Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1100 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 55  Następna
Autor Wiadomość
#61 PostWysłany: 09 Wrz 2020 16:58 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1444
złoty
Wreszcie znalazłem jakąś bardziej konkretną informację, o co chodzi z tym rzekomym "stanem wyjątkowym".
https://www.dn.pt/pais/regresso-a-conti ... 03865.html

W Portugalii są trzy stopnie stanów nadzwyczajnych, od najsilniejszego: estados de calamidade e de emergência (stany klęski żywiołowej i wyjątkowy), estado de contingência (stan "niepewności"/"niebezpieczeństwa" - nie ma chyba dobrego bezpośredniego tłumaczenia) i estado de alerta (stan alertu).
Do tej pory w Lizbonie i okolicy obowiązuje estado de contingência, a w reszcie kraju estado de alerta. Od 15 września cały kraj zostaje objęty estado de contingência - czyli tak jak powyżej napisał @Marcin Bartoszewski, rozszerzają sytuację obowiązującą w aglomeracji lizbońskiej na cały kraj.
W artykule piszą, że nowe obostrzenia mogą objąć (jeszcze trwają dyskusje):
- zakaz zgromadzeń powyżej 10 osób
- zakaz sprzedaży alkoholu (w tym w lokalach) po 20.00 (już teraz obowiązuje zakaz picia w miejscach publicznych)
- generalny nakaz zamykania punktów handlowych i usługowych o 20 (wyjątki: restauracje tylko na wynos, supermarkety do 22, stacje benzynowe, apteki).
Trwa też dyskusja nad wprowadzemniem obowiązkowych maseczek w miejscach publicznych - wszędzie albo w bardziej uczęszczanych miejscach.

Gdyby te zakazy weszły w życie tej formie, to trochę by to skomplikowało życie turystom. Ale w artykule nie ma żadnej mowy o ewentualnym zamykaniu granic, więc taki scenariusz nie jest chyba rozważany.
Góra
 Profil Relacje PM off
11 ludzi lubi ten post.
8 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Urlop w Wietnamie za 3602 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi ze śniadaniami w 4* hotelu Urlop w Wietnamie za 3602 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi ze śniadaniami w 4* hotelu
Urlop na Krecie za 1077 PLN. Loty SWISS z Warszawy + noclegi Urlop na Krecie za 1077 PLN. Loty SWISS z Warszawy + noclegi
#62 PostWysłany: 10 Wrz 2020 12:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Kwi 2017
Posty: 105
Loty: 179
Kilometry: 397 505
Ja tylko dopowiem, że ten stan obowiązuje na razie w Lizbonie i alkohol jak najbardziej można kupić w restauracjach po godzinie 20, ale trzeba do niego zamówić jedzenie. Same restauracje też działają w formule na miejscu po godzinie 20.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#63 PostWysłany: 10 Wrz 2020 13:19 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1444
złoty
W tym artykule, który podlinkowałem, piszą, że rozważają takie obostrzenia. Jeżeli się na nie zdecydują, to ten ogólnokrajowy estado de contingência będzie jednak bardziej rygorystyczny niż ta wersja, która teraz obowiązuje w Lizbonie.
Góra
 Profil Relacje PM off
Tom K lubi ten post.
 
      
#64 PostWysłany: 10 Wrz 2020 17:56 

Rejestracja: 12 Kwi 2010
Posty: 346
niebieski
To w mojej ocenie nawet jeśli wprowadzą, to można jechać, szczególnie przy wyjeździe nie-miejskim (samochód, plaże, natura)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#65 PostWysłany: 10 Wrz 2020 19:59 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1444
złoty
Na to wygląda. Największe ryzyko na dzień dzisiejszy to trafienie Portugalii na polską listę z zakazem lotów i ewentualne perturbacje z odwołaniem lotu powrotnego.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#66 PostWysłany: 10 Wrz 2020 20:19 

Rejestracja: 02 Wrz 2020
Posty: 402
niebieski
Wczorajsze 646 zachorowań w Portugalii nie nastraja optymizmem :(
Jeśli utrzyma się taki poziom lub większy to pewnie będzie blokada, UK już to zrobiło ale tam mają dziwną politykę odnośnie ilości zachorowań, a sami nie wprowadzają u siebie nic sensownego.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#67 PostWysłany: 10 Wrz 2020 20:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Wrz 2017
Posty: 153
Loty: 155
Kilometry: 263 220
Lecę 11-14.09 na weekend RT W6 VIE OPO. Póki co jest ok, ale na drugą połowę wrzesnia W6 skasował loty z nienacka. Podobnie VIE LIS.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#68 PostWysłany: 10 Wrz 2020 20:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Maj 2012
Posty: 1661
Loty: 1
Kilometry: 122
niebieski
Porównując Porto do Rzymu, Paryża i wysp Hiszpańskich to jest tam niestety najluźniejsze podejście do koronawirusa. Przyznaję, że w sklepach, komunikacji i miejscach zamkniętych maseczki są noszone przez praktycznie wszystkich ale poza tymi miejscami maseczki praktycznie nie funkcjonują. Dystans to generalnie fikcja i tak np w komunikacji nie ma blokady wybranych miejsc i bywa normalnie tłoczno. Ludzi na ulicach jest sporo i w miejscach turystycznych czasem ciężko jest przejść, stoliki w restauracjach te na świeżym powietrzu są pełne a życie płynie przy nich jak w normalnych czasach.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#69 PostWysłany: 11 Wrz 2020 10:57 

Rejestracja: 20 Paź 2019
Posty: 3125
platynowy
ewaolivka napisał(a):
Wczoraj wróciłam z Porto. Na lotnisku OPO nikt nie zbierał formularzy, żadnych kontroli. Natomiast moje obserwacje co do maseczek: absolutnie większa dyscyplina niż w PL. Nie widać "nosaczy" i "brodaczy", w każdym razie o wiele mniej niz u nas. I nie mam tu na myśli pomieszczeń zamknietych,ale miasto, bulwary nad rzeką czy nawet oceanem. Byłam tym trochę nawet zdziwiona, i czasami miałam wielką ochotę pozbyć się tego mało komfortowego zakrycia, ale było mi głupio wobec innych ;) Oczywiście rowerzyści, biegacze-bez. Tak, że trochę odmienna obserwacja od @Kothson :)
Generalnie polecam Porto i cały kraj, jak zwykle :)
Powrót do WMI-zbierane formularze !
@Evaolivka ma inne zdanie, reżim jak nigdzie ja świecie ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#70 PostWysłany: 11 Wrz 2020 11:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Maj 2012
Posty: 1661
Loty: 1
Kilometry: 122
niebieski
@Kothson moje porównanie celowo nie dotyczy np Warszawy bo nie ma co porównywać. Ale przeniesienie się np z Wysp Kanaryjskich do Porto to jest przepaść w podejściu do maseczek. W Porto na przystanku rozmawiałem z pracownikiem komunikacji miejskiej który był bez maseczki natomiast w Hiszpanii po pustej plaży chodzili ratownicy w maseczkach.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#71 PostWysłany: 11 Wrz 2020 11:52 

Rejestracja: 20 Paź 2019
Posty: 3125
platynowy
Ja byłem dwa tygodnie temu w Portugalii i mam identyczne spostrzeżenia z Twoimi.
Góra
 Profil Relacje PM off
smieci lubi ten post.
smieci uważa post za pomocny.
 
      
#72 PostWysłany: 11 Wrz 2020 13:20 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Paź 2012
Posty: 11311
Loty: 476
Kilometry: 752 302
Potwierdzenie wprowadzenia nowych zasad od wtorku 15 września https://www.portugalresident.com/contin ... o-just-10/
W stosunku do informacji, o których pisał @meczko różnica jest chyba jeśli chodzi o zamykanie punktów handlowych, które decyzją burmistrzów (mayors) mogą być czynne nawet do 23.

EDIT: aha, i jeszcze jedno: od jutra można się chyba spodziewać w kontynentalnej Portugalii mniejszej ilości turystów z Wysp Brytyjskich, po tym jak w UK wprowadzono obowiązkową 14-dniową kwarantannę po powrocie m.in. właśnie z Portugalii (bez Azorów i Madery). https://www.theportugalnews.com/news/po ... osed/55705
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
MeHow uważa post za pomocny.
 
      
#73 PostWysłany: 11 Wrz 2020 20:00 

Rejestracja: 02 Wrz 2020
Posty: 402
niebieski
Z naszej strony ewentualne blokady lotów do Portugalii kontynentalnej zostały sprecyzowane i obecnie jest tak:

Cytuj:
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się nowy projekt rozporządzenia w sprawie zakazu lotów. Wprowadza on nowe zasady, według których nie będzie można latać z określonych państw do Polski. Nowe rozporządzenie ma obowiązywać od 16 września.
Projekt przewiduje wprowadzenie zakazu lotów do Polski z państw, w których 14-dniowa skumulowana liczba zachorowań na COVID-19 na 100 000 mieszkańców przekracza 90. Pod uwagę będą brane dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control).


Czyli ~650 zachorowań dziennie jest bezpieczne, wyżej będzie ostrzeżenie i możliwa blokada lotów ale z pewnym wyprzedzeniem i na bazie 14 dni poprzedzających.
Góra
 Profil Relacje PM off
meczko lubi ten post.
MeHow uważa post za pomocny.
 
      
#74 PostWysłany: 14 Wrz 2020 09:47 

Rejestracja: 09 Paź 2019
Posty: 30
Byliśmy w ostatnim tygodniu w Lizbonie (3 dni) i w Porto (2 dni). Gołym okiem było widać, że zasady są lepiej respektowane w Lizbonie. W komunikacji miejskiej 100% ludzi w maseczkach w obu miastach. W hotelach/hostelach obsługa już średnio to przestrzegała w Porto. Ogólnie tu i tu czuliśmy się bardziej bezpiecznie niż w Warszawie :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#75 PostWysłany: 14 Wrz 2020 10:15 

Rejestracja: 02 Wrz 2020
Posty: 402
niebieski
A jak ogólnie kwestia otwartości atrakcji, gastronomi, komunikacji, są jakieś zmniejszenia, zamknięcia lub ograniczenia ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#76 PostWysłany: 14 Wrz 2020 10:17 
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Maj 2011
Posty: 8990
Atrakcje czasem miewają zmniejszoną liczbę osób w środku (np. w księgarni Lello mogą być jedynie 23 osoby w środku), gastronomia zgodnie z tym, co było pisane o stanie wyjątkowym w tym wątku już (rozszerzyli zasady z Lizbony na cały kraj)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#77 PostWysłany: 14 Wrz 2020 14:41 

Rejestracja: 16 Sty 2017
Posty: 632
srebrny
Kashpir napisał(a):
EDIT: aha, i jeszcze jedno: od jutra można się chyba spodziewać w kontynentalnej Portugalii mniejszej ilości turystów z Wysp Brytyjskich, po tym jak w UK wprowadzono obowiązkową 14-dniową kwarantannę po powrocie m.in. właśnie z Portugalii (bez Azorów i Madery). https://www.theportugalnews.com/news/po ... osed/55705
Wracałem z Algarve w sobotę, przy zdawaniu auta w wypożyczalni dowiedziałem się od obsługi, że mieli tego dnia olbrzymi ruch w zw. z tym, że Brytyjczycy masowo oddawali auta i wracali do kraju.
Góra
 Profil Relacje PM off
Kashpir lubi ten post.
MeHow uważa post za pomocny.
 
      
#78 PostWysłany: 15 Wrz 2020 20:53 

Rejestracja: 02 Wrz 2020
Posty: 402
niebieski
Póki co ilość zachorowań jest na tyle niska że nowa lista zakazów lotów jest bez Portugalii, teraz czekam na ~29 września i co do tej pory wyjdzie :(
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#79 PostWysłany: 15 Wrz 2020 21:42 

Rejestracja: 12 Kwi 2010
Posty: 346
niebieski
My lecimy 20ego i damy znać jak sytuacja na południu ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#80 PostWysłany: 18 Wrz 2020 19:44 

Rejestracja: 02 Wrz 2020
Posty: 402
niebieski
Wie ktoś czy taksówki mają jakieś ograniczenia ilościowe obecnie ? Appka Bolt pokazuje zamiast normalnych ilości pasażerów zmniejszone ilości, przykładowo VAN to 1-3 siedzenia dostępne.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 1100 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 55  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group