Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 13 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 17 Lis 2016 09:47 

Trochę się zawiodłem na kupowaniu pamiątek w BiH. Z każdego wyjazdu staramy się coś przywieżć do domu, charakterystycznego dla danego kraju. Żeby nam przypominało, że tam byliśmy. Np z Gruzji "zestaw" rogów do wina itp.
W BiH jest rewelacyjna kawa tzw "domacza"- domowa. Podawana w tygielku , z cukrem i czymś słodkim. Coś takiego chcieliśmy kupić. Warunek jest jeden. Może to nawet kosztować więcej , ale musi być to ręczna robota. Niestety. Było tego pełno w sklepikach i kramach. Ale wszystko pochodzi z Chin. Niektórzy ,mieli nawet wywieszki " ręczna produkcja". Po bliższych oględzinach i lekkim przyciśnięciu sprzedawcy, przyznawali, że to również masówka z Chin.

Kiedyś w Egipcie powieżli nas do Alabaster Faktory. Cały sklep zawalony chińszczyzną z plastiku. A przed wejściem posadzili młodego chłopaka , który "klupał" młotkiem w kawałek jakiejś skały i udawał, że właśnie odbywa się produkcja, tego co jest do sprzedania w środku. Taki teatrzyk dla turystów. :D
Chyba , że ktoś wie , gdzie można kupić coś naprawdę ręcznie robionego w BiH ?
Chętnie skorzystam następnym razem..
Góra
 PM off  
      
Zbiór lotów do Chorwacji: Zadar, Pula, Split i Dubrownik z Polski od 150 PLN Zbiór lotów do Chorwacji: Zadar, Pula, Split i Dubrownik z Polski od 150 PLN
Boże Ciało w Egipcie: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2105 PLN. Wyloty z 3 miast Boże Ciało w Egipcie: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2105 PLN. Wyloty z 3 miast
#2 PostWysłany: 17 Lis 2016 10:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 Sty 2012
Posty: 4454
srebrny
Paradoksalnie mi łatwiej było kupić w PL.
Na allegro wziąłem tygielki z wybitym na denku napisem "Sarajevo" ;)
Nazwałbym je bardziej produktem z manufaktury, niż hand made, ale trzymały poziom.
Z pewnością też miały trochę lat (chociaż "jak nowe").
Globalna wioska niestety :(
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 17 Lis 2016 10:19 

Rejestracja: 16 Paź 2015
Posty: 223
Loty: 35
Kilometry: 22 862
Kuzyn przywiózł ostatnio czołg zrobiony z łusek. Tak przy dłuższym oglądaniu stwierdziliśmy, że chyba robiły to małe chińskie rączki.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
travellista lubi ten post.
 
      
#4 PostWysłany: 17 Lis 2016 10:49 

Co to jest to BiH? Bośnia i Hercegowina?
Jeśli tak to w sklepach z dewocjonaliami jest śliwowica. Dobra domowa, ręczna robota.
Góra
 PM off  
      
#5 PostWysłany: 17 Lis 2016 12:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 Maj 2012
Posty: 460
srebrny
W Mostarze przy moście w warsztacie kupowaliśmy ręcznie wykuwane (o ile tak można nazwać) talerze miedziane z motywem owoców granatu. Niestety tanie to to nie było, bo około 20-30 EUR.
_________________
Ніночка
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 17 Lis 2016 13:12 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Gru 2011
Posty: 5594
Loty: 169
Kilometry: 241 913
niebieski
Ja przywiozłem całe naręcze chałwy. Obawiałem się, czy na lotnisku nie podejdzie pod płyn (vide sery śmierdziuchy), ale bez problemów. Rękodzieło z Baščaršiji, miałem wrażenie, że większość to chińszczyzna.
_________________
Blbec je blbec a blbcem zůstane
Ja tu tylko sprzątam
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
wtak lubi ten post.
 
      
#7 PostWysłany: 17 Lis 2016 19:07 

Załącznik:
IMG_7302.JPG
IMG_7302.JPG [ 114.3 KiB | Obejrzany 10905 razy ]
Góra
 PM off  
      
#8 PostWysłany: 17 Lis 2016 19:57 

Rejestracja: 24 Paź 2012
Posty: 1316
srebrny
W centrum Sarajewa,tuż koło placu z fontanną widziałem sporo sklepów z pamiątkami, albo raczej warsztatów, gdzie w wolnym czasie właściciele ręcznie robili międzi innymi właśnie takie przybory do parzenia i picia kawy.
_________________
Yukon - tworzy sie
Azerbejdżan - zakończona

Laponia | Komory | Bahrajn | Senegal | Santiago de Chile | Guca | Ladakh | Palestyna | Athos | Ziemia Ognista | Syberia zimą

Instagram: @podruuznik
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 17 Lis 2016 21:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Maj 2014
Posty: 196
Loty: 220
Kilometry: 384 906
W Mostarze kupiłem długopis zrobiony z łusek po nabojach, wygląda na lokalną robotę.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 04 Sie 2017 10:25 

Rejestracja: 28 Lip 2017
Posty: 330
dżezwe lepiej kupić w Sarajevie czy Mostarze?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 02 Lut 2018 15:27 

Rejestracja: 08 Kwi 2017
Posty: 67
DaDa napisał(a):
dżezwe lepiej kupić w Sarajevie czy Mostarze?


Nie wiem jak w Mostarze - ale generalnie ze stolic bałkańskich Sarajewo oferuje największy wybór w najlepszych cenach tych wszystkich przyborów do kawy. O ile dobrze pamiętam za standardowy zestaw dżezwa, fildżany i talerzyk wychodziło około 50 złotych. W Belgradzie to już 50 euro. W Skopje można dostać na targowisku, ale już nie tak ładne jak w Sarajewie, choć za 7 euro były całkiem porządne, ciężkie dżezwy.

Jakby poszukać, pochodzić po targowiskach, sklepach, osiedlach, to zapewne w każdym mieście znajdzie się spory wybór i tanio - pytanie tylko czy ktoś chce poświęcać cenny czas na wycieczce w poszukiwaniu pamiątki, byle zaoszczędzić parę groszy. Ja żałuję, że nie kupiłem w Sarajewie, bo potem już były brzydsze i droższe, a do Sarajewa jeszcze nie miałem okazji wrócić.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 11 Lut 2018 15:01 

Rejestracja: 28 Lip 2017
Posty: 330
Pytanie niekatulane ;)
Ale się zgadzam, że zdecydowanie w Sarajevie. W Mostarze niestety głównie chińszczyzna, dla przelotowych wycieczek z Dubrovnika do Medjugorie. Ogólnie przez tą trasę Mostar warto zwiedzać tylko nocą i o świcie a warto bo to piękne miasto.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 15 Lut 2018 11:32 

Rejestracja: 06 Sie 2014
Posty: 370
Loty: 115
Kilometry: 240 990
niebieski
Ja z BiH przywiozlem chałwę, oraz litrowe słoiki pysznego miodu kupowane po 2 euro :D
_________________
zapraszam serdecznie :-) na nasz ig: Podróżnicy z Kórnika :-)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 07 Maj 2019 11:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3700
srebrny
W Sarajewie na ulicy Kovači https://goo.gl/maps/kUKgQ1C6KKKk3pqh7 jest sporo sklepików z ręcznie robionymi rzeczami i "warsztatów" gdzie je robią. Nie wiem jak z jakością i cenami bo mnie to nie interesowało, ale na własne oczy widziałem jak facet kuł naczynia.
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 07 Maj 2019 11:55 

Rejestracja: 13 Sty 2018
Posty: 223
Dodatkowo kilkadziesiąt metrów poniżej przy rogu ulic Kracule i Telali jest mały sklep/antykwariat. Prowadzi go miły starszy pan i ma mnóstwo rzeczy i pamiątek z byłej Jugosławii.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 13 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group