Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

[ 33 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
#21 PostWysłany: 04 Maj 2018 13:07 

Loty: 273
Kilometry: 432 257
platynowy
Zgodnie z konwencją wiedeńską:
Cytuj:
Artykuł 41
1. Umawiające się Strony uznają:
a) każde krajowe prawo jazdy, sporządzone w ich języku narodowym lub w jednym z ich języków
narodowych, a jeżeli nie jest sporządzone w takim języku, to, do którego jest dołączony
uwierzytelniony przekład;
b) każde krajowe prawo jazdy zgodne z postanowieniami załącznika 6 do niniejszej konwencji oraz
c) każde międzynarodowe prawo jazdy zgodne z postanowieniami załącznika 7 do niniejszej
konwencji

Polskie prawo jazdy nie spełnia wymagań wzoru z załącznika 6 (na przykład z powodu braku napisu po francusku, patrz treść konwencji pod linkiem niżej), więc moim zdaniem wymagane jest międzynarodowe prawo jazdy albo tłumaczenie polskiego dokumentu na angielski.

http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/1988/s/5/40

#22 PostWysłany: 04 Maj 2018 13:19 
Awatar użytkownika

Loty: 128
Kilometry: 302 227
niebieski
Czytałem w różnych relacjach, że z wypożyczeniem nie ma problemu bez międzynarodowego ale przy kontroli drogowej może być spory problem.
My mieliśmy duży stres w momencie kiedy policja zgarnęła dwa samochody przed nami. Nas na szczęście nie zatrzymali. Dla świętego spokoju polecam wydać te 33zł

#23 PostWysłany: 10 Maj 2018 09:03 
Awatar użytkownika

platynowy
Miałem rutynową kontrolę policji. Miło i przyjemnie.
Przydało się międzynarodowe prawo jazdy.

#24 PostWysłany: 02 Cze 2018 23:20 
Awatar użytkownika

niebieski
Wypożyczałem na polskie prawo jazdy w 1First/Sixt w CPT i JNB, żadnych pytań. Kontroli policyjnych póki co nie miałem i w ogóle raczej rzadko się zdarzają.

Zgadzam sie, że warto wydać 33 zł, tym bardziej że ważne jest chyba na 2 lata - ale jeśli ktoś nie ma czasu wybrać się do urzędu ze zdjęciami i czekać 7 dni, to moim zdaniem można spokojnie zaryzykować. Kolejna zaleta posiadania międzynarodowego prawka jest taka, że jeśli przypadkowo w Polsce straci się blankiet na 3 miesiące za przekroczenie o 50 km/h w terenie zabudowanym, to z międzynarodowym być może uda się normalnie wypożyczyć auto (nie testowałem, bo nie musiałem).

#25 PostWysłany: 02 Cze 2018 23:27 

Loty: 273
Kilometry: 432 257
platynowy
@paranoix - międzynarodowe prawo jazdy jest ważne wyłącznie z jego krajowym odpowiednikiem, to jest chyba nawet napisane na samym dokumencie. Nie zawsze trzeba czekać aż tydzień, ja miałem następnego dnia, a jakby mi bardzo zależało, to by i w kilka godzin zrobili.

#26 PostWysłany: 05 Cze 2018 21:44 
Awatar użytkownika

niebieski
paranoix napisał(a):
Kontroli policyjnych póki co nie miałem i w ogóle raczej rzadko się zdarzają.

No i się zdarzyło, złapali mnie na radar na wylocie z miasta. Nie interesowało ich jednak nic oprócz łapówki, prawko polskie pobieżnie obejrzeli tylko. Obserwowałem potem jak zatrzymują innych, każdego załatwiali w 2 min, czyli pewnie Nelson w kieszeń i jazda dalej, bo w takim czasie nie wypisaliby nawet kwitka. Nie wnioskuję po tym, że wszyscy tak robią, ale tylko sygnalizuję, że także tam to się zdarza.

#27 PostWysłany: 06 Sie 2019 10:13 

Loty: 218
Kilometry: 329 970
niebieski
Żeby nie tworzyć nowego wątku zadam pytanie tutaj:
Właśnie wyrabiam międzynarodowe prawo jazdy, ponieważ planują w przyszłym miesiącu jeździć autem po RPA.
RPA jest na liście państw objętych tzw. konwencją genewską.
W drodze powrotnej mam kilkunastogodzinny postój w Katarze, gdzie również myślę o wynajęciu auta.
Katar, odmiennie od RPA, jest na liście państw konwencji wiedeńskiej.
Wyrabiać oba rodzaje prawka, czy raczej nie będzie problemu w Katarze z dokumentem w wersji genewskiej?

A żeby się trzymać tematu - ja jeździłem wynajętym autem po LA i okolicach tylko na polskim dokumencie. Żadnych problemów przy odbiorze auta, natomiast z policją nie miałem przyjemności (na szczęście :) ).
Ale z perspektywy czasu myślę, że mimo wszystko warto wyrobić sobie ten dokument - kosztuje 35zł, ważny jest przez 3 latam, można go wyrobić korespondencyjnie (wysłać wniosek pocztą i w taki sam sposób otrzymać dokument), i tak jak napisał @BrunoJ, przy całkowitych kosztach wyjazdu do USA te 35zł to jest nic.

#28 PostWysłany: 06 Sie 2019 10:26 

HON fly4free
zarówno Katar, jak i RPA (Południowa Afryka / South Africa) są stronami Konwencji Wiedeńskiej
:arrow: https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-poja ... rawo-jazdy
 Relacje PM off
eskie lubi ten post.
eskie uważa post za pomocny.

#29 PostWysłany: 06 Sie 2019 10:40 

Loty: 218
Kilometry: 329 970
niebieski
Faktycznie, Południowa Afryka figuruje na obu listach :) EOT.

#30 PostWysłany: 09 Paź 2019 14:21 
Awatar użytkownika

Loty: 153
Kilometry: 451 125
srebrny
Podczas 4000km podróży po RPA miałem 3 kontrole, 1 w Suazi i nikt nie zapytał o miedzynarodowe prawo jazdy.
Przy wypożyczeniu auta w Europcar również międzynarodowe prawko nie było wymagane.
Raz chcieli wlepić nam mandat za brak pasów - ustawowe 300ZAR, ale na upomnieniu się skonczyło.
i jeszcze mała dygresja ... nie przypuszczałem, że istnieje kraj bardziej przyjazny podróżowaniu samochodem od USA,
LonDynia lubi ten post.

#31 PostWysłany: 12 Lis 2019 18:27 
Redaktor F4F
Awatar użytkownika

Loty: 228
Kilometry: 534 135
Dużo nie przejechałem w RPA, ale z niecałe 2 tyś. km. by się uzbierało. Wracając z Krugera na lotnisko mieliśmy 2 kontrole drogowe. Polskie prawo jazdy wystarczyło, nikt nie pytał o międzynarodowe. Ważne, zapinajcie pasy, pasażerowie z tyły też. Taka przyjemność kosztuje 500 ZAR/osoba, u nas skończyło się na pouczeniu.

https://www.instagram.com/jiku_ty_dziku/ | Serduszka i piwo :D
 Relacje PM off
fifi1906 lubi ten post.

#32 PostWysłany: 09 Sie 2020 16:34 
Awatar użytkownika

Oficjalnie prawo jazdy międzynarodowe jest wymagane i raz podczas kontroli policja nas o nie poprosiła (rok 2017), natomiast nie wydaje mi się aby był to jakiś duży problem gdybyśmy go nie mieli :)
 Relacje PM off  

#33 PostWysłany: 10 Sie 2020 10:08 

niebieski
Wszystko niestety zależy od policjanta, więc to, że jednemu wystarczyło polskie prawko nie oznacza, że inny nie będzie robił problemów. Mi w trakcie kontroli drogowej (czerwiec 2018) policjant nie chciał uznać nawet międzynarodowego prawa jazdy, "bo strona ze zdjęciem nie jest w języku urzędowym jego kraju".

I trzeba się było naprawdę dość długo kłócić, że jego kraj takie prawo jazdy uznaje i po to ono jest w kilku językach, żeby sobie sprawdził tłumaczenie na dalszych stronach. W końcu przyjął argumentację, ale jakbym miał tylko polski dokument, to w ogóle nie widzę szans, żeby nie było problemów.
 Relacje PM off
Zeus lubi ten post.

[ 33 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot] oraz 0 gości