Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 167 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Etna
#1 PostWysłany: 04 Lip 2013 11:01 

Rejestracja: 31 Sty 2013
Posty: 295
w pierwszych dniach sierpnia wybieramy się (4 osoby) do Syrakuz- Sycylia - punktem wyjazdu będzie wjazd na Etnę - szukam informacji o możliwościach wjazdu na szczyt- śledzę blogi w których to często podróżnicy sami decydują się na wjazd własnym środkiem transportu nie korzystając przy tym z przewodnika- jak to jest w tej chwili czy rzeczywiście można tak tam wjechać, czy grozi za to jakaś kara? bo winnym miejscu czytałem , iż przewodnik jest obowiązkowy przy wjeździe na Etnę powyżej stacji kolejki.
Może ktoś tam był na własną rękę interesują mnie też informacje o wjazd zorganizowany - jakieś biura czy organizację , jaki jest plan takiego wjazdu, czy jest to połączone z jakimiś innymi punktami , jakie są ceny i koszty takiego wjazdu- wycieczki organizowanego przez tamtejszą agencję?Każda informacja mile widziane
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Urlop w Wietnamie za 3602 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi ze śniadaniami w 4* hotelu Urlop w Wietnamie za 3602 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi ze śniadaniami w 4* hotelu
Urlop na Krecie za 1077 PLN. Loty SWISS z Warszawy + noclegi Urlop na Krecie za 1077 PLN. Loty SWISS z Warszawy + noclegi
 Temat postu: Re: Etna
#2 PostWysłany: 04 Lip 2013 13:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 Gru 2011
Posty: 506
niebieski
Bylam na Sycylii w 2010 roku, bylismy w 5 osob i mielismy wypozyczony samochod. Dojazd do stacji kolejki jest bezproblemowy, trzeba sie tylko przygotowac na nieco kreta droge. Przy stacji kolejki jest duzy parking, gdzie wszyscy zostawiaja auto, dalej juz nie pojedziesz. Bilety kupilismy w kasie, mozna kupic albo na sama kolejke albo pakiet kolejka +busik na gorze. My wzielismy tylko kolejke a dalej juz na wlasna reke. Mozna chodzic gdzie sie chce, po wydeptanych sciezkach lub nie, generalnie pelna samowolka. Jedyne ogrodzone miejsce to krater wulkanu ktory akurat pare miesiecy wczesniej wyrzucil troche lawy;) Na gorze jest raczej plasko, ew. do samych kraterow trzeba sie troche wspiac po tym wulkanicznym czarnym gruzie, ale nie sa to jakies wysokogorskie wspinaczki. Co do busikow, wioza turystow do ciekawszych kraterow, ale jesli masz czas to spokojnie przejdziesz te odleglosci na piechote (kanapki i picie sie przydadza!). Jesli nie masz specjalnego obuwia, mozesz wypozyczyc na gorze kolejki za 1-2e (trapery).
Generalnie goraco polecam, bo krajobraz jak na ksiezycu :D Warto wybrac w miare bezchmurny dzien, wtedy z gory widac kawal Sycylii. Jest zimno, wiec wezcie cieple ciuchy. My na poczatku wrzesnia zalapalismy sie tam na przelotny snieg, rekawiczki byly na wege zlota, a tego samego dnia po zjechaniu na dol wykapalismy sie w goracym morzu 8-)
Chetnie odpowiem jesli masz jeszcze jakies pytania.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Etna
#3 PostWysłany: 04 Lip 2013 14:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 187
Loty: 122
Kilometry: 238 451
Byłem na Etnie przedwczoraj. Możliwości wejścia są następujące: po pierwsze na piechotę z poziomu schroniska Riffugio Sapienza. Inna możliwość to wjazd kolejką na wysokość 2500m n.p.m. za cenę 29.50 euro, stąd dalej albo na piechotę, albo busem za 19,30 euro. Busy dowożą do kraterów, lecz żeby wejść na sam szczyt trzeba zapłacić za przewodnika 8,60 euro. Trasa piesza nie jest nadzwyczajnie trudna, aczkolwiek lekko też nie jest. Jeśli ktoś planuje zdobyć Etnę bez środków transportu musi przeznaczyć na to cały dzień. Na dole temperatura jest wysoka, na górze robi się co raz chłodniej. Byli jednak tacy zapaleńcy, którzy chodzili w samych sandałach lub co bardziej absurdalne na boso. Na pewno mocno wieje i przyda się kurtka z kapturem. Po wjeździe kolejką można wypożyczyć buty (2 euro) i ciepłe kurtki (2 euro).
_________________
www.latambolubie.blogspot.com

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Etna
#4 PostWysłany: 04 Lip 2013 15:28 

Rejestracja: 31 Sty 2013
Posty: 295
czyli z opisu wynika , iż wejście przy samym kraterze jest możliwe tylko z przewodnikiem za którego prawie 9 euro trzeba zapłacić , 4 osoby płacą 36 euro - a może słyszeliście o Etna Experience - oni organizują taki wyjazd połączony ze zwiedzeniem wąwozu Alcantra i jaskinie a także jakiś poczęstunek przewodnik jest już w cenie - cena 69 euro w sezonie - tylko nie wiem do jakiej wysokości i czy w okolice głównego krateru dochodzą? czy ktoś może był z tym biurem? czy w ogóle się to opłaca?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Etna
#5 PostWysłany: 04 Lip 2013 16:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 Gru 2011
Posty: 506
niebieski
To wyglada troche inaczej niz sobie wyobrazasz i jak ja sobie wyobrazalam;) Kraterow tam jest kilka(nascie? dziesiat?) Ja np sama podeszlam do trzech, jeden byl zupelnie wygasly, a z dwoch sie dymilo. Tego najbardziej aktywnego nie mozna bylo wtedy ogladac, mozliwe ze teraz jest platne, tak jak mowi Garuda. Generalnie ja tam zadnych przewodnikow nie widzialam, kazdy sobie lazil jak i gdzie chcial.
Odpowiadajac na twoje pytanie z PM: mozna z poziomu parkingu wejsc na poziom gornej stacji za darmo, nikt cie tam nie zmusi to wziecia kolejki, tyle ze moja ekipa jednoglosnie stwierdzial: nawet mowy nie ma;) To jest dosc ostre podejscie, ja bym sie nie zdecydowala. Szczegolnie ze chodzisz po takim jakby zwirze, w ktory nogi zapadaja sie i po kostki.
Tak jak mowie, o zadnych przewodnikach nie slyszalam i mysle ze sa zbedni. Po odejsciu kawalek w prawo od gornej stacji wrazenia juz masz niezapomniane, kratery sa tylko dodatkiem, do tego te co ja widzialam - darmowym.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Etna
#6 PostWysłany: 04 Lip 2013 17:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 187
Loty: 122
Kilometry: 238 451
Przy samym schronisku znajdują się dwa kratery, wejście na jeden z nich zajmuje 20 min., na drugi 1 min :)

Odpowiadając na pw - nie widziałem, żeby była jakakolwiek możliwość wjazdu własnym pojazdem. Jeśli staniesz pod Etną, to sam zrozumiesz dlaczego.

Tak jak Magaa napisała, wyobrażenia o Etnie, a rzeczywistość naprawdę mogą zaskoczyć. Miałem początkowo wchodzić z poziomu 2500m po wyjściu z kolejki, ale ostatecznie zrezygnowałem z kilku powodów i wjechałem busem. Po wyjściu z kolejki zaraz obok stoją busy, które wożą turystów wyżej. Na poziomie końcowego przystanku busów znajduje się krater, z którego się dymi (tutaj przewodnik nie jest konieczny). Widoki są cudowne. Wykupienie przewodnika jest konieczne, gdy wchodzi się na samą górę.
_________________
www.latambolubie.blogspot.com

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Etna
#7 PostWysłany: 22 Lip 2013 17:42 

Rejestracja: 23 Wrz 2012
Posty: 285
Loty: 225
Kilometry: 327 480
niebieski
Image

Do Rifiugio Sapienza dojeżdża jeden bus dziennie z Katanii o 8:30, jedzie około 2h. Powrót z Rifiugio do Katanii o 16:30, więc na wejście jest 6h. Kosztuje około 6E w dwie strony. Czasu troszkę mało, wszystko zależy od funduszy i od formy. Na Rifiugio można też wjechać autem, wtedy ma się cały dzień i sytuacja wygląda dużo lepiej. Jeśli ktoś ma chociaż troszkę kondycji - nie polecam kupować biletu na kolejkę. Drogę z 1910 na 2500 m n.p.m. da się pokonać dobrym tempem w 50-70 minut. Polecam zabrać jakieś buty trekkingowe! Potem zależnie od tempa można wejsć na Torre del Filosofo (wspaniałe widoki, dużo dymu), idzie się kolejne 90-120 minut. Można też wykupić busa i przewodnika i dostać się na Cratere Centrale (podobno jest niesamowicie). Jeśli ktoś ma mniej siły i nie chce wydawać pieniędzy może wejsć na któryś z pobocznych kraterów (widoki również wspaniałe)
Góra
 Profil Relacje PM off
malaj lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Etna
#8 PostWysłany: 26 Lip 2013 00:00 

Rejestracja: 31 Sty 2013
Posty: 295
super - fajnie ta ilustracja wygląda , jak dawno tam byliście???czy jakieś fajne miejsca w okolicy są godne polecenia?? może jakieś fajne niedrogie a klimatyczne restauracyjki- a la bufety można w okolicy odwiedzić , gdzie z nas nie zedrą??
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Etna
#9 PostWysłany: 26 Lip 2014 21:38 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Sty 2012
Posty: 4146
Loty: 1
Kilometry: 282
platynowy
Aktualizacja lipiec 2014
koszt biletu RT z dworca Katania 6.60 Eur
godzina odjazdu 8.15 , w weekendy również 11.15
Bus firmy AST biały mimo zapowiedzi żeby wsiadać tylko w niebieski
Oznaczenie zobaczcie sami.. idzie przeoczyc :)

Sama wycieczka warta uwagi pomimo ceny 70 eur wzielibysmy jeszcze raz.
2920 m zrobione kolejką gondolowa i jeepami. Potem spacer po kraterach, korytem rzeki lawy , stok poludniowy i bieg w dol po mega haldzie zuzlu ;). Zapewniaja dojazd buty skarpety i mapkę na koniec. Ja mialem swoje buty i rozwalilem - srodowisko zupelnie inne niz nasze gory. Polecam

Załączniki:
2014-07-26 21.29.22.jpg
2014-07-26 21.29.22.jpg [ 236.42 KiB | Obejrzany 27677 razy ]
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Etna
#10 PostWysłany: 29 Paź 2015 17:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sie 2013
Posty: 3981
Loty: 451
Kilometry: 660 334
platynowy
Ponieważ wątek jest nieaktualizowany od roku pozwolę sobie dopisać swoje doświadczenia (z 25.10.2015) do tego co jest powyżej.

Godzina odjazdu się nie zmieniła (8:15), cena także (6,6 EUR), jak ja jechałem (niedziela) to było sporo ludzi, ok. 4-5 osób jechało na stojąco. Autobus (tym razem już z elektroniczną tablicą ETNA) podjechał minutę-dwie po czasie, zanim wszyscy się zapakowali + sprzedaż biletów (na wejściu) to odjechaliśmy ok. 8:30. W Nicolosi pan kierowca stanął i ogłosił "break 25 minutes", pod Rifugio Sapienza byliśmy o 10:10.

Co ciekawe na ok. 50 osób w autobusie było nas 9 osób z Polski (5 różnych ekip).

Wejście od miejsca gdzie staje autobus do górnej stacji kolejki zajęło mi 1:30 - szedłem drogą na wprost. Droga była naprawdę ciężka i były momenty kryzysowe bo podejście momentami jest naprawdę ostre. Alternatywnie można iść drogą "samochodową", która jest znacznie dłuższa ale nie wiem czy czasem czas przejścia nie będzie krótszy ze względu na to, że znacznie mniej ostra.

Od górnej stacji kolejki linowej do Torre del Filosofo szedłem niecałe 2 godziny i ten odcinek mimo, że mniej ostry też jest jednak wymagający bo bez przerwy idziemy pod górę (praktycznie brak odcinków płaskich).

Absolutną bzdurą jest jakiekolwiek wynajmowanie przewodników - wejście na każdy z kraterów (najpopularniejszy jest Torre del Filosofo - tam gdzie podjeżdżają te autobusy-Unimogi) możemy zrobić sami - wszystkie ścieżki są doskonale widoczne, a mając wgraną do smartfona mapę możemy tam dojść bez żadnego problemu).

Ubranie - jeżeli będziemy szli ścieżkami samochodowymi, to w zasadzie dojdziemy tam w każdych butach. W autobusie rozmawiałem z dwoma młodymi dziewczynami z Polski, które są na Erasmusie - jedna miała zwykłe buty sportowe, a druga "pepegi" - obie dały radę wejść i zejść bez żadnego problemu (i co wstyd się przyznać szybciej ode mnie - ech młodość i brak nadwagi :D ). Oczywiście najwygodniej będzie nam w wysokich traperach - przydadzą się one zwłaszcza na pokonanie odcinków mniej wydeptanych lub w chodzeniu po luźnym żużlu. Mnie przydały się przy zejściu (a w zasadzie zsunięciu się) z głównego krateru - szusując jak na nartach pokonałem odcinek, który pod górę zajął mi godzinę w niecałe 10 minut :shock: Przy takim schodzeniu nogi zapadają się na ok. 10-15 cm w luźny żużel.

Do górnej stacji kolejki podchodziłem w samej podkoszulce, potem założyłem polara, rękawiczki i czapkę. Pomijając kwestę ciepłoty rękawiczki przydadzą się w razie wywrotki przy zsuwaniu się po luźnym żużlu o co dość łatwo.

Tak to wyglądało czasowo:

10:10-11:40 od dolnej do górnej stacji kolejki linowej
12:00-13:45 od górnej stacji kolejki na górny parking pod Terre del Filosofo (tam gdzie dojeżdżają busy)
14:20-14:45 zejście z krateru do górnej stacji kolejki (skrótem - po luźnym żużlu)
14:45-15:30 zejście z górnej do dolnej stacji kolejki

Autobus odjeżdża o 16:30 (nasz się spóźnił 15 minut), z powrotem też kilka osób jechało na stojąco.

Czyli jak wynika z podanych czasów osoba o średniej kondycji jest w stanie spokojnie wejść i zejść całą trasę pieszo.
_________________
Image

"Podróżować to żyć..."
Góra
 Profil Relacje PM off
6 ludzi lubi ten post.
5 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Etna
#11 PostWysłany: 27 Sty 2016 13:52 

Rejestracja: 22 Lip 2013
Posty: 4
My byliśmy we wrześniu 2015.
5 osobowa ekipa i też o własnych nogach.
Jeden śmiałek nawet w sandałach!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Etna
#12 PostWysłany: 30 Cze 2016 11:24 

Rejestracja: 26 Kwi 2013
Posty: 842
niebieski
Wejście na Etną planujemy za kilka dni. Czy na górze będzie zimno? Miejsca w bagażu podręcznym trochę szkoda, na ciepłe ubrania.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Etna
#13 PostWysłany: 30 Cze 2016 11:36 

Rejestracja: 27 Wrz 2010
Posty: 433
Loty: 105
Kilometry: 141 758
niebieski
Pewnie, że będzie. Przecież wchodzisz/wjeżdżasz na 3000m albo i lepiej.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Etna
#14 PostWysłany: 30 Cze 2016 12:02 

Rejestracja: 26 Kwi 2013
Posty: 842
niebieski
Byłem latem na szczycie Teide, to jeszcze wyżej i było gorąco.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Etna
#15 PostWysłany: 01 Lip 2016 00:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sie 2013
Posty: 3981
Loty: 451
Kilometry: 660 334
platynowy
dyzio1 napisał(a):
Wejście na Etną planujemy za kilka dni. Czy na górze będzie zimno? Miejsca w bagażu podręcznym trochę szkoda, na ciepłe ubrania.


Ja wchodziłem pod koniec października.

Na dole było ok. 18-19, w połowie drogi tam gdzie kończy się kolejka i odjeżdżają autobusy było ok. 12-13

Wtedy wystarczył polar na podkoszulkę.

Weź jeszcze dodatkowo czapkę i rękawiczki - te ostatnie zapobiegają otarciom przy ewentualnej wywrotce na żużlu.
_________________
Image

"Podróżować to żyć..."
Góra
 Profil Relacje PM off
dyzio1 uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Etna
#16 PostWysłany: 01 Lip 2016 09:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2014
Posty: 2869
niebieski
na początku czerwca tego roku - na dole 25 w cieniu, u góry kilkanaście, dla mnie ok, ale kolega z Portugalii ubierał polary ;-)
Generalnie trzeba się nastawić że u góry może być zimniej. Trzeba też brać pod uwagę, że mogą być chmury.

A żeby było tematycznie - widoczek z Katanii
Załącznik:
Etna1.jpg
Etna1.jpg [ 210.03 KiB | Obejrzany 22528 razy ]
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
dyzio1 uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Etna
#17 PostWysłany: 01 Lip 2016 16:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Kwi 2010
Posty: 72
@dyzio1 na Etnie to nie temperatura (obecnie nawet na szczycie jest kilkanaście stopni, w słońcu cieplej), co wiatr wychładza. Jesli moge coś poradzić, to zamiast polara (który łatwo przewiewa), weź lekką wiatrówkę.

Podkreślę też to, co pisali poprzednicy- wulkan jest bardzo kamienisty, kamienie łatwo obsuwają się spod stóp, jest sporo luźnego żużlu - mocna podeszwa obowiązkowa, o ile nie chcesz wyrzucić butów po wycieczce.
_________________
(anty)blog podróżniczy http://www.okiemmiszy.pl/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Etna
#18 PostWysłany: 01 Lip 2016 16:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Sty 2016
Posty: 192
Buty da się potem jeszcze używać, czy lepiej mieć ze sobą jakieś starocie?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Etna
#19 PostWysłany: 01 Lip 2016 17:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Kwi 2010
Posty: 72
Lekką podeszwę zedrzesz na pewno, jeśli nie będziesz jechać jeepem/kolejką.
_________________
(anty)blog podróżniczy http://www.okiemmiszy.pl/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Etna
#20 PostWysłany: 01 Lip 2016 22:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sie 2013
Posty: 3981
Loty: 451
Kilometry: 660 334
platynowy
Nie przesadzałbym z tymi butami - wszak cała trasa spod schroniska na szczyt i z powrotem to raptem z 15 km.

Jak pisałem wcześniej jak ja wchodziłem to laska przede mną weszła w zwykłych pepegach.

Ale oczywiście najlepsze będą wysokie trekkingi bo żużel nie będzie się wsypywał górą.
_________________
Image

"Podróżować to żyć..."
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 167 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group