Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 28 Lut 2016 23:26 

Rejestracja: 26 Sty 2016
Posty: 29
Loty: 63
Kilometry: 72 316
Witam, dzięki F4F dorwałem bilety Ecolines do Rygi za 8PLN na weekend. Jako, że na zwiedzanie mamy prawie całe dwa dni, planuję jeden dzień poświęcić na odwiedzenie wybrzeża Zatoki Ryskiej, nieopodal której zainteresował mnie park narodowy Kemeri. Do miejscowości Kemeri dojadę pociągiem, jednak głównie zależałoby mi na przejściu ścieżki Great Kemeri God Boardwalk. (http://www.latvia.travel/en/sight/great-kemeri-bog-boardwalk).
Wejście na szlak jest jakieś 3kmw od stacji pociagu + parę kilometrów samej ścieżki widokowej, więc łącznie wychodzi około 10km pieszo, co przy weekendowym wyjeździe jest dla nas mało pocieszające, tym bardziej że dzień zimą krótki. Chciałbym wypożyczyć rower, jednak jedyna wypożyczelnia rowerów, którą znalazłem działa dopiero od kwietnia (napisałem do nich e-mail, czekam na odpowiedź, jeśli w ogóle taką dostanę). Czy ktoś z forum był może w tym miejscu i mógłby poradzić, jak zaplanować odwiedzenie tego miejsca?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#2 PostWysłany: 05 Maj 2016 21:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lut 2013
Posty: 1649
niebieski
Pewnie już dawno po fakcie, ale może ktoś inny skorzysta z moich doświadczeń. Odwiedziłem bagna Kemeri podczas majówki w Rydze. Przygotowując się do wyjazdu stwierdziłem, że trzy dni w Rydze to chyba za długo i trzeba będzie gdzieś wyskoczyć. Wahałem się między Jurmalą a właśnie Great Kemeri Bod Boardwalk wybrałem to drugie i nie żałuję.

Na stronie http://www.velonoma.lv/kemeri/marsruti2ENG.php można znaleźć opis i mapkę trasy rowerowej z miasteczka Kemeri do parku. Opis ten jest ok, jeśli do Kemeri jedzie się pociągiem. Ja jednak wybrałem autobus. Na stronie http://www.1188.lv/transport/bus można sprawdzić rozkład jazdy i ceny biletów (aktualnie 2.35eur). Autubusy (nie wiem czy wszystkie) nie jadą przez samo Kemeri, tylko zatrzymują się przy drodze (autostradzie??) Ryga - Ventspils (przy skrzyżowaniu widocznym na wspomnianej mapie). Trzeba więc przejść kilkaset metrów od przystanku do drogi wiodącej do samego parku Kemeri (punktu 3,4 na mapie) poboczem dość ruchliwej szosy. Nie wiem, czy to do końca legalne, ale czekając na autobus powrotny do Rygi widziałem jak poboczem jechał pan ma wózku inwalidzkim i to było na pewno dla niego dużo bardziej niebezpieczne.

Gdy już zejdziemy ze wspomnianej szosy, mijamy cmentarz i czeka nas spacer drogą najpierw asfaltową, później utwardzoną. Jeśli ktoś dysponuje samochodem, można podjechać dość spory kawałek. Jest mały parking a właściwie dwa, ale droga do drugiego, mniejszego i położonego bliżej bagien, jest obwarowana zakazem wjazdu z jakimś dopiskiem po łotewsku. Następnie drogą gruntową dochodzi się do właściwej ścieżki, która najpierw biegnie przez las, by nastęnie przejść w drewniany podest wijący się po bagnach. Są dwa warianty tej trasy, które razem tworzą coś na kształt ósemki: krótszy (1.5km) i dłuższy (3.5km), na którym znajduje się drewniana wieża obserwacyjna, dająca możliwość spojrzenia na bagna z wysokości kilku metrów.

Mi trasa od przystanku do wieży zajęła koło godziny (dość szybkim marszem, z kilkoma krótkimi przystankami). Powrotna zaś dwie - tu już zwolniłem i robiłem dłuższe przerwy, a i tak przegonił mnie deszcz. Wyjeżdżając z Rygi, tak jak ja, o 1020 ma się około czterech godzin do autobus powrotnego o 1458 i tyle czasu moim zdaniem spokojnie wystarczy. Niektóre autobusy jedzą przez Jurmalę, więc można tam przedłużyć wycieczkę. Przy okazji - przy wspomnianym powyżej cmentarzu (jest jeszcze drugi zaraz koło parkingu) znajduje się przystanek "Kemeri kapi" na którym zatrzymuje się bus "14" - rozkład jazdy http://jurmala-sv.lv/schedule/city-route-list/nr-14-sc-kauguri-kemeri-cemetry. I jeszcze kilka zdjęc z wycieczki:

Cmentarz niedaleko parkingu
Załącznik:
DSC08596.JPG
DSC08596.JPG [ 176.35 KiB | Obejrzany 11940 razy ]
Wzdłuż trasy znajduje się kilka tablic informacyjnych opisujących co można zobaczyć na bagnach
Załącznik:
DSC08615.JPG
DSC08615.JPG [ 110.06 KiB | Obejrzany 11940 razy ]
Przez bagna szlak wiedzie drewnianym podestem
Załącznik:
DSC08616.JPG
DSC08616.JPG [ 106.77 KiB | Obejrzany 11940 razy ]
Można też natknąć się na resztki starego szlaku
Załącznik:
DSC08657.JPG
DSC08657.JPG [ 150.72 KiB | Obejrzany 11940 razy ]
Wieża obserwacyjna
Załącznik:
DSC08632.JPG
DSC08632.JPG [ 90.49 KiB | Obejrzany 11940 razy ]
I widoki z niej
Załącznik:
DSC08641.JPG
DSC08641.JPG [ 93.56 KiB | Obejrzany 11940 razy ]
Załącznik:
DSC08644.JPG
DSC08644.JPG [ 81.51 KiB | Obejrzany 11940 razy ]
Typowe dla tych bagien jeziorka
Załącznik:
DSC08625.JPG
DSC08625.JPG [ 98.08 KiB | Obejrzany 11940 razy ]
Załącznik:
DSC08622.JPG
DSC08622.JPG [ 105.6 KiB | Obejrzany 11940 razy ]
Mapa trasy (A - początek, niedaleko parkingu; B - wieża obserwacyjna)
Załącznik:
DSC08604.JPG
DSC08604.JPG [ 95.05 KiB | Obejrzany 11940 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#3 PostWysłany: 06 Maj 2016 23:18 

Rejestracja: 20 Sty 2014
Posty: 663
@WaldekK, minęliśmy się i szkoda, że wcześniej nie było w temacie żadnych informacji, dlatego nieco uzupełnię:
dojazd pociągiem zajmuje ok. 1h, ale warto sprawdzić wcześniej rozkład - czytałam wcześniej w internecie, że niektóre pociągi nie dojeżdżają do Kemeri, ale wyleciało mi to z głowy i po zakupie biletu Ryga-Kemeri-Majori-Ryga okazało się, że pociąg odjechał 10 min wcześniej, wobec czego musieliśmy czekać 1.5h zamiast odwrócić kolejność i być w tym czasie w Majori :/
Bilety na poszczególne odcinki odpowiednio: 1.9e, 0.9e, 1.4e.

Rozkład do Kemeri: Image Rozkład z Kemeri: Image

Mapka Kemeri: Image
Szlak po bagnach - (w kierunku) żółty nr 1,
wypożyczalnia rowerów - zielony nr 1,
informacja turystyczna - żółty nr 4 na mapie.
Spory kawałek idzie się wzdłuż cmentarza, ale oprócz "nowego" jest też położony dalej (właściwie to ten, który jest na zdjęciu WaldekK-a), na który warto zajrzeć - małe zbiorowisko grobów już wiekowych:
Image

Sam park - super. Polecam dłuższą trasę, bo różnica niewielka a widok z platformy na przestrzeń bezludną niesamowity.
Załącznik:
Komentarz do pliku: widok z platformy
c43d0a240000ef8a.jpg
c43d0a240000ef8a.jpg [ 59.88 KiB | Obejrzany 11902 razy ]
_________________
Relacje z podróży: http://www.sercewpodrozy.blogspot.com
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
Arekkk uważa post za pomocny.
 
      
#4 PostWysłany: 10 Lip 2017 21:37 

Rejestracja: 10 Lip 2017
Posty: 1
Dodam, że pociągiem jedzie się szybko i sprawnie. Przed budynkiem stacyjnym jest dokładna mapa. Warto zapisać godziny odjazdów pociągów powrotnych, bo jeżdżą dość rzadko.

+ bardzo fajna i niedroga restauracyjka przy przejeździe kolejowym.
Góra
 Profil Relacje PM off
Arekkk uważa post za pomocny.
 
      
#5 PostWysłany: 06 Maj 2019 10:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Paź 2010
Posty: 26
Loty: 35
Kilometry: 70 434
Ja serdecznie polecam, chyba najciekawsze miejsce na Łotwie :) Samochodem można podjechać na parking pod samą bramę parku:

Załączniki:
IMG_20190502_113851.jpg
IMG_20190502_113851.jpg [ 98.87 KiB | Obejrzany 7869 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
Arekkk uważa post za pomocny.
 
      
#6 PostWysłany: 01 Lip 2019 21:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lip 2014
Posty: 1316
Loty: 104
Kilometry: 191 467
srebrny
Długość dłuższej pętli, liczac od parkingu, wyszła mi 5,73 km. Parking 2 EUR/dzień (VII.2019)

Wysłane z mojego Redmi 4A przy użyciu Tapatalka
_________________
Moje relacje: Bolonia & Trapani 2022Münster 2022
Góra
 Profil Relacje PM off
Undertone lubi ten post.
Undertone uważa post za pomocny.
 
      
#7 PostWysłany: 31 Lip 2022 18:17 

Rejestracja: 17 Mar 2022
Posty: 206
Loty: 83
Kilometry: 137 593
złoty
Również polecam ten park.
Odnośnie dojazdu to z Jurmały dobrą opcją jest autobus 2, który dojeżdża do przystanku Ķemeru kapi. Dzięki temu jest bliżej niż z pociągu - duża pętla od przystanku ma 7,5 km. Autobus kursuje tylko kilka razy dziennie https://www.marsruti.lv/jurmala/#plan//en, przystanek początkowy Kauguri 2. Bilet 0,5 EUR, do kupienia u kierowcy.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group