmniejszenia kwoty na naszym koncie.
Sami oceńcie czy dla wygody pracowników hoteli warto narażać się na
obawy, czy czasem nie staniemy się ofiarą przestępców ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#24 PostWysłany: 09 Gru 2019 09:43 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2014
Posty: 2869
niebieski
Jabior napisał(a):
Oczywiście praktyka skanowania bierze się z chęci szybkiego utrwalenia
danych zamiast mozolnego ich zapisywania z dokumentu

Pofilozofowaleś, niczym pastor na sumie. Tylko nic z tego nie wynika. A powyżej zacytowany fragment jest nieprawdą. Ksero/scan dokumentu jest wymagany od hotelu przez ichniejsze przepisy, do celów meldunkowych i dla Policji. Na podobnej zasadzie od wielu lat trzeba w takich Włoszech zostawiać ksero dokumentu przy zakupie karty SIM (u nas dopiero od niedawna karta SIm jest przypisywana do osoby).
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Abcn lubi ten post.
 
      
#25 PostWysłany: 22 Cze 2022 16:22 

Rejestracja: 10 Lip 2017
Posty: 76
Odświeżam wątek :) Zarezerwowałam nocleg w Bolonii przez booking. Właściciel prosi o przesłanie skanów dokumentów. To powszechna praktyka?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#26 PostWysłany: 22 Cze 2022 16:25 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8552
złoty
Tak.
Góra
 Profil Relacje PM off
AguSS lubi ten post.
AguSS uważa post za pomocny.
 
      
#27 PostWysłany: 23 Cze 2022 05:53 

Rejestracja: 10 Lip 2013
Posty: 303
niebieski
Przerabiałem w Bari. Jak przez booking to się to udalo mi ogarnąć bez skanu. Napisz do supportu czy musisz to zrobić oraz czy nie ma ścieżki alternatywnej. Powinni pomóc.
Góra
 Profil Relacje PM off
AguSS lubi ten post.
AguSS uważa post za pomocny.
 
      
#28 PostWysłany: 23 Cze 2022 07:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sie 2012
Posty: 1134
Loty: 392
Kilometry: 429 122
niebieski
Ja wysyłałem z zamazanym Peselem. Im potrzebny jest numer dowodu, nazwisko itp.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
AguSS lubi ten post.
AguSS uważa post za pomocny.
 
      
#29 PostWysłany: 26 Lip 2022 21:45 

Rejestracja: 26 Lip 2022
Posty: 1
Dobry wieczór!
Za dwa tygodnie lece do Portugalii i właśnie zostalem poproszony o wysłanie zdjęć dowodów moich i wszystkich moich współtowarzyszy (portal airbnb). Wlasciciel mieszkania tłumaczy ze takie jest prawo i musi zgłosić nasz pobyt do SEF. Czy ktos sie juz z tym spotkal? W googlu nie znalazlem żadnych informacji a wolalbym w ciemno nie wysylac zdjec dowodów moich i moich znajomych. Z gory dzieki za odpowiedz!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#30 PostWysłany: 26 Lip 2022 21:56 

Rejestracja: 08 Mar 2022
Posty: 354
Prawo jest takie że musi zgłosić Twoje dane a nie zdjęcia dowodów, to jest tylko pójście na skróty. Jeśli nie chcesz wysłać zdjęć, powołaj się na obawy bezpieczeństwa w takim przekazaniu danych i zaproponuj podanie ich na miejscu albo przesłanie samych nr dowodów i danych osobowych. I zobaczymy co on na to.

Co jest wymagane na podstawie prawa jest ładnie wyjaśnione tu: https://www.alesclarecimentos.pt/travelers/
Góra
 Profil Relacje PM off
oskiboski lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#31 PostWysłany: 16 Lis 2022 19:03 

Rejestracja: 16 Lis 2022
Posty: 2
Taka dygresja - jadąc w kilkoro osób można łatwo sprawdzić czy skanowanie paszportu to wypełnienie obowiązku prawnego, czy tylko fanaberia hotelu.
Jeżeli poproszą o paszport tylko osobę na którą jest rezerwacja, jest to fanaberia hotelu. Jeśli poproszą wszystkie osoby, jest to wypełnienie obowiązku meldunkowego.

Moje skromne doświadczenia:
Hiszpania - nic nie było wymagane od nikogo
Portugalia - prawdopodobnie nic nie było wymagane, co najwyżej od właściciela rezerwacji
Cypr - wpisanie danych wszystkich osób do komputera
Izrael - zeskanowanie paszportu właściciela rezerwacji
Polska - różnie, między "nic od nikogo" a "przepisanie danych właściciela do zeszyciku"

Warto także wiedzieć, że przy każdym przekroczeniu granicy zapisywany jest skan paszportu i wszystkie dane z niego. Niektóre z państw są tak dzikie, że bardziej prawdopodobny jest wyciek danych z bazy służb granicznych, niż z hotelu w którym się zatrzymujecie. Pierwszy przykład z brzegu to Tajlandia, gdzie ileś lat temu wyciekła ewidencja osób przekraczających granicę. Założyciel serwisu The Pirate Bay dobrał się nawet do bazy informacyjnej Schengen (!).
Góra
 Profil Relacje PM off
e-prezes lubi ten post.
 
      
#32 PostWysłany: 16 Lis 2022 19:44 

Rejestracja: 29 Lip 2021
Posty: 532
Loty: 64
Kilometry: 105 797
złoty
hocois napisał(a):
Jeżeli poproszą o paszport tylko osobę na którą jest rezerwacja, jest to fanaberia hotelu. Jeśli poproszą wszystkie osoby, jest to wypełnienie obowiązku meldunkowego.

hocois napisał(a):
Portugalia - prawdopodobnie nic nie było wymagane, co najwyżej od właściciela rezerwacji


Te dwie rzeczy, które napisałeś wykluczają się ze sobą.
_________________
Image

Z tych ciekawszych zaliczone: Syria, Liban, Izrael, Kosowo, Laponia, Hawaje
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#33 PostWysłany: 16 Lis 2022 20:40 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1444
złoty
To się niestety bierze stąd, że mamy państwo z kartonu. W normalnym państwie przejęcie przez kogoś danych znajdujących się w dowodzie (imię, nazwisko, PESEL, data urodzenia) nie może prowadzić do zaciągnięcia zobowiązania w imieniu właściciela dowodu. Stąd skopiowanie dowodu nie budzi większych obaw. W Polsce zresztą w istocie też nie prowadzi, bo bez wiedzy i zgody strony nie może dojść do zawarcia ważnej umowy. Tylko mamy tak skopane prawo procesowe i system dochodzenia należności, że mając te dane da się upozorować zawarcie przez kogoś umowy, a potem trudno to odkręcić.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#34 PostWysłany: 16 Lis 2022 22:09 

Rejestracja: 23 Wrz 2019
Posty: 664
Loty: 23
Kilometry: 74 051
Od dawna praktykujemy podanie na oddzielnej kartce nr. paszportów oraz nazwisk.
99% przypadków starczało.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#35 PostWysłany: 16 Lis 2022 22:40 

Rejestracja: 16 Lis 2022
Posty: 2
jaras724 napisał(a):
hocois napisał(a):
Te dwie rzeczy, które napisałeś wykluczają się ze sobą.


Nie wiem co tu się wyklucza. Nie pamiętam do końca jak było, ale na pewno nie prosili mnie o żaden dokument.

To, że w jakimś kraju coś jest zapisane w prawie, nie znaczy że za każdym razem będą to egzekwować. Teoretycznie w Polsce istnieje obowiązek meldunkowy, ale od lat jest on powszechnie ignorowany.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 35 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: L0ko, Trendiction [Bot] oraz 3 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group